Zadejte hledaný výraz

AKCE AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ EVENTY INSPIRACE KARIÉRA NETWORKING OSOBNÍ ROZVOJ ROZHOVORY SEBEREALIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

Mentorka Equal Pay Day 2023 Martina Novotná, CEO Akčné ženy: Čo tak vytvárať v podnikaní komunitu namiesto zákazníkov?

Nadcházející již 14. ročník největší české pracovně-zážitkové akce pořádané zejména ženami a věnované především ženám má již tradičně doslova nabitý, bohatý a pestrý program. Equal Pay Day se intenzivně připravuje v Praze na 31. března až 2. dubna a každý ze tří dnů akce je jiný, specifický. Ten první můžeme nazvat klasický konferenční s vystoupeními spíkerek a spíkrů, poslední den patří online mentoringu a den druhý je věnován speed mentoringu. Právě Mentoringový den českého Equal Pay Day se stal již legendou, i ten letošní již teď generuje intenzivní očekávání a těší se na něj mentorky i ženy, které se mentoringu chystají zúčastnit. Mezi vybranými více než 70 osobnostmi, které mají čest i odpovědnost předávat své zkušenosti dál, je specifickou, česko-slovenskou mentorkou Martina Novotná, zakladatelka slovenské i české komunity akčních žen.

Martino, na který stupínek akčnosti ve škále od 0 do 10 byste aktuálně vystoupala? Když nultý stupínek znamená deprimovaná apatie až nihilismus a ten nejvyšší „vrtuli v zadnici“, jak to trefně pojmenoval Fedor Gál…

Zdravá „akčnosť“ sa zákonite musí prestriedať aj s inými pocitmi. Ako sa spieva „každý deň je zo mňa iná žena“. Na pomyselnej škále si v priemere udeľujem číslo 7-8. Vždy, keď som unavená, mi vizuálne pomôže „mantra“, ktorú využívame na tričkách „Som akčná žena“.

Všichni, kteří se živíme slovem víme, že není nad výstižné pojmenování, které sedí tak akorát jako dětská prdelka na nočník a pokud se nezadaří jednoslovné, tak ideálně dvouslovné. Proč se váš projekt nejmenuje třeba: „Bosorky odvedle“, nebo „Maminy spolu“, či snad „Baby řádí“, ale doslova geniálně a dovolím si tvrdit, že nepřekonatelně: „Akční ženy“? Můžeme všichni jenom závidět a nepřestáváme se divit, jak vás tohle napadlo?

Nápad paradoxne uzrel svetlo sveta keď boli „maminy spolu“ a vymýšľali si, ako a kde začať podnikať. Úplne prapôvodný blog vznikol v angličtine a volal sa „Smart Mom“. Po krátkej chvíli som si uvedomila, že písanie v angličtine mi úplne nejde a premostila som do slovenského jazyka. Začala som od seba, teda od matiek najmenších detí, ktoré namiesto spánku vymýšľajú a hneď aj realizujú šialené nápady. Môj plán bol jasný. Písať o tom, čo by som si aj ja rada na internete prečítala. Žiaden bulvár, žiaden mainstream, ani poradňa ala známy koník. Zdieľať príbehy reálnych žien, takých, o ktorých svet možno ešte ani nepočul. Keďže som z východu Slovenska, tam poznám väčšinou akčné, neposedné, ambiciózne, múdre a dobrosrdečné ženy. A o takých som chcela hovoriť nahlas. Spojenie „akčné ženy“ vysvitlo v jeden večer z čista jasna po tom, čo som už mala pocit, že som vyskúšala ozaj všetky slovné spojenia. Hneď po vyslovení som vedela, že to je ono. To pravé orechové pre mňa. Pre nás všetky.

Akční Martina Novotná uprostřed Akčných žien

Zkusme se vrátit tak zhruba 6 let zpět v čase, do Košic, kde vystudovaná novinářka Martina Novotná na mateřské dovolené již vymyslela geniální název Akčné ženy a rozhoduje se právě založit portál akcnezeny.sk. Který by měl být pro ženy a o ženách a také platformou i základnou budování ženské komunity. Měla jste tehdy přesnou představu, kde se budete nacházet o 6 let a kam se posune vaše idea?

Nuž, nachádzala som sa aktuálne v Maďarsku, v Budapešti, kde sme vtedy žili s manželom. Mala som už vtedy obrovské množstvo nápadov a nevedela som, s čím začať. Tak som zhurta začala naraz úplne zo všetkým. Písala som desiatky článkov, študovala technikálie IT a popritom som si vysnívala prvé eventy, ktoré zorganizujeme. Veľké polienko do ohňa pridala moja bývalá spolužiačka z vysokej školy, Martina Beňová, ktorá bola vždy excelentnou študentkou, moderátorkou a mala energie na rozdávanie. Keď som ju oslovila ako spoluzakladateľku, okamžite súhlasila. Vtedy ešte nevedela, do čoho sa púšťa a čo ju so mnou čaká. (smiech). A do čoho sa reálne púšťam, som úprimne netušila vtedy ani ja. Nevedela som, z čoho budeme mať príjem, čo všetko taký mediálny portál obnáša, ani že budem mať drzosť založiť po čase aj českú verziu, aj keď som v českom jazyku sama študent začiatočník.

Dnes koordinujete, vedete, poháníte pořád kupředu pokud správně počítám devět webů, které nejsou „jenom“ nějaké weby, ale reálně fungující platformy se společnou ideou: být domovem pro podnikatelky, zakladatelky, investorky a filantropky, které mají společnou vizi inkluzivnější a více prosperující společnosti. A také s ambicí tvořit prostor pro spájení, podporu, vzájemnou pomoc, sdílení zkušeností, marketingovou podporu i inspiraci. Bude se váš projekt dál rozrůstat?

Až vďaka vašej otázke som si uvedomila, čo všetko už máme. Väčšinou sa na to pozerám z opačného konca a trápi ma, čo všetko ešte nemám a potrebujem dotiahnuť. Veľké ďakujem. Napísali ste to krásne. Snažím sa tie moje večne ružové okuliare nasadzovať aj ďalším. Rozrastáme sa každý mesiac. O nové tváre, členky klubu, čitateľov či partnerov, vďaka ktorým sme ešte tu. Expandovať chcem niekedy raz do nemecky hovoriacich krajín a v angličtine. Ale najprv stabilizovať to, čo máme.

Martina Novotná v akci

Neměli bychom spoilerovat a prozrazovat základní pilíře vašeho speed mentoringu, který předvedete 1. dubna na konferenci Equal Pay Day v Praze. Vybrala jste si téma, kde jste doslova doma: „Jak si vytvářet komunitu v životě a práci?“ Kdybyste měla tak asi 15 sekund na to, abyste blíž své téma představila, jak by to bylo?

Komunity sa vytvárali od pradávna na to, aby sme doslova prežili. Dnes zažívame luxus, žijeme separátne a trpíme depresiou či inou chorobou. A to je chyba. Žiť komunitne = žiť dlhšie, krajšie a zmysluplnejšie. A chodiť do komunity, ktorá vás napĺňa namiesto do práce, to je level, ktorý chce zažiť každá firma. A čo tak vytvárať v podnikaní komunitu namiesto zákazníkov?

Martino, není žádné tajemství, že vašimi akčními akcemi, eventy, školeními aktivně prošlo více než 12 000 žen, co již můžeme nazvat poměrně početnou komunitou. Jaký je to pocit aktivně vytvářet podnětný prostor pro všechny akční ženy, snažící se dělat to, co milují?

Snažíme sa vytvárať to, čo baví a teší nás a náš najužší kruh. To, že sa do toho kruhu pridáva stále viac žien, je odrazom spoločnosti, ktorá sa mení. Ženy sa chcú vzdelávať, chcú podnikať, byť samostatné, mať svoj vlastný príjem a slobodu. Veľmi sa z toho pravdaže teším.

To, co pro naše ženy děláte, Martino, si zaslouží respekt, úctu a poděkování. Kromě toho, že vás to jistě pořád musí bavit, jde podle mně i o odpovědnost. Nejenom vůči ženám, kterým poskytujete vše, co dokážete, ale i vůči sobě. Kde berete životní energii, elán, esprit a vše, co žena vašeho formátu musí prostě mít v sobě, aby doslova táhla vpřed ty ostatní?

Myslím, že existuje množstvo záslužnejších činností a žien, ktoré za nimi stoja bez toho, aby sa o nich vedelo a písalo… Ja sa inšpirujem v niečom každým jedným rozhovorom s iným človekom. To ma nabíja a skladám si z toho vlastnú stavebnicu lega. Ak sa to páči, rada sa kedykoľvek podelím s ďalšími. Energia sú deti, les, vône, dobrá kniha a všetci ľudia dobrej vôle.

Martino, musíme zmínit pro vás určitě nejdůležitější komunitu, kterou jste též spoluzakládala a v tandemu se svým manželem také úspěšně vedete: vaši rodinu. Jste dvojnásobná máma a naše čtenářky jistě jako mně zajímá, jak dokážete svůj vzácný čas dělit mezi své nejbližší a byznys, mezi rodinu a akční ženy?

Nebudem klamať, ťažko. Podnikanie je nikdy nekončiaci cyklus, ktorý sa prelína často aj s rodinou. Snažím sa aj najmenšieho člena už aktívne zapájať, vysvetľovať, že peniažky nepadajú z neba a že otváranie počítača nie je hračka. Už so mnou deti absolvovali aj zopár konferencií a sledujú občas dianie zo zákulisia. Myslím, že naberajú celkom jasnú predstavu – čakám už, kedy pre mňa napíšu aj prvý článok (smiech).

Martina Novotná s rodinou

Pokud bysme pohlédli za polstrované dveře a plédy ordinací psychologů i psychiatrů, můžeme bez šíření poplašných zpráv tvrdit, že většina aktivních lidí je dnes přetížená. A mnohdy si neví rady s takřka nekončícím proudem paniky z problémů, které se kupí hlava-nehlava a musí jim nejenom čelit, ale je i zvládat. Jak se s tím dokážete vypořádat vy? Je už vážně načase, abysme v zájmu svého fyzického i psychického zdraví spomalili?

Jednoznačne áno! A preto vznikla tematicky aj konferencia a projekt www.prezdraviezeny.sk a rovnako česká verzia www.prozdravizeny.cz, kde si pravidelne pripomíname, že treba spomaliť, starať sa o seba a svoje duševné zdravie pravidelne. Osobne mi najviac pomáha otužovanie. Je to už vcelku pravidelný rituál, očista mysle a vzpruženie tela. Odporúčam ho každému, koho stretnem.

Všichni, kdo se v životě setkali s úspěchem velmi dobře vědí, že nejenom dosáhnuté mety, naplněné sny, úspěchy, ale právě i neúspěchy nás posouvají dál. Pokud to dáme mírně nahrubo, měl by nás život občas i profackat, abysme mohli s novou vervou opět vyrazit vpřed, poučenější z neúspěchu…opravte mně, prosím, pokud se mýlím.

Svätá pravda. Najviac ma posilňujú a posúvajú vo vnímaní neúspechy. Začínam si ich vcelku aj užívať. Vždy keď sa vyskytne problém alebo nastane prúser, zaujmem opačný postoj. Je to skvelý tréning. Odporúčam skutočne si užívať s celým vedomím neúspechy.

Akčné ženy na novoročním eventu

Již není tajemstvím, že organizace premiérového ročníku slovenského Equal Pay Day jste se rozhodla zhostit vy se svým akčním tímem. V lepších rukou to ani nemohlo být a pokud můžeme, zkusme malou ochutnávku: kdy se na první slovenský Equal Pay Day můžeme spolu s našimi ženami těšit a jak jste se ho rozhodly akčně poňat?

Premiéra sa uskutoční v Bratislave 10 – 11. novembra 2023. Prípravy sa dejú postupne už od minulého roka a vďaka Lenke Šťastnej máme možnosť prebrať veľké know how a neprenosné skúsenosti, ktoré za viac ako 14 rokov nazbierala pri prípravach. Iniciatíva Equal Pay Day sa v každej krajine prejavuje inak. Organizujú sa pochody, akcie v centrách, verejné zhromaždenia… My pokračujeme v českom príklade, máme možnosť pozvať aj významné hostky a hostí z Čiech a zo zahraničia. Spájame sily aj s ambasádami a prekvapivo sa už teraz zapájajú aj dobrovoľníčky. Tomu sa hovorí ženská sila.

Na závěr tradiční Míšina klíčová otázka: Co vám v poslední době udělalo radost?

Zdravé a šťastné deti.

Za rozhovor ze srdce poděkoval Ján Schneider

foto: archiv Martiny Novotné

Pokud chcete zažít mentoring s Martinou Novotnou a mnoho dalšího podnětného a inspirativního, přidejte se. Vstupenky na 14. ročník Equal Pay Day CZ jsou ještě stále k dispozici.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *