Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ VOLNÝ ČAS

Víte, co potřebuje váš čtyřkolový miláček po zimě?

Kalendářní jaro sice přijde tak, jako každý rok 21. března, ale již teď tu máme několik neklamných znamení, že se to opět chystá: ranní ptáčci poránu vyzpěvují pořád hlasitěji, alergici soplí, soptí a kýchají pořád více, v pneuservisech začínají sepisovat přezouvací pořadovníky a v autoservisech pořadovníky jarní údržby. Mohlo by se na první povrchní pohled zdát, že ženy s přicházejícím jarem pokukují zejména po různých detoxech a jiných očistních kůrách svých těl i duší. Ale možná bysme se spolu ne podivovali, ale i žasli nad tím, kolik akčních žen se stará i o své motorové miláčky se čtyřmi kolami a nenechávají to na své mužské partnery. Naše auta, autíčka i autiska dostali v zimě na našich cestách pořádně zabrat a potřebují důkladnou jarní očistu. Pojďme tedy na to, zopakujme si, jak se můžeme, nebo spíše musíme o ně postarat.

Četli jste manuál?

Když se začteme do manuálu k autu, na kterém denně jezdíme – věřte nebo ne, ale auta mají opravdu manuály a pokud je to pro vás novinka, zkuste jej někde najít. Garantuji vám, že je to vskutku zajímavé čtení a mnoho řidičů i řidiček se tam dozví překvapivé věci, které o svých motorových vozítkech netušili. Inu a když se začteme, v každém pořádném manuálu k čemukoliv – včetně motorových vozidel – se dočteme i důležité informace týkající se údržby. Opravdu to není čtení jenom o tankování, kontrole a dolívání oleje do motoru a kapaliny do ostřikovačů.

Co zvládneme doma v garáži

Co se jarní údržby týče, každému na prvou dopne jarní přezouvání zimních kol za letní. Ze zákona povinné po 31. březnu, pokud však počasí dovolí, tak i dříve. Nikdo samozřejmě po vás nemůže chtít, abyste to dělali v garáži nebo na rovné ploše na dvorku sami.

I když…pokud máte funkční zdvihák a nářadí, v podstatě jde o úkon, který se v některých autoškolách učí dones: výměna kolesa po defektu. S tím rozdílem, že neměníte píchlé kolo za rezervu někde, kde jste ho píchli, ale děláte to doma 4x a zimní kola vyměníte za letní.

Berme to ale tak, že pokud nechceme ublížit sobě a ani svému autu – kupříkladu nesprávným umístněním zdviháku, přece jenom to nechme na mistry v pneuservisu. Protože kromě přezutí automaticky i zkontrolují a pokud třeba, i nastaví geometrii kol.

Kontrola provozních kapalin vozidla je to, co bysme opravdu bez problémů měli zvládnout sami:

 • zkontrolovat a dolít olej – co by se mělo dít pravidelně, nejenom po zimě
 • kontrola unikání oleje – jednoduše tak, že popátráme po mastné skvrně nebo loužičce pod autem
 • při kontrole chladící kapaliny zjišťujeme i to, jestli není na hladině mastná – to by signalizovalo pronikání maziva z motoru do chladícího okruhu, což je problém na akutní řešení pro automechanika
 • zkontrolujeme i hladinu kapaliny v nádržce ostřikovačů, s příchodem jara je nutné vyměnit ji za letní směs, účinnější proti letním nečistotám, zejména pylu a muškám
 • pokud víme, kde se nachází příslušná nádržka – je to v manuálu – mrkněme i na stav hydraulické kapaliny

Co budou kontrolovat a dělat v servisu

Fachmani i fachwomenky v každém autoservisu samozřejmě uvítají, když si jarní údržbu nebudete dělat sami ve své garáži, vždyť uznejme, že to kompletně ani nejde. Již dávno jsou pryč časy, když si hrdí majitelé škodovek, lad, wartburgů, trabantů, polských fiatů, jugoslávských zastav a podobných socialistických vozítek uměli téměř se vším poradit sami. Naše auta jsou dnes vysoce sofistikované stroje a prakticky nám zbývá jenom dolít do nádržky ostřikovače letní směs, najít letní kola nebo gumy, naložit je do kufru a zaparkovat své vozidlo v dojednaném termínu jarní údržby v autoservisu.

Ideální je, pokud máte autoservis, který je zároveň pneuservisem, tam máte totiž zaručenou jarní údržbu 2 v jednom. Kromě provozních kapalin, přezutí a kontrolních a údržbových úkonů s ním souvisejících vám v rámci jarní údržby skontrolují a dají do pořádku i toto:

 • kontrola stavu, dobití nebo výměna akumulátoru
 • kontrola součástí podvozku
 • kontrola výfukového systému včetně katalyzátoru
 • kontrola, vyčistění a doplnění klimatizace
 • důkladné kompletní vyčistění auta zvenku i zevnitř

Samozřejmě, v rámci jarní údržby v servisu zkontrolují a pokud je třeba, dají do pořádku i brzdovou soustavu, nápravy, elektronické systémy, světla a stěrače.

Jarní údržbu auta bysme v žádném případě neměli podcenit, odfláknout nebo dokonce odignorovat, může se nám to vypomstít a v konečném důsledku vyjít draze.

Ján Schneider

foto: pixabay, pexels, unsplash

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

 • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *