Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE

Víte jak vybrat vhodnou podlahu do kuchyně?

Podlaha v kuchyni musí vydržet opravdu mnoho. Musí zvládnout zátěž těžkého kuchyňského vybavení jako je nábytek a spotřebiče, sem tam pád kovových hrnců nebo talířů a nápor kapalin, které můžete v kuchyni rozlít každý den. 

Pokud se pustíte do rekonstrukce nebo budete stavět nový dům a čeká vás výběr podlahy do kuchyně, zvažte plusy a mínusy nejrůznějších typů podlah a vyberte tu nejlepší do vaší domácnosti! 

Jaká by měla být podlaha v kuchyni? 

Pro mnoho lidí je samozřejmě důležitá estetika. Všichni chtějí bydlet v krásném prostředí, které lahodí oku. Proto mnozí vybírají světlé podlahy, které opticky zvětšují prostor a vypadají dobře. Důležité by  ale měly být i jiné parametry než jen vzhled. 

TIP: Prodáváte nebo kupujete nemovitost? Víte, jak to je s daní z prodeje nemovitosti v roce 2021? 

Žádné klouzání! 

Snažit se minimalizovat riziko uklouznutí v kuchyni a zajistit bezpečnost výběrem správné podlahy by měla být priorita. Nikdo nechce v kuchyni spadnout a strhnout na sebe třeba horkou polévku. Vybírejte proto podlahu s protiskluzovým povrchem. 

Odolnost podlahy

Podlaha v kuchyni by měla být opravdu odolná. Patří totiž k těm nejzatíženějším v domě. Už jsme zmiňovali zátěž nejrůznějšími tekutinami a tíhou nábytku, kterou musí podlaha nést. 

Pokud máte kuchyňský kout propojený s obývacím pokojem a budete po podlaze občas jezdit s kočárkem, může se vám podlaha snadno poškrábat. Proto je třeba dbát i na kvalitu materiálu, který do kuchyně zvolíte.

Praktická podlaha

V kuchyni by měla být úplnou samozřejmostí podlaha, která je snadno omyvatelná a hygienicky nezávadná. Nejlepší volbou je z pohledu praktičnosti hladká podlaha bez spár a prohlubní. 

Fotografie od uživatele Vlada Karpovich ze služby Pexels

Teplo od nohou 

Teplo od nohou je to nejpříjemnější, co může podlaha nabídnout. Dnes si lidé do svých domovů často pořizují podlahy s vytápěním, zvlášť pokud se rozhodnou například pro dlažbu. 

Teplo od země oceníte také ve chvíli, kdy máte doma děti, které si často hrají na podlaze s elektrickými autíčky nebo panenkami. Samozřejmě nejlepší volbou je hra na koberci, ale ten je v prostředí kuchyně naprosto nevhodný z hlediska údržby. 

Vinylová podlaha

Vinylové podlahy v dnešní době patří k jedněm z nejoblíbenějších. Jde vlastně o takového mladšího sourozence klasického lina, ale kvalitou je úplně jinde. Vinyl můžete koupit v roli jako PVC podlahu nebo jednotlivé dílce, tzv. vinylovou podlahu. 

Vinylové díly se spojují buď lepením k sobě, nebo koupíte-li lamelové dílce, podlahu nainstalujete jednoduše zacvaknutím do sebe click systémem. Dá se položit i na podlahové topení a na trhu je velký výběr dekorů. Nemusíte se tak omezovat při výběru nábytku do kuchyně ani doplňků. Ať už se rozhodnete pro dřevěnou kuchyňskou linku do U nebo spotřebiče v různých barvách, vinyl bude vypadat dobře. 

Výhody vinylové podlahy 

 • Snadný úklid a údržba 
 • Vysoká odolnost vůči mechanickému poškození 
 • Pocitově teplá, měkká 
 • Cenově dostupná 
 • Velký výběr vzorů 
 • Jednoduchá pokládka a snadná oprava 

Linoleum 

Linoleum je ekologická varianta podlahy, která se velmi podobá vinylu. Vyrábí se z přírodních materiálů jako je pryskyřice, lněný olej, korek, vápenec a přírodní barva. Navíc je plně recyklovatelné a vhodné pro rodiny s malými dětmi nebo alergiky. 

TIP: Už jste slyšeli o marmoleu? Jde o druh linolea, které je 100 % přírodním produktem – nepřitahuje prach, je hladké, teplé, jednoduše se udržuje. 

Korková podlaha

Stejně jako linoleum, i korková podlaha je přírodní a ekologickou variantou podlahy, vyrábí se z dubu korkového. Je poměrně náchylný na škrábance. Pokud se rozhodnete pro korkovou podlahu, doporučujeme nechat ji několikrát přelakovat kvůli vsakování rozlité vody. 

Výhody korkové podlahy

 • Pocitově příjemný, teplý, pružný 
 • Zdravotně nezávadný
 • Snadná údržba 
 • Výborná tepelná i zvuková izolace
 • Tvarová stálost 

Dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha se hodí do každé domácnosti. Je ale vhodná i do kuchyně? Může být. Dřevěné podlahy jsou ale náročnější na péči, protože dřevo je méně odolné vůči vlhkému prostředí. 

TIP: Jak se starat o parkety, aby vypadaly jako nové? 

Photo by Callum Hill on Unsplash

Dřevěné podlahy se hodí hlavně do kuchyňských koutů, které jsou propojeny s obývacím pokojem. Vybírejte ale odolnější druhy dřevin jako je dub, jasan nebo ořech. Ještě odolnější a zároveň dražší jsou exotické druhy dřevin. 

Výhody dřevěné podlahy

 • Nadčasový design 
 • Měkká a teplá 
 • Přírodní materiál 

Laminátová podlaha (plovoucí)

Laminátové podlahy jsou vyrobeny ze dřeva a jde o levnější obdobu k dřevěným parketám. Stejně jako dřevěná podlaha i laminátová je náročná na údržbu, protože si nerozumí s vlhkostí a bobtná. Najdete ale i kvalitní laminátové povrchy s ošetřeným povrchem, které jsou vhodné i do vlhkého prostředí. 

Laminátové podlahy jsou pocitově chladnější, mají menší zvukově-izolační schopnosti, ale jsou jednoduché na údržbu a zdravotně zcela nezávadné. Z důvodu nižších zvukově-izolačních schopností doporučujeme jako podklad pod krytinu zvolit izolační vrstvu. 

V případě, že sáhnete po kvalitě mohou takové podlahy odvést v kuchyni dobrou službu, ale je na místě poradit se s prodejci. 

Dlažba 

Keramické typy podlah jako je dlažba se těší v kuchyni velké oblibě. Údržba je velmi jednoduchá, dlažba je taky velmi odolná a poradí si i s vlhkostí a vylitými tekutinami. Její nevýhodou je to, že jde od ní chlad a zebou nohy. To může vyřešit podlahové topení. 

Pokud se rozhodnete pro dlažbu, vybírejte tu s protiskluzovou úpravou a tmavými spárami. Světlé spáry se totiž v kuchyni celkem rychle zanesou a jejich čištění je náročné. 

TIP: Při nákupu dlažby do kuchyně počítejte při nákupu až s 15% rezervou na prořezy.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *