Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE

Znáte rozdíly mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti a na co si dát pozor?

Chystáte se ke koupi nemovitosti nebo už nějakou vlastníte? V takovém případě už asi víte, že vaše finanční výdaje nebudou v následujících měsících a letech zrovna malé. Stavět nebo opravovat dům, byt, chalupu nebo jakoukoli jinou nemovitost není jenom o sehnání peněz na realizaci. 

Možná, že jste začali splácet hypotéku, pořídili si spoření k hypotéce a peníze se jen točí. Neměli byste zapomínat ani na pojištění vaší nemovitosti. Proč? 

Protože neštěstí nechodí po horách ale po lidech. Nechceme vás strašit, ale mít majetek je jedna věc, udržet si ho druhá. A v životě každého z nás jsou situace, které nemůžeme nijak ovlivnit a značně nás mohou poškodit. V případě, že máte zřízeno pojištění a dojde k nějaké škodě na vašem majetku, od pojišťovny získáte finanční odškodnění. 

Jaká pojištění nemovitostí existují? 

Základní dva druhy pojištění, které je dobré si pořídit jsou: 

Existují mezi nimi rozdíly, hlavně v tom, na co se vztahují a jaká poškození kryjí. Proto je dobré pořídit si pro ochranu svých nemovitostí obě dvě pojištění naráz. 

Pojištění nemovitosti 

Pojištění nemovitosti, jak už název napovídá, se vztahuje pouze na nemovitost jako takovou. Takovým pojištěním ochráníte pevné části nemovitosti jako jsou stěny, okna, podlahy, střecha a další.  

Pojištění domácnosti 

V okamžiku, kdy pojistíte svou domácnost, pojistíte zařízení vašeho domova. Mezi takové předměty patří například nábytek, veškeré domácí elektrospotřebiče a technická zařízení, koberce a bytový textil, cennosti, umělecké předměty, ale také knihy, hračky, oblečení nebo boty. 

Přesný výpis, na co se pojištění vztahuje zjistíte při sjednávání pojištění ve vámi vybrané pojišťovně. 

Proč sjednat obě pojištění? 

Jen pojištěním nemovitosti i domácnosti pokryjete ta nejčastější rizika spojená se škodami na bydlení. Doporučujeme vám uzavřít obě tato pojištění v jedné pojišťovně, i když samozřejmě může nastat situace, kdy by se vám o pár korun vyplatilo mít každé v jiné pojišťovně. 

Může se vám ale stát, že nabídka pojišťoven se drobně liší a nepokryjete tak všechen majetek. Mít obě pojištění u jedné pojišťovny je praktičtější. 

Co se může stát aneb jaká rizika pojištění kryjí? 

Fotografie od uživatele Anna Kester ze služby Pexels

Pojištění domácnosti i nemovitosti se vztahují na širokou škálu rizik, které by mohly náš komfort bydlení ohrozit. Patří sem například riziko: 

 • povodní a záplav 
 • požáru a výbuchu, zasažení přímým úderem blesku 
 • vichřice a krupobití 
 • sesuvu půdy, laviny, zřícení skály 
 • pádu stromu, stožárů či jiných předmětů 
 • aerodynamického třesku, nárazu vozidla, zřícení letadla 
 • zemětřesení 
 • loupeže, krádeže vloupáním 
 • vandalismu 

a dalších 

Připojištění! 

I když se může zdát, že pojištění pokrývají opravdu širokou škálu rizik, rozhodně existuje i spousty dalších situací, které se mohou stát, poškodit váš majetek a v základním pojištění je nenajdete. Pro takové případy existují připojištění, která si můžete samozřejmě zřídit také. 

Takové připojištění může zachránit situaci například v případě přepětí, úniku vody nebo nepřímého zásahu bleskem. Existují také různá připojištění jako pojištění automatické pračky, prodloužení záruky na domácí elektrospotřebiče a další. 

Co ovlivní cenu pojištění? 

Mezi všemi výdaji, které kolem nemovitostí už máme, se nabízí otázka: Kolik to pojištění bude stát? Ceny se samozřejmě liší pojišťovna nebo pojišťovny. Závisí ale i na dalších faktorech, mezi které patří: 

 • Stav majetku – před tím, než vám majetek někdo pojistí, vás čeká návštěva z pojišťovny, aby zkontrolovali, v jakém stavu se váš majetek nachází a propočítali tak výši pojistného 
 • Velikost nemovitosti / domácnosti – čím větší vaše nemovitost je, tím více zaplatíte pojišťovně za její pojištění 
 • Lokalita nemovitosti 
 • Suma, na kterou chcete pojištění sjednat – v tomto případě doporučujeme uzavřít pojištění v hodnotě majetku tak, aby v případě jeho zničení vám finanční odškodnění pokrylo celé náklady na jeho obnovení.

TIP:  Proto je také potřeba pojištění obnovovat, jelikož ceny nemovitostí i hodnota majetku neustále stoupá.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *