Zadejte hledaný výraz

BLOG BYZNYS FREELANCE KARIÉRA PODNIKÁNÍ ŽURNÁL

Jak pracovat efektivně z domova? 10 tipů, jak si zpříjemnit home office.

Jak pracovat efektivně z domova 10 tipů, jak si zpříjemnit home office

V této době existují dva typy lidí. Jedni pracují na home office a druzí musí pracovat na home office. Samozřejmě je zde i třetí skupina, pro kterou se nic nemění, ale o té dnešní článek není.

Většinou platí to, že člověk, který je na home office zvyklý pracovat, to má nějak podchyceno a práce mu funguje. Někteří lidé, kteří jsou do home office hozeni jako do vody a jsou nuceni naučit se plavat, mohou ale čelit různým obtížím jako je rozptylování od práce, absence pracovního kolektivu nebo demotivace z domácího prostředí. Někdy to není žádný med.

Home office má své pro ale i proti. Na jednu stranu je výborné, že si můžete práci organizovat sama, můžete ji vykonávat klidně v teplákách a nenamalovaná v posteli, máte klid, nemusíte cestovat, ušetříte mnoho času a tak dále. Na druhou stranu ale nejsem pod dohledem, může vám chybět motivace a můžete se cítit sama. Home office je vyjádřením velké důvěry ze strany vašeho šéfa. Zároveň ale pokud chybí dostatek komunikace z jeho strany, může to být pastí. Málokdo dokáže pracovat z domu, cítit se u toho v pohodě, mít disciplínu a motivaci a nenechat se rozptylovat.

Níže vám přinášíme deset tipů, jak zefektivnit práci z domova a hlavně, jak si ji zpříjemnit.

1. Rozvrh a plán

Jste doma, tak toho v prvé řadě využijte. Máte ten luxus udělat si plán a přeskočit na zábavnější činnost z té nudnější. Udělejte si ale plán a dodržujte ho, ať z toho nemáte chaos. Řekněte si, že vyřídíte maily a pak půjdete se psem na procházku kolem domu. Potom zavoláte pěti zákazníků a pak si uděláte kafé. Mějte to zorganizované a držte se svého plánu. Zároveň vám takový plán umožní být kreativní a nastavit si den tak, abyste se rozhodně nenudila.

2. Světlo prosím!

Někdy můžeme být nucené zašít se k doma k práci tam, kde máme klid. A někdy máme klid na zvláštních místech. Dbejte ale na to, aby bylo místo k práci dobře osvětlené, ideálně denním světlem, pokud to nejde, tak si zadovážte kvalitní osvětleníNedostatek světla totiž způsobuje únavu, demotivaci a pokud je tmy příliš tak i špatnou náladu, únavu očí a bolest hlavy.

3. Změna jako styl

Zkuste měnit své pracovní místo a třeba někdy pracovat z kavárny, parku nebo jiného pokoje. Někdy změna prostředí stimuluje představivost a kreativitu a pomůže vlít do žil čerstvou krev. Nebo si stačí čas od času změnit své home office místo. Jinak ho vyzdobit, zorganizovat. Zkrátka nebuďte stereotypní.

Hanka Borkovcová: Nebojte se jít do Vašich snů naplno!

4. Kontrolujte svoje věci

Pravidelně kontrolujte stav svých věcí. Není nic horšího, než když se vám doma něco pokazí a jste odkázaná na to, řešit to sama. Ať už se jedná o fyzický stav věcí (barva v tiskárně, pokažená myš apod.), nebo o různé aktualizace softwaru a obdobné, dbejte vždy na to, aby vše bylo v pořádku. Je velmi snadné ztratit celý pracovní den kvůli nefunkčnímu počítači a ten den potom chybí, protože nemůžete jen tak rychle přiskočit ke stolu kolegyně a pracovat z jejího počítače.

5. Zelená je dobrá

Existuje mnoho studií, které hovoří o tom, že zelená barva a celkově živé rostliny pomáhají zmírnit stres. Osobně mohu také doporučit rybičku – je skvělá relaxace ji pozorovat. Pokud si své pracovní místo vyzdobíte trochou života, pak i do svého pracovního dne trochu toho života vnesete.

6. Občas stoupněte a protáhněte se

Všeobecně platí, že je dobré se hýbat. U práce máme někdy tendenci se zapomenout a celý den prosedět shrbení u počítače. Nezapomínejte se pravidelně protahovat, procházet a měnit polohu. Okysličí to mozek, do žil se vám vlije nová krev a celkově vám bude lépe.

7. Hudba nebo klid?

Zkuste pracovat také ve svém oblíbeném ruchu nebo klidu. Pustě si relaxační hudbu, nebo heavy metal nebo si naopak pořiďte špunty do uší. Hluk kolem nás značně přispívá k naší soustředěnosti.

Lucie Königová: ” O čem sníš, to můžeš mít. Limity jsou jenom v hlavě.”

8. Nastavte hranice

Pokud není home office naší běžnou pracovní náplní, musíte s tímto novým standardem seznámit také své rodinné příslušníky. Poproste je, aby vás v danou dobu nerušili, aby byli co nejvíce v klidu a podobně. Nastavte hranice a pravidla a snažte se, aby je vaši spolubydlící / rodina tolerovali.

9. Organizujte

V kanceláři se snažíme udržovat pořádek. Jednak protože je to kancelář a jednak proto, že často do naší kanceláře chodí ostatní lidé. Doma můžeme tíhnout k větší tendenci nepořádku. Nejen fyzického, ale také k neorganizovanosti. Nechala jsem ten dokument v kuchyni nebo v obýváku? Snažte se držet vše nutné k práci na jednom místě, abyste se nerozptylovala.

10. Nezapomínejte doplňovat energii

Ani doma nezapomínejte na průběžné doplnění energie – káva, svačinka a podobně. I když nemůžete chodit na přestávku s kolegy, pamatujte, že i doma je potřeba „přestávkovat“.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *