Zadejte hledaný výraz

BLOG OSOBNÍ ROZVOJ PODNIKÁNÍ ŽURNÁL

Jak neztratit motivaci?

Jak neztratit motivaci

Taky někdy čelíte tomu pocitu, kdy byste stůj, co stůj nejraději leželi doma a koukali na film nebo šli někam na procházku nebo vlastně dělali v podstatě úplně cokoli jiného než to, co urgentně dělat musíte, protože už se toho na vás ze všech stran valí tolik, že nevíte, co dřív?

Ta touha prokrastinovat je někdy nesmírně silná. Osobně obdivuji všechny, kteří dokážou jet jako fretky v jednom kole, nikdy se nezastaví a mají energii na rozdávání. Jak to děláte vy, když nemáte motivaci? Já vám níže uvedu několik tipů, které mi vždycky zafungují. Třeba pomohou v otázce motivace i Vám.

Obrácená psychologie

Někdy funguje se prostě na sílu zvednout, a i přes veškerý odpor dělat to, co dělat máte. Vyžaduje to velice silnou vůli, ale vážně to funguje. Říkám tomu „sám sobě rodičem“. Někdy ale to přinucení vážně nejde. Upřímně moje zkušenost je, že to přinucení jde pouze v případě, kdy se nejedná zas tak o nic hrozného. Když to ale vážně nejde, tak zafunguje obrácená psychologie.

Prostě se vědomě rozhodnu, že tu danou věc neudělám. Jdu do přírody (nebo na nákupy) a dám si záležet na tom, abych měla chvíli pro sebe. Jedním z důvodů ztráty motivace totiž bývá pocit, že jsme zapomněly samy na sebe, a že na nás nezbyl žádný čas. A to vyčerpává. Potřebujete prostě dobít baterky. Tato technika tedy spočívá v tom vědomě si dovolit něco neudělat a čas věnovat sobě (i kdyby se mělo jednat jen o deset minut). Podmínkou ale je, že celý ten čas budete pouze u sebe, soustředit se na sebe.

Zkuste to a budete se divit, jak to dobije baterky. Vědomě totiž dáte samu sebe na první místo. Získaná energie by měla být dostačující k tomu potom věnovat kousek sebe činnosti, kterou odkládáte, a do které se Vám nechce. Víte, jak to říkají v letadle? Nejdřív nasaďte masku sobě a potom až dítěti. Udělejte to přesně tak – věnujte se nejdříve sobě a potom až druhým (svým úkolům).

Inspirativní příběhy loňských vítězek Ženy regionu

Práce hrou

Někdy se do úkolu nemusí chtít i přesto, že čas sama sobě věnujete plnými doušky. Může to být proto, že vás to, co děláte, prostě a jednoduše nebaví. Věřte ale, že ze všeho se dá udělat hra. Buďte kreativní a hrejte si jakkoli vás napadne. Třeba já, když mám uklízet (což vážně nesnáším), si napíšu na papírky věci, které jsou potřeba uklidit. Papírky potom zmuchlám a losuji si z nich. Moje pravidlo je, že co vylosuji, to uklidím. Až to bude uklizeno, udělám něco příjemného (dám si kávu, bonbon, vyberu si boty na internetu nebo půjdu ven s pejskem). Potom tahám další papírek, další úklid a po něm další odměna. A funguje to. Zkuste zapojit veškerou kreativitu a udělat si ze své činnosti hru, nastavte si její pravidla a pak si hrejte.

Vím všechno?

Někdy ztrácíme motivaci, když úkol, který máme, je složitý – něco neumíme, něčemu nerozumíme nebo nejsme k úkolu kompetentní. Nikomu se přece nechce dělat něco, kde se cítí, že absolutně neví, co má dělat. Uvědomte si tedy, o co tady vlastně jde. Vážně máte vše, co potřebujete? Znáte vše, co potřebujete? Nepotřebujete něčí pomoc nebo jinou inspiraci? Pokud ano, vyhledejte potřebné zdroje!

Menší krůčky vedou k cíli

Někdy může být daná práce vážně složitá a natolik komplikovaná, že i když uděláte trochu, velká část je pořád před vámi. Nastavte si tedy menší cíle, které budete plnit. Radost z dosaženého vás natolik nabije, že získáte energii a bude se Vám chtít pokračovat, protože za sebou uvidíte přesně ty výsledky, které jste si sama stanovila. A samozřejmě, že nám jde něco, co vidíme, že odcípá.

Dává vám to smysl?

Samozřejmě je tu ještě otázka toho, zdali to, co máte udělat, opravdu dává smysl? Někdy pokud nevidíme smysl, může to mít dopad ten, že nevidíme důležitost v tom to udělat. A ani se nám to dělat nechce. Pokud něco smysl opravdu nemá, proč to potom potřebujete udělat? Nebo naopak, jaký je opravdový hlubší smysl toho úkolu pro vás?

Vizualizace snů a první krok ke štěstí – Začněte si plnit sny a cíle

Doporučení na závěr

Technik na překonání demotivace je spoustu. Uvedla jsem vám výše ty, které zaručeně fungují mě. Jaká vás zaujala? Jakou zkusíte? Vždy se u motivace doporučuji nejdříve podívat na sebe samou. Demotivace totiž vychází z vás, z vašich přesvědčení, z vaší energie, nálady a rozpoložení. Mějte rozhodně na paměti, že nejdříve musíte být po všech stránkách uspokojena vy sama. To by měla být vaše každodenní mantra. Potom bude motivace přicházet úplně sama.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *