Zadejte hledaný výraz

BYDLENÍ DIZAJN

Jak si zařídit kuchyň vašich snů krok za krokem

Vytvořit si stylovou a zároveň praktickou kuchyň, která bude naplňovat vaše představy a zároveň v ní bude všechno sloužit tip ťop, může být někdy náročný úkol. Kuchyň je rušný prostor, oblíbené srdce domova, kde se rádi zdržují všichni členové domácnosti. Pokud budete mít v malíčku několik zásadních rad a tipů, můžete vytvořit prostor, který bude pohodlný i funkční. 

Zařízení praktické a stylové kuchyně nemusí být až tak nedosažitelné, jak se vám může na začátku zařizování zdát.

Jak si zařídit ideální kuchyň svých snů, která bude spolehlivě sloužit a stane se díky svému stylu a uspořádanosti srdeční záležitostí všech členů rodiny? Pojďme se na to podívat krok po kroku. 

Změřte to

Určitě začněte v první řadě tím, že si precizně změříte prostory své budoucí kuchyně. Mít představu o rozměrech vám pomůže navrhnout si ideální uspořádání všech jejích částí a komponentů. Získáte celkovou představu o tom, jak bude vypadat, ale také co do ní dostanete a co ne.

Víte, co v ní budete opravdu potřebovat? To byste si měli ujasnit ještě před zahájením zařizování. Musíte se ujistit, že se do vaší kuchyně dostane vše nezbytné. Máte-li k dispozici menší prostory, nemůžete do ní silou-mocí cpát všechno. Mějte na mysli, že v kuchyni vždy potřebujete volnost pohybu a klíčové věci na dosah ruky.

Zvolte si styl vaší kuchyně 

Vaše kuchyně má vytvářet atmosféru domova. Dejte si záležet na tom, abyste se v ní cítili útulně a příjemně i díky stylu, který pro ni zvolíte. Omezovat se nemusíte, naopak, existuje spousta způsobů, jak vykouzlit ten správný „vibe“ kuchyně i bez spousty peněz.

Jasně si stanovte, zda chcete kuchyni moderní, venkovskou, provensálskou, industriální nebo třeba skandinávskou. Když už máte zvolený styl, v souladu s ním vybírejte další komponenty- linku, podlahu, zařízení, vzory, materiál atp.

Vezměte to od podlahy

Obrázek od user32212 z Pixabay

Ještě předtím, než začnete zaplňovat svůj nový kuchyňský prostor vybavením, musíte vědět, na co jej postavíte.

Podlaha v kuchyni má být atraktivní a zároveň velmi odolná, neboť rušný kuchyňský život jí dá určitě zabrat. Ať už to bude vinyl, dlažba, dřevo nebo korek – v každém případě by měla podlaha v kuchyni vyhovovat vašim představám o stylu a zároveň nést vaše nároky na údržbu, odolnost a životnost.

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Vinyl je odolný, dlaždice krásně zkombinujete s dřevěným nábytkem, ale jsou náročnější na údržbu, dřevo je záruka absolutní elegance. Pokud vám to prostory dovolují, v některé části kuchyně můžete použít také zajímavý koberec jako akcentující prvek.

Začínat podlahou je důležité také proto, abyste mohli zvážit možnost podlahového topení do vaší kuchyně. Tento způsob topení má nesčetné výhody, ale je ideální rozhodnout se pro něj ještě během výstavby či rekonstrukce, jinak by mohla jeho instalace trochu narušit chod vaší kuchyně.

Přidejte prostor díky zásuvným dveřím 

Další věc, kterou bude dobré promyslet ještě před samotným zařizováním kuchyně, je takový detail, jako jsou dveře. Možná jste si dobře promysleli jejich styl a materiál, kterým zapadnou do celkového designu domácnosti, ale uvažovali jste o možnosti posuvných dveří?

Tento způsob si získává stále větší popularitu u lidí, kteří mají vysoké nároky na estetiku svého bydlení a zároveň přemýšlejí prakticky. Posuvné dveře do zdi ušetří množství místa ve vaší domácnosti. 

Navíc působí v prostoru výborně, protože zárubeň se na první pohled může jevit jako skrytá ve zdi. Tak splňuje důležitý technický i funkční prvek domácnosti. Pouzdro pro posuvné dveře je vybaveno kanály pro vedení všech potřebných elektrických rozvodů. Pokud jste estéti a zároveň pragmatici a rozhodnete se pro tento způsob, zásuvné dveře si doslova zamilujete.

Vyberte správnou kuchyňskou linku 

Kuchyňská linka je ústředním bodem i pýchou každé kuchyně. Linka bude dominovat vašim kuchyňským prostorům v každém slova smyslu: je jejím základním stylotvorným prvkem a musí naplňovat všechny funkce, které hospodyňka v kuchyni potřebuje.

To, jakou kuchyňskou linku si vyberete, bude ve velkém ovlivňovat, jak se vám v ní bude pracovat. Linka vám musí umožnit pohodlný prostor pro přípravu jídla, mytí, odkládání. A určitě by se vám měla také líbit, aby se vám v kuchyni pracovalo od ruky a radostně.

A jak vybrat vhodnou kuchyňskou linku pro vaši kuchyni? Zvažovat byste měli tyto faktory:

 • Parametry místnosti – nejen rozměry, ale také tvar místnosti, poloha oken, dveří, radiátorů, to vše bude ovlivňovat, jakou kuchyňskou linku si vyberete
 • Plánujte v kontextu umístění přípojek na plyn, elektřinu, vodu – to vše jsou nezbytné věci, aby vám kuchyňská linka dobře sloužila
 • Výška kuchyňské linky – musí pasovat do prostoru a také vašim potřebám, abyste na vše dosáhli a měli po ruce a zároveň, aby vás z dlouhého vaření či pečení nebolela záda
 • Dostatek úložného prostoru – některé linky mohou být nádherné a efektní na pohled, ale co z toho, když do nich nedostanete vše, co potřebujete? Dostatečná hloubka skříněk či poliček a dobrý přístup ke všem úložným prostorům je něco, co každá hospodyňka ocení
 • Neexistuje univerzální řešení, ale obecně převládá názor, že linka, sporák a dřez by měly být cca v jedné linii, aby to bylo pro vás pohodlné

Tvar kuchyňské linky 

Možná máte vysněný tvar vaší ideální kuchyňské linky, ale budete muset přemýšlet v souladu s tím, co vám dovolí vaše prostory.

Tvar „I“ – lineární kuchyně, základní a nejjednodušší tvar, hodí se do malých místností, můžete si jej vyskládat podle vašich představ a je cenově dostupná.

Tvar „L“ – typ rohové kuchyně, kde lze dobře využít jeden z koutů. Rovněž se hodí do menších kuchyní. Dobře dostupná, budete mít všechno po ruce.

Tvar „U“ – rohová kuchyně, hodí se do větších místností, kde si můžete pohrát s prostorem a vytvářet různé variace pro rozmístění spotřebičů. Vhodná pro kuchyně, kde trávíte spoustu času.

Tvar „G“ – pokud máte opravdu velkou kuchyni a můžete si dovolit vytvořit v ní živou, společenskou atmosféru, sáhněte po tomto typu, kde poslední část tvoří barový pultík. To umožňuje kontakt s ostatními během vaření.

Tvar kuchyně s ostrůvkem – neobvyklý, ale stále více oblíbený. Kuchyně s ostrůvkem patří k nejnovějším trendům v bydlení už několik posledních let. Ostrůvek ve středu lze kombinovat s jakýmkoli tvarem linky a může sloužit jako pracovní plocha, úložný prostor nebo pro společenské sezení.

Materiál kuchyňské linky 

Mezi nejznámější materiály pro kuchyňskou linku patří:

Dřevo – vypadá výborně v každém stylu domácnosti, má dobrou životnost. Je citlivější na vysoké teploty i na škrábance, je třeba ho ošetřovat.

Keramika – je odolná vůči vodě, škrábancům i teplotám, snadno se udržuje. Je elegantní a velmi stylová. Patří však mezi dražší i křehčí materiály.

Umělý kámen – má tytéž výhody jako keramika, co se týká odolnosti i údržby, dlouhou životnost. Dostanete jej v různých provedeních. Patří také k dražším materiálům.

Ocel – odolnost, snadná údržba. Má výjimečný nádherný design, který vyžaduje zakomponovat do celkového stylu domácnosti. Může způsobovat hluk při práci, vidět na něm budou i škrábance či otisky prstů. Patří k dražším materiálům.

Teraco – odolné vůči vodě, mechanickému poškození. Náročné na údržbu, lze objednat jako zakázkový výrobek.

Žula – asi nejlepší materiál pro kuchyňskou linku. Odolná vůči kyselinám, teplu, vodě, mechanickému poškození. Vypadá velmi elegantně. Má dlouhou životnost, ale vyžaduje určitou údržbu. Zanechává otisky prstů a i za tento materiál si připlatíte.

Mramor – tvrdý, odolný, nesmírně stylový, luxusně působící materiál, ale má kratší životnost než žula. Vyžaduje ošetření penetračním nátěrem.

Laminát – odolný vůči teplotám, snadná údržba, dostupný v mnoha provedeních, nezruinuje vám rodinný rozpočet. Může jej poškodit voda či mechanické nehody, proto nemá nejdelší životnost.

Dopřejte si velkorysý jídelní stůl 

Fotka od kjhmicro z Pixabay

Kromě kuchyňské linky je dalším ústředním a klíčovým prvkem kuchyně jídelní stůl. Setkává se u něj celá rodina, tráví při něm vzácné chvilky relaxu, společných rozhovorů ale i vychutnávání si obědů či večeří. Bude svědkem mnoha vašich rodinných okamžiků.

Proto si zaslouží, abyste si na jeho výběru dali opravdu záležet. Aby sloužil nárokům vašeho životního stylu podle vhodného materiálu, tvaru, velikosti a zároveň byl nádhernou designovou dominantou kuchyně. Samozřejmě, vybírat si budete podle rozměrů vaší kuchyně, ale obecně platí, že dobrý je dostatečně velký jídelní stůl. Měl by nabídnout prostor pro veškeré potřebné nádobí a příslušenství, ale i dekorace a vůbec pro vaše pohodlné chvíle relaxu.

Stále nepřekonatelný v eleganci a univerzálnosti je stůl z masivního dřeva, který skvěle poslouží pro běžnější i ty výjimečnější okamžiky. Je odolný, má dlouhou životnost, zkombinujete jej s různými styly. Proč tedy nesáhnout po kvalitním dubovém či borovém dřevě? A co takhle stylový bílý stůl v provensálském stylu?

Vybavte si kuchyň vším potřebným 

Tady je rada opravdu jednoduchá: Zvažte, co všechno budete potřebovat a kolik peněz můžete utratit. Nepotřebujete vaši kuchyni zaplnit všemi nejnovějšími trendy a vychytávkami, ale také nemusíte sahat po nejlevnějších věcech.

Promyslete si, co všechno je již zabudováno ve vaší kuchyňské lince a co budete muset dokoupit samostatně. Máme na mysli tyto nepostradatelné kuchyňské pomocníky: troubu, vařič, varné desky, sporák, digestoř, mikrovlnnou troubu, lednici, mrazák či myčku nádobí.

Myslete i na místo pro další drobné nezbytnosti do kuchyně – váhu, kávovar, varnou konvici, mixér, robot či odšťavňovač.

Kam to uložit? 

To bude asi zásadní otázka, kterou si při zařizování vaší kuchyně položíte víckrát. Zde je několik zásad, které vám při uspořádání kuchyňského prostoru pomohou:

 • Centrálním bodem je samotná kuchyňská linka, podle jejího umístění pak zařizujte vše ostatní
 • Všechny spotřebiče byste měli mít snadno dostupné
 • Sporáky a trouby patří ke zdi, blízko dveří, nikoli do bezprostřední blízkosti dřezů ani do úzkých prostor
 • Jako mimořádný úložný prostor, díky kterému bude ve vaší kuchyni vládnout pořádek jistě oceníte šikovnou spíž
 • Příbory skladujte v samostatných pouzdrech nebo stojanech
 • Označte si skladovací nádobky na různé ingredience na vaření, abyste předešli stresu i kalamitám na talíři
 • Využijte různé vestavné skříňky, úložné prostory pod linkami, v rozích

Nešetřete světlem 

Kuchyně rozhodně není prostorem, kde byste měli experimentovat se světlem či nechávat některé její kouty v přítmí. Tady platí jednoznačné – čím více světla, tím lépe. Všechny její zóny by měly být dobře osvětleny, nemluvě o pracovní a jídelní oblasti.

Vaší kuchyni se bude líbit, a vašim nejbližším také, když v ní bude hodně přirozeného i umělého světla, takže při jejím projektování myslete na dostatek slunce i účelné umělé osvětlení – zejména nad pracovní deskou, stolem, dřezem. Bodovými LED světly a LED pásy v kuchyni určitě nic nezkazíte, naopak.

Náš tip: Podle orientace oken na světovou stranu se vám možná bude hodit nějaké stínění. Podívejte se, jaké typy stínící techniky existují a vyberte si tu nejvhodnější.

Buďte trendy i v kuchyni 

Každý touží po krásné kuchyni. Kromě toho, že tento prostor plní mnoho pragmatických funkcí v domácnosti, měli bychom se v ní také dobře a útulně cítit. Je jakýmsi hřejivým srdcem domácnosti, kde se setkáváme, utrácíme, scházíme a rozcházíme, jsme pokoušeni všemi těmi vůněmi a chutěmi, shazujeme stres z těžkého dne a nabíráme síly do nového.

Proto si kuchyně zaslouží vaši pozornost i co se týče designu a nejnovějších trendů, aby se stala tou nejlepší vizitkou vašeho vkusu a naplněných estetických snů. Když se na nejnovější trendy v bydlení podíváme podrobněji, najdeme pro kuchyni i tyto inspirace:

1. Vítejte ve společenské kuchyni

Jak jsme již zmínili, kuchyně s ostrůvkem uprostřed je stále populárnější. Souvisí to s tím, že lidé chtějí kuchyně jako místo společenského setkávání, kde mohou kolem ostrůvku uprostřed volně chodit, postávat, potkávat se, zkrátka ostrůvek funguje jako prvek socializace.

2. Kuchyně jako víceúčelový prostor

Rodiny stále více touží po takové kuchyni, kde se nejen narychlo setkají nad talíři, ale posedí i při jiných činnostech, kde každý bude mít své místo, svůj koutek a čas na ostatní.

3. Dřevo a ještě jednou dřevo

Zdá se, že tento materiál je prostě neporazitelný a věčný. Designéři a architekti po celém světě se shodují, že rok 2023 bude rozhodně rokem dřevěných linek, stolů, skříněk. Ořech či dub tak nadále budou kralovat kuchyním.

4. Nebojte se vzorů

Obkladačky, podlaha, ale i skříňky – to vše můžete směle obléct do výrazných vzorů, které rozhodně nenaruší útulnost kuchyňských prostor.

5. Přírodní odstíny vítězí

Rok 2023 má být rokem přirozených tónů pro vaši kuchyni. Lahvově zelená, khaki, limetková, odstíny hnědé – to jsou nejnovější trendy, které můžete použít na nábytek i na dlažbu v podobě přírodních kamenů.

6. Někdo to rád barově

Barová židle jednoduše dodá vaší kuchyni zcela nový šmrnc. Skvěle poslouží jako neformální místo pro rychlou kávu, lehkou snídani, kontrolu mailů. Výborně vypadá a je socializujícím prvkem kuchyně.

7.Nádech starobylosti

Vneste si do kuchyně trochu patiny s nějakým skvělým starožitným kouskem v podobě komody či stolu. Přináší to do prostoru hřejivou rodinnou atmosféru.

8. Minimalismus v kuchyni

Vzhledem k zaneprázdněnosti v současnosti lidé stále více hledají rovnováhu mezi účelností a luxusem svých kuchyní – chtějí obojí. A proto budeme v roce 2023 svědky prudkého nárůstu popularity minimalistických kuchyní, což je ideální odpověď na spojování pragmatismu s estetikou.

Tip: Podívejte se, jak si vnést minimalismus do domácnosti a buďte in.

9. Porcelán nadevše

Investujte raději do kvalitních kuchyňských produktů z výběrového elegantního porcelánu, než byste si ji měli přeplnit tisíci neužitečnými drobnostmi, které budou jen zabírat místo.

10. Přirozenost kraluje

Kromě dřeva mají být v popředí i další přírodní a přirozeně působící materiály – mramor, vápenec a žula. V eleganci je ostatní materiály jen těžko překonají. Kámen v kombinaci s dřevěným nábytkem či dřevěnými svítidly lamp je jasným trendem pro kuchyně pro rok 2023.

11. Ať se vaše kuchyně zelení

Co k tomu dodat – rostlinky do kuchyně prostě patří! Pořiďte si do tohoto prostoru vaše oblíbené květiny a najděte jim chytré místo, aby nepřekážely při vaření. Kuchyň můžete obohatit i oblíbenými bylinkami v květináči, které se budou hodit při vaření a zároveň dodají místnosti potřebou zeleň.

Navzdory všem možným trendům, které nám přinášejí světoví designéři a architekti, vždy by ve vaší kuchyni měla převládat za všech okolností především útulnost, příjemná pohoda, harmonie. Ochraňujte si tento prostor, aby se stal živým a zároveň bezpečným prostorem pro celou rodinu, kde budete načerpávat pohodu pro další dny.

Alexandra Tinková, obsahový a SEO specialista

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *