Zadejte hledaný výraz

FINANCE INVESTICE

Jaké jsou výhody investování do zlata?

Zastánci investování do zlata věří, že nákup drahých kovů umožňuje diverzifikaci investic a zdůrazňují jeho četné výhody. Zlato dodnes zůstává solidní dlouhodobou investicí, i když již není primární formou měny.

Proč investovat do zlata?

Zlato bylo po staletí považováno za univerzální měnu. Ve skutečnosti se zlatý standard používá již od Byzantské říše, která existovala před více než 1500 lety. Donedávna fungovala jako světová rezervní měna. 

Zajímavost: Věděli jste, že zlato se používá také při přípravě Cassiova purpuru, kterým se dodnes barví sklo na červeno? Díky zlatu si tak můžete pořídit červené vázy, skleničky apod.

V současné době již není podložena žádnou měnou (i když je možné, že na ni bude v budoucnu nějaká navázána) a v platbách se příliš nepoužívá. 

Zlato však zajímá mnoho investorů. V jistém smyslu se tento zájem udržuje již několik tisíc let, což je způsobeno jedinečnými vlastnostmi tohoto cenného kovu, ale také jeho malými, přirozeně omezenými zdroji.

Výhody investování do zlata

Investice do zlata má bezesporu mnoho výhod, ale není také ani bez úskalí. Důležité je nepochybně vyzdvihnout následující: likvidita, hodnota, diverzifikace. Investice do zlata je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak ochránit své úspory před inflací nebo ekonomickými otřesy.

Zlato je v přírodě vzácností a zároveň je proslulé svou odolností, tažností, kujností, díky které se snadno dělí a tvaruje do jakékoliv podoby. 

Důležitou vlastností zlata je skutečnost, že ve vodě a na vzduchu neoxiduje a nešpiní se. Tento vzácný kov je prakticky nezničitelný. Jedinými látkami, které jsou schopny poškodit zlato, je roztok kyanidu a směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné, běžně známá jako aqua regia.

Vzhledem k výše uvedenému asi nepřekvapí, že zlato je jednou z nejstarších metod investování kapitálu a také jedním z prvních drahých kovů, které člověk používal jako platební prostředek.

Vysoká likvidita zlata

Likvidita znamená, že zlato lze snadno přeměnit na hotovost téměř kdekoliv na světě. Všude se najde někdo ochotný vám nalézt zájemce o koupi. Trh zlata je bezpochyby jedním z nejvíce globalizovaných finančních trhů. 

Je třeba také připomenout, že investici do zlata lze v případě potřeby vždy snadno převést na vybranou světovou měnu. S ohledem na snadnou převoditelnost zlata byste při nákupu neměli zapomínat na výběr zlatých produktů od mincoven uznávaných po celém světě. Investice do zlata tak bude mnohem bezpečnější.

Uchovatel hodnoty

Tento cenný kov má nepopiratelnou tendenci udržovat si svou hodnotu v průběhu času. I když cena zlata klesá, základní hodnota tohoto drahého kovu se příliš nemění. Zlato také chrání před inflací. Nabývá na hodnotě, když inflace přetrvává delší dobu. V době inflace je tedy zlato stabilnější investicí než hotovost.

Tento drahý kov je odpovědí na potřeby všech těch investorů, kteří si uvědomují všechny nedostatky a rizika moderního měnového systému. 

Zlato, které máme fyzicky doma, je nejefektivnější pojištění majetku. Nebere to ani krach žádné instituce, ani náhlé rozhodnutí státu, ani žádná katastrofa. 

V případě bankovní krize a narušení měnového trhu, kdy se zavírají banky, bankomaty a blokují platby kartou, bude zlato pravděpodobně jediným přijatelným prostředkem směny, který je k dispozici, protože je zcela nezávislé na bankovním systému.

Diverzifikace

Přidání různých cenných papírů do vašeho portfolia je základním způsobem, jak diverzifikovat a snížit celkové investiční riziko. Protože se zlato často pohybuje nepřímo k hodnotě akcií a měn, je to efektivní způsob diverzifikace.

Tento zlatý drahý kov, považovaný za jednu z nejoblíbenějších forem zajištění kapitálu, hraje mimořádně důležitou roli v každém dobře diverzifikovaném investičním portfoliu.

Síla fyzického zlata

Investice do zlata je do značné míry investicí do vlastní bezpečnosti v případě rychlých změn na finančních trzích. To je důležité, protože při nákupu zlata ve formě certifikátů nebo jiných typů povolenek bankrot provozovatele velmi ztěžuje vymáhání investovaných peněz. 

Je třeba zdůraznit, že tento bankrot je v situaci globálních otřesů vysoce pravděpodobný a žádnou banku ani instituci nelze považovat za stoprocentně jistou, o čemž svědčí četné bankroty během mnoha již prožitých finančních krizí.

Fyzické zlato nám zaručuje snadnou přepravu poměrně velkých hodnot kapitálu, bez problémů s jejich likvidací mimo republiku.

Prestiž

Obchodovat se zlatem, mít zlatou minci nebo zlatý slitek dává jeho majiteli pocit prestiže. Investice do zlata také může otevřít cestu ke sběratelské vášni, může být začátkem zajímavé záliby sbírat cenné sběratelské produkty.

Věděli jste, že už dříve chtěli lidé s pomocí zlata ukázat své postavení a bohatství? Důkazem toho jsou například zubní implantáty, jejich obměna se v zubním lékařství používá dodnes.

Bezpečnost vlastnictví zlata

Zlato v době krize získává a to je jeho nepopíratelná výhoda, která dává jeho držitelům pocit bezpečí. Žádný jiný kov nemá na lidi takový vliv jako zlato. 

Zlaté šperky existovaly již ve starověku, později se zlato stalo nenahraditelným jako stálý platební prostředek. Dnes je zlato kromě výroby šperků především investicí. V této funkci se zlatý drahý kov již osvědčil jako extrémně stabilní hodnota v době krize a inflace.

Volný pohyb zlata

Je třeba připomenout, že v rámci hranic Evropské unie není třeba deklarovat, že se zlato přepravuje. Ne vždy se o ni mluví/píše a málokdy se na ni vzpomíná, ale je to nesmírně důležitá výhoda, která vám umožňuje volně cestovat se zlatými cihlami v kufru. 

Ne každá investice se ukáže být tak bezproblémová, cestování s některým majetkem se může ukázat jako nemožné.

Nízká korelace cen zlata s ostatními aktivy

Zlato je známé tím, že nereaguje na události na trhu stejně jako ostatní finanční aktiva. Zaručuje zachování kupní síly kapitálu. Je odolné vůči inflaci i deflaci a spodní hranici jeho hodnoty určují náklady na těžbu zlata. 

To je důvod, proč je zlato velkou součástí diverzifikovaného, ​​bezpečného portfolia, které může vydělávat peníze jak na býčích trzích, tak při globálních nepokojích.

Zlato, nejčastěji volené jako forma kapitálového zajištění, je základem každého dobře diverzifikovaného portfolia. Tato důvěra ve zlato je nepochybně způsobena jeho nízkou korelací s ostatními třídami aktiv.

Skladování fyzického zlata, ať už ve formě mincí nebo ve formě slitků, není zpoplatněno žádnými dalšími poplatky ani provizemi. Na pozadí kapitálových trhů se zlato rozhodně vyznačuje nedostatkem investičních nákladů na obsluhu.

Zlato a daně – osvobození od daně z příjmu a bez DPH

Stojí za připomenutí, že zlato je osvobozeno od DPH, což sílu této investice ještě posiluje. Je to vynikající volba pro ty, kteří hledají nejbezpečnější řešení pro své investiční potřeby. 

Za prvé, v případě nákupu zlata jako dlouhodobé investice je riziko vzniku ztrát omezeno téměř na minimum. 

Druhým důležitým aspektem bezpečnosti investování kapitálu do zlata je fakt, že v případě problémů a zmatků na finančních trzích je tento kov formou úniku pro všechny ty investory, kteří se obávají o svůj majetek.

Zde stojí za zmínku, že zlaté slitky jsou v Evropské unii skutečně osvobozeny od DPH, ale některé země mohou zdanit kapitálové zisky z jejich prodeje.

Ochrana proti negativním úrokovým sazbám

Autor/ka fotografie: Monstera

Další nepochybnou výhodou investice do zlata je ochrana tohoto kovu před situací, kdy investování úspor do jiných měn může mít za následek zápornou nominální úrokovou sazbu. 

Zlata neubývá a v příštích několika či několika desítkách let budeme mít stejné množství zlata, jaké jsme měli v době nákupu.

Extrémně snadné

Za zmínku také stojí, že zlato je skvělá investice i pro začátečníky. Nejsou potřeba žádné speciální znalosti nebo sledování trhu, přestože takové dovednosti se určitě hodí a mohou vám poskytnout určitou výhodu. Obecně ale do zlata může investovat každý laik. Do zlata můžete investovat i jako dárkem, taková malá zlatá cihlička jistě potěší každého.

Závěr

Investice do zlata se vždy vyplatí, pokud na to máte finanční prostředky. Doporučuje se, abyste část svých aktiv investovali do fyzických drahých kovů a rozdělili tak své riziko co nejpřesněji. 

V situaci měnové reformy nebo v době inflační krize ztrácejí tištěné peníze svou hodnotu téměř okamžitě. Žádné drahé kovy. Samozřejmě je vhodné neustále kontrolovat kurz zlata. 

Mladí investoři, ti, kteří jsou na začátku své cesty s investičním zlatem, ti, kteří ještě nemají žádné zlaté rezervy, by se neměli nechat od nákupu kovu za vyšší cenu odradit. 

Investoři by vždy měli alokovat alespoň část svých aktiv do zlata. 

Stojí za to připomenout, že případná vysoká současná cena zlata neznamená, že cena bude nadále růst. 

Je třeba připomenout, že investice do zlata je vlastně vždy koncipována jako dlouhodobá investice, a jelikož drahé kovy nepřinášejí pravidelné zisky, je důležité investovat s fantazií a jistou dávkou racionálního uvažování.

Tomáš Konieczny, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *