Zadejte hledaný výraz

JINÉ

Jednoduchý průvodce vysáváním: jaké vysavače a sáčky je lepší používat v domácnosti pro čistotu, zdraví a hygienu??

Vysávání patří, dá se říci, mezi všeobecně méně oblíbené domácí práce. I tak se s ním ale musí každý popasovat. V dnešní době existuje mnoho různých vysavačů, které nám tuto činnost mohou ulehčit. 

Čisté podlahy a koberce přirozeně patří k útulné domácnosti. Jak ale vybrat vysavač, který nejlépe zvládne všechny výzvy? S kvalitním vysavačem půjde vysávání snadno od ruky. Možná nebude potřeba ani vaše přítomnost. 

Typy vysavačů

Existuje mnoho otázek, nad kterými se při výběru vysavače musíte zamyslet. Jaký vysavač koupit, když v domácnosti žije alergik? Který se nejlépe hodí do domácnosti s chlupatými mazlíčky? Proto si představíme základní typy těchto pomocníků v domácnosti. 

Podlahové sáčkové vysavače 

Tento typ vysavačů bychom mohli považovat za úplnou klasiku. Klasický podlahový vysavač lze najít téměř v každé domácnosti. K jeho největším přednostem patří stabilní výkon během celého procesu vysávání. 

Vysavač je napájený z elektrické sítě. Při výběru by vás měla zajímat délka kabelu, akční rádius, velikost a typ sáčků i množství příslušenství, které užitečným způsobem rozšiřuje využití vysavače na různé typy povrchů. 

Při výběru si dejte záležet na vysoké účinnosti vysávání, pokud chcete mít doma skutečně čisto. Právě sáčkové vysavače totiž do výbavy dostávají kvalitní filtrační systémy, které se postarají o to, aby vzduch vycházející z vysavače přes průduchy byl čistější, než vzduch, který dýcháme. 

Typ sáčků 

Kvalitní a vhodné sáčky do vysavačů jsou v tomto případě prioritou. Od jejich výběru se potom může odvíjet celková práce s vysavačem, ale i efektivnost vysávání. 

Jednorázové sáčky

Některé vysavače využívají jednorázové sáčky, které po zaplnění putují rovnou do odpadkového koše. Všechny nečistoty bezpečně zůstávají v sáčku a člověk nepřichází do kontaktu ani s tou nejmenší prachovou částečkou. Je třeba myslet na dodatečné náklady, protože se nelze vyhnout pravidelnému dokupování nových sáčků. 

Sáčky na opakované použití 

Tyto sáčky jsou tradičnějším řešením a měly by se po každém vysávání vyprazdňovat. Možná si pokládáte otázku, zda vůbec umíte vyměnit sáčky do vysavače, ale je to opravdu jednoduché. Jeden sáček při každém naplnění jednoduše vyklopíte do koše, vyprášíte a zacvaknete zpět do přístroje. 

Tady už je kontakt s nečistotami, které jste vysáli, více pravděpodobný. Navíc, sáček se časem opotřebovává, vznikají na něm malé trhliny, přes které mohou unikat prachové částice a účinnost vysávání se postupně snižuje. 

Při delším používání se v něm mohou usadit roztoči, bakterie nebo plísně. Pokud máte doma alergika nebo někoho citlivého na nečistoty, tento typ sáčků není dobrou volbou. 

Materiál sáčku

Kromě typu sáčku může vysávání ovlivnit i materiál. Sáčky se nejčastěji vyrábí z papíru, netkaných textilií nebo z mikrovlákna. 

Papírové sáčky 

Tyto sáčky jsou vyrobeny ze speciálního, několika vrstveného filtračního materiálu. Stále se ale jedná o papír, a proto jsou tyto sáčky poměrně náchylné na vlhkost. Stejně tak u nich existuje riziko protrhnutí ostrými a těžkými předměty. Pokud přijdou do styku jen s obyčejnými nečistotami a prachem, není se čeho bát. 

Netkaná textílie 

Tento materiál je nejčastěji používaným na výrobu sáčků. Oproti papírovým sáčkům jsou tyto odolnější a méně se jim ucpávají póry. Jsou ale finančně nákladnější. Zároveň jsou antibakteriální a lépe filtrují vysáté předměty. Vzduch ve vaší domácnosti bude během uklízení čistší. 

Mikrovláknové sáčky 

Mikrovláknové sáčky disponují hlavně kvalitnější filtrací ve srovnání s papírovými sáčky. Struktura vláken navíc zajišťuje větší pevnost. Sáčky se netrhají ani po nasátí ostřejších předmětů. Materiál je také imunní vůči bakteriálnímu napadení, a proto nedochází k dalšímu rozmnožování plísní a jiných škůdců. 

Velikost sáčku 

Sáčky se také vyrábí v různých velikostech. Záleží hlavně na velikosti obytné plochy a velikosti vysavače. 

Pro menší domácnosti by měly stačit sáčky s objemem do 2,5 litrů. Tím pádem i vysavač bude menší a zabere méně místa. Pro větší domácnosti je vhodná vybírat sáčky s vyšším objemem, který se obvykle pohybuje okolo 4 litrů. 

Když mluvíme o sáčkových vysavačích, tak faktory, které souvisí se sáčky by měly být při výběru nejdůležitější. Existují však i jiné, které stojí za zmínku, a to například dosah vysavače, typ a příslušenství. 

Dosah vysavače

Při koupi vysavače by měl každý zvážit, jak velká je jeho domácnost a jak daleko je potřeba se dostat s vysavačem od jedné elektrické zásuvky. Důležitá je informace o délce kabelu a spolu s ní i akční rádius. Akční rádius je součtem délek přívodného kabelu, sacího nástavce a trubice. 

Typ vysávaného povrchu

Klasické podlahové sáčkové vysavače nekladou omezení. Výborně se jim daří při čištění koberců i tvrdých podlah. S vhodným příslušenstvím dokážou vysát i čalouněný nábytek. 

Za zmínku stojí i turbokartáč, který dokáže efektivně vyčistit husté koberce, odstranit zašlapané nečistoty, zamotané chlupy po zvířatech i hluboko usazený prach. 

Praktická výbava

Jelikož je konkurence v této kategorii vysoká, i výrobci se předbíhají v tom, kdo nabídne více vylepšení. Samozřejmostí je automatické navíjení kabelu a možnost regulace výkonu. 

Užitečným vylepšením je také indikátor plnosti sáčku, pogumovaná tichá kolečka, pogumované prvky na obvodě vysavače, které zabrání poškození nábytku, nebo dokonce možnost uložit nejmenší nástavce přímo do těla vysavače, kde budou vždy po ruce. 

Podlahové bezsáčkové vysavače 

Už z názvu je jasné, že tento vysavač ve svých útrobách nebude ukrývat sáček. Sáček je šikovně nahrazen nádobou, do které se sbírají povysávané nečistoty. Nebudete mít žádné další výdaje navíc. 

Velikost nádoby na prach a nečistoty můžete vybrat podle sebe. Čím větší je sběrná nádoba, o to větší je i samotný vysavač, proto se vyplatí hledat optimální kompromis. Sběrná nádoba je nejčastěji průhledná, proto je vždy pod kontrolou úroveň jejího zaplnění. 

Způsob vyprazdňování nádoby může být v některých případech kamenem úrazu. Hlavně u levných bezsáčkových vysavačů je někdy třeba rozebrat několik dílů, nádobu vysypat, vyčistit, umýt a následně vše zase složit tak, aby do sebe všechny díly i těsnění zapadly. 

Kvalitní bezsáčkové vysavače už disponují promyšleným způsobem vyprazdňování, kde do kontaktu s nečistoty člověk přijde jenom minimálně. 

Cyklónová technologie 

Cyklónová technologie v bezsáčkovém vysavači zajistí dokonalé oddělení prachových částic od silného proudu  vzduchu a uskladní je ve speciální cyklónové nádobě. Obsahuje i filtr, který je na výstupu vzduchu a měl by zaručovat, že takto vybavený bezsáčkový cyklónový vysavač bude jako stvořený i pro domácnosti s alergiky a zvířaty. 

Tyčové vysavače

K jejich největším přednostem patří jednoduchá manipulace a dobrá skladnost. Dají se složit buď na poloviční výšku a vložit do kuchyňské skříňky, nebo je nenápadně odložit za dveře. 

Photo by Liliana Drew: https://www.pexels.com/photo/a-person-vacuuming-a-carpet-9462139/

K dostání jsou v různých vyhotoveních, které uspokojí i požadavky náročných uživatelů. Lte vybrat praktický akumulátorový tyčový vysavač, ale i síťové vyhotovení. 

Nabíjecí akumulátor neomezuje v pohybu. S tyčovým  vysavačem tak lze vyčistit vysoké schodiště, pavučiny na stropě nebo těžko dostupná místa. 

Výborné výsledky vykazují na hladkých podlahách, ale v posledních letech se objevují i moderní výkonná řešení, která se nezaleknou ani vysávání koberců. Na základě těchto vlastností lze usoudit, že tento typ vysavače je vhodným pomocníkem a odpovědí na otázku, jak udržovat pořádek v domácnosti. 

Parametry  tyčových vysavačů

I u tyčových vysavačů jsou určité věci, na které je dobré si posvítit před jejich samotnou koupí, aby bylo jasné, zda je tento vysavač vhodný do domácnosti a zabezpečí efektivní a rychlé vysávání. 

Kapacita sběrné nádoby 

Většinou jsou to menší nádoby, které zapadají do celkového designu tyčových vysavačů. Sice je třeba je vyprazdňovat po každém vysávání, vysavač ale aspoň bude v ruce zbytečně těžknout. 

Délka nabíjení a provozu 

U tyčových akumulátorových vysavačů je třeba počítat s délkou provozu 25-50 minut na jedno nabití. To samozřejmě záleží na modelu a pořizovací ceně. 

Jak dlouho se vysavač nabíjí? Standardně je třeba počítat s časem v řádu hodin. Doba nabíjení se může někomu zdát dlouhá, ale odrazí se to na výkonu. Tyto vysavače mohou poskytovat rovnoměrný a vyvážený výkon téměř až do poslední procent. 
Filtrace

Nezůstává pozadu za klasickými podlahovými vysavači a je minimálně stejně tak účinná. Tady je vhodné zmínit i vysavače s vodní filtrací. 

Vysavače s vodní filtrací

Speciální kategorií bezsáčkových tyčových vysavačů jsou vysavače s vodní filtrací. Ty jsou efektivnější při vysávání prachu, ale brzdí je menší tah, který brání nasátí vody do motoru, proto se hodí spíše na vysávání tvrdých podlah než koberců nebo menších koberečků. 

Tip na čištění koberečků: koberečky a různé podložky můžete nejsnadněji umýt v bezkontaktní automyčce. 

Nečistoty, včetně nejmenších pracových částic, se sbírají do nádoby, která je naplněná vodou. Po vysávání stačí špinavou vodu vylít do odpadu. K žádnému rozvíření prachu do okolí nebo na vaše oblečení už nedojde. 

Uložení motoru 

U levnějších modelů tyčových vysavačů je motor umístěný v dolní části, dražší modely mají motor obvykle blízko rukojeti. Mění se tak ovladatelnost a těžiště tyčového vysavače. 

Pokud je motorová jednotka nahoře, s vysavačem bez námahy vysajete schodiště a dosáhnete i na vyšší místa. 

Hmotnost

Průměrně váží tyčový vysavač 4 až 6 kg. Při vysávání budete mít hmotnost po celou dobu v rukách a tlačit ji před sebou. Dobrá ergonomie a vyváženost je polovinou vaší spokojenosti. 

Robotické vysavače

Pokud patříte k lidem, kteří si nechají rádi všechno za sebe udělat, robotický vysavač vám může velmi ulehčit život. V dnešní době existují už moderní pokročilí roboti s propracovanou navigací a přesnými senzory. 

Jaká může být výbava moderních robotických vysavačů?

  • S pomocí senzorů dokáží detekovat úroveň znečištění plochy, po které projíždí a zvýšit na kritickém místě svůj výkon. 
  • Naplánují si pohyb tak, aby se vyhnuli překážkám, neničili nábytek a co nejvíc optimalizovali svůj pohyb. 
  • Robotické vysavače je možné spustit, nastavit a ovládat přes mobilní telefon. 
  • Díky technickému pokroku už není třeba vysavač hlídat. Virtuální stěny mu znepřístupní nevhodný prostor nebo sám dokáže poznat výškové převýšení. 
  • Dříve, než se úplně vybije, najde nejkratší cestu do dokové stanice a po dobití bude pokračovat tam, kde přestal. 

Jedním z prvních kroků při výběru vysavače by měla být úvaha, na jaký účel bude robotický vysavač využíván a jaké úkoly by měl zvládnout. Některé modely mají výborné výsledky na tvrdé podlaze, další mohou být lépe nápomocné při vysávání koberců nebo mokrém stírání podlahy. 

Na tvrdé podlahy

Funkce těchto vysavačů jsou přizpůsobeny právě na vysávání tvrdých podlah. Velmi dobré výsledky podávají na hladkých podlahách, jako jsou parkety, dlažba nebo dřevěné podlahy. 

Při vysávání využívají postranní rotační kartáče, které sbírají nečistoty i z blízkosti nábytku a stěn. 

Na koberce

Není koberec jako koberec. Levné robotické vysavače zvládnou pracovat jen na kobercích s nízkým vlasem a přechod přes prahy je často nesplnitelným úkolem. 

Ty lépe vybavené vysávají i nečistoty z koberců s vyšším vlasem a přejedou přes některé prahy. Oblíbené jsou právě modely, které přizpůsobí výkon typu povrchu, po kterém právě projíždí. 

Na zvířecí chlupy 

Kartáře a sbírací systémy jsou navrženy v tomto případě tak, aby sbírali zvířecí chlupy s vysokou účinností. Pokud máte domácího mazlíčka, určitě víte, že chlupy jsou velkým problémem. A právě tento vysavač může být mezi vhodnými tipy, jak efektivně uklízet domácnost, ať už právě od chlupů nebo jiných nečistot na podlaze. 

Na trhu se lze setkat i s pokročilejšími modely, které v rámci rozpoznávání překážek dokážou detekovat výkaly na podlaze a objet je.

Oblíbená je funkce automatického vyprazdňování, kterou určitě oceníte v období línání mazlíčků. Vysavač automaticky vysype nečistoty a chlupy ve vyprazdňovací stanici integrované v dokové stanici a pokračuje v práci. 

S mopem 

K funkci vysávání nečistot se přidává mokré nebo suché mopování. Při suchém mopování je robot schopný sbírat jemné prachové částice. Při mokrém mopování je stírací mop umístěný na spodní straně robota, je průběžně zvlhčovaný a podlaha je stíraná i mokrým hadrem. 

Na trhu se setkáte i s robotickými vysavači, které jsou opatřeny rotačním mopem. O bezchybnou čistoti se stará silný proud vody, který rychle namáčí a otáčí umývací podložky. Vysokorychlostní rotace tak zajišťuje bezchybné uklízení bez zanechávání nečistot. Podložky jsou následně sušeny horkým vzduchem bez přítomnost vlhkosti nebo zápachu. 

Víceúčelové vysavače

Tyto vysavače můžeme nazvat jako multifunkční a dají se přirovnat k profesionálnímu uklízecímu zařízení. Už jeden vysavač totiž dokáže vysávat na sucho, na mokro, šamponovat a některé dokonce i foukat vzduch před sebou. 

Součástí je obvykle další výbava, aby bylo možné od prvního dne naplno využívat schopnosti vysavače. 

Některé vysavače jsou po stránce designu a velikosti k nerozeznání od klasických podlahových, na jiných je už na první pohled vidět, že nejde jen tak o nějaký vysavač. 

Robustnější konstrukce, kovové trubice a sběrná nádoba s objemem vyšším než 15 litrů, může být znamením, že tyto vysavače mohou udělat pořádek v dílně, autodílně, průmyslové budově, ale i na stavbě. Výkonný průmyslový vysavač se nelekne jemného prachu, pilin, hoblin, větších nečistot a některé modely dokážou odsát i desítky litrů vody. 

https://www.pexels.com/photo/person-vacuuming-the-floor-6195275/

Ruční vysavače

Ruční vysavač se hodí všude tam, kde není vhodné použít klasický vysavač nebo tyčový vysavač. S ručním vysavačem zvládnete vysávat efektivně a bez námahy. Navíc ho nemusíte používat jen v domácnosti, ale také třeba při vysávání automobilu. 

Dostanete se i na hůře přístupná místa. Jeho velikost však ovlivňuje i jeho výkon a kapacitu sběrné nádoby. Obě hodnoty jsou přirozeně nižší. 

Ruční vysavače jsou obvykle akumulátorové, proto lze počítat se stejnou výdrží na jedno nabití a s nutností pravidelného nabíjení. Vyhledávané jsou modely s dokovací stanicí, které připevníte na stěnu, kde slouží zároveň jako držák ručního vysavače. 

I když ruční vysavač nedokáže plnohodnotně zastoupit tyčový nebo podlahový vysavač, pro jeho malé rozměry, praktičnost a nízkou hmotnost se stal vítaným doplňkovým vysavačem v mnoha domácnostech. 

Na závěr

Používání vysavače v domácnosti je velmi důležité, ale jeho výběr už může být složitější. Odvíjí se od mnoha faktorů, například, zda máte doma děti, domácí zvířata nebo jaký typ podlah převažuje. 

Rozhodující je kvalita. Musíte zajistit, abyste si vybírali kvalitní sáčky, aby vysavač obsahoval kvalitní filtraci a měl antibakteriální funkce. 

Při vysávání je potřeba získat jistotu, že podlahy i koberce budou důkladně vysáté a prach nebude rozvířen do ovzduší. To se hodí hlavně pokud máte v rodině alergika. 

Ale finální výběr vysavače už necháme na vás! 

Michal Horváth, Specialista na optimalizaci webů- Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *