Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ JÍDLO ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ

Superpotraviny: Ovesné vločky jsou skvělým zdrojem nutrientů

V současné „virtuální dietologii“, které se kudy-tudy po sociálkách a jiných zákutích virtuálního všehomíra věnuje prakticky kdokoliv bez jakéhokoli vzdělání, kvalifikace a zkušeností souvisejících s tímto exaktním oborem, můžeme narazit doslova na „potraviny zabírající na všechno.“ Pokud bysme však jejich „účinky“ konfrontovali s vědeckými důkazy, nenalezneme zhola nic, co by je potvrdilo. Proto je i v této oblasti mimořádně důležité, odkud čerpáme informace a do jaké míry máme jistotu, že jsou pravdivé, ověřené a mají vědecké a dietologické opodstatnění. Své polínka do věčného ohýnku osvěty postavené na vědecky ověřených faktech jsme se rozhodli přikládat i my v našem seriálu o superpotravinách.

Již jsme se věnovali skořici, zázvoru, kakau, melounu, červené řepě, medu, tykvi a dnes si pochutnáme na ovesných vločkách.

Pokud bysme sestavili řebříček největších dietologických mýtů, v první desítce by se jistě umístil tento: snídaňové cereálie jsou zdravé. Nejsou, vždyť jsou to průmyslově ultrazpracované potraviny – schválně, četli jste někdy nejen jejich nutriční štítek, ale znáte i způsob jejich průmyslové přípravy? Je vážně nejvyšší čas vrátit se ke klasickým ovesným vločkám. Konzumace syrového ovsa nebo mírně zpracovaného formě ovesných vloček má několik nezanedbatelných zdravotních benefitů.

Nejde jenom o to, že vločky z ovsa jsou čistým přírodním produktem bez přidaného čehokoli, čeho bychom ve snídaňových cereáliích našli více než požehnaně. Síla ovesných vloček je skryta zejména v tom, čeho jsou doslova plné – nutrientů, tedy opravdu výživných složek, které náš organismus potřebuje ke každodennímu fungování.

Oves řadí dietologové mezi nejzdravější obiloviny, které pěstujeme na naší planetě. Je celozrnný, bez lepku a je skvělým zdrojem důležitých nutrientů: vitamínů, minerálů, bílkovin, esenciálních aminokyselin, antioxidantů, sacharidů a vlákniny. Oves patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem živin.

V ovsu se téměř výlučně nachází skupina antioxidantů avenantramidů, které podle vědců dokáží snižovat krevní tlak dilatací, tedy rozšiřováním krevních cév. Kromě toho mají protizánětlivé a protisvědivé účinky.

Ovesné vločky jsou mimořádně syté a zároveň mají málo kalorií, což má zásadní dietologické benefity.

Oves je až neuvěřitelně výživný, jeho nutriční složení je vyváženo, je kvalitním zdrojem sacharidů, vlákniny a bílkovin s dobrou rovnováhou esenciálních aminokyselin. Je bohatý i na vitamíny, minerály a antioxidanty, běžná porce 1 šálek ovsu obsahuje:

  • 51 gramů sacharidů
  • 13 g bílkovin
  • 5 g tuku
  • 8 g vlákniny
  • jen 303 kalorií

Vysoký obsah částečně rozpustné vlákniny beta-glukanu v ovsu pomáhá zdraví prospěšnému mikrobiomu, snižuje hladiny LDL i cekového cholesterolu, zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi a zvyšuje pocit plnosti. Snižování celkového cholesterolu a zvláště toho „špatného“ LDL a ochrana LDL před oxidací snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.


Ovesné vločky jsou kromě vysokého obsahu nutrientů i velmi syté, což může pomoci hubnout nebo udržovat hmotnost v normě. Beta-glukan obsažený v ovsu kromě zvyšování pocitu plnosti také oddaluje dobu vyprázdnění žaludku a zvyšuje produkci hormonu sytosti. Kromě toho oves, přesněji ovesné otruby – vnější vrstvy zrn mohou také zmírňovat příznaky zácpy.

Jemně mletý oves je také součástí mnoha kosmetických přípravků. Využívání jeho účinků při léčbě podráždění a svědění při různých kožních onemocněních v tradiční medicíně má dlouhou historii a je podloženo i vědecky.

Ján Schneider

foto: pexels

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *