Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE KARIÉRA TECHNOLOGIE

Tipy, jak rozjet svůj byznys a prosperovat jako žena nejen v IT sektoru

Informační technologie (IT) se staly centrem zaměstnání pro miliony pracovníků na celém světě, ale podíl žen v technologickém průmyslu je stále velmi nízký. Nebylo by přehnané říci, že IT je do jisté míry „mužským“ sektorem, který způsobuje určité překážky, pokud jde o to stát se úspěšnou ženou v technice. Nehledě na genderovou zaujatost, pracovní kultura a celková konstrukce IT je spíše orientována na muže.

Chcete-li začít svůj vlastní byznys v IT nebo jiném sektoru, ve kterém převažuje mužské pohlaví, nenechte se odradit. V následujících řádcích vám nabízíme užitečné triky a tipy, jak rozjet své podnikání, na co byste se měli zaměřit, abyste prosperovali, co dělá ženu úspěšnou, i to, jaké druhy prací můžete provádět. Pojďme na to.

Proč by se ženy měly pustit do IT?

V IT oblasti mají právě ženy šanci na úspěch, zejména kvůli nedostatku ženských talentů. Zde je několik důvodů, proč může být výhodné zahájit kariéru v informačních technologiích:

Potenciál vysokého výdělku

Jelikož technologie se neustále vyvíjejí, zaměstnanci s vědomostmi a dovednostmi jsou mimořádně žádáni. Z tohoto důvodu společnosti a firmy dávají šanci nejen zkušeným, ale také motivovaným začátečníkům a nabízejí nejen vysoké platy, ale také různé jiné lákavé benefity.

Neustále se vyvíjející projekty

Pokud peníze nejsou dostatečnou motivací, zvažte, čeho všeho lze dosáhnout pomocí technologie. Ženy v IT pracují na nejnovějších nástrojích a když na trh přicházejí nové inovace, jen málokdy se nudí. Vždy se dá něco nového naučit.

Pracujte odkudkoliv

Práce v IT může být flexibilní a dá se prakticky provádět kdykoliv a kdekoliv. Stačí vám připojení na internet, počítač nebo notebook. Pokud nejraději pracujete z domova, může být tento druh práce právě pro vás. Abyste pracovali efektivně a byli co nejproduktivnější, je třeba si domácí kancelář zařídit tak, aby vás nic nerozptylovalo.

IT potřebuje více žen, protože toto odvětví rychle roste a společnosti se snaží najít nové talenty. Více žen znamená i více inovací a kreativního řešení problémů, vyšší pravděpodobnost k dosažení nadprůměrných zisků a více rovnováhy.

Seznam IT pracovních míst a kariérních možností:

  • Analytici informační bezpečnosti (Information Security Analysts)
  • Analytici dat ( Data Analyst)
  • Architekti počítačových sítí (Computer Network Architects)
  • Specialisté podpory IT (IT Support Specialists)
  • Analytici počítačových systémů (Computer Systems Analysts)
  • Správci databází a architekti (Database Administrators and Architects)
  • Počítačoví programátoři (Computer Programmers)
  • Weboví vývojáři (Web Developers): Máte-li smysl pro design nebo se zajímáte o kreativnější aspekt informačních technologií, můžete mít zájem o vývoj webu. Webový vývojář navrhuje a vytváří webové stránky a měl by znát programování a grafický design. Webový vývojář obvykle pracuje pro marketingovou agenturu, poradenskou firmu nebo je osoba samostatně výdělečně činná. Testuje a vytváří webové aplikace, píše kód pro webové stránky, určuje, jak bude vypadat rozložení, integruje multimediální zdroje, jako je zvuk a grafika, a monitoruje návštěvnost webu.
  • UX designéři (UX Designers): Dalším zajímavým druhem práce jsou také UX designérky. Vytvářejí a testují rozhraní a rozložení webových stránek a aplikací z hlediska použitelnosti. Jinými slovy, zajišťují, že když někdo používá webovou stránku nebo aplikaci, nezůstane v nekonečné smyčce klikání a hledání, aby našel to, co potřebuje.

Tip: Víte jaké právní náležitosti potřebujete vyřídit pro správné fungování eshopu?

7 věcí, které by si každá podnikatelka měla pamatovat při rozjíždění vlastního byznysu

1. Soustřeďte se na svoji hru, ne na skóre

Úspěšná kariéra v takovém odvětví tlačí lidi k jejich limitům a cesta pokroku je často plná mnoha překážek. Pro ženy, které začínají svou kariéru, je klíčové, aby měly jasno v tom, jaký je jejich účel a cíle, a poté si sestavily byznys plán, který zmapuje, jak si rozvinout potřebné dovednosti a odborné znalosti k jejich dosažení.

Stejně důležité je nenechat se ovlivnit krátkodobými zisky, jako je touha po okamžitých výsledcích nebo uznání. Když pracujete na realizaci vize, nezapomeňte, že vše potřebuje svůj čas a často neexistují žádné zkratky, podnikání může být běh na dlouhou trať.

2. Přijměte selhání, ale nevzdávejte se

Na začátku kariéry, je normální bát se selhání. Selhání však není jen běžné, ale také nevyhnutelné. Je třeba se nebát a přijmout i neúspěch, abyste se neustále zlepšovali, namísto toho, abyste to považovali za známku vašich nedostatků.

Také se naučte přijímat negativní zpětnou vazbu. Jako ženy můžeme být náchylnější k momentům, kdy nám negativní komentář nebo zpětná vazba může nějaký čas sedět v mysli. Trápíme se tím a to může způsobit, že v budoucnu nebudeme riskovat. Je důležité přijmout zpětnou vazbu jako dar, na kterém se naučíte stavět a zaměříte se na to, jak se přizpůsobíte příště.

3. Buďte cílevědomé v tom, jak investujete svůj čas

Většina žen se potýká se snahou udělat všechno – být dobrou manželkou, matkou, dcerou, zaměstnankyní, vedoucí, mentorkou, přítelkyní a mnoha dalšími rolemi. Jednou z klíčových dovedností, které se musíte naučit, je být cílevědomé v tom, jak používáte svůj nejdůležitější zdroj, a tím je čas.

Poznání priorit vám pomůže ujasnit si, kde a jak byste jej měli nejlépe investovat. Pokud si dovolíte příliš reagovat na každodenní tlaky bez přemýšlení, je nepravděpodobné, že uspějete ve svých hlavních cílech.

Věděli jste, že přijmout selhání, poučit se ze svých chyb a správně investovat vás mohou naučit i zábavné společenské hry? Vhodnou hrou je například monopoly a další podobné hry. Výhodou je, že zábavným způsobem můžete sami sebe posouvat dál a ještě strávit kvalitní čas s rodinou.

4. Pracujte na své komunikaci

Komunikační schopnosti jsou velmi důležité. Nejen v práci, ale také v životě. Interakce a spolupráce s týmem, zákazníky či byznys partnery může být někdy skličující. Doporučujeme vám proto investovat do komunikačního kurzu nebo školení, abyste měly jistotu, že budete jasně komunikovat své nápady a potřeby. Měly byste být schopny veřejně mluvit před lidmi a sdílet vaše myšlenky sebevědomě a jasně.

Přestože vaše práce nemusí vyžadovat formální prezentace, efektivní komunikace s empatií vám také pomůže vybudovat pevné vztahy ve všech aspektech vašeho života.

5. Najděte si práci, která pro vás něco znamená

Je důležité zaměřit se na práci, která bude pro vás opravdu smysluplná. Uspějete tehdy, když budete pracovat na něčem, co vás baví a je klíčové, abyste se o práci nebo misi zajímaly a věřili tomu, co děláte.

6. Zjistěte, co vás motivuje

Každý má něco, co ho profesionálně pohání a co ho bude držet v chodu. Zjistěte co to je a když budete cítit, že už nedokážete nebo vám chybí inspirace, vždy se vraťte k vašemu motivátoru.

7. Oslavujte své úspěchy

Každý úspěch, kterého na vaší cestě dosáhnete, ať už malý nebo velký, oslavte. Dopřejte si radost, protože za ním bude stát určitě hodně času, energie a úsilí. A vždy, když budete mít náročný den nebo chuť vzdát se, vzpomeňte si na své úspěchy.

Návyky velmi úspěšných žen

Žena umí být nezastavitelná, když si uvědomí svoji vnitřní sílu. Žádná překážka nemůže bránit jejímu růstu a v dosažení jejích snů. Existuje mnoho žen, které si našly svou cestu a nastartovaly své podnikání a kariéru nejen v IT. Věděly jste, že se ženy dokázaly prosadit i ve světě aut? Jaké návyky mají tyto úspěšné ženy a můžete si je na vaší osobní cestě k úspěchu osvojit i vy?

Úspěšné ženy…

… mají jasné cíle

Stanovení cíle je mimořádně důležité, ale klíčem k úspěchu je i realistický přístup k tomu, čeho chcete dosáhnout.

… praktikují slušnost a laskavost

Podnikový svět je mimořádně náročným místem a mnohdy není snadné dosáhnout úspěchu v tomto prostředí. A také může vyžadovat spoustu tvrdé práce a obětí. Úspěšné ženy čelí na cestě k úspěchu různým výzvám a často se ocitají pod obrovským tlakem, aby zapadly do představy o vedení.

Vůdčí rysy, jako je laskavost a empatie, jsou v byznys prostředí, ve kterém dominují muži, často vnímány jako slabé stránky. Avšak ty nejúspěšnější ženy zůstávají věrné samy sobě a projevují své jedinečné vůdčí kvality, ze kterých mohou organizace profitovat.

… se neustále vzdělávají a učí

Chcete-li být úspěšné, je třeba mít na paměti to, že nevíte všechno. Ženy, které v životě uspějí, se neustále vzdělávají, aby mohly pokračovat. Bez ohledu na to, jaké odvětví si vyberete, je třeba neustále sledovat nejnovější trendy, aktualizovat si znalosti, a tak postupovat ve svém oboru.

… umí efektivně komunikovat

Umí vstát a vyjádřit svůj názor, projevit odvahu a učinit změnu, prosadit se a převzít vedení v celé organizaci. Nejúspěšnější ženy nejsou často ty nejtalentovanější, nejnadanější a nejzkušenější. To, co tyto ženy mají, je schopnost komunikovat, která jim otevírá dveře a dává vliv.

… umí balancovat práci, zdraví a odpočinek

Úspěšné ženy vědí, že „čas pro mě“ není sobecký, ale pro růst velmi důležitý a nezbytný. Věnování pozornosti zdraví a odpočinku pomáhá revitalizovat a bojovat proti negativním onemocněním, která se mohou vyskytnout, pokud se necháte pohltit prací. Klíčem k úspěchu je vědět, kdy vypnout a starat se o sebe.

Tip: Zdraví je základním stavebním kamenem pro jakýkoliv úspěch. Víte, čím nejlépe doplníte potřebné vitamíny, minerály a živiny?

… si budují sítě

Úspěchu se nikdy nedosáhne izolovaně, a proto je důležité neustále si budovat síť a nebát se spojenectví se stejně smýšlejícími jednotlivci. Chcete-li se stát ve vašem podnikání úspěšné, je důležité vystupovat ze své komfortní zóny, abyste postupovaly, komunikovaly a získávaly kontakt s různými zajímavými lidmi, v korporátním i mimo podnikovém světě.

… se oblékají pro úspěch

Váš vzhled může hodně vypovědět tom, kdo jste a je to nejlepší neverbální komunikátor. I když možná upřednostňujete ležérní oblečení a pár pohodlných pantoflí, pokud chcete být úspěšné, je třeba se tak obléct. Úspěšné ženy vyzařují styl a půvab při každé příležitosti, ať už jde o formální setkání v zasedací místnosti nebo o klidnější událost po práci, vědí, že „oblékání pro úspěch“ může zvýšit nejen sebedůvěru, ale získat si i uznání jiných.

Inspirujte se vzory žen z historie

A protože vás chceme trochu namotivovat, představíme vám průkopnice ve světě IT, které hrají důležitou roli v historickém vývoji.

Ada Lovelance

Ada Lovelance byla považována za úplně první programátorku světa a to i ve světě můžu. Titul prvního programátora vůbec si získala díky programu pro výpočet Bernoulliho řad čísel, který vymyslela, když se podílela na vývoji počítačového stroje „Analytical Engine.“ Na počest této významné osobnosti byl v 70. letech pojmenován programovací jazyk ADA.

Projekt ENIAC

V době druhé světové války, kdy muži museli opouštět své rodiny a pracovní místa, aby posílili své vojsko na bojišti, bylo dopřáno mnoha ženám. Právě historicky první počítač ENIAC byl obsluhován řadou velmi vzdělaných žen, které převzaly roli mužů, kteří odešli bojovat. Nejvýznamnějšími ženskými jmény ve spojitosti s tímto projektem jsou: Kay McNulty, Betty Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas a Ruth Lichterman.

Kay McNulty nezahálela a dál na sobě pracovala. Nakonec se podílela i na vývoji softwaru pro počítač BINAC a UNIVAC I. Od roku 1986 je jejím jménem udělována čestná medaile studentům počítačových věd na Letterkenny Institute of Technology a dnes její památku najdete v síni slávy žen v technických oborech.

Grace Hopper

Po válce se do historie zapsala další americká programátorka Grace Hopper. Ta jako první žena získala doktorát z matematiky na Vassar College. Nakonec dosáhla hodnosti admirála námořních rezerv a podílela se na vývoji počítače Harvard Mark I. V dalších letech života sehrála významnou roli ve vývoji i dalších počítačů. Přelomem bylo, když vytvořila nový programovací jazyk COBOL. Dodnes se také díky ní používá výraz bug, který znamená počítačová chyba. I na její počest je předáváno několik cen.

Doc. Ing. Zdena Rábová, CSc.

Abyste si nemyslely, že prosadit se uměly ženy jen za velkou louží, uvádíme příklad i české ženy – inženýrky. Byla jednou ze zakladatelů IT oboru na VUT v Brně. Založila také brněnskou školu modelování. Dodnes je v České republice velmi uznávanou ženou.

Za zamyšlení také stojí i fakt, že většina těchto žen vyrůstala v době, kdy ženám bylo odpíráno vzdělání nebo neexistovala rovnost pohlaví. V dobách válek i před nimi to chtělo opravdu hodně síly a odvahy, aby se žena mezi muži takto proslavila. Právě tyto ženy by nám měly být vzorem, protože my už takovým překážkám čelit nemusíme. Stačí jen začít.

Tipy na závěr

1. Mějte jasnou vizi

Je snadné nechat se rozptýlit tolika věcmi, protože vaše firma je jako vaše dítě. V procesu založení vlastního podnikání objevíte spoustu zajímavých věcí. Ujistěte se, že máte jednoduchou a jasnou vizi svého podnikání, ať už jde o vývoj vlastních eshopových řešení, nebo úplně něco jiného. Udržujte si dosažitelné krátké cíle, které vás postupně přivedou k dlouhodobému úspěchu.

2. Bojujte

Boj je součástí každého nového začátku. Ale ani překážky by vám neměly bránit v tom pokračovat a jít si za svými cíli. Každé selhání vás něco naučí, proto berte překážky jako lekci. Dovolte, aby vás boj motivoval a aby vaše odhodlání bylo ještě silnější.

3. Důvěřujte svým rozhodnutím

Při podnikání nikdy nepodceňujte své schopnosti. Začínáte s vizí a na každém kroku budou vaše rozhodnutí ovlivňovat vaše podnikání. Nikdo neví lépe než vy. Poslouchejte svůj hlas a následujte vaši ženskou intuici.

4. Konzistentnost je nanejvýš důležitá

Když vidíte, že vaše podnikání je nyní stabilní a myslíte si, že se vám daří, pokračujte v tom. Nespokojte se s tím, co máte. Právě naopak, pokračujte ve věcech, díky kterým váš byznys triumfuje.

5. Publikum

Jednou z věcí, které budete muset udržovat konzistentní, je také vaše pochopení cílové skupiny. Hluboké a neustále se rozvíjející kontakty a komunikace s vaším publikem vám pomůže činit rozhodnutí, která budou prospěšná pro vaše podnikání. Zákazníci milují společnost, která rozumí jejich měnícím se potřebám a trendům.

A nakonec – buďte hrdé na svůj úspěch. Berte to jako příležitost ukázat světu, že nejste o nic horší než kdokoli jiný v tomto odvětví a umíte se vyšplhat po žebříčku úspěchu, který jste si samy stanovily.

Na závěr..

Je důležité poznamenat, že způsob, jakým vnímáte úspěch a váš přístup k němu, je často omezen definicí někoho jiného. Neciťte se špatně, pokud máme pocit, že jste neodpovídaly vnějšímu standardu. Tím se jen okrádáte o příležitost ocenit vaše jedinečné zkušenosti a to, jak ovlivňují vaše životy k lepšímu.

Úspěšná žena je žena, která vytváří úspěch podle svých vlastních představ. Úspěch nemusí vždy znamenat pouze získání určité sumy peněz nebo nákup nejnovější věci. Najít úspěch znamená zůstat věrný sám sobě a své vlastní definici úspěchu.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *