Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE OSOBNÍ ROZVOJ VZDĚLÁVÁNÍ

Víte, jak zvýšit finanční gramotnost vašich dětí?

A co děti? Mají si kde hrát?“ – zpíval Olda Říha s Katapultem ještě v minulém století ve futuristickém songu Až (se bude psát rok 2006…) Olda pořád ještě zpívá a společně s námi prožívá další koronový rok 2021. A co že s tím má finanční gramotnost našich dětí? Inu hodně, čtěte a sami zjistíte…

Nejsme přespříliš finančně gramotní…

spíše téměř pologramotní… Index finanční gramotnosti v našich luzích a hájích každoročně zjišťuje, měří a analyzuje Česká bankovní asociace. Nu, a když se naše dospělá populace dlouhodobě potácí kolem 50 % ze sta, nelze čekat zázraky. Tedy co se vzdělávání našich dětí spadajícího do pytle finanční gramotnosti týče. Protože tohle vzdělávání je většinou na nás, rodičích a to, co naše děti okoukají od nás, si jednou vezmou do svých vlastních životů.

Škola hrou

I Olda Říha ví, že děti si i v roce 2021 mají kde hrát. Většinou je to za compem nebo jiným virtuálním zařízením a v sedě, ve virtuálním světě. Zkusme využít šanci a vzdělávat naše ratolesti ve finanční gramotnosti hrou. To by měl i Komenský radost a věřte, že i vaše dítka tahle změna bude bavit. Tady je několik tipů na stolovky, které by neměly ani naše děti, nebo klidně i vnoučata – viď, Oldo – ofrflat či oremcat.

Monopoly

Tohle je opravdu klasika zrozená v roce 1935, zapsaná do Hall of fame globálního herního byznysu. Je to nadčasový fenomén, kterým se do světa reálných financí prohrálo více generací. Jestli máte někde na půdě založenou krabici s Monopoly, oprašte ji kupříkladu během karantény a o zábavu i o základní lekce byznysu máte postaráno.

Dostihy a sázky

Starší a pokročilí možná vědí, že v roce 1984 vznikl československý klon „finanční stolovky“, nazván Dostihy a sázky. V prodeji je dodnes a můžeme ho směle považovat za náš vklad do historie tohoto typu stolních her. Sice jde v podstatě o nenápadnou propagaci jedné z forem hazardu, ale budiž. Zvláště, pokud si vzpomeneme, že kdysi „za komančů“ se prodávaly i dětské rulety… Opravdu, s umělými žetony a papírovými bankovkami.

Cashflow

Tohle je opravdu bonbónek, stolovka pro celou rodinu, která také fičí globálně. Je edukační, protože hravě a nekomplikovaně učí chápat základní pojmy a principy fungující v reálním světě financí. Není to jenom o hromadění fiktivních majetků ve stylu strýčka Skrblíka. Spolu s vašimi dětmi nebo vnoučaty se můžete naučit také to, že neméně důležité jako vydělávaní peněz je i to, na co je dokážete utratit a kolik dokážete odložit na horší časy, nebo investovat.

Nezůstaňme jenom u her…

i když se možná mnozí cítíme jako věčné děti. Darujme svým dětem a i sobě společné hravé okamžiky u stolních her, kde se mohou i leccos přiučit. Pedagogové i psychologové vědí, že hry jsou pro vývoj našich dětí nenahraditelné a významně můžou pomoci při výchově . A finančníci dodávají, že k rozvoji dětské finanční gramotnosti je klíčový také osobní příklad. Tak jim tedy ukažme, že si neumíme jenom hrát, ale i zodpovědně nakládat s financemi v reálním životě.

REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *