Zadejte hledaný výraz

TECHNOLOGIE

Víte, jaké jsou možností obalů na mobil a podle čeho vybírat?

V dnešní rychlé digitální době se smartphone stal naší součástí. Slouží jako portál do virtuálního světa, jako komunikační linka, která nám usnadňuje každodenní život. Právě proto je také důležité, aby byly tyto technologické vymoženosti dobře chráněny, a to ideálně bez ztráty určité elegance a stylu, který mnohdy představují. Přece jenom může v některých případech jít i o stroje za desítky tisíc korun. V tomto článku si představíme možné druhy krytů pro váš telefon a podle čeho mezi nimi vybírat. 

Ochrana především

V případě, že má pouzdro na telefon splnit svůj účel, jde především o stupeň jeho ochrany telefonu. Mezi nejbezpečnější možnosti patří robustní outdoorová pouzdra se zesílenými prvky a výstupky, která jsou speciálně navržena tak, aby chránila telefon i ve scénářích, kdy je displej zasažen zespodu.

Na druhou stranu úsporné silikonové kryty nabízejí zásadní ochranu proti povrchovým oděrkám při položení na stůl, do kabelky nebo při posouvání po povrchu. Je však důležité si uvědomit, že chrání především zadní stranu a boky telefonu. 

Pro zajištění dostatečné ochrany displeje jako takového je vhodné zvolit ochranné sklo, flipové pouzdro nebo univerzální pouzdro, které kryje celý telefon. 

Mohlo by vás zajímat: Správný typ pouzdra na telefon se může hodit i při vodních aktivitách. Znáte vodotěsné plovací pouzdro na mobil? 

Co zvážit ve vztahu k ochraně mobilu?

1. Inovativní materiály:

Speciální materiály, jako jsou rohy s pěnovým polštářem a gelové nárazníky, mohou výrazně zvýšit odolnost proti nárazu, aniž by obalu přidávaly na objemu. To se však také promítne na celkové ceně.

2. Vodotěsnost, odolnost proti sněhu a písku:

Je důležité si uvědomit, že tvrzení o vodotěsnosti, odolnosti proti sněhu a písku nemusí vždy platit, zejména bez předinstalované ochrany obrazovky. V tomto případě je vhodně stupeň ochrany nepodceňovat, díky čemuž budete mít stoprocentní jistotu. Kromě toho jde v tomto případě o opravdu mohutné obaly vůči telefonu. Jeho celkový objem se tak podstatně zvýší.

3. Ochrana proti drobným nečistotám:

Pro ty, kteří se věnují činnostem, jako jsou práce na zahradě, práce se dřevem, zpracování kovů nebo outdoorové sporty, hledejte pouzdra s prachovými zátkami pro porty USB-C a sluchátka, abyste zabránili vniknutí nečistot. I malé částečky mohou poškodit nabíjecí port, pokud si jich nevšimnete. To samé platí i pro postranní tlačítka ovládání hlasitosti a zamykání. Ta však nejsou vůči prachu tolik náchylná. 

4. Zvýšená ochrana proti pádu:

Při výběru ochranného pouzdra dávejte přednost těm, která mají kromě zadního krytu také přední rám. Tato pouzdra poskytují lepší ochranu proti pádu než pouhá nasouvací pouzdra. Přední rámeček zavěsí telefon uvnitř obalu a přidá další vrstvu, která pohlcuje nárazy. Díky tomu nedojde ke kontaktu displeje s povrchem v případě pádu. 

Photo by Mark Chan on Unsplash

5. Vestavěné ochranné kryty obrazovky:

Pouzdra se zabudovanými chrániči obrazovky poskytují komplexní 360ti stupňovou ochranu. V tomto případě se však doporučuje spíše nalepovací tvrzené sklo, bez vztahu ke krytu. Poskytuje totiž mnohem vyšší ochranu. 

Pozor na velikost 

Výběr správného pouzdra na telefon může být náročný počin, zejména pokud jde o velikost a tloušťku pouzdra. Jestli je pro vás prioritou odolnost, je vhodným řešením těžké pouzdro, ale jeho objem nemusí vyhovovat každému. Při rozhodování hraje roli také typ vašeho telefonu.

Pro ty, kteří mají menší telefon, jako je Samsung Galaxy S23 nebo iPhone SE, je možností silnější a polstrované pouzdro, aniž by telefon působil těžkopádně. Pokud však vlastníte Galaxy S23 Ultra nebo iPhone 15 Pro, což je již značný telefon co se týká rozměrů, máte možnosti omezenější. Výzva spočívá v nalezení dokonalé rovnováhy mezi solidní ochranou a vyhnutím se příliš objemným pouzdrům.

Nejde jen o tloušťku; tenká pouzdra mají své vlastní problémy. Čím tenčí pouzdro je, tím méně dokáže tlumit nárazy při pádu a hrozí, že telefon bude působit lacině. Chcete-li posoudit tloušťku pouzdra, věnujte při jejich výběru pozornost okraji kolem fotoaparátu a obrazovky.

Oblast fotoaparátu často odráží nejtlustší místo pouzdra, protože je to první místo, které se při položení telefonu dotýká povrchu. Stejně tak okraj kolem displeje musí poskytovat ochranu, aniž by bránil používání dotykového displeje. Více o druhu a typu obalů si přiblížíme níže. Každý se totiž vyznačuje něčím jiným.

Náš tip: To, jak s vaším telefonem zacházíte a jaký stupeň ochrany mu věnujete, se odráží i na jeho funkčnosti, nejen vzhledu. Vhodný obal, tvrzené sklo, ale i správná technika nabíjení – to všechno má vliv. Víte, jak správně nabíjet váš mobilní telefon? 

Druhy krytů a materiálů

Poté, co jste si určili, jakou tloušťku preferujete nebo jakou můžete akceptovat, je čas na nejdůležitější rozhodnutí na vašem kontrolním seznamu pro nákup pouzdra: výběr typu pouzdra. Existuje šest základních typů pouzder, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti, které je třeba zvážit. V některých případech budete muset, vzhledem k velikosti vašeho telefonu, udělat ústupek vůči stupni ochrany, anebo zainvestovat do pokročilejších, kvalitnějších obalů z lepších materiálů:

Zaklápěcí obaly

Nemusíte utrácet za telefon desítky tisíc korun, abyste si užili skládací smartphone. Na trhu jsou i pouzdra, která fungují jako zaklápěcí. Představit si je můžete jako knížku, kdy na první straně po odkrytí jejího obalu najdete displej vašeho telefonu.

Tento styl pouzder je oblíbený zejména mezi ženami, protože nabízí zvýšenou ochranu displeje před potenciálními předměty způsobujícími poškrábání, jako jsou klíče a pera uvnitř kabelek.

Tato pouzdra mnohdy také nabízejí princip peněženky, kdy si do těla krytu můžete schovat kreditní karty. V tomto případě existují různé možnosti od jednovrstvých pouzder na 1–2 karty až po třívrstvá peněženková pouzdra, která dokáží pojmout karet více.

Těžké obaly

Těžká, masivní pouzdra nabízejí mnoho výhod. Mějte však na paměti, že bývají opravdu objemná a těžká. Tato pouzdra se vzduchovými kapsami a zesílenými rohy výrazně snižují riziko poškození zařízení, ale také značně zvyšují jeho hmotnost.

Poskytují sice bezpečný úchop, i když máte mokré ruce, ale jejich velikost může představovat problém, když se je snažíte strčit do kapsy. Navíc možná budete muset investovat do spony na opasek nebo pouzdra, aby se do nich vešla jejich větší konstrukce.

Tato odolná pouzdra nabízejí komplexní pokrytí, včetně tlačítek a dotykové obrazovky, což může mít za následek poněkud tužší stisk tlačítek a sníženou citlivost dotykové obrazovky.

Vyplatí se zkontrolovat stupeň krytí IP (Ingress Protection), abyste posoudili odolnost pouzdra vůči vodě a prachu. Někteří výrobci jdou ještě dál a podrobují své výrobky americkým vojenským normám, jako je MIL-STD-810, které zahrnují kritéria, jako je odolnost proti tlaku, teplotě, vibracím a nárazům.

Pokud však trávíte spoustu času v prašném prostředí, náchylném na mechanické poškození, jde o obal právě pro vás. 

Inspirujte se: V dnešní době už je jen málo lidí, kteří si pořídí telefon bez tvrzeného skla k tomu. Víte, jak ochranné sklo na mobilu vyměnit? 

Průhledné obaly 

Průhledná pouzdra na telefony bývají běžnou volbou, protože nabízejí čistý pohled na design vašeho zařízení. Některá průhledná pouzdra posouvají design na vyšší úroveň tím, že obsahují zábavné grafické vzory, které ladí s barvou telefonu a vytvářejí jedinečný styl. 

Bez ohledu na to, který styl si vyberete, je nezbytné dát si pozor na dva běžné problémy s čirými pouzdry: žloutnutí a šmouhy. Časem mohou čirá pouzdra vlivem působení UV záření ze slunečních paprsků získat nažloutlý odstín. Kromě toho se u čirých pouzder nevyhnete šmouhám a usazování špíny na vnitřním povrchu. Pravidelné čištění a časté mytí rukou může pomoci udržet relativně čistý vzhled.

Tenké obaly 

Nespočet uživatelů chytrých telefonů hledá způsob, jak vylepšit přilnavost svého zařízení, ochránit ho před poškrábáním a případně mu dodat barevný nádech. To nás vede do oblasti tenkých pouzder, kde skutečně záleží na požadované úrovni štíhlosti. Existují dvě základní kategorie tenkých pouzder.

První kategorie zahrnuje ultratenké kryty z tvrdého plastu. Jde o populární volbu díky svým pestrým barevným variantám. Mají však tendenci být poměrně křehké, při deformaci připomínají rozdrcený bonbón M&M. Navzdory své cenové i konstrukční dostupnosti si tato pouzdra vysloužila poněkud pochybnou pověst, přesto mají své obdivovatele. 

Naproti tomu druhou kategorii tvoří tenká pouzdra, která se však vyznačují vyšší odolností. Jedná se o polotlustá pouzdra, vyrobená z pružného termoplastického polyuretanového materiálu (TPU). Poskytují určitou míru odolnosti proti nárazu, aniž by zbytečně zvyšovaly objem vašeho nového nablýskaného smartphonu. Jde však o dražší možnost, než v případě první kategorie. V této kategorii najdete i obaly značky Guess či další.

Kožené, speciální obaly

Ne každému vyhovuje pocit z plastu. Někteří považují polyuretan navzdory jeho ochranným vlastnostem za laciný. Pro ty, kteří dávají přednost na dotek příjemnějšímu a na pohled kvalitnějšímu příslušenství k telefonu, představují přesvědčivou alternativu speciální materiály, z nichž nejznámější je kůže.

Hledání polstrovaných, vysoce kvalitních kožených pouzder je stále náročnější, protože značky experimentují s tenčí kůží a hybridními materiály, díky čemuž dříve výjimečná pouzdra ztrácejí svůj lesk.

Ve světě kožených pouzder na telefony pojmy jako „celokožený“ a „prémiový“ často postrádají konzistenci a přesnost. Jediné termíny, které spolehlivě vyjadřují význam, jsou „veganská“/PU kůže, které kůži simulují, ale ve skutečnosti jsou syntetické, a „pravá“, označující skutečnou kůži živočišného původu. Chcete-li si být pravostí jisti, zvažte důvěryhodné značky kožených pouzder, které jsou v tomto ohledu ověřené.

Kůže ale není jediným zajímavým materiálem, který je k dispozici; uhlíková vlákna mohou nabídnout luxusní alternativu kůže. Jsou k dispozici v různých barvách a provedeních.

Pro spotřebitele, kteří dbají na životní prostředí, představují udržitelnou možnost kompostovatelná, biologicky rozložitelná a ekologická pouzdra. Ve srovnání s jinými pouzdry se pyšní šetrnější výrobou. Ušetříte tak elektřinu, vodu nebo celkovou uhlíkovou stopu. Vyšší cenou, kterou za obal zaplatíte, tak prospějete dobré veci. 

Kombinované obaly

V tomto případě jde o obaly, které vystihuje pojem “harmonická rovnováha”. Tato pouzdra dosahují ideálního střed mezi tloušťkou a tenkostí a snaží se spojit ochranné prvky s precizností, aby váš telefon zůstal moderní a nepřipomínal návrat do roku 2000.

Většina těchto pouzder spadá do kategorie hybridních, která důmyslně kombinují dva nebo více materiálů a vytvářejí tak pouzdro, které je zároveň robustní i štíhlé. Nabízejí vynikající přilnavost, aniž by se stala magnetem na žmolky, zachovávají si potřebnou tuhost v kritických oblastech a přitom zůstávají pružná pro snadnou instalaci a demontáž.

Jedinou výhradou, kterou je třeba vzít v úvahu, je potenciální záplava generických pouzder. Pokud nebudete opatrní, podlehnete na první pohled lákavé, nízké nabídce, která však nebude této kategorii odpovídat. V tomto případě je dobré vsadit na známé, ověřené značky. 

Speciální funkce 

Photo by Daniel Romero on Unsplash

Dnešní pokrok je zaměřen stále více na usnadňování každodenního života. To může platit i v případě používání telefonu. Tím se však nemyslí nová, pokroková aplikace, ale právě pouzdro vašeho telefonu. 

Užitečnou, rozšířenou funkcí je i možnost MagSafe. Tato funkce umožňuje rychlou a přesnou instalaci obalu na telefon a také snadné přichycení dalších příslušenství, jako jsou nabíječky, dobové kryty a dokonce i držáky na mobil do auta, bez potřeby jakýchkoliv klik nebo zapínání.

Pouzdra v tomto případě obsahují vestavěné úchyty pro magnetické kroužky, které tuto možnost poskytují. Jde o funkci původně nabízenou pro mobily s iOS. V dnešní době je však rozšíření MagSafe i na zařízení se systémem Android. Tato funkce však může být chybně nabízena při popisu funkcí obalu. Z toho důvodu, pokud máte o tuto funkci zájem, se vyhýbejte jakýmkoli obalům, které tuto funkci vysloveně nepodporují a nezajišťují.

Zatímco pro zařízení Apple je pouzder MagSafe dostatek, jejich dostupnost pro zařízení se systémem Android roste a s vydáváním nových modelů se očekává, že bude k dispozici více možností, než tomu bylo doposud. 

Závěrem

Pouzdra na telefon mají podobnou funkci, jako brašna na fotoaparát v případě kamery. Chrání to, co je vám cenné a užitečné. Prozkoumali jsme širokou škálu typů pouzder, materiálů a speciálních funkcí, od odolných “pancéřových” pouzder přes elegantní tenké provedení až po ekologicky šetrné volby. Kromě ochranné funkce se pouzdra na telefony stala také plátnem pro sebevyjádření, které jednotlivcům umožňuje prezentovat svůj osobní styl a hodnoty. Můžete tak snadno vyjádřit váš obdiv k nějakému koníčku, či seriálu. 

Zlepšují naši interakci s technologií, která se stala nedílnou součástí našeho fungování a činí z nich malý, ale významný doplněk.

Jakub Novák, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *