Zadejte hledaný výraz

BLOG KARIÉRA PRÁCE ŽURNÁL

7 chyb v kariéře – udělala jste některou z nich?

7 chyb v kariéře - udělala jste některou?

Když jsme vhozeny do pracovního života, nebývá nám mnoho let. Někdo z nás se vrhne do víru pracovního světa ještě před dovršením dvacátých narozenin, někdo po dokončení vysoké školy a někteří dokonce ještě později. Jako ve všech oblastech života, i zde se musíme učit. A protože jsme na začátku cesty většinou mladí a nezkušení, děláme chyby.

Myslíme si, že něčemu rozumíme více než náš šéf, jsme přesvědčené, že zrovna tohle rozhodnutí je nejrozumnější a tak dále. Často se dopouštíme jedné nebo několika z nejčastějších sedmi chyb, které nám potom mohou kariérní postup zbrzdit. Někdo dokonce některé z těchto chyb dělá dodnes bez ohledu na věk. A právě o těchto nejčastějších chybách si dnes povíme.

1. Mentor, vůdce, učitel

Každý se potřebuje od někoho učit. Ne vždy je bohužel náš nadřízený tím inspirativním učícím prvkem, přesto ale pokud jsme rozhodnuté ve své kariéře udělat díru do světa, takového učitele potřebujeme. Mentor nám pomůže posunout se dál a bude nám zkušeným průvodcem na naší cestě. Nasměruje nás, kde můžeme získat potřebné znalosti, může nás seznámit s někým důležitým a může se stát zkrátka skvělým parťákem na cestě profesního růstu. Měla jste už svého mentora.

2. Víte, jak to dělat nejlépe

Někdy můžete být skálopevně přesvědčena, že něco víte a něco máte ten správný pohled. Váš nadřízený může mít pohled jiný. Většinou má bohatější zkušenosti nebo je jiného věku a vaše pohledy se zkrátka mohou lišit. Pokud si příliš budete stát za svým, nenecháte si poradit nebo dokonce budete odmlouvat, nenechá to na vás hezkou vzpomínku. A nikdy nevíte, kdy od tohoto člověka budete potřebovat dobrou referenci. Proto přistupujte s respektem k odlišnostem a vždy nadřízeného vyslechněte nehledě na to, co si o jeho názoru myslíte.

3. Nebojte se říct, co chcete

Někdy se může stát, že jste tak dlouho nebyla na pohovoru nebo jste byla tak dlouho v práci, která vás naprosto zbavila sebevědomí, že na novém pohovoru máte strach říct si o něco víc a kývnete i na podmínky, které se vám úplně nelíbí. Pokud nejde o život, tak se nebojte na pohovoru vyjednávat. Pracovně byste měla růst, a ne si pohoršovat. Pokud vám tedy někdo nabízí horší pracovní podmínky, nižší plat nebo cokoli méně, nespokojte se s tím a požádejte o více.

Jak mít rád svoji práci

4. Žádejte o zpětnou vazbu

Někdo nemá zpětnou vazbu rád a někdo se s ní vypořádává pouze pokud je to nutné. Pokud si ale o zpětnou vazbu budeme říkat sami a aktivně, potom se posuneme více a rychleji. Budeme schopni totiž zacílit náš posun přesně tam, kde je potřeba.

5. Nezapomínejte na známe

Mnoho z nás ztratí s bývalými kolegy kontakt, když přechází do nového zaměstnání. Kontakty je ale dobré udržovat a pečovat o ně. Nikdy totiž nevíte, který z Vašich kolegů se dostane do firmy, kam se budete chtít přihlásit nebo kdy budete jeho pomoc potřebovat. Čas od času se jim tedy ozvěte a zeptejte se, jak se mají.

6. Přiznejte vlastní chybu

Chybovat není příjemné asi nikomu. Mnoho lidí nahlíží na chyby jako vlastní selhání. Pravdou ale je, že pokud se v práci ke svým chybám přiznáme, poukazuje to na náš silný charakter, a hlavně na snahu se z chyby pučit a co nejdříve ji napravit. I vaši kolegové to jistě ocení.

7. Pečujte o kontakty

Dostáváte taky hromadu vizitek, ve kterých se vůbec nevyznáte? Pokud ano, dobře si je zorganizujte a pečujte o ně. Není nic horšího než hledat starý kontakt a nemoct ho najít zrovna ve chvíli, kdy ho potřebujete nejvíce. Ke každé vizitce je také dobré si napsat, kde jste se s člověkem potkali a o čem jste si povídali, zkrátka něco, co vám oběma pomůže vybavit si jeden druhého.

Kterou z těchto chyb jste už udělala nebo dokonce stále děláte? Ať už je to jakákoli z nich, věřte, že je přirozené chybovat, a i kariérní cesta je pouze cestou učení se.

Ještě nemáte profil na LinkedIn? 5 důvodů proč si ho založit!

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *