Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ GASTRONOMIE JÍDLO PR ČLÁNKY RECEPTY ZDRAVÁ VÝŽIVA ZDRAVÍ ŽIVOTNÍ STYL

Konopné semínko: superpotravina pro vaše zdraví

Konopné semínko se stává stále populárnější superpotravinou díky svému bohatému nutričnímu obsahu a mnoha zdravotním benefitům. I přes jeho název, který může u některých vyvolávat negativní konotace, se v případě této potraviny není vůbec čeho bát. Pojďme se podívat na to, co konopné semínko nabízí a jak jej nejlépe začlenit do vaší stravy.

Co je to vlastně konopné semínko?

Konopná semínka jsou semínky z konopí setého (Cannabis sativa). Rostlina je známá svým využitím v průmyslu, ale také v potravinářství právě pro svá výživná semínka. Semínko nemá psychoaktivní účinky, jelikož neobsahuje psychoaktivní látku THC (tetrahydrokanabinol) v takových koncentracích, které by mohly ovlivnit psychiku. Žádných nežádoucích účinků se tak při jeho konzumaci bát nemusíte.

Nutriční obsah semínka a jeho benefity

Konopné semínko je bohatým zdrojem nutrientů, což z něj činí opravdu výjimečnou superpotravinu nabitou živinami. Obsahuje:

  • Bílkoviny: Kompletní spektrum esenciálních a neesenciálních aminokyselin. Díky této rostlinné formě bílkovin jsou semínka oblíbená i mezi vegany a vegetariány.
  • Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny: Ve správném poměru podporují zdravé fungování srdce a mozku. Zároveň mohou snižovat hladinu cholesterolu.
  • Vitamíny: Obsahuje vitamíny E, A, B1, B2, B3, B6, a B9. Vitamíny skupiny B podporují funkcí nervů a jater. Vitamíny A a E jsou považovány za takzvané antioxidanty. Chrání tak naše buňky před poškozením volnými radikály.
  • Minerály: Je bohaté na železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek. Zinek například zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky, hořčík podporuje nervovou soustavu a fosfor je nezbytný pro stavbu kostí a zubů.
  • Vláknina: Vláknina je esenciální pro podporu našeho zdravého trávení. Navíc na sebe dobře váže vodu, díky čemuž i zasytí. Zároveň zpomaluje vstřebávání sacharidů do krve a celkově tak pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Jak konzumovat konopná semínka

  1. Syrová nebo předem opražená semínka: Můžete je přidat do salátů, jogurtů nebo smoothie. Jejich chuť lze přirovnat k takové jemně oříškové chuti.
  2. Konopné mléko: Z konopného semínka lze vyrobit mléko, které je vhodné pro ty, kdo nekonzumují mléčné výrobky. Vyrábí se rozmixováním konopných semínek smíchaných s vodou.
  3. Konopné oleje: Z konopného semínka lze také získat olej, který může být používán na studeno v různých pokrmech jako dochucovadlo. Navíc je lehce stravitelný.

Doporučené denní množství

Denní doporučené množství konopného semínka se může lišit, ale většina expertů se shoduje, že 1-2 polévkové lžíce denně mohou poskytnout dostatečné množství živin. Konzumovat je můžete kdykoli během dne, ať už zakomponováním do svých oblíbených jídel nebo snídaňových variant.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *