Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE JINÉ

Plechové disky vs ALU kola – jaké mají výhody, nevýhody, a které jsou vhodnější na zimu?

Vybrat vhodné disky pro každodenní jízdu může být oříšek. Levnější méně vzhledné plecháče, nebo dražší designové alu? Obě možnosti mají svá pro i proti. 

Vybrat kola na zimu se může zdát velmi snadné. Většina lidí zvažuje cenu a vzhled. Stačí to ale? Jsou i další proměnné, které při výběru zvážit, například materiál, vlastnosti atd. Čtěte dál a výběr disků bude hračka.

Finance

První, co lidé zvažují, je cenová stránka věci. Tím se výběr ohromně zjednoduší. Nejlevnější variantou jsou plechové disky. Na druhou stranu nejde jen o pořizovací cenu. Životnost každého materiálu je vždycky něčím ovlivněna. Pokud klasickým plecháčům dáte potřebnou péči, jistě na tom vyděláte. Neudržované plecháče jsou ale z dlouhodobého hlediska finančně srovnatelné s udržovanými hliníkovými disky. Hrozí i nich  totiž rychlejší opotřebení a dřívější výměna.

Péče a údržba

Je jasné, že oba materiály potřebují určitou péči. Na údržbu se jednoznačně vyplatí zainvestovat do alu. Hliníková kola nejsou tolik náchylná na nečistoty, jako klasické plecháče. Kromě toho jsou kola neustále vystavena různým změnám počasí, které dávají zabrat především plechovým diskům, u nichž hrozí koroze. Je tedy nutné plechové disky pravidelně ošetřovat antikorozním nátěrem. Jestliže jsou kola korozí již zasaženy, nemine vás přebroušení a nové přelakování. 

Odolnost 

Disky na sobě nesou velkou zátěž a je pochopitelné, že může dojít k nějakému mechanickému poškození. Často se tak stává při parkování, kdy se disky potkají s obrubníkem – AU. V tomto případě poskytují plecháče velkou výhodu. Jednak jsou podstatně odolnější a krom toho, se nehezké škrábance apod. dají zakrýt poklicí. Hliníková kola jsou ale mnohem odolnější proti korozi, jak jsme již zmiňovali výše. Na druhou stranu, pokud jsou hliníkové disky poškozené, může dojít k galvanické korozi, čímž rychle ztrácí na hodnotě, a to nejen té estetické.

Photo by José Pinto on Unsplash

Jízdní vlastnosti

Co by mělo zajímat jistě každého řidiče, jsou jízdní vlastnosti. Alu kola mají nižší hmotnost, což může mít pozitivní vliv na spotřebu a opotřebení závěsných součástek. Plecháče jsou nejenže těžší, ale nesou s sebou riziko i pomalejšího rozjezdu. Co je ale výhoda oproti hliníku, je bezpečnější jízda na plechových discích. Ty totiž svou konstrukcí s poklicemi chrání brzdový systém před malými kamínky, které mohou ohrozit pohodovou jízdu. 

TIP: Víte, na co myslet při výběru autosedačky?

Vzhled

Přece jen i vzhled při výběru sehraje svou roli. Kdo by nechtěl krásné auto bez estetických vad? V tomto směru jednoznačně vedou hliníkové disky. Ty mají oproti plechovým diskům výhodu variability provedení. Alu kola lze barevně sladit s barvou auta a nabízí i několik zajímavých designů. U plechových kol je nelíbivý vzhled často schován za poklice. Ty bohužel často odpadávají a vydávají se na svou vlastní cestu.

Na zimu hliník nebo plech?

Jestliže chcete jít i v zimě tou dražší, ale vzhlednější cestou s hliníkovými koly, je třeba dodržet určité podmínky, aby se investice vyplatila. Pro údržbu je nejvhodnější stříbrný jednoduchý design. Na zimu nejsou vhodná vícepaprsková kola, ve kterých se může zbytečně zachycovat sníh a nečistoty. 

Levnější a dostupnější variantou jsou plechová kola. U těch je pro každé auto jasně přiřazen rozměr. Se zimou si dokáží poradit podstatně lépe. Odolné jsou totiž nejen proti mechanickému poškození, ale i působení chemických látek. Tuto vlastnost jistě majitelé ocení především kvůli posypové soli, která dává autu celkově velmi zabrat.

Disky ze slitiny hořčíku

Pro fajnšmekry jsou tu disky ze slitiny hořčíku. Tyto extra kola mají nejnižší hmotnost, ale jsou ze všech nejdražší. Napadlo by vás, že váží polovinu co klasická ALU kola? Největší oblibu našli mezi závodníky a instalují se snad na každé závodní auto. K dostání jsou ale i pro osobní automobily. 

Hybridní kola – zlatá střední cesta

Estetický vzhled a zároveň přijatelná cena? I to je možné. Hybridní kola jsou ideální volbou, pokud sázíte na výhody plecháčů, ale zároveň svému auto chcete dopřát eleganci a vkusný vzhled. Tato univerzální a cenově dostupná alternativa k litým diskům poskytuje kvalitu, stylový design a odolný antracitový lak pro většinu zavedených značek od Škody až po Audi. 

TIP: Víte, co vám nesmí chybět v autě?

Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Co sledovat při koupi disků?

Ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv ráfky, je dobré vědět několik základních údajů.

  • Šířka disku = vnitřní rozměr pneumatiky, kterou budete na disk potřebovat
  • Rozteč  = vzdálenost upevňovacích šroubů
  • Průměr středového otvoru = automobilky používají různé velikosti
  • Zális = ET = jak hluboko bude kolo posazeno do blatníku. Čím vyšší hodnota, tím bude kolo více zapuštěné (bude méně koukat ven)
  • Počet a průměr uchycovacích děr pro šrouby

V každém případě při volbě disků se vždy držte dovolených rozměrů, které máte zapsané v technickém průkazu. Zároveň větší průměr disků si žádá pneumatiky s nižším profilem, díky čemuž je jízda potom tvrdší, čímž se více opotřebovává podvozek. 


Klára Kohoutová, SEO služby a copywriting

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *