11 tipů jak si vybrat pracovní mobil (nejen) na podnikání
Podnikáte a potřebujete nový spolehlivý mobilní telefon? Řídíte díky němu lidi, které potřebujete spojit s obchodními partnery, dodavateli a zákazníky? Ať už podnikáte v jakékoliv oblasti, bez mobilu se jednoduše neobejdete.
Dnes je mobil plnohodnotný pracovní nástroj pro zaměstnance na všech pozicích. Nejen úředníci, ale například i skladníci ho potřebují na kontrolu a potvrzení objednávek, řidiči přes něj často odesílají dokumenty, bankéři a podnikatelé domlouvají smlouvy a podobně. Přinášíme několik tipů, jak si vybrat správný pracovní mobil pro vaši firmu.
1. Zjistěte, co potřebujete
Mobily osvobozují, používat je můžete kdekoliv v areálu firmy i mimo ni. Komunikovat s kolegy můžete i bez toho, abyste seděli za pracovním stolem.
Tip: Víte jak si vybrat do kanceláře vhodnou a pohodlnou kancelářskou židli?
Abyste našli nejlepší mobil pro vaše potřeby, musíte vědět, co vlastně potřebujete. Udělejte si malý průzkum, zeptejte se kolegů a zaměstnanců, abyste zjistili, jak mobily používají. Tento průzkum je potřebný i v případě, že přecházíte z používání pevné linky nebo interního komunikačního systémy na smartphony.
Tyto otázky vám mohou pomoci porozumět potřebám vaší firmy:
- Jak často telefonujete? Využíváte telefon pouze během pracovní doby? Jste aktivní i ve večerních hodinách a během víkendů?
- Kam voláte? Jsou hovory místní nebo běžně voláte i mezinárodně?
- Využívají se mobilní telefony i na e-mailovou komunikaci, videokonference a podobně?
- Postujete pravidelně příspěvky na sociální sítě?
- Je pro vaši firmu důležité, aby mobil dělat kvalitní fotografie a videa?
- Jak často by zaměstnanci používali mobilní internet?
- Kolik mobilů budete potřebovat? Je nutné, aby ho měl každý zaměstnanec?
- S čím by měli být vaše mobilní telefony kompatibilní? Máte specifický podnikový software, ke kterému potřebují vaši zaměstnanci přístup prostřednictvím telefonů?
2. Materiál
Odolnost a pevnost materiálu, z kterého je mobil vyroben, má zásadní význam, hlavně, pokud jej plánujete používat v náročných prostředích, jako jsou sklady nebo výrobní prostory. Zařízení musí být schopné odolat opakovaným pádům, polití tekutinou, extrémním teplotám, prachu a nečistotám.
Například v nemocnici by se měli používat mobilní telefony vyrobené ze speciálního plastu, který může zabránit šíření bakterií a odolat chemickým dezinfekčním prostředkům.
A jaké materiály jsou dostupné?
- Plast – je velmi lehký, ale poměrně křehký. Vyrábí se z něj levnější modely.
- Kov – většinou jde o slitiny hliníku. Telefony jsou poměrně odolné, mají ale vyšší hmotnost.
- Sklo – v současnosti velmi oblíbený materiál. Tyto smartphony se nachází na vrcholu žebříčku TOP smartphonů. Skleněné telefony výborně vypadají, na druhou stranu jsou na nich vidět otisky prstů.
3. Obrazovka
Na velkých obrazovkách se nejlépe zobrazují důležité informace. Většina smartphonů má dnes už obrazovky s vysokým rozlišením. Právě tady je důležitá odpověď na otázku, jakým způsobem budou firemní mobily používány. Pokud mají chytré mobilní telefony nahradit notebooky, určitě budete chtít model s velkou obrazovkou a vysokým rozlišením.
Tip: Potřebujete stojan pod svůj notebook?
Pokud na něm budete pouze přijímat hovory nebo odpovídat na emaily, možná vám bude stačit i menší obrazovka. Takové modely jsou podstatně levnější.
4. Výdrž baterie
Je to stále velmi důležitý faktor, hlavně pro firmy, kde zaměstnanci pravidelně jezdí na dlouhé cesty nebo musí vycestovat do zahraničí. K tomu potřebují zařízení s dostatečnou výdrží baterie, aby drželi krok s měnícími se obchodními potřebami.
Pokud plánujete mobil používat na posílání emailů a krátké hovory z kanceláře, výdrž baterie není až tak důležitá. Pokud však trávíte čas na cestách, potřebujete používat bankovní aplikace, sociální sítě a fotoaparát nebo vést dlouhé rozhovory, budete potřebovat delší výdrž baterie. Zamyslete se nad tím, jak často vaši zaměstnanci mluví se zákazníky, připojují se k videohovorům nebo pracují se soubory v cloudu.
Vyšší kapacitu baterie a delší výdrž budete potřebovat i tehdy, pokud se mobil používá napříč směnami, tedy je v provozu několik hodin v kuse. V každém případě však můžete investovat do autonabíječky a nouzového zdroje napájení.
5. Úložiště
Úložný prostor zařízení se obvykle pohybuje od 16 GB do 128 GB. Vzhledem k tomu, že nároky na data se pravděpodobně budou časem zvyšovat, je důležité vybrat si smartphone s dostatečným úložištěm.
Pokud využíváte cloud, kapacita úložiště není až tak důležitá. Pokud však potřebujete mnoho různých aplikací, měli byste hledat model se slušným úložištěm. Větší úložiště telefonu vám může z dlouhodobého hlediska ušetřit i peníze, a to na ročních nebo měsíčních poplatcích za provoz většího cloudového úložiště. Stále si však můžete vybrat mobil s rozšířeným úložným slotem pro SD kartu.
6. Fotoaparát
Většina smartphonů je standardně vybavená vysoce kvalitním fotoaparátem, který vám bude vyhovovat při většině úkolů. Pokud vaši zaměstnanci používají fotoaparát ve smyslu fotografování dokumentů nebo kroků při výrobním procesu, postačí modely se standardním fotoaparátem.
Některé smartphony mají profesionální fotoaparáty, které však nejsou třeba, pokud práce nevyžaduje focení ve vysokém rozlišení. Na druhou stranu, kvalitní fotoaparát může zaznamenat kvalitní videa a fotografie, které můžete hned sdílet na firemních sociálních sítích, což může pomoci vaší firmě růst. Je to také efektivní způsob, jak oslovit publikum.
7. Náklady
Když si spočítáte všechny náklady, může vás to od koupě firemních smartphonů odradit. Náklady je však třeba vždy porovnat s přínosem pro vaše podnikání. Ujistěte se, že vaše firma má operátora, který vyhovuje vašim potřebám.
Náklady na pořízení nových firemních smartphonů zahrnují:
- Cenu mobilních telefonů
- Měsíční poplatky za telekomunikační služby
- Náklady na případné dodatečné poplatky
- Náklady na servis a opravy
Tip: Nezapomeňte si na mobil namontovat ochranné tvrzené sklo.
8. Android vs. iOS
Ve skutečnosti je ve světě smartphonů víc než jen iOS a Android. My jsme se však zaměřili na tyto dvě platformy, protože jsou nejvíce používané.
iOS je operační systém společnosti Apple, který běží na zařízeních iPhone a iPad. V případě iPadu je známý také jako iPadOS. Android je mobilní operační systém společnosti Google a funguje na velkém množství smartphonů. Dodává se ve standardní verzi, ale některé společnosti, jako například Samsung, využili open source architekturu Androidu pro vytvoření vlastní přizpůsobené verze operačního systému.
Výhody systému iOS:
- Jednoduchá obsluha: nastavení a správa iOS zařízení je jednoduchá díky několika nástrojům od Apple.
- Bezpečnost: iOS je známý jako uzavřený systém s aplikacemi, které se do App Store dostanou až po důkladném testování společností Apple. Není možné zasahovat ani do samotného operačního systému.
Nevýhody iOS:
- Méně možností hardware: iOS bude fungovat pouze na zařízeních iPhone a iPad, což omezuje výběr hardware. Zařízení Apple jsou obvykle dražší.
- Bez možnosti přizpůsobení: Tím, že je operační systém uzavřený, není možné upravit ho pro firemní potřeby.
Výhody Androidu:
- Různá zařízení: Android funguje na stovkách různých telefonů od levných modelů až po špičkové smartphony.
- Flexibilita: Android není uzavřený operační systém, a proto se dá různými způsoby přizpůsobit.
- Skvělé propojení se službami Google:Gmail, Dokumenty Google a Mapy Google jsou jen některé ze služeb, které fungují se systémem Android a vyžadují si minimální nastavení.
Nevýhody Androidu:
- Zranitelnost: Android není až tak chráněný před hackery a viry.
- Není vždy intuitivní: V závislosti od nainstalované verze se i zkušení uživatelé musí učit nové věci.
Všechny tyto výhody a nevýhody byste měli zvážit. Proto je dobré promluvit si se zaměstnanci a zeptat se na jejich zkušenosti s jedním i druhým operačním systémem. Nechcete přece, aby vaši zaměstnanci trávili dlouhé hodiny u pracovního stolu, jen aby přišli na to, jak mobil nastavit a používat.
Tip: Víte, jak na zdravé sezení v práci?
9. Aplikační nástroje
Určitě existuje několik aplikací, které už jsou součástí fungování vaší firmy. Obchodní software a další praktické nástroje se na mobilních zařízeních používají velmi jednoduše. Avšak některé aplikace nemusí fungovat na všech mobilních telefonem.
Telefon s Androidem například nemusí fungovat s aplikací, která je dostupná jen přes App Store, a naopak. Možná budete muset udělat úpravy ve svých obchodních procesech. Naštěstí, nejnovější aplikace jsou dnes kompatibilní s různými operačními systémy.
Co by vás mohlo zajímat? Například kancelářský balík Microsoft, různé sledovače výdajů, fakturační aplikace, aplikace na sociální sítě a streamování na sociální sítích, organizace pracovního času a podobně.
10. Mobilní operátoři
S rozhodnutím, kterého operátora si vyberete, vám pomůže průzkum, který jste si udělali na začátku. Elektronické faktury odhalí počet protelefonovaných minut, spotřebovaných dat a odeslaných SMS. Na základě toho si vyberte program, který vám nejvíce vyhovuje. Případně si můžete koupit dual SIM telefon a současně používat dvě SIM karty od různých operátorů.
Velmi důležité je i pokrytí. Pokud vaše společnost sídlí ve velkém městě, tuto problematiku nemusíte řešit. V malých městech nebo na vesnicích je pokrytí mnohem slabší a méně stabilní. Pokud vaši zaměstnanci potřebují komunikovat s partnery a zákazníky kdykoliv a kdekoliv, důležitá je mapa pokrytí.
Stejně, jako vás reprezentuje dress code i schopnost komunikovat a řešit problémy za pochodu poví mnohé o vašich kvalitách a vybavenosti vaší firmy.
Tip: Víte, jaké oblečení byste si do práce neměli oblékat?
Zajímat vy vás měl i typ signálu. Pomalý Edge, rychlejší 3G nebo rychlé 4G? Možná 5G? To se vám vyplatí sledovat hlavně tehdy, pokud chcete využívat mobilní internet.
11. Zabezpečení
Není nic neobvyklého, že firemní zařízení se využívají i na soukromé účely. A tak to bylo i se smartphony. Z toho vyplývá, že používání firemních zařízení na osobní účely zvyšuje riziko, hlavně, pokud se tyto zařízení používají mimo firemní sítě, a tedy různé ochranné a bezpečnostní technologie se nedají uplatnit.
Proto je potřeba řešit zabezpečení přímo na úrovni každého koncového zařízení, aby byla zajištěna adekvátní úroveň ochrany. Základem je antimalware nástroj s centrální správou.
Zaměřit byste se měli i na sortování firemních dat a dokumentů od soukromí. A v neposlední řadě je důležité i silné heslo, které by se mělo skládat z identifikace uživatele a některého z biometrických prvků, jako je otisk prstu nebo rozpoznání tváře.
Na závěr
Odpovědi na zásadní otázky už máte. Pomohli? Tady je potřeba si uvědomit, že takové rozhodnutí nemusí ležet pouze na vašich bedrech. Pokud si nejste jisti, obraťte se na odborníky. Správný telefon pro vaši firmu by měl odpovídat vašim potřebám a samozřejmě rozpočtu.
Neexistuje žádná správná nebo nesprávná možnost, ale stojí za to najít si čas, abyste našli to nejlepší pro vás. Správně vybraný smartphone může zlepšit konektivitu, flexibilitu vaší firmy a také značně zjednodušit moderní podnikání.
Eva Dedinská, specialista na optimalizaci webů- Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na Vašem webu
titulní foto: https://packageslife.com/category/reviews/