Víte, kdy volat záchranku, jít na pohotovost nebo urgent? Opravdu?

Někdy koncem minulého století většina dospělé populace fičela na seriálu Pohotovost. Ano, tam začínal ještě tmavovlasý, mladičký a tehdy zatím ani ne moc okoukaný a vůbec ne slavný George Clooney, pamatujete?
Inu a ti starší a pokročilejší z nás nedají dopustit na naši původní a tehdy taky kultovní Sanitku, kterou celý národ sledoval o nějakou tu dekádu dříve. I s tímto nadupaným titulním songem.
Ale ruce na kardiostimulátory a rozbušené srdce, dámy a pánové: opravdu máme jasno v tom, kdy volat sanitku, záchranku, kdy chvátat na pohotovost a kdy na urgent? Pojďme si pro jistotu zopakovat kdy, kde, proč a jak je třeba hledat pomoc, máme-li my nebo kdokoli jiný zdravotní problém.
Záchranku…
…přesněji tísňovou linku zdravotnické záchranné služby 155 je třeba volat, když jde o minuty v případě život ohrožujících stavů, zejména při:
- poruchách vědomí
- zastavení krevního oběhu a dýchání
- dušení
- mozkové mrtvici
- neobvyklých bolestech na hrudi
- vážném úrazu, masivním krvácení
- pádech, tonutí, popáleninách, přehřátí, podchlazení, omrzlinách
- otravě léky, chemikáliemi či jídlem
- křečových stavech
Tísňová linka 155 je jedním z národních čísel tísňového volání a když ji vytočíte z jakéhokoliv místa naší země – bez předvolby a zdarma – dovoláte se na operační středisko zdravotnické záchranné služby příslušného kraje.
Tísňovou linku 112…
…voláme, pokud jsme při neštěstí většího rozsahu, kde kromě zdravotníků musí zasahovat i další záchranářské složky, tedy hasiči a policisté. Jsou to například větší dopravní nehody či živelní katastrofy. Operátor nebo operátorka linky 112 lokalizuje volajícího, zjistí, co se děje, zkoordinuje a vyšle na místo pomoc.
Linku 112 obsluhuje v České republice Hasičský záchranný sbor a její výhodou je možnost tísňového volání i bez SIM karty. Operátorky a operátoři kromě toho mluví několika světovými jazyky a pokud volající nezná svou polohu, dokáží ji lokalizovat. Pomocí tísňové linky 112 se dovoláte pomoci záchranných nebo bezpečnostních složek ve všech členských státech Evropské unie.
Pohotovost…
…lékařskou pohotovostní službu LPS vyhledáme, když neordinuje náš lékař a náhle se nám zhorší zdravotní stav. Například při horečkách, bolestivých stavech, alergických reakcích či závratích. Lékařské pohotovostní služby zajišťují převážně nemocnice, již 17 let, od 1. ledna 2008 je návštěva pohotovosti v ordinaci zpoplatněna částkou 90 Kč.
Pohotovosti mají i lékárny, v České republice ale pohotovostních lékáren pracujících v režimu 24/7 včetně svátků ubývá. V roce 2023 jich bylo jenom 16, z toho až 8 v Praze a v některých krajích chybí úplně.
Urgentní příjem…
…je specializované nemocniční pracoviště s nepřetržitým provozem zajišťující příjem a poskytování intenzivní akutní péče pacientům s náhle vzniklým závažným postižením zdraví a pacientům v ohrožení života.
Tato pracoviště bývají obvykle velmi přetížena. Jsou prioritně k dispozici pro příjem pacientů přivážených zdravotnickou záchrannou službou s náhlým zhoršením zdravotního stavu úrazové i neúrazové povahy.
Na urgent se můžete dostavit i osobně, počítejte ale s tím, že vyškolení zdravotníci a zdravotnice na recepci ve spolupráci se službukonajícími lékaři stanovují pořadí pacientů podle naléhavosti. Klíč třídění se řídí kritérii naléhavosti, potřebné intenzity a odbornosti péče.
Hodně zdraví přeje
Ján Schneider