Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY PODUJATIA ROZHOVORY

Ambasadorka konference Pro zdraví ženy Veronika Allister: Opravdový biohacking není o anti-aging suplementech a technologiích bez kontextu

Veronika si ve svém životě prošla mnoha zkouškami v oblasti fyzického a mentálního zdraví. Díky těmto zkušenostem se začala věnovat tématům jako je biohacking a dlouhověkost. Zdravý životní styl, otužování, vlastní kniha Hoř pomalu, to vše patří k Veronice Allister (33 let). Vytvořila projekt zaměřený speciálně pro ženy, který se věnuje optimalizaci jejich biologie. Veronika žije se svým manželem Johnnym v přírodě kousek od Prahy.

V rozhovoru Veronika Allister prozradila:

• co je biohacking, kterému se věnuje,
• proč se sprchovat ledovou vodou,
• v čem spočívá optimalizace ženské biologie,
• co nejvíce ovlivňuje naši výkonnost.

Přijala jste výzvu stát se ambasadorkou konference Pro zdraví ženy. Jaký máte vy sama vztah ke zdraví a prevenci?

O prevenci a zdraví je celá moje práce, které se věnuji. Žijeme v uspěchané době, kdy většinu populace zabíjí stres. Proto vidím velký smysl v tom, co děláme v Systers. Pomáháme ženám lépe snášet stres, ukazujeme jim cesty, jak si zodolnit svůj nervový systém a tím být klidnější a spokojenější. V neposlední řadě je to však o tom převzít zodpovědnost za své zdraví.

Proč by se ženy měly účastnit konference Pro zdraví ženy?

Pokud se žena chce propojit s dalšími ženami v oboru, získat nový úhel pohledu na svoje zdraví z kvalitních zdrojů, či se jen tak inspirovat v této oblasti, tak vnímám, že tato konference je určitě skvělou volbou.

Na jaké téma se vy osobněnajvíce tešíte na konferenci?

Těším se na všechna témata, zajímá mě, jak tato témata vnímají další lidi v oboru :)

Zveme vás zúčastnit se jedinečné konference Pro zdraví ženy. Vstupenky jsou dostupné zde.

Veronika, vy se věnujete biohackingu, který je pro mnohé neznámým pojmem. Přibližte, prosím, co se pod tímto pojmem ukrývá?

Jde ve své podstatě o optimalizaci své biologie podle životního cyklu ženy. Je to nadstavba zdravého životního stylu, kdy jdeme ještě hlouběji a chytře se u toho měříme a sebe-experimentujeme. Ve své podstatě jde však o to pracovat se svým tělem a myslí holisticky. Osobně pracuji s konceptem fitness, wellness a stillness, kde je jádrem odolnost nervového systému. Opravdový biohacking není o anti-aging suplementech a technologiích bez kontextu, ale o tom, že máte systém, který stojí na pevných základních kamenech, na kterých můžete stavět pyramidy. Díky biohackingu převezme člověk zodpovědnost za své zdraví, jak fyzické, tak mentální a cílem je nejlepší verze sebe sama.

Je tento přístup určen pro každého, nebo jenom pro ambiciózní lidi?

Rozhodně tento přístup není pro každého, protože to vyžaduje být vědomý/á, jít často mimo zónu svého komfortu a dělat věci v rámci svého systému dlouhodobě. Není to o trendech, ale o životním stylu. Člověk však může mít různou motivaci, biohacking není o výkonu, ale naopak o harmonii, kdy náš biosystém funguje ve svém plném potenciálu.

Co všechno z vašeho pohledu ovlivňuje náš den a naši výkonnost?

Nejvíce, co vnímám, že ovlivňuje momentálně výkonnost společnosti, je únava a nedostatek odpočinku. Lidé se odnaučili odpočívat, hýčkat se a být v tzv. parasympatiku. Jsme jako společnost závislí na stresu, protože biologicky chutná dobře. Nicméně to není dlouhodobě udržitelné, jedeme na úvěr a u mnoho lidí se to začíná projevovat už v 25 roku, mají mozkové mlhy, úzkosti, deprese, únavové syndromy… tohle vše je spojené s chronickým stresem, který v těle dlouhodobě zvyšuje zánět a má vliv na naše fyzické i mentální zdraví. Aby byl člověk výkonný, tak se nejdříve musí naučit odpočívat, ale opravdu odpočívat. Mnoho lidí dnes už zapomnělo, co odpočinek vlastně znamená.

Veroniko, vy jste vymyslela projekt zaměřený speciálně na ženy. Chybělo vám něco ženské na trhu, nebo co zažehlo tu první jiskřičku?

Obor biohackingu a dlouhověkosti je převážně založený na mužích, dokonce i většina vědeckých studií je dělána na mužské populaci. I když se to za pár let začíná měnit, tak je zde stále tzv. gender bias. Když vidím ve světě trendy, které se začínají šířit jako světlo, ale bohužel se komunikují převážně pro mužskou biologii, tak vidím, že si ženy mohou ublížit. Proto jsem se rozhodla, že přispěju svou prací k tomu, abychom si uvědomili, že mezi mužem a ženou je biologický a celkově fyziologický rozdíl. Je více a více žen, které toto vidí a to je skvělé. Mám z toho velkou radost, stejně tak i z této konference či podobných akcí.

Zaujalo mě slovní spojení „optimalizace ženské biologie“. Jak umíme optimalizovat samé sebe? Co to v praxi znamená?

Optimalizaci si můžete jednoduše představit jako návrat do harmonie. Naše tělo, mysl i duše jsou v harmonii, v souladu. Cítíte vnitřní klid, radost. Když přijdou strachy, stres a náročné emoce, tak víte, co s nimi dělat. Vaše stresová odpověď není přecitlivělá, máte hormony v rovnováze. Důležité je, abychom pracovali holisticky a to umí jen málo lidí.

Jak byste charakterizovala zdravou ženu?

Každá žena má svou individuální biologii a je to tedy pro každou ženu jiné. Obecně bych však řekla, že zdravá žena má zdravý hormonální cyklus, má pravidelnou menstruaci a pravidelnou ovulaci. Zdravá žena nemá PMS, ani PCOS, endometriózu, duševní poruchy, velké výkyvy nálad, dlouhodobou únavu atd. Pokud je žena v menopauze, či po tomto období, tak nemá návaly horka. To, že je toto běžné, neznamená, že to je normální. Žena nemusí mít bolestivou menstruaci a nemusí mít ani návaly nálad a horka. Když se to občas objeví, je to v pořádku, ale většina žen je v těchto stavech dlouhodobě.

Doporučujete rozlišovat mezi otužováním a chladovou terapií pro ženy a pro muže. Doporučujete chladovou terapii ve smyslu: napustit si nejstudenější vodu z kohoutku, vložit kusy ledu, vlézt dovnitř a vydržet alespoň dvě minuty. Nebo ledová sprcha. Proč bychom to měli dělat? Jaký to má smysl?

Na tyto otázky odpovídám ve své nové ebook: Láska k chladu: kompletní průvodce chladovou terapií pro ženy. Je to světový unikát. Nikde jinde tyto informace nenajdete. Je to komplexní téma, které je ve své podstatě velice jednoduché :)

Skutečnost, že tohle zvládnu a překonám samu sebe, mi dodá sebevědomí i do každodenního života? Funguje to opravdu takhle?

Jistě, jako všechno ostatní. Osobně se učím od různých učitelů. Díky jejich technikám a tréninkům se mi zvětšuje zdravé sebevědomí a můj osobní prostor a je jedno, jestli mě trénuje člověk, který trénuje speciální jednotky, nebo zenový mistr. Stejné to je i s chladovou terapií. Vždy, když jdete mimo svojí zónu komfortu, když se učíte novým dovednostem, tak vám to zvýši sebevědomí.

Na co by v starostlivosti o sebe neměla zapomínat žádná žena?

Odpočívat a hýčkat se. My ženy na sebe většinou zapomínáme nejvíce, ale už si neuvědomujeme, že když na světě budou běhat šťastné ženy, že celý svět bude v pořádku :)

Přečtěte si také rozhovor s ambasadorkou Vlastinou Svátkovou: Dát si samu sebe na první místo neznamená, že ti, které milujete, budou trpět

Jste na čele firmy Systers.bio, věnující se biohackingu. Nabízíte online kurzy, praktické workshopy, aby se člověk naučil aplikovat biohacking a převzít plnou odpovědnost za své tělo. Jací lidé se k vám přihlasují? Jak byste je charakterizovala?

Na naše kempy, ať už veřejné, kam se hlásí jen ženy, nebo na kempy, které jsou pro firmy a kam se hlásí i muži, tak je velká rozmanitost. Jsou to však převážně lidé, kteří na sobě už nějakou dobu pracují. Zajímá je jejich zdraví, osobní rozvoj a jsou zvědaví. Jsou to však lidé různých věkových kategorií.

Možnosti i varianty vašich kempů jsou zajímavé: dámsky kemp, ochlazovací kemp, ledová expedice, kemp dychu, chladu a mindfulness. O který kemp je najvětšíí zájem? Přicházejí k vám lidé, kteří se již otužují, mají zkušenosti, nebo také úplní nováčci, kteří se doposud ani nesprchovali ve studené vodě?

O všechny naše kempy je velký zájem. Momentálně se však zaměřujeme na firmy, kde se věnujeme převážně odolnosti a práci se stresem. Většinou se jedná o roční program, který skupinu 25 vybraných lidí posune z bodu A do bodu B – bod B je většinou nejlepší verze sebe sama, i když to je práce na celý život, tak tito lidé najednou ví, jak na cestě pokračovat sami. Veřejné kempy děláme pro ženy a pak expedice na Sněžku. Jezdí i úplní začátečníci, nicméně my takto náročnou akci pro začátečníky nedoporučujeme. Je lepší dorazit minimálně na jeden z našich kempů a až pak se přihlásit na expedici.

Za rozhovor poděkovala Miroslava Minčíková

foto: archiv Veroniky Allister

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *