Bydlení a kancelář v jednom
Pracovat z domova je stále častější trend. Z toho důvodu se zaměříme na výhody a řekneme si, jaká pravidla je dobré dodržovat. Práci z domova dávají přednost nejen maminky s dětmi, ale i tatínkové.
K nejčastějším výhodám patří bezesporu to, že je člověk pánem svého času. Také ušetří za provoz kanceláře. Není to jen o placení nájmu, úspora se týká i vybavení kanceláře a služeb (přebírání a třídění pošty na vrátnici apod.). Psací stůl nemusí mít člověk jen v komerční kanceláři, ten lze umístit i doma. Najednou člověk zjistí, že se dá dobře fungovat i z pohodlí domova a schůzky s klienty přesměrovat třeba do kavárny.
Další výhodou je spojení práce a domácích činností či péčí o děti. Člověk si může práci rozdělit na úseky během dne a mimo tyto úseky se věnovat rodině. Za zmínku stojí i úspora času během dojíždění, pokud byla původně kancelář na druhém konci města a bezpochyby také úspora spojená s dopravou. Pokud bychom se zaměřili na více detailů, najdeme ještě mnoho dalších výhod. Má to pochopitelně i své nevýhody.
Tím je odbíhání od práce, horší soustředěnost, nutnost směrovat schůzky mimo domov do kavárny a odtržení od kolektivu. I zde můžeme najít ještě další nevýhody. Pokud však výhody převažují nad nevýhodami, pak není co řešit.
Jak na domácí kancelář?
V ideálním případě si pro domácí kancelář vyhradíte jednu místnost. Stačí malý pokoj, kde se vejde psací stůl a podle typu vaší práce i další vybavení. Někomu bude stačit k psacímu stolu nějaká polička, lampička, kancelářská židle, tiskárna. Jiný bude potřebovat schovat smlouvy a různé dokumenty, tudíž bude nutné pořídit i další nábytek.
Ne každý však oplývá touto možností, musí se spokojit s pracovním koutkem třeba v ložnici nebo obýváku. I obývací stěna může posloužit jako úschovna dokumentů, namísto typicky kancelářského nábytku. Současné bytové vybavení lze tedy použít pro práci z domova. Ať už je to zmíněná obývací stěna nebo sedací souprava s úložným prostorem, kam rovněž lze uschovat v boxech různé papíry. Jako úložiště může sloužit i taburet s úložným prostorem nebo malý stolek, na který můžete umístit tiskárnu.
Klíčový je však vždy pracovní stůl, pohodlné křeslo či židle, kvalitní osvětlení, dostatek úložného prostoru, počítačové vybavení a další kancelářské potřeby, bez kterých nemůžete fungovat. Nezbytné je i příjemné prostředí pro práci a klid. To znamená takové místo, kde můžete pracovat i za přítomnosti členů rodiny. Může to být ložnice nebo koutek pod schodištěm, bydlíte-li v domě.
Důležitá pravidla
Některá pravidla už jsou zmíněná výše. Tedy mělo by jít o místo, které bude poskytovat pohodlí, příjemnou pracovní atmosféru oddělenou od té domácí a klid. Určitě se vyplatí zařídit byť jen koutek v ložnici podobně jako kancelář. Alespoň v tom smyslu, že se budete cítit příjemně. S tím může pomoci i dekorace na stěnu, nějaká kytka, fotorámeček na pracovním stole, dekorativní organizéry na pomůcky a psací potřeby.
K důležitému pravidlu patří organizace, sebedisciplína, plánování, pravidelná přestávka. Mnoho lidí tím, že pracuje z domova má tendenci „přepalovat“ a pracuje do úmoru. To by byla velká chyba, která vede k vyhoření osobnosti. Někteří pracují v noci, protože během dne nemají klid. To záleží na vás, ale myslete na to, že důležitý je jak kvalitní spánek, tak relaxace a celkový odpočinek. Odtrhnout se od práce. Jiní zase naopak mají tendence zabřednout do pohodlnosti. Organizace je tedy klíčová.
Protože je takový člověk mimo kolektiv, je dobré udržovat vztahy s ostatními a občas prostě vyjít ze své ulity do společnosti, a také si pravidelně telefonovat.
Zdroj obrázku 1: Halfpoint / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: LightField Studios / Shutterstock.com