Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ FINANCE FINANČNÍ GRAMOTNOST PENÍZE SOCIÁLNÍ SÍTĚ VZDĚLÁVÁNÍ

Chytrý dnes, bohatý zítra

Přiznám se hned beze skrupulí, že jsem téměř celý týden tak nějak průběžně zvažoval, jak uchopit tento text, věnován Global Money Week. A protože tento skvělý globální edukační projekt zaměřen především na finanční a ekonomickou gramotnost mladých lidí končí dnes, patří se napsat několik důležitých vět.

Pozorné čtenářky, a i čtenáři našeho akčního portálu již jistě zaznamenali naši snahu pomoci zvyšování finanční a ekonomické gramotnosti v zemích českých, moravských a slezských seriálem textů s názvem Finanční gramotnost od 1 do ∞.

Víme, že je to potřeba a zvlášť dnes, kdy se kudy-tudy po virtuálních vesmírech rojí lidi, kteří mají tu drzost „radit“ všem ostatním v oblasti financí a přepytuji i investování. Tito „finanční influenceři“ – a ano, činí se i dámy – dělají všem opravdovým expertkám a expertům v oblasti financí tuze hluboké vrásky na čelech. A taky všem, kdo se usilují dělat cokoliv kloudného a profesionálního v oblasti zvyšování finanční a ekonomické gramotnosti našeho národa.

Expertky a experti samozřejmě zaznamenali totální paseku, kterou tito samozvaní „vlci a vlčice ze sociálek“ dělají v křehké a citlivé oblasti osobních financí. Ruce na portmonky, dámy a pánové: opravdu se chceme řídit „radami“ těchto lidí, kteří o tom, co se nám všem usilují namluvit vědí asi tak tolik, co o kvantové mechanice – tedy prakticky nic – aby se chopili řízení našich osobních financí?

Podtitul letošní kampaně Global Money Week: „Think before you follow, wise money tomorrow, parafrázován v české verzi na „Chytrý dnes, bohatý zítra“ a ještě poetičtěji v té slovenské: „Preveruj si „dobré“ rady, nech neskočíš na návnady“ mluví sám za sebe.

Proč Global Money Week?

Inu proto, že výše popsané nepatřičnosti se dějí již léta. A v poslední době je to vše akcelerováno tsunami způsobenými AI ve virtuálních oceánech sociálních síti, která všem lidem, kteří jí to dovolí, předkládá na virtuální podnosech – slušně napsáno – pofidérní, pochybné a chybné zdroje a „vlákna“ informací. Což je absolutní protiklad těch expertních, ověřených a spolehlivých zdrojů informací v oblasti osobních financí.

Global Money Week je globální iniciativa, která se usiluje v tom, o čem právě čtěte udělat edukační pořádek již 13 let. Nebudeme diskutovat o tom, jestli se jí to daří, protože „koncovým činitelem“ je vždy člověk, který udělá konečné rozhodnutí. Jde ale opravdu o to, aby tyto rozhodnutí byli racionální, informované a tudíž správné. Protože tady nejde o fazolky, ale o peníze.

Global Money Week již „beží“ ve 176 zemích naší planety s cílem kultivovat napříč generacemi povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodařením s nimi. Globální organizátor Global Money Week – OECD – si dal za cíl vychovat generaci, která bude schopná předcházet budoucím krizím díky rozvoji finančního vzdělání a přístupu k finančním službám.

Český Světový finanční týden

Je chvályhodné a pro prestiž akce důležité, že národním koordinátorem české verze Global Money Week je Ministerstvo financí České republiky. Samozřejmě musíme pochválit i organizace, které se chopily mravenčí organizační práce této edukační iniciativy: letos, během 9. českého ročníku to jsou yourchance o.p.s. a EFPA ČR.

Kromě nich na této iniciativě na podporu finanční gramotnosti dětí a mládeže spolupracuje v naší zemi více než 100 dalších organizací z řad škol, neziskovek, finančních a státních institucí.

„Global Money Week je výbornou příležitostí, jak si nanečisto vyzkoušet finanční rozhodování v běžných životních situacích a jak se připravit na různé nástrahy, které nás při tom mohou potkat. Doufám, že i letos si k této akci najdou žáci, studenti i další zájemci o finanční vzdělávání cestu v tak hojném počtu, jako v letech předchozích,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Měsíc finančního zdraví

Český Global Money Week není jenom kumulovanou akcí různých finančně vzdělávacích aktivit během týdne od 17. do 23. března. Ministerstvo financí totiž březen vyhlásilo Měsícem finančního zdraví.

Již ve druhý březnový víkend proběhla v Centru Černý Most v Praze akce „Hurá peníze“, plna interaktivních workshopů, vzdělávacích aktivit, praktických ukázek a soutěží, které zajímavou a hravou formou seznámili se světem financí zejména nejmenší děti.

Součástí českého Global Money Week je i letos soutěž Finanční gramotnost. V rámci ní žáci a žákyně základních a studenti a studentky středních škol řeší případové studie na praktická ekonomická a finanční témata z běžných životních situací. Během března, Měsíce finančního zdraví probíhá vyhodnocení krajských kol soutěže, jejichž vítězové si změří úroveň svých vědomostí a znalostí v celostátním finále v České národní bance 25. dubna.

Chytrý dnes, bohatý zítra…

…aneb AI a další nástroje pro moderní výuku je název závěrečné konference letošního českého Global Money Week a Měsíce finančího zdraví. Ta se uskuteční 3. dubna v Kongresovém sále České národní banky v Praze. Program konference je vyskládán z přednášek předních odborníků z oblasti finanční edukace, panelových diskusí i názorných, praktických ukázek využití moderních technologií v oblasti vzdělávání naší mládeže. Konference proběhne pod záštitou České národní banky, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva financí.

Cílem letošní kampaně Global Money Week je motivovat mladé lidi, aby se nejenom pravidelně finančně vzdělávali, ale se i naučili ověřovat zdroje informací v této oblasti. A v neposlední řadě i rozpoznávat dezinformace a včas poznat různé podvodné praktiky.

Musím všemi deseti souhlasit s expertkami a experty Národní banky Slovenska, že letošní téma kampaně je mimořádně aktuální. Vždyť virtuální epidemie takzvaných „online odborníků na finance“, všech těch „finančních influencerů“ se stala globální pandemií.

Jejímu šíření vydatně napomáhá celosvětový trend využívání digitálních služeb a umělé inteligence, což vskutku mimořádně komplikuje rozpoznávání spolehlivých zdrojů informací. A když se k tomu přidají emoce a přirozený sklon následovat ostatní, může to vést ke špatným finančním rozhodnutím.

Inu a pokud jste doposud nenašli ty správné, věrohodné, odborné informace k působení „finfluencerů“, nezoufejte. Vřele doporučuji rady od těch nejpovolanějších: expertů a expertek České národní banky.

 

Ján Schneider

Člen odborné poroty soutěže Zlatá minca

Foto: globalmoneyweek

 

 

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *