ČNB vydává po více než 100 letech unikátní svatováclavský dukát ze zlata
Při tradiční Národní svatováclavské pouti guvernér ČNB Aleš Michl představil zlatý dukát s vyobrazením svatého Václava. Jedná se o historicky první dukát, který ČNB vydala. Kromě historického významu dukát symbolizuje také úsilí ČNB obnovit své zlaté rezervy.
„V ČNB obnovujeme zlaté rezervy pro budoucnost národa. Postupně jsme zvýšili naše zásoby zlata z 8 tun, což bylo nejméně v historii ČR. Nyní už máme přes 40 tun. Plán je dosáhnout 100 tun, což bude nejvíce v historii. Alois Rašín v roce 1922 řekl: „Nový stát bude úplně hotov teprve tehdy, až bude míti i zlatou minci svou.“ Rozhodli jsme se na myšlenku svatováclavského dukátu, který byl poprvé vydán v roce 1923, navázat. Dukát bude součástí rezerv a bude si ho moci zakoupit i veřejnost,“ řekl guvernér České národní banky Aleš Michl.
Na závěr mše svaté při tradiční Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi guvernér předal svatováclavský dukát proboštovi staroboleslavské kapituly, která poklad spravuje. Uložen bude spolu s Palladiem země české a dalšími poklady v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.
Zlatý dukát je první obchodní mincí ČNB vydanou od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Nepřímo odkazuje na první z emisí svatováclavských dukátů, která vznikla v roce 1923 na návrh tehdejšího ministra financí Aloise Rašína. Prvorepublikový svatováclavský jednodukát z roku 1923 a dnešní jednodukát spojují stejná ryzost, rozměry, motiv svatého Václava i citace ze svatováclavského chorálu na rubu mince „SVATÝ VÁCLAVE NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“. Svatý Václav představuje symbol české státnosti a samostatnosti. Už za první Československé republiky byl z iniciativy ministra financí Aloise Rašína ústřední postavou svatováclavských dukátů, které se mezi Čechoslováky těšily velké oblibě.
Petra Vlčková
mluvčí ČNB
____________________
O České národní bance
Česká národní banka je centrální bankou České republiky a vykonává dohled nad finančním trhem. Má za cíl pečovat o cenovou a finanční stabilitu. ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a nebankovními poskytovateli spotřebitelských úvěrů. Věnuje se také ochraně spotřebitele a devizovému dohledu.