Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ PRVNÍ POMOC ZDRAVÍ

Dokážete poskytnout první pomoc?

Určitě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.

Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.

Dnes slavíme Světový den první pomoci.

Důvod slavit tento svátek je v principu absolutně lapidární: protože první pomoc zachraňuje zdraví a životy. A navzdory tomu, že všichni majitelé řidičských průkazů mají někde doma i certifikát o absolvovaní základního kurzu první pomoci, ne každý z nás je schopen první pomoc poskytnout, když ji někdo potřebuje. První pomoci tedy nikdy není dost a hlavně: bylo by fajn si ji občas i zopakovat a procvičit, protože opravdu nikdo z nás netuší, kdy ji bude muset poskytnout a stejně nemá šajnu, kdy ji bude potřebovat.

Je důležité být připraven   

Toto by mohlo být heslo každého Světového dne první pomoci, který si připomínáme každou druhou sobotu v září. Cílem tohoto svátku je kromě propagace důležitosti první pomoci i dát možnost na získání vědomostí a zručností v životně důležité oblasti první pomoci. Národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce po celé planetě každoročně ve Světový den první pomoci pilně pracují na různých osvětových aktivitách, které propagují i oslavují první pomoc. A pomáhají nám být připravenými první pomoc poskytnout.

Kořeny Světového dne první pomoci sahají až do konce 19. století k nositeli Nobelovy ceny Henrymu Dunantovi, zakladateli Červeného kříže. Díky jemu a dalším průkopníkům postupně koncept poskytování okamžité starostlivosti – první pomoci – nabral na síle.

Dnes se experti i laici, lidé a komunity na celém světě zapojují do akcí s ukázkami, workshopy a výzvami, které představují základní techniky první pomoci. Světový den první pomoci nám připomíná, že je důležité být připraven a sebevědomý, když čelíme nouzovým situacím.

Letošní Světový den první pomoci je cílen na téma „První pomoc a sport.“  Možná je to k nevíře, ale při zdraví prospěšném sportování se ročně zraní až kolem 50 milionů profesionálních i rekreačních sportovců. A z toho si asi 8,6 milionu případů vyžaduje návštěvu pohotovosti nebo přivolání sanitky.

Proto je zásadní, aby co nejvíce lidí vědělo, jak správně poskytnout první pomoc v případě úrazů při sportu. Znalost první pomoci v těchto situacích může být rozhodující.

Globální dosah Světového dne první pomoci

Koordinaci Světového dne první pomoci má na starosti Globální referenční centrum první pomoci, které je součástí Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce IFRC. Ta je již více než 100 let klíčovým globálním školitelem i poskytovatelem první pomoci, expertky a experti národních společností IIFRC školí první pomoc na celé planetě.

Podle IFRC je první pomoc základní zručnost, která může poskytnout účinné a rychlé zásahy s cílem stabilizovat zranění, snížit utrpení a zlepšit šance na přežití člověka v nouzi. Právě Světový den první pomoci je každoroční příležitostí akcentovat význam první pomoci jako aktu humanitárního posílení a jako klíčové složky širšího přístupu k odolnosti. Je to i příležitost oslovit širší veřejnost a pokusit se změnit způsob, jakým svět přemýšlí o první pomoci.

Navzdory tomu, že se globální trh mění, přesvědčení expertek a expertů IFRC, že poskytování první pomoci není jenom řadou technik, ale aktem lidskosti, se nezměnilo.

Britská inspirace

Letošní kampaň Světového dne červeného kříže vedená britským červeným křížem je vskutku inspirativní. Budu citovat:

„Při příležitosti letošního Světového dne první pomoci v sobotu 14. září všechny povzbuzujeme, aby proměnili „prázdnou“ minutu na minutu, která může někomu změnit život.

Věděli jste, že průměrný uživatel ve Spojeném království stráví na sociálních sítích průměrně 110 minut denně? Ale pokud by si každý vyměnil jen jednu z těchto minut, aby se naučil nějakou první pomoc, mohli bychom změnit tisíce životů v celém Spojeném království.“

British Red Cross letos připravil množství poutavých aktivit pro děti a teenagery v rámci vzdělávacího programu First Aid Champions. Mohou se jich zúčastnit děti a dospívající ve věku 5-18 let ve věku doma nebo ve škole. Kromě toho je k dispozici bezplatní appka první pomoci i bezplatné online mistrovské kurzy o tom, jak učit první pomoc.

Český vklad

Český červený kříž se letos zapojuje do oslav Světového dne první pomoci s kampaní Ticho, probíhající od 9. do 30. září.

A proč právě Ticho? Víte, jak zní ticho, když přestane bít srdce? Ticho je varovným signálem, že je nutné jednat, a to rychle. Kampaň Ticho chce upozornit na to, že bez správné reakce a poskytnutí první pomoci může nastat konečné ticho, které už nelze prolomit. Kampaň se zaměřuje především na propagaci první pomoci, motivaci veřejnosti k absolvování kurzů první pomoci, ale také se zaměřuje na získávání finančních prostředků na kurzy první pomoci.

Jak správně poskytovat první pomoc

První pomoc je okamžitá péče, kterou poskytujeme někomu, kdo je zraněný nebo nemocný, s cílem zachránit život a předejít další újmě na zdraví. První pomoc může zahrnovat základní dovednosti, jako je kardiopulmonální resuscitace KPR, péče o rány a Heimlichův manévr.

Účinně, rychle a včas poskytnutá první pomoc může stabilizovat stav člověka, dokud nepřijde odborná pomoc, což znamená skutečný život zachraňující přínos v nouzových situacích. Znalost první pomoci není jen užitečná, ale i buduje důvěru a podporuje kulturu bezpečnosti v komunitě. Tím, že se naučíme poskytovat první pomoc, se připravíme na případné krize.

Všichni, kdo absolvovali kurs první pomoci vědí, že zásady a postupy poskytování první pomoci nelze popsat do pár odrážek i proto, že jde i o praktické techniky zručnosti, které je potřeba si vyzkoušet.

Všechny důležité, odborné zdroje od kompetentních expertek a expertů IFRC související s první pomocí jsou zdarma k dispozici ZDE.

Ján Schneider

Foto: IFRC, Český červený kříž, pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *