Zadejte hledaný výraz

AKCE BPWCR DOPORUČENÉ EQUAL PAY DAY KONFERENCE MENTORING NETWORKING PODPORA ŽEN POSTAVENÍ ŽEN

Dopad konference Equal Pay Day stále roste!

Z posledních údajů vyplývá, že Gender Pay Gap (GPG), tedy ukazatel vyjadřující procentuální rozdíl mezi průměrným hodinovým hrubým výdělkem zaměstnaných mužů a žen, se v České republice vyšplhal na 18 %, čímž se v Evropě umísťujeme na poslední příčce. Upozornit na tento problém je primárním cílem konference Equal Pay Day 2025, kterou v Praze za rekordní účasti zahraničních hostů pořádá dnes a zítra organizace Business & Professional Women CR (BPWCR).

I v České republice jsou už dnes firmy, které prosazují rovné příležitosti a jejich příklad a strategie inspiruje mnoho dalších, a to nejednom v rámci snahy upozornit na rozdíl v odměňování, ale především prostřednictvím sdílení dobré praxe a prezentováním ženských vzorů. Na konferenci o svých zkušenostech promluvili zástupci ze společností, jako je Allianz pojišťovna, MARS, Danone či Raiffeisen bank.

Mezi společnosti, kterým to není jedno patří i Philip Morris. „Rovnost v odměňování není jen morálním imperativem, ale také obchodním faktorem, který podporuje inovace, důvěru a růst. Konference Equal Pay Day není jen o uznání rozdílu v platech – jde o prosazování konkrétních kroků potřebných k jeho odstranění,” popisuje tento významný problém Altynay Tezekova, People & Culture Director Philip Morris CZ&SK.

Na 16. ročník konference, která si během své existence vybudovala mezinárodní renomé, dorazilo více než 870 účastníků z 25 zemí světa, včetně zástupců Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD) nebo Centrální evropské iniciativy (CEI). Odborným partnerem konference je projekt Rovná odměna. Již během samotné konference bylo zřejmé, že pro mnoho účastnic se otevřela brána nového poznání, která posiluje jejich odhodlání dosáhnout spravedlnosti nejen pro sebe, ale pro ženy obecně.

I problematice nerovného odměňování se nevyhýbají nové trendy a možnosti řešení. „Předsudky v náborových procesech a pracovní podmínky v technických profesích mohou snížit podíl žen v těchto oborech, i když mají odpovídající dovednosti. Samotná umělá inteligence může být řešením, ale také výzvou v oblasti genderové rovnosti na trhu práce. Pokud je AI navržena odpovědně, může pomoci identifikovat a eliminovat genderové předsudky při náboru, vyjednávání o platech či hodnocení výkonu,” popisuje Stefano Scarpetta, OECD.

Podtitulem letošního ročníku konference Equal Pay Day je „potenciál”. V tomto duchu se ponese zejména zítřejší, druhý den konference, tedy Empower Day. U dvaceti pěti mentoringových stolů, se pod taktovkou mnoha úspěšných žen bude skloňovat nejen toto téma, ale i mnoho dalších, která mohou vést k rozvoji a povzbuzení žen a upevňování jejich pozic ve společnosti.

„BPWCR téma nerovnosti odměňování mužů a žen otevřela v kontextu České republiky jako první už před 16 lety a od té doby se snažíme o nápravu situace. Rozdíl není pouze otázkou rovného odměňování, ale představuje také ztrátu významného společenského potenciálu, který zůstává často nevyužitý. Až 50 expertek na různá témata umožní účastnicím zapojit se do diskusí, úspěšně sdílet své zkušenosti a rady, které mohou přispět k jejich osobnímu rozvoji a upevnění pozic ve společnosti,” vysvětlila prezidentka Business & Professional Women Eva Primus Kovandová. S tím, že cílem konference Equal Pay Day 2025 není pouze upozornit na rozdíl v odměňování, ale především prostřednictvím sdílení dobré praxe a prezentováním ženských vzorů nabízet řešení pro stále větší počet firem a institucí.

Mám velkou radost, že se nám postupně podařilo zaujmout media i veřejnost a teď již téměř každý ví, že férové odměňování je věc, kterou je nutné řešit. Zajímavá čísla přináší rozdělení pay gapu podle jednotlivých sektorů, kde například vidíme, že ve finančních a pojišťovacích činnostech je rozdíl 36,4 %, což samozřejmě významně ovlivňuje celkovou hodnotu,“ popisuje úspěch konference Lenka Šťastná, zakladatelka Business & Professional Woman CR a Equal Pay Day.

Foto: BPWCR

O BPWCR:

Cílem veřejně prospěšné společnosti Business & Professional Women CR (BPWCR) je podporovat profesionální růst žen na všech úrovních a posilovat jejich ekonomickou nezávislost. Skrze své projekty přispívá k ochraně práv žen a překonávání bariér, přičemž klade důraz na vzdělávání a osobní rozvoj. Mezi klíčové nástroje patří mentoring, networking a prezentace ženských vzorů.

 

Vizí BPWCR je zvýšit podíl žen v rozhodovacích rolích, minimalizovat rozdíl v odměňování žen a mužů a zlepšit plné využívání talentů žen. Mezi další stěžejní mezinárodní projekty, na nichž se BPWCR podílí, patří například projekt UN Global Compact Women’s Empowerement Principles a Academy for Women Entreprenuers.

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *