Zadejte hledaný výraz

MÓDA A STYL RODIČOVSTVÍ

Jak vybrat oblečení pro děti, aby bylo nejen ekonomické, ale také šetrné k životnímu prostředí?

Když se stanete rodičem, vaše potřeby jdou většinou stranou. Veškerá vaše pozornost je věnována malému tvorečkovi, který potřebuje nejen jíst a spát, ale také něco na sebe. Zde je velmi důležité, jak začnete. Pokud se zajímáte o ekologicky šetrnou módu, naskočte do rozjetého vlaku ještě před narozením miminka. 

To, jak vnímáte oblečení miminek, si z velké části uchováte i do dalších let. Jakmile začnete myslet ekologicky, najdete způsob, jak pořídit udržitelné oblečení i pro své dítě do školky nebo do školy. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si tohoto průvodce udržitelnou dětskou módou.

Co je to ekologická móda?

Revoluce v módě obvykle znamená bizarní oblečení, které se příliš nenosí. S výjimkou jednoho! Akutní stav životního prostředí donutil módní návrháře změnit pohled na módu, najít způsob, jak vytvořit udržitelné oblečení, dostat ho mezi obyčejné lidi, jak naučit svět oblékat se ekologicky.

Za posledních zhruba dvacet let se z oblečení stalo zboží, které lze z rozmaru vyhodit. Proto je na pultech stále více levných věcí, u kterých se nejméně dbá na kvalitu. Takové oblečení je často na jedno použití nebo vydrží jen několik vyprání. Díky stále sílícímu trendu „rychlé módy“ je nyní snazší, rychlejší a levnější nakupovat na každém rohu a užívat si nákupní horečky. 

Ekologická móda vznikla proto, aby řešila problémy způsobené rychlou módou. Prosazuje šetrnější a pečlivější přístup k výrobě a používání oděvů s cílem snížit dopad lidské nerozvážnosti na životní prostředí. 

Ekologická móda klade zvláštní důraz na ekologické problémy v textilním a módním průmyslu. Existuje však několik způsobů, jak můžete tento trend vnést do svého šatníku. Ačkoli se to nezdá, i výběr oblečení pro nejmenší členy naší společnosti má dopad na životní prostředí. 

Pojďte s námi nakupovat ekologicky šetrné dětské oblečení

Není úplně snadné vejít do obchodu s dětským oblečením, vybrat si pár kousků, zaplatit a radovat se z toho, kolik jste udělali pro planetu. Než se na takový nákup vydáte, je dobré vědět, co u oblečení hledat.

Co je to ekologické oblečení?

  • Používají se ekologické suroviny, jako je bavlna pěstovaná bez použití pesticidů atd.
  • Tkaniny jsou vyráběny bez použití škodlivých chemikálií, barviv a bělidel.
  • Běžné jsou tkaniny vyrobené z recyklovatelných materiálů, jako je recyklovaný plast a nylon.
  • Výrobky jsou navrženy tak, aby byly odolnější a vydržely déle.

Když si prohlížíte oblečení, nezapomeňte zkontrolovat materiál na štítcích. Ekologické oblečení se vyrábí z látek, jako je konopí, sójové hedvábí, kašmír, organická bavlna, vlna, len a vlákna TENCEL®. Na štítku by měla být uvedena značka, podle které spolehlivě odlišíte ekologické oblečení od rychlé módy.

Kde koupit eko dětské oblečení? 

Ekologické oblečení můžete koupit také na internetu. Mnoho prodejců oblečení zařadilo takové kousky do své nabídky, případně klikněte na stránky věnované přímo výrobě a prodeji ekologického oblečení. Místo nákupu spousty nekvalitních a levných věcí investujte do několika kvalitních ekologických kousků, které vydrží déle. 

Vyhledávejte výprodeje a propagační akce. Mnoho značek ekologického oblečení nabízí výprodeje a propagační akce, zejména na konci jedné sezóny. Přihlaste se k odběru jejich newsletterů a sledujte jejich profily na sociálních sítích, abyste měli přehled o nejnovějších výprodejích a slevách.

Ekologičtí budete také tehdy, když dáte věcem druhou šanci. To znamená, že oblečení, které je pro někoho příliš malé, využijete naplno. Nakupujte z druhé ruky, na sociálních sítích, bazarech, navštěvujte second handy. 

TIP: Znáte online second hand s levným značkovým dětským oblečením?

Naučte své děti správným nákupním návykům

Každý rodič se někdy přistihne, že si říká, že raději chodí nakupovat sám, bez dětí. Důvod je jediný. Když jde sám, koupí určitou věc, protože ví, že ji jeho syn nebo dcera potřebují. 

A naopak, když jde nakupovat s dětmi, často skončí v košíku tričko, protože mělo pěknou barvu, mikina, protože je na ní známá značka, nebo další pár tenisek, protože je má i spolužák. Trpí tím nejen vaše peněženka, ale i naše Země.

Naučte děti správným nákupním návykům. Ještě než vyjdete z domu, upozorněte je, že si jdete koupit jen tu jednu věc, nic víc. Stůjte si za svým! Nenechte se přesvědčit. Trpělivě vysvětlujte, že další kalhoty nepotřebuje, že má doma dvoje podobné.

Stačí jedna nebo dvě takové návštěvy obchodu, dítě se naučí, že nakupování oblečení není o tom, že musí mít všechno, co mu padne do oka. Naučí se vnímat hodnotu oblečení a rozeznat, do čeho se vyplatí investovat a do čeho ne. Tak v něm zakoření smysl pro ekonomický pohled na běžné součásti života.

Minimalismus v šatníku

Opravdu vaše dítě potřebuje deset triček, šest sukní a osm kalhot? Je přirozené chtít být trendy. Toho však lze dosáhnout i skromnějším šatníkem. Pokud se zaměříte na to, co kupujete a jak k sobě jednotlivé kousky pasují, budete schopni najít oblečení, které můžete kombinovat.

Udělejte si seznam, abyste měli přehled o tom, co ještě bude dítě nosit, co je mu malé a co je třeba vyměnit. Pomáhá například pravidlo tří. Běžný šatník pro dívku i chlapce by měl obsahovat maximálně 3 trička, 3 mikiny, 3 kalhoty/3 sukně, 3 svetry, 3 bundy nebo kabáty atd. Takovému šatníku se také říká kapslový šatník. Samozřejmě můžete být trochu rozmařilí se spodním prádlem, ale i zde myslete na to, abyste zůstali ekologičtí.

Kupujte oblečení o dvě velikosti větší

Průměrná životnost kvalitního oblečení se pohybuje kolem 2 let. Využijte tento údaj ve svůj prospěch. Kupte svému dítěti o jednu až dvě velikosti větší oblečení. Tak bude moci oblečení nosit déle. 

Menší děti jsou přirozeně menšího vzrůstu, naučte se několik triků, jak z oblečení vytěžit maximum. Například dívky mohou nosit šaty, které koupíte o dvě čísla větší, nejprve jako prodloužené topy. Nebo naopak, pokud má váš syn krátké kalhoty, nechte ho je nosit jako šortky. 

Praktické oblečení, jako je domácí oblečení nebo dětské pyžamo, snese, když je o něco menší. Děti mají k pyžamu vřelý vztah, takže jim nebude vadit, když budou rukávy vršku nebo kalhot o něco kratší. Jen se ujistěte, že jde o vhodné dětské pyžamo, takže se zajímejte o to, z jakého materiálu je vyrobeno.

Nejlepší organické látky pro dětský šatník

Autor/ka fotografie: Maike Müller

Ne každý materiál používaný v módním průmyslu lze označit za organický. Ekologický nebo udržitelný materiál je takový, který pochází z plodiny, kterou lze po sklizni znovu vypěstovat nebo zasadit a následně použít k výrobě oblečení. 

Příkladem je bambus. Bavlna může také odpovídat této definici, i když se při jejím zpracování používají některé chemikálie. Len je jednou z nejudržitelnějších tkanin, protože vyžaduje méně vody než většina materiálů.  

Materiály živočišného původu, jako je vlna a kašmír, jsou také šetrné k životnímu prostředí, ale zde se zohledňují podmínky, ve kterých byla zvířata chována.

Některé syntetické materiály jsou také považovány za ekologické, ale musí se jednat o recyklovatelný polyester. Nahrazení syntetického polyesteru a nylonu recyklovanými variantami je skvělý způsob, jak učinit šatník vašich dětí udržitelnějším.

Nejběžnějším zdrojem recyklovaného polyesteru jsou plastové lahve. Recyklovaný nylon obvykle pochází z textilního odpadu a rybářských sítí. Dokonce i vlákna Tencel jsou z 99 % recyklovaná, ačkoli se vyrábějí z chemických látek. Jsou také plně biologicky odbouratelná. 

Pokud jde o barviva, existuje široká škála rostlinných barviv, které jsou přijatelné pro barvení ekologických materiálů. Další výhodou pro spotřebitele je lepší reakce pokožky na přírodní rostlinná barviva a menší podráždění toxiny. 

Rostlinná barviva jsou dnes mnohem dostupnější než kdysi. Barví se jimi i levnější látky, které koupíte ve svém okolí. Vyrobte si proto vlastní oblečení z levných a kvalitních látek, které splňuje ekologický standard.  

Nevyhazujte oblečení, když je poškozené

Děti jsou prostě děti. I když jim po sté řeknete, aby si dávaly pozor na své nové tepláky, můžete se vsadit, že se jim v nich brzy – samozřejmě z ničeho nic – udělá díra. To však není důvod k tomu, abyste oblečení vyhodili do koše.

Šikovná maminka nebo tatínek si s drobným poškozením poradí. Stačí pár stehů a díra bude zapomenuta. Pokud je poškození rozsáhlejší, zamaskujte ho záplatou nebo nažehlovačkou. Nevěřili byste, jak moc děti milují takové drobné ozdoby na oblečení. 

Sedněte si k šicímu stroji

…a staňte se osobním módním návrhářem svých dětí. Pokud jste si s myšlenkou naučit se šít pohrávali už před lety, možná nastal ten správný čas. 

Nejenže získáte potěšení, které plyne z kreativity, ale ručně šité oděvy jsou obecně považovány za mnohem úspornější. Můžete je ušít přesně na míru, takže vaše děti budou mít ve svém šatníku kousky, které jim dokonale padnou.

Pokud již máte nějaké dovednosti se šicím strojem, použijte i naše předchozí rady. Oblečení můžete upravovat a opravovat ve velkém, aktualizace poškozeného oblečení, které by jinak skončilo v koši, tímto způsobem šetří materiál a je také mnohem ekonomičtější.

Šití z hlediska udržitelnosti

Někdo by mohl namítnout, že šití má také negativní dopad na životní prostředí. Ano, šicí stroj je zařízení, které ke svému provozu potřebuje elektrickou energii a zanechává určitou uhlíkovou stopu. Proto se při nákupu šicího stroje zaměřte na jeho energetickou účinnost a efektivitu. 

K nákupu látek, nití a bavlnek přistupujte s ohledem na ekologii. Zkuste oslovit místní dodavatele, vyhledejte ekologické látky, přidejte se ke skupině podobně smýšlejících lidí na sociální síti. 

TIP: Víte, jak začít šít vlastní oblečení?

Zde je několik rad, jak se chovat ekologicky při výrobě vlastního oblečení pro miminko:

  • Porozhlédněte se po svém domě. Možná někde najdete kus látky, na který jste už dávno zapomněli. Zeptejte se příbuzných a rodiny, zda se nechtějí nějaké látky zbavit. Látky, které již vlastníte, jsou tím nejudržitelnějším, co můžete použít. Už jste ji koupili, takže nebude mít žádný další dopad na životní prostředí.
  • V různých bazarech se často objevují záclony, povlečení apod. které lze použít na výrobu oblečení. Jak již bylo zmíněno, tyto látky mohou být jedinečné a podnítí vaši kreativitu.
  • Zachraňte knoflíky, zipy a další prvky z oblečení, které nelze opravit nebo které již nenosíte.
  • Zachraňte zbytky látek. Později je můžete použít na různé projekty, jako jsou polštáře, výplň pohovky atd.
  • Používejte nitě z přírodních vláken. Při šití vzniká velké množství odpadu z nití, ale pokud používáte přírodní nitě, můžete zbytky nití kompostovat.

Co dělat s oblečením, které již nepoužíváte?

Možná jste byli zvyklí oblečení, které už vaše děti nenosí, jednoduše vyhodit. Věděli jste, že existuje několik ekologičtějších způsobů, jak se takového oblečení „zbavit“? Například: 

1. Přenechejte oblečení mladším sourozencům.

Kdysi jste to běžně dělali. Jenže nová doba vštípila rodičům myšlenku, že každé dítě si zaslouží vlastní nové oblečení. Pokud je oblečení staršího sourozence v pořádku a použitelné, proč by ho nemohlo nosit mladší dítě. Když už mu ho nechcete oblékat do školy, na „běhání po venku“ se hodí.

2. Kus za kus

Vyměňujte si oblečení s příbuznými, přáteli, sousedy. Promluvte si s rodiči spolužáků svých dětí. Tato výměna výborně funguje, pokud se vaše kamarádka potřebuje zbavit například oblečení po malém chlapci, které by vaše malá mohla ještě nosit, a zároveň má starší dítě – holčičku, které můžete posunout některé kousky oblečení po vaší velké dceři. 

3. Upcyklace

Změňte charakter oblečení. Pokud jsou rukávy na košili nebo tričku krátké, zkraťte je. Pokud jsou kalhoty krátké, udělejte z nich šortky. Pokud je pletený svetr malý, vypárejte ho a vlnu použijte na nový kousek. Rozšiřte, co lze rozšířit, prodlužte, co lze prodloužit. Na poškozená místa použijte záplatu nebo nějaký reflexní či fosforeskující prvek. Druhou šanci si nezaslouží jen lidé, ale i oblečení. 

TIP: Pro lepší viditelnost a bezpečnost přidejte dítěti na oblečení reflexní odznak.

Látku ze šatů můžete použít i mnohem praktičtějším způsobem. Jako čisticí utěrky, výplň polštářů apod. Zbytky látek se skvěle hodí k výrobě látkové interaktivní knížky pro nejmenší. Patchworkové deky a přikrývky jsou stále módní. 

4. Darujte

Nejjednodušší způsob, jak předat nepotřebné oblečení někomu jinému. Proč vyhazovat tričko, které by mohlo udělat radost někomu jinému? Děti mají často ve skříni kousky, které měly na sobě jednou nebo dvakrát. Vypadají jako nové, některé jsou dokonce úplně nové. Takové oblečení můžete bez obav pojmout jako dárek pro někoho z rodiny nebo přátel, když se chystáte na narozeninovou oslavu. 

Udělejte si průzkum v okolí. Možná narazíte na charitu nebo jinou organizaci, která od vás nepoužívané oblečení ráda přijme. Možná víte o nějaké rodině v okolí, která by byla ráda za zásobu oblečení. Mnoho způsobů, jak darovat oblečení, najdete také na internetu. 

5. Prodej

Dobrým místem, kde začít, jsou internetové prodejní stránky. Existuje také několik mobilních aplikací, kde můžete nakupovat a vyměňovat oblečení. Oblečení tak posunete dál a navíc získáte nějaké peníze zpět. 

Perte a sušte ekologicky

Věděli jste, že praní oblečení má významný dopad na životní prostředí? A to hned dvěma způsoby. Při praní oblečení se běžně spotřebuje velké množství vody a energie. Nesprávné způsoby praní navíc ovlivňují kvalitu oblečení nebo zkracují jeho životnost. 

Dětské oblečení perte jen tehdy, když je to opravdu nutné. Nejenže ušetříte energii a vodu, ale čím více oblečení perete, tím více vybledne, roztáhne se nebo naopak srazí. Některé kousky můžete prát ručně, což je šetrnější k životnímu prostředí, protože spotřebujete méně vody. 

Používejte šetrný prací program. Perte při nízké teplotě 30°C. Spotřebuje se tak o 40 % méně energie než při praní na vyšší teploty. Méně je více, i pokud jde o prací prostředky. Příliš mnoho pracího prostředku může poškodit oblečení a snížit jeho životnost.

Při nákupu nové pračky a sušičky se zaměřte na parametry. Věnujte pozornost energetické náročnosti. Kupujte pouze zařízení, které má ekologický program. 

Hlavní výhody udržitelného dětského oblečení

Pokud o udržitelné dětské módě teprve přemýšlíte, nebo se jí již zabýváte, bude pro vás užitečný tento seznam výhod, které s sebou ekologické dětské oblečení přináší:

  • Vysoce kvalitní oblečení – udržitelná móda se zaměřuje spíše na kvalitu než na kvantitu. Oblečení je vyrobeno z kvalitnějších materiálů, které vydrží větší zátěž a méně se opotřebovávají. Ekologicky šetrné látky také bývají měkčí a celkově odolnější. Díky tomu vyřadíte ze šatníku svého dítěte mnohem méně kousků než v případě rychlé módy.

  • Z dlouhodobého hlediska šetří peníze – přemýšleli jste někdy nad tím, jak rychle se tričko za 300 Kč rozpadne? Pak musíte koupit nové, za pár týdnů další a takhle pořád dokola. Když si to spočítáte, vlastně jste nic neušetřili. Kvalitní ekologické oblečení lze použít mnohokrát, je trvanlivé a odolné a lze ho nosit měsíce nebo dokonce roky, což v dlouhodobém horizontu vede k příjemné úspoře.

  • Snižuje vaši uhlíkovou stopu – věděli jste, že módní průmysl je zodpovědný za 10 % emisí uhlíku na celém světě? To je více než mezinárodní lety a lodní doprava dohromady. Udržitelná móda využívá přírodní materiály, k jejichž výrobě je zapotřebí méně zdrojů, což snižuje uhlíkovou stopu. Pokud navíc uděláte další krok a ušijete si oblečení sami, je to další přínos pro životní prostředí.

TIP: Víte, jak si ušít oblečení na míru?

Na závěr

V dnešním rychlém světě slyšíte „Zpomal!“ ze všech stran. To platí nejen pro každodenní produktivní život, ale tato rada je na místě i v oblasti módy. Rychlá móda není dobrá pro vaše děti ani pro životní prostředí. Proto zařaďte nižší rychlostní stupeň a sáhněte po pomalé (udržitelné) módě. 

Změňte pohled na oblečení svých dětí. Vytvořte jim kapslový šatník a naučte je kombinovat oblečení tak, aby bylo IN každý den. Investujte do oblečení z kvalitního materiálu. Věnujte pozornost etiketám, nakupujte u zaručených prodejců. 

Oblečení nevyhazujte, ale udělejte s ním radost někomu jinému. Udržitelná dětská móda není jen přechodný trend, je to způsob života. 

 

Eva Dedinská, Specialistka na optimalizaci webových stránek – Naučte se, jak nastavit základní faktory SEO na stránce vašeho webu

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *