Montessori dětský pokojíček: 8 vychytávek pro zábavu a vzdělávání
Dětský pokoj podle zařízený podle pravidel Montessori je fenoménem mezi moderními rodiči. Jednoduše řečeno, je to metoda, která naslouchá potřebám dítěte od malého batolete až do školního věku. Co všechno se skrývá za touto metodou, jaká jsou pravidla a kdo je Maria Montessori? To a mnohem více se dočtete v našem článku.
Dětský Montessori pokoj poznáte na první pohled. Všechno v něm, nábytek, dekorace, hračky, má své místo i svůj význam. Překvapte svou ratolest. Inspirujte se našimi tipy jak změnit obyčejný dětský pokoj na dětské království.
Maria Montessori – italská lékařka, vychovatelka a inovátorka
Maria Montessori vyvinula inovativní metodu výchovy dítěte, která je založená na přirozeném vzdělávání dítěte. Dítě se učí už tím, že vykonává běžné každodenní činnosti. Montessori hračky podporují v dítěti to, co je pro něj přirozené. Proto i nábytek do dětského pokoje je vybírán tak, aby byl zábavný a rozvíjel kreativitu.
Maria Montessori pocházela z italského městečka Chiaravalle. Narodila se v roce 1870. Maria milovala knihy, knihovny, studovala, kde mohla. Šla ve stopách své matky, která byla vášnivá čtenářka s dobrým vzděláním, což v té době bylo pro italské ženy výsadou. V roce 1896 vystudovala lékařskou fakultu a zapsala se mezi malé množství italských lékařek.
Ačkoli její původní zaměření byla psychiatrie, brzy se ponořila do tajů pedagogiky a začala se věnovat teorii výchovy. Pozorovala zastaralé metody výchovy hlavně dětí s mentálním postižením. V roce 1900 se stala ředitelkou školního ústavu pro speciální pedagogy, kde se pustila do vývoje výchovných procesů.
Děti projevily velký zájem o hlavolamy a učební pomůcky, které Maria navrhla. Dařilo se jim, zlepšila se jejich soustředěnost, dokonce i disciplinovanost. V roce 1910 už bylo v západní Evropě několik Montessori škol, v roce 1911 se otevřela první taková škola v USA.
5 principů Montessori metody vzdělávání
Montessori vzdělávání zdomácnělo po celém světě. Základní heslo zní: Pomoz mi, abych to dokázal sám. Je zahrnuto ve všech principech této inovativní výchovy. My si představíme 5 základních. Pokud si je vezmete jako vzor, snadno zařídíte dětský pokoj, který budou vaše děti milovat.
1. Dítě si zaslouží úctu a respekt
Maria Montessori věřila, že děti by měly být respektovány a měla by jim být projevovaná úcta. To na začátku 20. století byla skutečně odvážná, až futuristická myšlenka.
Její metoda výchovy je postavena na tom, že dítě samo nejlépe ví, co potřebuje. Je potřeba mu dát svobodu, aby se samo rozhodlo, co chce dělat. Jen tak pochopí, že to, co dělá, dělá pro sebe, samo tím získá nejvíce.
Rodič nebo pedagog by měl být nápomocný. Má pozorovat, nezasahovat, nepřerušovat dítě, a hlavně nezatahovat do vzdělávání a hry předsudky. Tak pochopíte, co je na vašem dítěti výjimečné a jaké specifické potřeby má.
2. Dětská mysl je nekonečná
Tento princip využívá zvědavou mysl dítěte. Dítě přirozeně vnímá okolí a prozkoumává svět. Pohání ho jeho zvědavost, jednoduše cítí potřebu zjistit, jak co funguje, co to dělá a co z toho může dítě samo získat. Proto byste děti neměli přerušovat v jejich činnosti, jen dohlížet, aby si neublížily, případně je nasměrovat.
Hlavně prvních 6 let života dítěte je důležitých. V té době se rozvíjí klíčové vlastnosti, motorické schopnosti a řeč. Využijte tento čas pro to, abyste vašemu dítěti vštípili správné principy a hodnoty.
3. Využijte tzv. senzitivního období
Senzitivní neboli citlivé období v tomto případě vůbec nesouvisí s emočním vývojem. Montessori tak nazvala fáze, v kterých se vyvíjí určitá schopnost dítěte. Hovoříme o smyslových schopnostech, vývoji řeči, pohybových a sociálních dovednostech a o vnímání pořádku. Taková fáze odezní a už se víckrát opakovat nebude.
Je důležité postřehnout, když je vaše dítě v dané fázi. Pokud se z nějakého důvodu schopnost nevyvine nebo se její rozvoj zanedbá, vede to v budoucnosti k mnoha problémům.
Inspirace: Vývoj schopností a dovedností můžete ovlivnit i výběrem správného dětského nábytku, hraček a učebních pomůcek.
4. Připravte ideální prostředí
Se zařízením dětského pokoje souvisí i čtvrtý princip. Nábytek a vše, co se v pokoji nachází, má dítě motivovat, aby věci udělalo samo. A tím se myslí opravdu všechny činnosti.
Proto v takovém pokoji je nezbytností nízká postel, na kterou i batole vyleze samo, skříňky a komody přizpůsobené jeho velikosti, aby dosáhlo na své oblíbené hračky a podobně.
Takové prostředí dává dítěti možnost dělat věci po svém a vlastním tempem. Optimalizujte prostor, pořiďte pro dítě několik vjemových hraček, jednoduše udělejte všechno proto, aby se dítě nenudilo. Dbejte na volnost pohybu. Raději méně nábytku, která je účelná a v souladě s principy Montessori.
5. Sebevzdělávání
Sebevzdělávání, známé také jako autoedukace, vychází z předpokladu, že děti se umí učit a vzdělávat samostatně. Pokud se do toho vloží matka nebo otec, může rychle ztratit zájem.
Rodiče jsou zvyklí pomáhat svým dětem víc, než je třeba. Děti se často učí tím, že věci zkoumají a pozorují.. Poskytněte proto ideální prostředí, inspirujte ho a povzbuzujte, pomáhejte jen tehdy, kdy vás o to dítě požádá.
Aby z vašeho dítěte vyrostla samostatná osobnost
Když principy Montessori vzdělávání shrneme do několika bodů, vznikne z toho šikovná šablona, která vám pomůže s výchovou. Co můžete udělat:
- zaměřte se na potřeby a zájmy svého dítěte
- poskytněte mu prostor pro rozvoj
- vytvořte ideální a bezpečné prostředí pro hru
- povzbuďte své dítě, když se snaží zdolat nějakou překážku nebo rozlousknout hlavolam
- hry obměňujte, vždy mějte připraveno něco, co zaujme dětskou pozornost
- vnímejte pokroky dítěte, pokud zvládlo jednu dovednost, zaměřte se na rozvoji té, ve které zaostává
- soustřeďte se na 4 hlavní oblasti: kritické myšlení, kreativita, spolupráce a komunikace
- zařaďte do běžného života 5 základních Montessori principů
8 vychytávek do dětského pokoje
Ideální Montessori dětský pokoj je ten, v kterém je všechno na dosah. Zohledňuje smyslové potřeby dítěte a jeho fyzické schopnosti. Rodiče přirozeně hledí na dětský pokoj z pohledu dospělého. Zkuste to jinak. Víte, jak vytvořit dětský pokoj snů?
Sedněte si doprostřed pokoje, nebo si lehněte, a podívejte se na prostor očima vašeho dítěte. Možná to bude chtít:
1. Jednoduchý dekor
Do dětského pokoje vybírejte jemné tlumené odstíny. Nemusí to být zrovna bílá, ale vyvarujte se ostrým a stimulujícím barvám, které by bránily vašemu dítěti relaxovat.
Tip: Nakreslete na stěny oblíbené pohádkové postavičky vašeho dítěte, které budou představovat jeho druhy při hře i vzdělávání.
Ještě lepší, pokud mu na zdi vytvoříte prostor pro jeho vlastní kresby. Tabule nebo tabulová barva je výborný podklad pro jeho umělecká díla. Se vzděláváním pomůže i velká magnetická tabule, kterou doplníte magnetickými písmeny nebo číslicemi.
2. Nízká podlahová postel
V dětském pokoji dominuje nízká postel, která je jen pár centimetrů od země. Je pravým opakem klasické dřevěné postýlky, kdy je dítě zcela závislé na rodičích. Montessori postel dává dítěti svobodu, samo se rozhodne, kdy chce spát, kdy ležet v posteli a kdy už bylo ležení dost.
Nejlevnějším řešením je matrace přímo na podlaze. I toto je v souladu s principy. Chcete-li dítěti zařídit pokoj zábavnější, je tu pro vás postel ve tvaru domečku nebo postel ve tvaru auta.
3. Prostor na hraní – dětský stan nebo koberec
Výborný způsob jak doplnit dětský pokoj, a zároveň definovat prostor pro hraní, je položit na zem koberec. Může to být veselý koberec s dětským motivem, edukační koberec, koberec ve formě puzzle dílů, které může dítě spojovat a odpojovat a podobně.
V Montessori pokoji často vídáme dětský stan. Dítě ho rádo využívá nejen ke hraní, ale také k občasnému zdřímnutí, ve vyšším věku se tam rádo schová s oblíbenou knížkou. Stan vybavte množstvím polštářů různých tvarem. Hodí se sem také plyšová hračka ve velikosti vašeho dítěte, která mu poskytne pocit bezpečí.
4. Regály a nízké skříňky
Nábytek by měl být jednoduchý, minimalistický a funkční. Přizpůsobte výšku polic dítěti, aby se k oblíbené hračce bez problémů dostalo. Umístěte na otevřené police oblíbené hračky. Je to také způsob, jak se dítě naučí, že všechno má své místo. Pořiďte si barevné boxy a látkové košíky. Dětský pokoj bude působit uklizený a veselý.
Pozor: Regály i skříňky připevněte ke stěně, aby je na sebe dítě nestáhlo.
Naučte dítě samostatnosti i v oblasti oblékání. Použijte nízký otevřený ramínkový stojan nebo nízkou otevřenou skříňku s ramínkovou tyčí. Zavěste tam pouze 5 – 6 kousků oblečení. Přeplněná věšáková tyč by mohla dítě vystresovat a zbavit ho zájmu o oblečení.
Vedle skříně postavte nízký koš na prádlo. Dítě se tak už v útlém dětství naučí, kde patří špinavé oblečení.
5. Dětský stoleček na hru i učení
Pokud vaše dítě rádo kreslí, vytvořte mu pracovní prostor. Malý stůl a židle jako z domu pro panenky se vám možná nebudou zdát praktické z dlouhodobého hlediska, vaše dítě si je však zamiluje. Konečně bude mít místo, kde si může sednout a prohlížet obrázky v oblíbené knize nebo si číst.
Pro čtení a poslech hudby je výborný i bag vak, tedy sedací pytel. Tyto vaky jsou lehké, může si je tedy svévolně přesouvat po místnosti, navíc se dodávají s veselými dětskými motivy. Stačí se porozhlédnout v obchodech s dětským nábytkem, i na internetu naleznete spoustu různých kousků.
6. Zrcadlo
Máte-li batole, které zkoumá svět kolem sebe, určitě se vám hodí zrcadlo. Takto se dítě naučí vnímat svůj odraz a dává mu prostor pro interakci. Může to být malé zrcadlo nebo velké namontované na stěně ve správné výšce.
Před zrcadlo umístěte praktický koš, do kterého můžete vložit například hřeben nebo kartáč na vlasy. Dítě tak začne vnímat svůj zevnějšek a zjistí, že stačí malá změna, aby vypadalo jinak.
7. Hřiště uprostřed pokoje
Děti jsou hravé.. Využijte jejich přirozenou energii k rozvoji fyzických schopností. Pokud to dispoziční řešení dětského pokoje umožňuje, vybavte jej interiérovými prolézačkami z přírodního dřeva. Vhodná jsou i různá houpací zvířátka, odrážedla a pod.
Dbejte na to, aby – jako veškerý nábytek v pokoji – byly natřeny neškodnými, zdravotně nezávadnými barvami.
8. Hravá světýlka
Pokud chcete upoutat pozornost dítěte na nějaké obrázky či jinou edukativní dekoraci, učiňte tak pomocí osvětlení.
Nezapomeňte na noční lampy, které jsou k dispozici v různých tvarech a barvách. Volte takové, které si dítě dokáže samo rozsvítit. Pokud se v noci vzbudí, strach odežene světlo z veselé lampy. Obavy ze tmy odplaší i různé světelné řetězy.
LED pásky zase nabízejí teplé uklidňující světlo nejen během noci. Ideální je RGB pásek, který nabízí všechny barvy duhy. Vyzdobte jím například zrcadlo, magnetickou tabuli, skříňku s hračkami a pod.
Montessori není pro každého
Montessori výchova je výborná, pokud chcete vytvořit podmínky pro přirozený vývoj dítěte. Budete-li se inspirovat doporučeními Marie Montessori, dokáže ve své ratolesti probudit upřímný zájem o okolní svět. Tento způsob výchovy a organizace dětského pokoje však není pro každého. Jaké nevýhody to má?
- finančně náročná – takový dětský pokoj je přizpůsoben vašemu dítěti v každém ohledu. Montessori nábytek je obecně dražší než běžný nábytek. Jelikož je kladen důraz na použité materiály, může to být často finančně neúnosné. Takový dětský pokoj by měl růst s vaším dítětem, proto náklady rostou s každou výměnou nábytku.
- prostorově náročná – abyste do dětského pokoje umístili vše, co doporučují odborníci, chce to větší místnost.
- náročné požadavky na rodiče – než se pustíte do Montessori pokoje, musíte být 100% nastavení k tomu, že v takovém duchu chcete vychovávat vaše dítě. Tato výchovná metoda je postavena na svobodné vůli dítěte, proto to bude chtít jistý čas, abyste ji přijali se vším a aplikovali ve vaší domácnosti.
Na závěr
Montessori výchovná metoda vzbudila už před lety velký rozruch. Prošla dlouhou cestu, než přesvědčila svět, že její principy a zásady skutečně pozitivně ovlivňují rozvoj dítěte. Zdomácněla i v našich končinách.
Pokud se také rozhodnete pro Montessori výchovu, nemusíte být stoprocentní. Je v pořádku začít pomalu a postupně začleňovat Montessori prvky do vašeho domova. Rozhodující je zejména váš přístup k vašemu dítěti. Jak na to? Jednoduše začleňte do svého života pět základních principů, o kterých jsme psali v úvodu tohoto článku.
Eva Dedinská, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu