Zadejte hledaný výraz

BYZNYS FINANCE FINANČNÍ GRAMOTNOST PODNIKÁNÍ

Optimalizace daně: Co byste o ní měli vědět a jak na to

Každý podnikatel i podnikatelka hledá způsoby, jak efektivně spravovat finance. Optimalizace daní může být jednou z cest, jak toho dosáhnout. Nejde o žádné obcházení pravidel nebo hledání skulinek v zákoně, ale o využití možností, které daňový systém legálně nabízí. 

To, co každého podnikatele na konci roku zajímá, je snížení základu daně. V tomto článku se podíváme na to, co optimalizace daní vlastně znamená, proč je důležitá a jak ji realizovat. 

Co je to daňová optimalizace a jak funguje?

Daňová optimalizace má za úkol jediné – legální cestou snížit daňovou povinnost, tzn. bez porušení zákona snížit základ daně. Jde vlastně o strategické kroky, které vedou k efektivnější správě financí. 

Možná ještě upozorníme na jednu věc. Nepleťte si daňovou optimalizaci a daňové úniky. Rozhodně to není synonymum. Daňové úniky jsou nelegální cesta snižování daně a tomu nechceme věnovat žádnou pozornost.

Kdo může optimalizovat?

A ptáte se, kdo může daňové zákony využít ve svůj prospěch? Jsou to především právnické a fyzické podnikající osoby.

Zatímco o zaměstnance v pracovním poměru je postaráno a většinu daní společně se sociálním a zdravotním pojištěním za ně vypočítává a odvádí zaměstnavatel, podnikatelé se musí o tyto úkony postarat sami.

Samozřejmě ani podnikatelé na to nemusí být sami. Mají možnost poradit se se zkušeným finančním poradcem, přenechat starost o daňové přiznání účetní nebo daňovému poradci. 

Znáte výdajové paušály?

Jste menší podnikatel a řadíte se mezi OSVČ? Tak teď čtěte pozorně. Právě pro vás existují tzv. výdajové paušály. Ptáte se, jak to funguje?

Jako živnostník menších rozměrů máte možnost se rozhodnout, jestli chcete výdaje stanovit komplikovaným výpočtem podle skutečně vynaložených nákladů nebo využít výdaje procentem z příjmu. Tím odpadá povinnost uchovávat veškeré účtenky a další doklady.

Ale POZOR! Výdajový paušál lze uplatnit jen tehdy, pokud jsou skutečné výdaje nižší než ty, které jsou vypočítané procentem z příjmu stanoveným zákonem. 

Výdajový paušál je rozdělen podle druhu příjmu, kde každý má svou výši. Výše výdajů procentem je následující:

  • 80 % z příjmů – zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství, příjmy z živnostenského podnikání řemeslného; lze uplatnit výdaje maximálně do částky 1 600 000 Kč
  • 60 % z příjmů – živnostenské podnikání, maximální výdaje do 1 200 000 Kč
  • 40 % z příjmů – samostatná činnost, maximální výdaje do 800 000 Kč
  • 30 % z příjmů – nájem majetku zařazeného v obchodním majetku, příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů, maximálně do 600 000 Kč

Paušál se tedy s ohledem na výdajové limity vyplatí u příjmů do 2 milionů korun za rok. Jejich výhodou je to, že značně usnadňují administrativu tam, kde je minimální režie a účtování o skutečně vynaložených nákladech nedává smysl.  

Co se kontroluje při výdajových paušálech

Nejhorší noční můrou prakticky každého podnikatele je administrace. Hromady a hromady papírů – faktury, dokumentace k BOZP, smlouvy s klienty, pojištění atd. 

Už jen proto menší živnostníci tak rádi využívají paušálů. Díky využití paušálu nemusí vést totiž daňovou evidenci.

Jediné co je potřeba vést, je evidence peněžních i nepeněžních příjmů obdržených v daném kalendářním roce, evidenci pohledávek trvajících k 31.12., evidenci majetku a nakonec evidenci výdajů v hotovosti.

Plátci DPH navíc musí vést ještě evidenci pro účely DPH a daňové doklady archivovat. 

Jak snížit základ daně

A konečně ta nejdůležitější otázka. Jak tedy legálně snížit daňovou zátěž? K tomu vám pomůžou nezdanitelné položky, které lze od základu daně odečíst. Přesný výčet těchto položek a částek specifikuje §15 zákona o daních z příjmu.

Prémie

Ti podnikatelé, kteří mají pod svými křídly i nějaké zaměstnance a rozhodnou se jim vyplácet prémie, mohou aspoň trochu zajásat. Kromě značné motivace, kterou jste zaměstnancům poskytli, máte možnost prémie zahrnout do nákladů, čímž snížíte svůj daňový základ. Hurá, míň peněz pro finanční úřad.

TIP: Víte, na co si dát pozor při ukončení pracovního poměru?

Dary

Někteří se možná rozhodnou udělat dobrý skutek a věnovat nějaký dar. Může to být na charitu, ale i do tomboly jako partner nějaké akce. Podmínkou je, aby dar byl poskytnut neziskové organizaci na vzdělávací, sportovní, kulturní, zdravotní či sociální účely. 

U právnických osob platí podmínka, že každý jednotlivý veřejně prospěšný dar musí mít minimální hodnotu 2 000 Kč. Částku lze odečíst od daňového základu až do výše 10 % jeho základu.

Fyzické osoby mají poněkud benevolentnější pravidla. Dary musí v souhrnu přesahovat částku 1 000 Kč a odečíst si lze až 15 % základu.

Pojistné a spoření

Daňoví poplatníci, kteří si poctivě spoří a platí pojištění nemusí hned věšet hlavu, že peníze mizí a pojistka je stále nevyužitá a výběr spořícího účtu v nedohlednu. Protože i tímto krokem je možné snížit daňové zatížení.

Pokud tedy platíte penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, můžete od základu daně tyto finance odečíst. Ale pozor! Nejvýše však 24 000 Kč za zdaňovací období.

I pro poplatníky, kteří si zodpovědně platí soukromé životní pojištění a říkají si, že ty peníze možná nikdy neuvidí, je možnost snížit si o toto zajištění základ daně. Opět platí maximální výše 24 000 Kč.

Vybavení kanceláře a elektronika

I nová elektronika může pro poplatníky znamenat víc než jen výdaje. Právě nákup elektroniky pro firemní použití je také uznatelným základem. Nejčastěji se jedná o služební počítače nebo telefony. Ale může jít i o spotřebiče, jako je kávovar nebo lednička, ale pouze v případě, že jsou součástí firmy.

Dejte si ale pozor! Výdaje by měly být opravdu adekvátní. Pokud jste tedy živnostník a pracujete sám a koupíte si 5 počítačů, pravděpodobně můžete očekávat zásah finančního úřadu. Jestliže si ale koupíte pouze 2 – jeden do kanceláře a druhý cestovní – bude váš nákup obhajitelný.

Další odčitatelnou položkou je zařízení do kanceláře a pracovny. Jestliže tedy máte před sebou zařizování své první kanceláře a musíte nakoupit veškerý nábytek, od stolu přes židle až po skříně, můžete si všechny tyto výdaje ze základu daně odečíst.

Náš tip: Podívejte se na inspirace, jak vybavit kancelář.

Dárci krve

Udělat dobrý skutek a ještě za to něco málo získat? Kdo by to nechtěl. Mírně ocenit životní postoj a možná i motivovat druhé se zákon snaží odměnou za darování krve. Bezplatní dárci krve, kteří za darovanou tekutinu nepřijali žádnou odměnu se mohou těšit z daňového zvýhodnění.

Dárci krve si mohou z daňového základu odečíst až 3 000 Kč za každý odběr. Muži se mohou dárci stát až 4x ročně a ženy 3x ročně. 

No a ještě menší bonus. Za 10 odběrů se mohou dárci těšit na bronzovou plaketu Jana Jánského, která se s dalšími odběry přebarví na stříbrnou a později zlatou.

Reklamní předměty

Zapomenout byste neměli ani na své klienty a obchodní partnery nebo dobrou image firmy. V tom vám mohou pomoci reklamní předměty. 

Aby se z nich mohl stát daňově uznatelný náklad, nesmí hodnota žádného z předmětů přesahovat 500 Kč a musí nést označení firmy či souvisejícího produktu. Současně nesmí předměty podléhat spotřební dani s výjimkou neperlivého vína.

Pracovní oděvy

I nákup pracovního oblečení, reflexních vest, reflexních prvků a reflexního oblečení může být dobrý způsob, jak snížit daňové zatížení. 

U oděvů si ale dejte pozor na prokázání, že jsou používány výlučně v pracovním prostředí. Helmy, rukavice a pracovní kombinézy jsou jistě bez problému. U obleku už byste mohli mít s prokazováním problém. 

Často se tato nepříjemnost řeší viditelným umístěním loga společnosti na oděv.

Kancelářské potřeby

I kancelářské potřeby jsou potřebné téměř k jakémukoliv podnikání. Nezbytným pro provoz firmy může být papír, toner do tiskárny, tužky a propisky a tak dále. A i proto jsou finanční úřadem považovány za plně uznatelné náklady. 

Úroky z úvěru

Další daňově uznatelnou položkou jsou úroky z úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru. V případě manželů a společného hypotečního úvěru, může zvýhodnění uplatnit pouze jeden z nich.

Úhrnná částka úroků nesmí překročit hranici 150 000 Kč.

Automobil a služební cesty

I vlastnictví automobilu přináší různé daňové úlevy. A to bez ohledu na to, zda je používané k podnikání živnostníkem nebo obchodní společností.

I zde se snaží zákon poplatníky administrativně odlehčit. A proto mohou poplatníci využít měsíčního paušálu výdajů na dopravu, maximálně však ve výši 5 000 Kč. Jsou tak osvobozeni od vedení knihy jízd. Pokud je automobil částečně používán i k soukromým účelům, krátí se tato částka na 80 %, tedy na 4 000 Kč.

Jestliže podnikatel vlastní soukromý osobní vůz a používá ho k výkonu svého podnikání, ale rozhodl se ho nevkládat do obchodního majetku, může i tak uplatnit některé z úlev. Jedná se především o náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty a základní sazbu za amortizaci vozidla.

Podnikatelé, kteří se rozhodli svůj automobil do obchodního majetku vložit, získávají více možností uznatelných nákladů. Nejvýznamnější jsou však daňové odpisy nebo výdaje na opravy a údržbu. To znamená, že pokud je vaše auto součástí obchodního majetku, máte možnost si z daně odečíst i výdaje za nákup disků, pneumatik a jiných potřebných doplňků pro auto. Důležitá je opět adekvátnost výdajů.

Daňová ztráta z minulých let

Daňovou ztrátu definujeme jako situaci, kdy souhrn uznatelných nákladů přesahuje příjmy. Pro její uplatnění je potřeba speciální formulář, který se přikládá k daňovému přiznání. 

POZOR! Daňovou ztrátu nemůžete uplatnit dřív než 5 období po jejím vzniku.

Další možnosti snížení daně

Možností optimalizace daně je opravdu spousta. My jsme vybrali jen ty nejzákladnější. Také existují určité odlišnosti u živnostníka a obchodní společnosti, na to třeba pamatovat. 

Jaké jsou tedy další možnosti snížení daně?

  • pronájem nemovitosti vlastní firmě
  • rezerva na opravu
  • výdaje na realizace projektů výzkumu a vývoje
  • úhrady za zkoušky
  • odborové příspěvky

a další.

Slevy na dani

Pravděpodobně všem známý způsob, jak snížit daňové zatížení jsou slevy na dani. Ty narozdíl od výše uvedených položek nesnižují základ daně, ale odečítají se až po vypočítání daně.

Jaké jsou tedy roční slevy na dani v roce 2025?

  • Sleva na poplatníka = 30 840 Kč
  • Sleva na manžela/manželku, pokud si vydělal/a méně než 68 tisíc = až 24 840 Kč
  • Sleva na 1 dítě = 15 204 Kč
  • Sleva na druhé dítě = 22 320 Kč
  • Sleva na třetí a každé další dítě = 27 840 Kč

Shrnutí

Nakonec nám dovolte jedno malé shrnutí. Optimalizace daně je opravdu skvělá věc. Nesmí se však plést s daňovými úniky a musí se dělat opravdu legálně. 

Pokud jako podnikatel teprve začínáte a máte před sebou první daňové přiznání, neváhejte využít služeb právního a daňového poradenství. Lepší zaplatit nějakou tu kačku odborníkovi, než pak vyhodit značné sumy finančnímu úřadu. A co víc, nechcete mít u nich přece vroubek.

POZOR! Tento článek slouží pouze jako inspirace. Rozhodně nedoporučujeme použít jej jako primární zdroj k daňovému přiznání. Vždy hledejte aktuální informace v zákonech.

Tak tedy jen poctivě a hodně štěstí!


Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:

PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: Od základů po nejdůležitější faktory 

Autor: Ing. Klára Kohoutová, Obsahová SEO specialistka

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *