Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ MATEŘSTVÍ RODIČOVSTVÍ ZDRAVÍ

Proč máme v kalendáři Světový týden kojení?

Je to tak, Světový týden kojení vážně od konce minulého století v kalendáři máme, od roku 2016 jde o globální kampaň sladěnou s cíli trvale udržitelného rozvoje OSN (SDG). Světový týden kojení připadá na první srpnový týden a tato kampaň organizována World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) si určitě zaslouží naši pozornost. Vždyť kojení je od přírody nejpřirozenější a bez debaty pro kojence nejzdravější způsob výživy po narození.

Historie Světového týdne kojení

WABA je globální síť jednotlivců a organizací věnujících se ochraně, propagaci a podpoře kojení na celém světě. Jednou z aktivit této organizace je právě koordinace a organizace globál kampa Světového týdne kojení. Počátky této iniciativy sahají do roku 1992 jako připomínky Deklarace Innocenti o ochraně a podpoře kojení. Tu vypracovali a přijali účastníci setkání expertů WHO a UNICEF s názvem: Kojení v 90. létech: Globální iniciativa, pořádaného 30. července až 1. srpna 1990 v Spedale degli Innocenti v Italské Florencii.

Dva roky poté, co byl Světový týden kojení sladěn s cíli trvale udržitelného rozvoje OSN SDG, byl v roce 2018 rezolucí Světového zdravotnického shromáždění schválen jako důležitá strategie podpory kojení.

Cíle Světového týdne kojení 2023

Letošní kampaň je zaměřena na podporu kojení zaměstnaných žen. Téma v souladě s tematickou oblastí 4 kampaně WBW-SDG 2030 se zabývá zejména představením vlivu placené dovolené, podpory na pracovišti a nových rodičovských norem na kojení z pohledu samotných rodičů.

Kampaň letošního Světového týdne kojení míří nejenom na rodiče ale i další cílové skupiny, včetně vlád, tvůrců politik, zaměstnavatelů a komunit. Všichni bysme se měli zhostit svých klíčových rolí při posilňování a podpoře postavení rodin a udržování prostředí příznivého pro kojení v pracovním životě.

Proč bysme měli kojení podporovat

Odborníci se již v roce 1990 při koncipování Deklarace Innocenti shodli, že kojení je jedinečný proces, který:
• poskytuje ideální výživu pro kojence a přispívá k jejich zdravému růstu a vývoji
• snižuje výskyt a závažnost infekčních onemocnění, čímž se snižuje kojenecká nemocnost a úmrtnost
• přispívá ke zdraví žen
snížením rizikao rakoviny prsu a vaječníků a tím
zvýšení rozestupu mezi těhotenstvími
• poskytuje sociální a ekonomické výhody
rodině i národu
• poskytuje většině žen pocit zadostiučinění, když je úspěšně proveden
o

I dnes, 33 let po přijetí deklarace panuje odborná shoda, že všechny děti – pokud je to možné, by měli být kojeny od narození do 4-6 měsíců věku. Poté by děti měly být nadále kojeny, při přijímání vhodné a přiměřené doplňkové stravy do dvou let věku, nebo i déle.

Upgrade“ Deklarace Innocenti v roku 2005 kromě jiného konstatovala, že za 15 let od přijetí první deklarace bylo dosáhnutro pozoruhodného globálního pokroku ve zlepšování přístupu ke kojení a udravé výživy malých dětí. Odborníci však museli konstatovat i to, že nebvhodné praktiky krmení kojenců – neoptimální nebo žádné kojení a nedostatečné doplňkové krmení zůstávají největšími faktory globálního ohrožení zdraví a přežití dětí.

Podpora kojení v České republice

Je potěšitelné a dôležité, že i v naší zemi existují organizace i odborníci, kteří se usilují kojení podporovat a jeho propagací mu dávat místo, které mu v naší společnosti přísluší.

Paradoxem je však to, že jsme se poněkud odklonili od globálního nastavení Světového týdne kojení. Česká republika se sice k iniciativě Světového týdne kojení připojila již v roce 1996, ale od roku 2020 ho slavíme po svém, v prvním říjnovém týdnu, protože tento termín odpovídá 40. týdnům těhotenství.

Buď jako buď, v každém případě je chvályhodné a přínosné, že kojení má svůj týden, a dokonce i Národní měsíc i u nás. Podle odborníků má v České republice v úmyslu kojit až 98% žen, ale svých cílů ohledně kojení jich dosáhne mnohem méně, jenom 35%. Všechny experty, zdravotníky i preventisty tedy čeká i u nás hodně práce. Inspirací pro ně i všechny nastávající maminky odhodlané kojit můžou být aktualizované materiály Světové zdravotnické organizace, věnované kojení.

Ján Schneider

foto: pexels

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *