Slavíte Mezinárodní den jógy?
Určitě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce s globálním dosahem vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.
Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.
Dnes slavíme Mezinárodní den jógy.
Tak schválně: zkuste si tipnout, co všechno můžeme slavit v první letní den, 21. června?
Ano, v první řadě Mezinárodní den oslav slunovratu, dne, během kterého svítí na nás sluníčko od ranních po večerní červánky nejdéle v roce. Mimochodem, letos připadl nejdelší den již na čtvrtek 20. června, protože rok 2024 je přestupný.
Kromě toho je 21. červenec i Dnem květů, Mezinárodním dnem trpaslíků, Evropským dnem hudby, Mezinárodním dnem skejtování, Dnem hrdosti, Mezinárodním dnem triček, Světovým dnem žiraf, Dnem selfie a Mezinárodním dnem jógy.
Proč právě jóga?…
…mohla by se optat třeba vyznavačka jakéhokoliv jiného tělesného cvičení, anebo si postěžovat ctitel tradice Gutha-Jarkovského…Inu proto, že jóga opravdu není jenom takové ledajaké cvičení, je totiž od roku 2016 zapsána i do reprezentativního seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Zasloužila si to z mnoha důvodů, kromě jiného i proto, že filozofie staroindické jógy ovlivnila různé aspekty fungování společnosti v Indii, nejenom ve vztahu ke zdraví a medicíně, ale i vzdělání a umění. Hodnoty jógy, založeny na sjednocení mysle s tělem a duší, aby se umožnila vyšší duševní, duchovní a fyzická pohoda jsou hlavními esencemi jejího étosu.
Historie Mezinárodního dne jógy…
…vůbec není tak prastará, jako jóga samotná. Vždyť letos slavíme Mezinárodní den jógy jenom po desáté. Nevadí, tradice založena 11. prosince 2014 rezolucí OSN vyhlašující 21. červen za Mezinárodní den jógy je uznáním její univerzální přitažlivosti snad ve všech kulturách a zemích naší planety.
Generální tajemník OSN António Gutteres letos přispěl k Mezinárodnímu dni jógy tímto poselstvím:
„Mezinárodní den jógy uznává nesrovnatelnou sílu prastaré praxe při poskytování léčení, vnitřního klidu a fyzické, duchovní a duševní pohody.
Jóga s kořeny v Indii, ale nyní celosvětově přijatá lidmi všech vyznání a kultur, spojuje lidi se svými hodnotami rovnováhy, všímavosti a míru s lidmi a planetou.
Letošní téma „Jóga pro sebe a společnost“ nám připomíná důležitou roli jógy při zlepšování života lidí a širší komunity.
V tento významný den nás všechny inspirují nadčasové hodnoty jógy a její volání po klidnější a harmoničtější budoucnosti.“
Mezinárodní den jógy 2024
Letošní téma: Jóga pro sebe a společnost zdůrazňuje transformační schopnost jógy nejenom ve vztahu ke konkrétnímu jednotlivci, ale i ke komunitě nebo společnosti. Jóga jako transformační praxe představuje harmonii mysli a těla, rovnováhu mezi myšlením a jednáním a jednotu zdrženlivosti a naplnění. Integruje tělo, mysl, ducha a duši a nabízí holistický přístup ke zdraví a pohodě, který přináší mír do našich hektických životů.
Pojďme tedy oslavit Mezinárodní den jógy tak, jak se patří: protáhněme si pořádně svá těla a dejme do pohody naše mysli i duše.
Ján Schneider
Foto: UN Photo, pixabay, pexels