Slovenky pracují prakticky bez odměny více než dva měsíce v roce, upozorňuje Equal Pay Day
Konference Equal Pay Day poukazuje na nerovnost a diskriminaci. Vznikla proto, aby ženy a muži své síly spojily a vzájemně se podporovali.
Podle nejnovějšího průzkumu Iniciativy EQUAL PAY DAY ve spolupráci s průzkumnou agenturou 2muse na Slovensku stále vidíme výrazný gender pay gap, který dosahuje přibližně 18 %. To znamená, že ženy pracují prakticky bez odměny více než dva měsíce v roce. „Tato čísla jsou o to znepokojivější, když si uvědomíme, že ženy často zastávají klíčové pozice v oblasti zdravotnictví, školství či sociálních služeb, kde jsou jejich přínosy pro společnost neocenitelné,“ říká organizátorka Martina Novotná.
Při příležitosti oslavy dne rovného odměňování přichází na Slovensko konference Equal Pay Day, kterou pořádá občanské sdružení Akčné ženy. O důležitosti komunikování problému nerovnosti v odměňování hovoří i čísla z průzkumu.
Třídenní konference Equal Pay Day otevře již 7. listopadu své brány všem, kterým není lhostejné postavení žen v naší společnosti. Přivítá ty, kteří nepodporují jakékoli znevýhodňování, ale hledají společné řešení, aby se nikdo z nás necítil méněcenný. A v neposlední řadě odstartuje diskusi o tom, jak vnímají Slováci a Slovenky nerovnost v odměňování, ale i věkovou diskriminaci.
Druhý ročník Equal Pay Day přichází s důležitými tématy
Již podruhé se pod taktovkou OZ Akčné ženy koná slovenská Equal Pay Day konference s cílem upozornit na horká témata v naší společnosti. V aktuálním ročníku se budeme opět věnovat diskriminaci v odměňování žen a mužů na Slovensku, ale i Směrnici Evropské unie o transparentnosti v odměňování. Postavíme most mezi generacemi a zaměříme se na věkovou diskriminaci na pracovním trhu. Pokusíme se zodpovědět otázky o důvodech odlivu talentů z naší země, vysvětlíme důležitost finanční gramotnosti v každém věku a poskytneme praktické rady jak na Equal odměňování v praxi.
Projekt Equal Pay Day se výzev nebojí
Projekt Equal Pay Day přinesla na Slovensko Martina Novotná, zakladatelka prvního online magazínu Akčné ženy.
„Chceme-li prosperovat, je extrémně důležité, aby se procento nerovnosti snižovalo a každý jeden a každá jedna z nás pro to dělal, dělala akční kroky. Bez výmluv. Rovnost máme opravdu výborně definovanou v zákonech, směrnicích, zákonících práce či v doporučeních z Evropské unie. Tak je už jen na každém jednom, jedné z nás, jak se k tomuto tématu postavíme. Já jsem se k němu postavila čelem.“ – Martina Novotná, organizátorka Equal Pay Day Slovensko
Předsudky, ageismus, diskriminace, bariéry…
Často je slyšet otázky, proč právě Equal Pay Day konference? Co vyřeší, co změní, kam nás posune? Odpovědí je, že nosná témata projektu nejsou jen o jedné konferenci a už vůbec nejenom o jednom symbolickém dni rovného odměňování, od kterého musí ženy pracovat déle než muži, aby dosáhli stejné roční odměny. Equal Pay Day zapojuje významné osobnosti ze Slovenska i zahraničí, množství ambasadorů a ambasadorek během celého roku. Společně tak stojí proti předsudkům, podporují ženy, pojmenovávají problém nerovnosti, boří bariéry a vnímají ageismus. Kromě toho organizuje workshopy pro firmy i jednotlivce během roku, ve kterých pomáhají s implementací směrnice, nebo s řešením problému.
„Nejbolestivější oblastí se stala diskriminace starších lidí – mužů i žen – na trhu práce. Zvýraznil se také problém osamělosti seniorů, jejich vyloučení ze společnosti. V žebříčku palčivých problémů dále figuruje lhostejnost až bezohlednost státu i společnosti. A ve veřejnosti panuje poměrně skeptický názor na schopnost společenských institucí a organizací, ochraňovat práva a prosazovat zájmy starších lidí.“ – Olga Gyárfášová, socioložka, výzkumnice a vysokoškolská pedagogička
„Myslím, že na rozdělení zaměstnání na mužské a ženské je třeba zapomenout. V situaci, kdy na Slovensku, ale i v jiných zemích chybí pracovní síla, se genderově stereotypní vidění zaměstnání bude ztrácet. Celkově však čísla říkají, že ženy zatím pracují častěji v sektorech a na pozicích s nižším ohodnocením, proto je genderová segregace, která souvisí s genderovým příjmovým rozdílem, v neprospěch žen zatím poměrně výrazná.“ – Barbora Holubová, výzkumnice a socioložka
„Ženy ve vyšším věku mají životní situaci mnohem obtížnější. Objektivně kvůli neplacené práci, nemožnosti budovat si dobrou kariéru a díky této skutečnosti mají i nižší důchody, přestože se dožívají vyššího věku. A z toho vyplývá, že jsou v seniorském věku mnohem déle než muži. Ve společnosti tak čelí mnoha bariérám, a toto změnit, bude velká výzva.“ – Elena Gallová Kriglerová, socioložka
Výživný třídenní maraton
Během tří listopadových dnů si účastnice a účastníci konference Equal Pay Day vychutnají skutečně interaktivní program. Těšit se mohou na průzkumy, expozónu, panelové diskuse, koučink, inspirující příběhy, skvělé spíkry a spíkerky, mentoring, networking, ale také na catering a partnerský balíček pro všechny zúčastněné.
Konference Equal Pay Day se uskuteční v Bratislavě ve dnech 7. až 9. listopadu. Hlavní den konference je v pátek 8. listopadu v prostorách hotelu DoubleTree by Hilton. Ve čtvrtek 7. listopadu bude probíhat mentoringový den v Asecco Solutions a v sobotu 9. listopadu si online mentoring pro ženy můžete užít z pohodlí domova. Vstupenky se rychle vyprodávají. Zakupte si je ještě dnes a pojďte s námi mluvit nahlas.
Iniciativa Equal Pay Day je symbolický den, který upozorňuje na rozdíly v odměňování mužů a žen. Jedná se o globální osvětovou kampaň organizací Business & Professional Women po celém světě. Den rovného odměňování hovoří o stále trvajícím problému nerovnosti v odměňování podle pohlaví.