VÍTE, CO JE TO TĚHOTENSKÁ CUKROVKA A JAK SE LÉČÍ?
Věděli jste, že kromě cukrovky 1. a 2. typu existuje také těhotenská cukrovka, gestační diabetes? Jedná se o poruchu metabolismu cukrů, která se váže na těhotenství. Projevuje se hlavně v 2. a 3. trimestru a po porodu většinou odezní.
Těhotenská cukrovka se objevuje čím dál častěji, i kvůli četnější diagnostice. Vyskytuje se asi u 18% těhotných žen. Pokud jste v očekávání a máte z těhotenské cukrovky obavy, pojďme se společně podívat na to, jak můžeme těhotenské cukrovce předcházet, jaké jsou její příčiny a rizika.
VYŠETŘENÍ těhotenské cukrovky
Každá nastávající maminka, která s vyšetřením souhlasí, v ordinaci svého lékaře podstupuje orální glukózový toleranční test (oGTT), který slouží k vyloučení těhotenské cukrovky. Test se provádí ve dvou fázích. První fáze se provádí na začátku těhotenství.
Není se čeho bát, bude vám nalačno odebrána krev. Lékař potom na základě hodnot cukru v krvi vyhodnotí další postup.
Druhá fáze se provádí mezi 24. a 28. týdnem gravidity. I nyní je důležité přijít nalačno, znovu vám bude odebrána krev a navíc vám bude podán speciální, velmi sladký roztok. Po 60 a 120 minutách vám bude krev odebrána znovu. Doporučujeme proto vzít si s sebou na tento test nějakou knížku, abyste si vyplnila čekání mezi odběry.
Maminky, které odmítnou vyšetření s pomocí sladkého roztoku, si můžou po dohodě s lékařem měřit hodnoty cukru ráno a po jídle doma glukometrem.
PŘÍČINY TĚHOTENSKÉ CUKROVKY
Vrozené dispozice
Na začátek je dobré si ujasnit, že pokud vám vyšel test na cukrovku pozitivní, neudělala jste nic špatně. Těhotenství klade na metabolismus zvýšené nároky, a tak se vrozené dispozice projeví. Po těhotenství cukrovka odezní, může se ale časem vrátit ve formě cukrovky 2. typu.
Věk
Těhotenská cukrovka u žen do 25 let je vzácnou záležitostí. Po 30. roce věku se vrozené dispozice projevují častěji. Setkáváme se také s tím, že v prvním těhotenství v mladším věku není cukrovka zjištěna, ale objeví se v druhém.
Obezita a nedostatek pohybu
Dalšími negativními faktory jsou obezita a nedostatek pohybu, i když ani tyto faktory nemusí nutně k cukrovce vést. Spíše více zhoršují průběh a mohou způsobit, že se porucha metabolismu objeví dříve. Pokud chcete těhotenské cukrovce předcházet, doporučujeme věnovat se pravidelným sportovním aktivitám, a to i během těhotenství.
PŘÍZNAKY TĚHOTENSKÉ CUKROVKY
Těhotenská cukrovka se většinou neprojevuje žádnými příznaky. Jediným způsobem, jak těhotenskou cukrovku spolehlivě odhalit je podstoupit vyšetření u lékaře. Některé ženy mohou pociťovat zvýšenou únavu, sucho v ústech, nebo větší pocit žízně.
RIZIKA při těhotenské cukrovce
Pro matku
Pokud se na těhotenskou cukrovku nepřijde včas a není léčena, zvyšuje se riziko těhotenských komplikací včetně infekcí nebo vysokého krevního tlaku. Při dlouhodobě neléčené cukrovce může také dojít k selhání některých důležitých orgánů, například k bolesti a selhání funkce ledvin.
Pro dítě
Krevní cukr se skrz placentu dostává do krevního oběhu plodu. Se zvýšeným cukrem se plod vypořádává tak, že vytváří vlastní inzulín, aby se hladina cukru dostala do normy. Tvorba vlastního inzulinu představuje pro dítě rizika. Inzulin je totiž růstový hormon a způsobuje, že dítě roste rychleji.
Orgány narozeného dítěte pak mohou být nevyzrálé a po porodu se objevují např. dechové obtíže. Mezi další komplikace patří poruchy srdečního rytmu nebo náročnější průběh novorozenecké žloutenky.
Během života se mohou u dítěte rozvinout další následky neléčené těhotenské cukrovky. Děti mají větší sklony k nadváze a obezitě a v budoucnu u nich hrozí větší riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Dnes má medicína k dispozici včasnou diagnostiku, prevenci i léčbu, takže ve většině případů děti matek, kterým byla diagnostikována cukrovka, se vyvíjejí zcela normálně.
Váha novorozenců
Naštěstí při dobře kompenzované těhotenské cukrovce nebývá váha novorozenců výrazně nad průměrem. Většina žen při dobré dietě a vyhýbání se přírodním a rafinovaným cukrům nepotřebuje inzulin.
Dítě v děloze přibírá podle toho, co konzumuje jeho matka. Pokud jsou hodnoty glukózy v matčině krvi stabilizované díky dietě, bude i dítě přibírat normálně. Proto se při včasné diagnostice těhotenské cukrovky není třeba obávat újmy na zdraví dítetě.
Někteří lékaři při vysokém váhovém odhadu doporučí plánovat předem císařský řez, nebo vyvolání porodu. Není to ale pravidlem, protože váhové odhady podle ultrazvuku se mohou mýlit. Navíc pokud máte dobře kompenzovanou cukrovku, vaše dítě nemusí být nutně větší. Je dobré se s lékařem poradit o všech možnostech.
Tip: Když budete po porodu se vzhledem svého bříška dlouhodobě nespokojená, můžete podstoupit plastiku břicha, která vám vrátí zpět sebevědomí a postavu podle vašich představ.
LÉČBA TĚHOTENSKÉ CUKROVKY
U správně léčené cukrovky, kdy se nám daří držet hladiny cukru v krvi v normě, je potom průběh těhotenství jako každý jiný.
Žena, u které je prokázaná těhotenská cukrovka navštíví diabetologa. Lékař ji naordinuje dietu a doporučí pravidelný pohyb vhodný pro těhotné. Pokud stoupá hladina cukru i nadále, přistupuje se na píchání inzulinových injekcí, ale těm se většina budoucích maminek vyhne.
JÍDELNÍČEK
Základem jídelníčku je vynechání rychlých cukrů a naopak nahrazení potravinami s pomalými cukry, při jejichž konzumaci stoupá hladina cukru v krvi pomaleji. Jídelníček by měl být bohatý na bílkoviny, tuky a vlákninu.
Mezi potraviny bohaté na pomalé cukry, tzv. polysacharidy patří:
- Pečivo
- Luštěniny (čočka, hrách, fazole…)
- Těstoviny
- Rýže
Mezi nevhodné potraviny naopak řadíme:
- Sladkosti
- Smažená jídla
- Polotovary
- Šťávy a džusy
Konkrétní jídelníček vám však v případě potřeby stanoví váš dietolog a vysvětlí vám vše s ním spojené.
Po porodu
Po porodu se tělo matky postupně vrací do normálu včetně hladiny cukru a těhotenská cukrovka vymizí. Pravidelný pohyb i zásady stravování by měly zůstat nadále součástí života, protože ženy s těhotenskou cukrovkou patří do rizikové skupiny rozvoje diabetu 2. typu.