Úspešný druhý ročník konferencie Equal Pay Day: Rovnosť, inšpirácia a podpora v znamení červenej
Druhý ročník konferencie Equal Pay Day je úspešne za nami. Obliekol sa do červenej a priniesol rôznorodé témy. Pozornosť bola upriamená na prieskum agentúry 2muse o diskriminácii v odmeňovaní na Slovensku, ale aj na generačné mosty, finančnú gramotnosť, odliv talentov z našej krajiny, Equal odmeňovanie v praxi a odstránenie vekovej diskriminácie.
Equal Pay Day 2024
Konferenciu Equal Pay Day otvorila moderátorka podujatia Martina Beňová, spoluzakladateľka občianskeho združenia Akčné ženy, ktorá privítala účastníkov a účastníčky v spoločenskej sále hotela DoubleTree by Hilton v Bratislave.
„Každá jedna a každý jeden z vás, čo tu sedíte, ste v podstate vyslancom toho, že vás zaujíma téma rovnosti, a že chcete, aby sa o tejto téme hovorilo viac. Možno sa chcete niečo naučiť, možno chcete niečo naučiť nás ostatných a v tom je to krásne, že sa vzájomne dokážeme poučiť, motivovať a inšpirovať. Spoločne tak môžeme urobiť našu spoločnosť lepšou.“
Na pódiu ju za malú chvíľu doplnila aj dlhoročná kamarátka a blízka osoba, zakladateľka občianskeho združenia Akčné ženy a organizátorka konferencie Equal Pay Day, Martina Novotná.
„Dva roky dozadu som ani len netušila, že budeme žiť červenou farbou, a že sa s ňou budeme zobúdzať aj zaspávať. Červená je symbolom schodku v účtovníctve v zmysle mínusu. My sa však k červenej farbe staviame pozitívnym spôsobom. Pre nás je symbolom energie a ženskej sily a symbolom toho, že aj prostredníctvom tejto konferencie môžeme zviditeľňovať ženy a poukazovať na to, akú dôležitú prácu robia.“
Prečítajte si: Mariana Veselá: Od sveta financií k voňavému podnikaniu a spravodlivému odmeňovaniu
Krok za krokom
Vzdelávanie, podpora a organizovanie mnohých jedinečných aktivít pre ženy viedli k prvému ročníku Equal Pay Day na Slovensku. Iniciatívu Equal Pay si všimli firmy, spoločnosti, podporovatelia, ale aj Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Občianske združenie Akčné ženy bolo následne prizvané na ďalšej konferencii k spolupráci na transpozícii smernice o transparentnosti v odmeňovaní. Akčné ženy usporiadali aj workshop zameraný na diskrimináciu v odmeňovaní a s Equal Pay Day vyrazili do slovenských regiónov.
Equal Pay Day je symbolickým dňom, kedy ženy do konca roka pracujú zadarmo, ale Akčné ženy hovoria nahlas o nerovnosti celý rok. A nielen hovoria, ale aj konajú.
Zbavme sa predsudkov a odstráňme diskrimináciu
„Nebojme sa vyhodiť zlé ingrediencie predsudkov a vnútorných presvedčení, aby sme si upiekli koláč života, ktorý je podľa našich predstáv,“ povedala na úvod Nadežda Beňová Miklovičová, Senior Counsel at Philip Morris Slovakia.
Prieskumná agentúra 2muse prezradila výsledky prieskumu
Na konferencii Equal Pay Day bol Patríciou Kollár, Account Manager 2muse odprezentovaný prieskum o rovnosti v odmeňovaní na Slovensku. Už po druhýkrát sa Prieskumná agentúra 2muse zamerala na identifikáciu vnímania, dôvodov, ale aj osobných skúseností s rôznymi formami diskriminácie v pracovnom prostredí.
Výsledky prieskumu:
- Diskriminácia na základe pohlavia, rodinného stavu a detí 60 %
- Diskriminácia na základe veku 57 %
- Gender Pay Gap predstavuje 18,4 %
- Ženy pracujú bez odmeny viac než 2 mesiace v roku, čo ovplyvňuje nižšie dávky v dôchodkovom veku
Akčné kroky:
- O diskriminácii je potrebné hovoriť nahlas
- Predsudky v súvislosti so ženami a staršími ľuďmi v zmysle nedostatočných skúseností alebo naopak prekvalifikovania je nevyhnutné odbúrať
- Väčšia flexibilita sa dá docieliť zavedením čiastočných úväzkov, variabilným pracovným časom, vyhovujúcim nastavením home office, postupným návratom žien po materskej/rodičovskej dovolenke
- Využívanie silných stránok a skúseností generácií a pohlaví
Mosty medzi generáciami
Manažérka Martina Kandera, ktorá aktuálne pôsobí ako B2C riaditeľka Slovak Telekomu sa stretla v panelovej diskusii s Jánom Komošom zo spoločnosti Amazon a so Zuzanou Polákovou zo Siemens. Témou diskusie, ktorou na konferencii previedli účastníkov a účastníčky Tamara Mrázová a Matúš Drien, boli generačné prepojenia a vzájomné medzigeneračné porozumenie.
„Je dôležité neustále presadzovať zmeny a spravodlivú budúcnosť pre všetkých. V spoločnosti Siemens sme sa zaviazali k rozmanitosti a rovnosti. Podujatie ako konferencia Equal Pay Day ukazujú, ako môžeme niečo zmeniť.“ – Zuzana Poláková
5 pravidiel finančnej gramotnosti
Že je finančná gramotnosť témou tém niet pochýb a týka sa rovnako detí, ako aj seniorov. Marika Čupa, zakladateľka portálu fin4elle spoločne so spíkerkami Evou Jahelka Filpp zo spoločnosti Wealth Effect Management, Ľudmilou Fülöpovou z Českej Mincovne a s Evou Sadovskou, analytičkou z WOOD & Company hovorili o finančnej gramotnosti, o investičnom zlate a o investičnom potenciáli žien.
5 x o finančnej gramotnosti:
- Viem, aké mám príjmy a výdavky a viem hospodáriť s peniazmi
- Viem, ako a kam investovať
- Viem, ako fungujú rôzne finančné produkty
- Viem, ako fungujú dlhy
- Viem, ako rozoznať podvod
Podpora iniciatívy Equal Pay
Rodová problematika v Tesco Stores SR bola a je stredobodom všetkých snáh o posilňovanie diverzity a inklúzie. Ženy tvoria takmer 71 % z celkového počtu zamestnancov. Prevádzková personálna riaditeľka Renáta Vozárová aktívne podporuje iniciatívy zamerané na rôznorodosť a integráciu, napríklad zamestnávanie ľudí so zdravotnými znevýhodneniami či vytváranie inkluzívneho prostredia pre znevýhodnené skupiny. A práve preto na konferencii nemohla chýbať. „Je veľmi dôležité dostávať ženy do manažérskych pozícii – do vyšších riadiacich pozícií, a vytvoriť im rovnosť príležitostí, inak by často nemali odvahu sa o vyššie pozície uchádzať,“ odpovedala pre Ženy v meste Renáta Vozárová na otázku, ako sa im v Tesco podarilo znížiť platové rozdiely. O tom, že sa im to darí, svedčí aj skupina úspešných žien, ktoré v Tesco založili.
Gamifikácia – motivácia generácií
Multipotenciálka a koučka Lucia Potocká hovorila o komunikačných preferenciách jednotlivých generácií. Ako s nimi pracovať, ako vyhovieť každému v multigeneračnom tíme a čo robiť, aby sa dokázali všetci zladiť tak, aby to fungovalo. Nezabudla ani na gamifikáciu – spôsoby ako motivovať ľudí podľa toho, z akej generácie pochádzajú.
Nedovoľme mladým talentom odísť
Je mnoho dôvodov, pre ktoré sa spoločnosti, firmy aj jednotlivci, či ambasádori a ambasádorky zapojili do iniciatívy Equal Pay a zúčastnili sa konferencie Equal Pay Day. Prečo sa k iniciatíve pridala práve dm drogerie markt Slovensko? Zuzana Vinklerová, Board Member & Legal Representative to zhrnula do pár bodov. Považuje za samozrejmé, že sa mzda neodvíja od veku či pohlavia, že férové a transparentné odmeňovanie prispieva k angažovanosti spolupracovníkov, že má dm výrazné zastúpenie žien vo vedúcich pozíciách, ale tiež to, že spolupracuje so školami zapojenými do systému duálneho vzdelávania a pripravuje mladú generáciu na vstup do pracovného života. A práve podpora mladých ľudí bola témou ďalšieho panelu konferencie.
Moderátorka Jana Sliacka z cvmango viedla výbornú diskusiu so Zuzanou Vinklerovou, ale aj so Sandrou Balážikovou z ING Hubs Slovakia a s Marcelou Krajčovou zo spoloččnosti Philip Morris Slovakia.
Ako na Equal odmeňovanie v praxi?
„Verím, že ak budeme v komunikácii o téme rovnosti pokračovať, podarí sa nám výrazne zlepšiť platovú rovnosť na Slovensku a zmenšiť Gender Pay Gap, ktorý je, žiaľ, stále pod priemerom Európskej únie.“ – Ivana Heretik Vačoková
- Gender Pay Gap klesol v porovnaní s minulým rokom o 0,4 %
- Medziregionálne rozdiely v odmeňovaní sa pohybujú na úrovni 18 až 35 %
- Medzisektorové rozdiely na Slovensku dosahujú až 60 %
- Veľké rozdiely pri nástupe zamestnancov v porovnaní s dlhoročnými zamestnancami na rovnakej pozícii
- Pri politike rovnakého odmeňovania musí byť proces zahájený zhora – od CEO alebo majiteľa
- Implementácia rovného odmeňovania je komplexná a časovo náročná, je to dlhodobý a kontinuálny proces
- Smernica Európskej únie o rovnakom odmeňovaní môže v niektorých organizáciách implementáciu urýchliť
S moderátorom Martinom Menšíkom z Profesia.sk diskutovali Igor Vlčanský z Tesco, Zuzana Vinklerová z dm, Jana Peschlová z advokátskej kancelárie Peschlova Podhorska a Ivana Heretik Vačoková z Talent Solutions.
Veková diskriminácia na pracovnom trhu
Panelová diskusia Skúsenosti nestarnú, len sa znásobujú pod taktovkou Anny Hudákovej, Poeple and Culture Strategist, otvorila tému Ako pracovať na odstránení vekovej diskriminácie. Skvelí panelisti Dana Miňová, ExCHRO Transformation & Change management leader, Andrej Zaťko z 365.bank, Peter Vöros zo spoločnosti HOPI SK a Dalibor Slávik z Espresso HR sa zhodli na tom, že základom je cítiť sa užitočný. Ale tiež na tom, aká je dôležitá otvorenosť, a že zmiešané tímy sú najlepšie, a že skúsenosti sú najväčšou hodnotou.
Equal Pay Day 2025
Ďakujeme partnerom, moderátorom a moderátorkám, spíkrom a spíkerkám, ambasádorom a ambasádorkám, všetkým účastníkom a účastníčkam. Veľké ďakujem patrí aj mentorom a mentorkám, ktorí vytvorili dva skvelé mentoringové dni.
Už teraz sa tešíme na tretí ročník konferencie. Zapíšte si dátum hlavného dňa. Equal Pay Day 2025 sa bude konať 19. novembra opäť v Bratislave. Vstupenky sú už v predaji.
Zdroj foto: www.equalpayday.sk
Autorka článku: Veronika Samborská