Víte, které spotřebiče ve vaší domácnosti jsou největší „žrouti“ elektřiny?

Tak schválně, co vám napadne na první dobu? Lednička, nebo mrazák? Elektrický přímotop či bojler? Elektrický sporák, anebo klimatizace? Myčka, pračka a sušička? Kdybychom měli vyjmenovat všechny spotřebiče, které máme doma zapojeny do elektrické sítě, není problém napočítat i desítky kusů. Ano, i žárovky nebo nabíječky všeho druhu jsou domácí elektrické spotřebiče. A všechny šlapou na elektřinu, která opravdu není zadarmo.
Věřte nebo ne, každá domácnost má své energetické rezervy. Takové ty možná v měsíčním přepočtu v podstatě téměř, nebo spíše relativně zanedbatelné položky, které se ale v ročním vyúčtování mohou vyšplhat do pěkných pár tisícovek. A ty můžeme ušetřit, když víme, jak na to.
Proč vlastně na elektřině šetřit?
Argumentů dáme jistě všichni víc, nižší spotřeba je ekologická, ohleduplná k naší planetě a jejím opravdu ne nevyčerpatelným energetickým zdrojům. A samozřejmě, každá elektřina něco stojí, ano, i ta ze soláru na vaší střeše.
Mimochodem, víte, jak jsme na tom s cenami elektrické energie podle Eurostatu? Podívejme se společně na tři zajímavé grafy.
Ceny elektřiny pro spotřebitele v domácnosti
Z grafu je zřejmé, že nejvyšší ceny elektřiny byly v prvním pololetí roku 2024 v Německu, kde byly pro spotřebitele náklady na kWh až o 37 % vyšší než průměrná cena v Evropské unii. Druhou nejdražší elektřinu z unie měli spotřebitelé v Irsku, třetí příčku obsadilo Dánsko. A věřte nebo ne, na 4. příčce byla Česká republika.
Ceny elektřiny pro spotrebitele v domácnostech, první polrok 2024
(€/kWh)
Zdroj: Eurostat (nrg_pc_204)
Meziroční nárůst cen elektřiny
V tomto porovnání Česká republika obsadila opět 4. příčku, přičemž největší meziroční nárůst cen elektřiny byl v prvním pololetí 2024 zaznamenán v Irsku, Francii a Portugalsku.
Změna cen elektřiny pro spotřebitele v domácnostech v porovnání se stejným pololetím loňského roku, první pololetí 2024
(%)
Zdroj: Eurostat (nrg_pc_204)
Ceny elektřiny ve standardu kupní síly
Na mapě jsou ceny elektřiny pro spotřebitele v domácnostech v prvním pololetí roku 2024 zobrazeny ve standardu kupní síly (PPS), přičemž jsou země s dostupnými údaji seskupeny do 6 kategorií.
Cenové kategorie elektřiny se pohybují od více než 37 PPS na 100 KWh po méně než 16,5 PPS na 100 KWh. Ceny elektřiny podle PPS byly nejvyšší v Česku (42,2) a na Kypru (36,1). Nejnižší ceny elektřiny na základě standardu kupní síly byly zaznamenány na Maltě (14) a Lucembursku (15,3).
Standard kupní síly, zkráceně PPS, je umělá měnová jednotka. Teoreticky může jedna PPS koupit stejné množství zboží a služeb v každé zemi. Cenové rozdíly napříč hranicemi však znamenají, že pro stejné zboží a služby jsou v závislosti na zemi zapotřebí různá množství národních měnových jednotek. PPS se odvozuje vydělením jakéhokoli ekonomického agregátu země v národní měně jejími příslušnými paritami kupní síly.
Ceny elektřiny pro spotřebitele v domácnostech, první pololetí 2024
(PPS na 100 KWh)
Zdroj: Eurostat (nrg_pc_204)
Praktické tipy a rady, jak snížit spotřebu elektřiny
Podle expertů a expertek na energie až téměř 70 % energie domácnosti spotřebují topením a ohřevem vody a zbytek jde na vrub všech ostatních domácích spotřebičů. Mezi největší „žrouty“ elektřiny tedy patří všechny elektrická topidla, konvektory a bojlery. Pak následují sporáky, ledničky, mrazáky, pračky, sušičky, myčky nádobí…
A platí jednoduchá rovnice: čím vyšší energetická třída – v sedmimístné škále od A do G – tím nižší spotřeba. Ale pozor, celková roční spotřeba samozřejmě závisí i od doby, způsobu či frekvence používání konkrétního spotřebiče.
Dejme tedy k dobru několik praktických tipů a rad, které nám pomohou šetřit elektrickou energií v domácnosti a ulehčit našim rodinným rozpočtům.
- lednička bude mít vyšší spotřebu, pokud je blízko sporáku nebo radiátoru
- pokud váš mrazák nemá odmrazovací funkci, pravidelně jej odmrazujte, námraza silnější než 3 mm dokáže zvýšit spotřebu až o 75 %
- když v zimě topíte elektřinou, snížením teploty na termostatu o 1 ºC můžete snížit spotřebu o 6 %
- prádlo sušte na sušáku, a ne v sušičce
- velikost hrnců přizpůsobte velikosti „plotýnky“ na varné desce a používejte při vaření pokličky
- starý vysavač vyměňte za ten, kde umíte regulovat výkon, spotřebu zvyšuje i plný sáček
- když vyměníte klasické žárovky za ledky, můžete ušetřit až 80 % energie na svícení, a když odcházíte z místnosti, vždy zhasínejte
- všechny spotřebiče, které zbytečně ponecháváte ve „stand by“ režimu vypínejte ze sítě – dokážete takto ušetřit až 10 % celkových ročních nákladů na elektrickou energii
- když váš herní počítač používáte při topném tělese, zvyšujete jeho spotřebu vyšší potřebou chlazení
Máte doma elektrický bojler?
Pokud vaše domácnost patří mezi 1/3 českých domácností, které ohřívají vodu elektrickým bojlerem, jeho spotřeba činí průměrně až 15 % celkových nákladů na elektrickou energii. Podle odborníků a odbornic na energie máte k dispozici několik možností, jak toto číslo můžete dát dolů a nemusíte se přitom trápit otužováním:
- nastavte teplotu ohřevu vody na bojleru v rozmezí 50 až 60 ºC
- sprchování vás vyjde ve srovnání s koupáním ve vaně ročně až třikrát levněji v přepočtu na spotřebu vody a její ohřev
- při umývání zubů nebo holení nenechávejte téct teplou vodu zbytečně
- úspornější perlátory a sprchové hlavice snižují spotřebu vody
- myčku zapínejte až tehdy, kdy je opravdu plná a preferujte úsporný režim mytí
- když už musíte prát jenom pár kousků textilu, vaše pračka má na to taky úsporný režim
- nádobí umývejte v plném dřezu, a ne silným proudem teplé vody, počítejte ale s tím, že budete mít pořád vyšší spotřebu vody na mytí, jako myčka nádobí
Každá úspora se počítá
Výše popsané, ve své podstatě jednoduché úsporné opatření – samozřejmě, je potřeba, aby je dodržovali všichni členové domácnosti, včetně dětí i seniorů – nám mohou pomoci ušetřit ročně vcelku zajímavou sumu.
A pokud vaše velké domácí spotřebiče – ano, bílou techniku myslím – mají víc než 7 let anebo mají na energetickém štítku písmenka od D níže, je čas vyměnit je za novější a úspornější.
Vůbec se nevyplatí kupovat nejlevnější ledničky, mrazáky, pračky, sušičky či myčky na trhu. Protože jejich nízká cena je obvykle „vyvážena“ jejich vysokou spotřebou. U praček a myček nejenom energie, ale i vody.
Když postupně tyto spotřebiče ve vaší domácnosti vyměníte za úspornější, investice se vám určitě brzo vrátí. Opravdu, takto dokážete ročně ušetřit několik tisíc.
Samozřejmě, optimální spotřeba elektrické energie závisí nejenom od toho, jaké elektrické spotřebiče a jakým způsobem doma používáte. Neméně důležitým klíčovým faktorem je i to, kde, tedy v jakém typu domu nebo bytu bydlíte.
Ján Schneider
Zdroje: Eurostat, ČEZ Akademie, TZB-info, MND
Foto: Eurostat, pixabay, pexels