Začíná 4. ročník Akademie pro začínající podnikatelky, který ženám poskytuje podporu ve formě vzdělání a kontaktů
V České republice podniká přes 687 tisíc žen, což představuje 36 % všech podnikajících fyzických osob. Statistika mezi majiteli firem ukazuje ještě propastnější rozdíl – jen 18 % z nich jsou ženy. Mezi bariéry, které ženy často uvádějí jako důvod, proč se do podnikání nepustí, je nedostatek podpory. Právě tu ženám nabízí Akademie pro začínající podnikatelky (AWE), jejíž čtvrtý ročník slavnostně zahájila prezidentka neziskové organizace Business & Professional Women CR Lenka Šťastná za účasti zástupce Velvyslanectví USA v České republice.
„Podpora podnikatelek je jedním z nejjistějších způsobů podpory celé společnosti. Když ženy začnou úspěšně podnikat, zaměstnávají ostatní a stanou se vzorem pro mnohé další. Společnost prosperuje a posilují se hodnoty, které sdílíme. Velvyslanectví USA proto nabízí Akademii pro podnikatelky AWE po celém světě a jsem velmi rád, že tento program a AWE komunita existuje i v České republice,“ řekl Luke Meinzen, kulturní atašé Velvyslanectví USA během slavnostního zahájení.
Kdo a co všechno letos čeká v tomto jedinečném programu talentované ženy, které se chtějí věnovat podnikání a rozvíjet své profesní dovednosti, prozrazuje koordinátorka programu Michaela Melicher: „Bistro snoubící ukrajinskou a českou kuchyni, tvorba digitální kanceláře, VR & AR zážitky… to jsou jen tři ze 45 nesmírně zajímavých projektů, které jsme vybraly pro účast v letošní Akademii. Jejich autorky čeká intenzivní a bohatý program plný vzdělávacích aktivit, networkingových příležitostí a osobního rozvoje.“
Akademie nabízí nejen kvalitní vzdělání prostřednictvím programu Dreambuilder Arizonské univerzity, ale i řadu inspirativních workshopů s odbornicemi v oboru. Účastnice se mohou těšit například na marketing, budování osobní značky, tvorbu podcastů, finance v podnikání a právní aspekty podnikání.
A již 1. října se v rámci akce Podnikatelské mosty u příležitosti Velkého týdne malých firem budou moci setkat i s absolventkami z předchozích ročníků a dalšími podporovateli ženského podnikání v Americkém centru.
Tato pestrá škála vzdělávacích aktivit umožní účastnicím získat široké spektrum znalostí a dovedností potřebných k úspěchu v podnikatelském prostředí. Zároveň se stávají součástí rozrůstající se sítě žen, které se vzájemně podporují a vyměňují si zkušenosti.
Akademie bude zakončena v lednu 2025 soutěží o nejlepší podnikatelský projekt, kde budou studentky moci prezentovat své nápady před odbornou porotou. Celý program pak vyvrcholí slavnostním předáváním diplomů v rezidenci velvyslance USA v Praze, které podtrhne úspěchy a pokroky účastnic během jejich cesty Akademií.
„Těšíme se na další úspěšný ročník plný inovativních projektů a podnikatelských vizí, které obohatí českou podnikatelskou scénu. Věříme, že skrze tyto příběhy budeme inspirovat i další ženy, aby se nebály realizovat své sny a chytily se příležitostí, vidí-li je kolem sebe. Koneckonců statistiky ukazují, že podniky vedené ženami jsou ekonomicky stabilnější,“ uzavírá Lenka Šťastná.
Cílem veřejně prospěšné společnosti Business & Professional Women CR (BPWCR) je podporovat profesionální růst žen na všech úrovních a posilovat jejich ekonomickou nezávislost. Skrze své projekty přispívá k ochraně práv žen a překonávání bariér, přičemž klade důraz na vzdělávání a osobní rozvoj. Mezi klíčové nástroje patří mentoring, networking a prezentace ženských vzorů.
Vizí BPWCR je zvýšit podíl žen v rozhodovacích rolích, minimalizovat rozdíl v odměňování žen a mužů a zlepšit plné využívání talentů žen. Vlajkovým projektem je celoroční kampaň a největší konference svého druhu Equal Pay Day, která se příští rok na jaře uskuteční již po 16. Mezi další stěžejní projekty, které BPWCR iniciuje nebo se na nich podílí, patří například mezifiremní mentoringový program Empowering Women Mentoring, jehož 7. ročník začíná 11. října nebo mezinárodní projekt UN Global Compact a UN Women Women’s Empowerement Principles.