9 tipů na léčbu choroby dna a snižování hladiny kyseliny močové v krvi pomocí ajurvédy a tradiční čínské medicíny
Dna byla popsaná už v babylonské době a důkazy o jejím výskytu byly nalezeny na několika kosterních pozůstatcích z této doby. V 5. století popsal Hippokrates dnu jako nemoc, která znemožňuje chůzi a souvisí s vyšším obsahem močoviny v těle pacientů trpících touto nemocí. Historie dny sahá pravděpodobně ještě hlouběji, uráty byly chemickou analýzou nalezeny i v kosterních tkáních egyptských mumií.
Podívejte se společně s námi na kloub této nemoci. Čtěte dále a zjistěte, co je choroba dna, jaké jsou její příčiny i to, jak s ní bojovat.
Co je dna a kyselina močová
Dna je metabolicky podmíněná kloubní nemoc, která je charakteristický opakujícími se epizodickými, později přetrvávajícími záněty kloubů, které postihují v počátku většinou jeden kloub, později vícero kloubů.
Nejčastěji bývá zasažen metatarzofalangeální kloub u kořene palce na noze nebo koleno. Tato metabolická porucha způsobuje hromadění kyseliny močové v organismu a zařazujeme ji mezi revmatická onemocnění.
Věděli jste, že mezi další revmatická onemocnění patří i artróza? Znáte její příčiny?
Vysoká hladina kyseliny močové v krvi je stav, který se vyskytuje, když tělo nedokáže správně zpracovat puriny, látky, které se vyskytují v některých potravinách a přirozeně v těle. Nadměrné hromadění kyseliny močové v těle může způsobit bolestivý záchvat dny, který se projevuje intenzivní bolesti zasaženého kloubu, který je:
- zarudlý
- oteklý
- citlivý na dotek
- kůže nad ním je napjatá a lesklá
I když jsou na našem trhu dostupné léky na léčbu dny, existují i alternativní způsoby léčby, které mohou pomoc zmírnit příznaky a předcházet záchvatům. Určité tradiční formy medicíny mohou být použity na léčbu dny, hlavně prostřednictvím dietních změn a bylinných léčiv.
Ajurvéda a dna
Ajurvédská medicína označuje onemocnění dna jako “vata-rakta”, což znamená nerovnováhu vata doshy a rakta doshy.
Tradiční ajurvédská léčba dny spočívá v první řadě ve změně stravování.
Ajurvéda doporučuje v rámci stravování při onemocnění dna a vysoké hladině kyseliny močové:
- Celozrnné obiloviny, jako je celozrnná pšenice, hnědá rýže, pohanka, rýžové vločky, pšeničné otruby
- Mrkev, petržel, řepa, cuketa, celer, dýně, sladké brambory, okurka, listy koriandru
- Jablka, hrušky, vodní meloun, broskve, fíky
- Vaječný bílek, libové maso, kuřecí maso bez kůže
- Kurkuma, rozmarýn, hřebíček, skořice, sezam, černé koření
- Kravské ghí, olivový olej, řepkový olej, kokosový olej
- 5-7 mandlí, 1 vlašský ořech, lněná semínka
- Šťáva z aloe vera, mrkvová šťáva
Důrazně se nedoporučují potraviny:
- Rafinovaná mouka, bílá rýže
- Všechny druhy luštěnin : čočka, cizrna, fazole, sója
- Hrášek, chřest, brokolice, kapusta, brokolice
- Švestky, datle, sušené ovoce
- Mléčné výrobky
- Červené maso, ryby, vaječný žloutek, zpracované masné výrobky, krevety a mořské plody
- Červené chilli a nadbytek soli
- Palmový olej, máslo, nenasycené tuky
- Kešu oříšky, arašídy, pistácie
- Alkohol, sycené nápoje, kofeinové nápoje
- Průmyslově zpracované potraviny
Kromě toho se klade důraz na pití dostatečného množství vody na zlepšení trávení, které podporuje vyplavování kyseliny močové z těla. Klinické studie také ukázaly, že některé bylinky, jako ashwagandha a kurkuma, mohou být účinné při snižování hladiny kyseliny močové v krvi a zmírňují tak zánět.
Další byliny, které se používají v ajurvédské medicíně:
Ajurvéda při léčbě onemocnění dna a snižování kyseliny močové v krvi používá i řadu bylinek. Mezi ně patří například:
- Guggul: Tato bylinka se používá na snížení hladiny kyseliny močové a zlepšení zdraví kloubů. Má protizánětlivé účinky a může pomoci s bolestí a otokem kloubů.
- Triphala: Tento bylinný přípravek se používá na zlepšení trávení a detoxikaci těla. Může také pomoci s eliminací přebytečné kyseliny močové z těla.
- Varun: Bylina s protizánětlivým efektem, kterou ajurvéda používá na odstraňování močoviny a kreatinu z těla.
Tradiční čínská medicína a dna
V tradiční čínské medicíně se léčba dny zaměřuje na vyvážení jin a jang energií v těle. Onemocnění se může vysvětlovat jako stagnace krve a energetická blokáda v oblasti kloubů. Na snížení hladiny kyseliny močové se používají bylinky, jako je kopřiva, která má diuretické vlastnosti a pomáhá při odstraňování kyseliny močové z těla.
Bylinky, které se používají v tradiční čínské medicíně na léčbu dny:
- Bai Hua She She Cao (Oldenlandia diffusa): Tato bylina se tradičně používá na odstraňování tepla a toxinů z těla. Může také pomoci s prevencí zhoršení stavu pacienta.
- Hu Zhang (Polygonum cuspidatum): Tato bylina obsahuje sloučeniny, které pomáhají snížit hladinu kyseliny močové v těle. Může být účinná při léčbě bolesti kloubů způsobených dnou.
- Dang Gui (Angelica sinensis): Tato bylina se používá na zlepšení cirkulace krve a pomáhá při léčbě bolesti kloubů.
- Che Qian Zi (Plantaginis): Tato bylina se používá na zlepšení funkce ledvin a může pomoci při odstraňování přebytečné kyseliny močové z těla.
Tip: Znáte bylinnou kůru z amazonských rostlin na léčbu artritidy?
Akupunktura
Akupunktura je tradiční čínská metoda, která také může pomoci při léčbě dny. Akupunktura spočívá v aplikaci tenkých jehliček na určité body na těle, což může pomoci zlepšit tok energie v těle a snížit hladinu kyseliny močové. Též se používá na uvolnění energetické blokády a zlepšení krevního oběhu v postižené oblasti.
Kromě tradičních forem medicíny může být užitečné dodržovat určité životní návyky na prevenci a léčbu dny.
Tady je 8 užitečných tipů, jak udržet dnu pod kontrolou:
1. Dodržujte zdravou stravu
Změna stravování může být účinným způsobem, jak snížit hladinu kyseliny močové v těle. Puriny se nachází hlavně v mase, drůbežím a rybách, proto by se tyto potraviny měly omezit nebo úplně vyřadit z jídelníčku.
Můžete také jíst potraviny s nízkým obsahem purinů, jako je zelenina a ovoce (hlavně třešně) a celozrnné výrobky. Vhodné je i doplnění kvalitního kolagenu.
2. Zařaďte do stravy probiotika
Probiotika jsou živé bakterie, které se nachází v některých potravinách i doplňcích. Pravidelné užívání probiotik může pomoci zlepšit trávení a metabolismus, což může pomoci při správném zpracování purinů a snížení hladiny kyseliny močové.
3. Zvyšte hydrataci
Vysoká hladina kyseliny močové v těle může být způsobená i nedostatečným pitím vody. Zvýšení hydratace může pomoci ředit kyselinu močovou a ulehčit její odstraňování z těla. Doporučuje se pít minimálně 2 litry vody denně.
Abyste si nastavili pravidelný příjem tekutin, doporučuje se postupovat takto:
- 1. týden: dbejte na to, aby se přísun tekutin ustálil každý den na 2 l
- 2. týden: pijte 3 l denně
- 3. týden: pijte 4-5 l denně
- Dlouhodobý cíl je pít 2-3 l tekutin denně
4. Cvičte pravidelně
Fyzická aktivita může pomoci udržovat zdraví kloubů a zlepšovat krevní oběh. Fyzická aktivita by však měla být přiměřená. Nic není třeba přehánět, aby nebyl pohyb kontraproduktivní. Nezapomínejte při tom i na kloubní výživu.
5. Snižte stres
Stres a úzkost mohou způsobit záchvaty dny, proto je důležité najít způsoby pro zmírnění stresu a uvolnění se.
Jóga, meditace a hluboké dýchání jsou vynikajícími způsoby na snížení stresu a uvolnění těla. Při pravidelném cvičení těchto technik můžete zlepšit svoje celkové zdraví a pomoct tak předcházet záchvatům dny.
Tip: Víte, jak začít meditovat?
6. Dodržujte zdravý životní styl
Zdravý životní styl, dostatek spánku, vyhýbání se alkoholu a kouření, může pomoci při prevenci a léčbě dny. Dopřejte si dostatek pohybu, spánku a zdravou stravu.
Inspirace: Tipy pro zdravé sportování a zdravé klouby – dejte šanci cyklistice.
7. Používejte bylinky a koření
Některé bylinky mohou pomoci snižovat hladinu kyseliny močové v těle a zmírnit bolest spojenou s dnou.
Kopřiva je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, zejména vitamínu C, který podporuje vstřebávání železa, který se také nachází právě v kopřivě. Při nadměrné koncentraci kyseliny močové pomáhá, podle tradičních receptů našich předků, pití kopřivového nálevu.
I kurkuma pomáhá snižovat hladinu kyseliny močové díky svým protizánětlivým vlastnostem.
Stejně zdravé jsou i bylinné čaje. Jelikož neobsahují kofein a mají málo kalorií, můžete je pít i ve větších množstvích. Ideální jsou čaje ze šipek nebo z máty. Další bylinky, které se často používají k léčbě dny, jsou zázvor, březové listy a vrbová kůra.
8. Dopřejte si masáže
Masáže mohou pomoci zmírnit bolest a napětí související s dnou. Při masáži se používají různé techniky, které mohou zlepšit krevní oběh, uvolnit svaly a snížit stres. Masáže mohou být účinnou formou alternativní léčby dny.
9. Dostatek zdravého světla
Lidské tělo potřebuje dostatečné množství světla. Bohužel moderní životní styl způsobil, že naše těla vystavujeme stále méně slunečnímu světlu. Neprospívá tomu ani zimní roční období, kdy je příležitostí k pobytu na denním světle ještě méně. Poslední dobu se stále více mluví o termínu „redlight červené světlo“, který zahrnuje různé produkty od textilních podložek až po kovové panely vyzařující infračervené světlo, které působí na naše buňky a stimuluje ke zvýšení energie. To v těle spouští různé prospěšné procesy.
Závěr
Dalo by se říci, že tradiční formy medicíny a bylinky mohou být účinnými doplňkovými terapiemi pro osoby se dnou. Nicméně, pro úspěšnou léčbu je důležité mít vyváženou stravu, vyhnout se alkoholu a purinovým potravinám a dodržovat lékařské předpisy.
Některé bylinky mohou mít nežádoucí účinky nebo mohou interagovat s jinými léky, které pacient užívá. Správné dávkování a použití jsou také důležité pro dosažení optimálních výsledků.
Máte-li podezření na vysokou hladinu kyseliny močové v krvi nebo máte-li již diagnostikovanou dovnitř, měli byste vždy před použitím konzultovat s lékařem nebo specialistou na tradiční medicínu před použitím jakýchkoli alternativních terapií.
Mgr. Radka Žiaková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu