Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY CESTOVÁNÍ DOPORUČENÉ DOPRAVA MOTORISMUS ŽIVOTNÍ STYL

Měli jste na cestách bezpečný týden?

Motorismus má v naší zemi vskutku úctyhodnou tradici, jedním z klíčových důvodů jsou i „zlaté české ručičky“. Vždyť jedna z našich českých automobilek je druhou nejstarší stále existující automobilkou na naší planetě a vůbec nejstarší ve Střední Evropě. Pokud jste si tipli, že píšu o slavné automobilce z Kopřivnice, která je známa pod jménem inspirovaným ikonickým slovenským pohořím, strefili jste se.

S výrobou automobilů – u nás se to všechno začalo v roce 1897 – se začal rozvíjet i motorismus a silniční provoz se vším všudy, co k němu patří, včetně infrastruktury, legislativy a taky bezpečnosti. Dnes se končí globální Týden bezpečnosti cestního provozu, a to je opravdu pádný důvod na několik sumarizačních odstavců.

Týden bezpečnosti cestního provozu

OSN tuto pravidelní každoroční týdenní iniciativu sice vyhlásila jenom před osmi lety, berme to ale tak, že již bylo opravdu načase. Vždyť pokud se opřeme o jakékoliv dostupné statistiky, tak v „západních“ zemích připadá už pomalu 1 automobil na dospělého obyvatele a v dalších zemích se nás usilovně snaží dohnat.

Pokud patříte ke starším a pokročilým, možná svým vnoučencům vyprávíte, jak jste jako děti ve vašem městě hráli tenis na ulici ponad natáhnutý provaz a pokud za celý zápas přešlo po cestě jedno auto, tak to bylo opravdu moc.

Dnes žijeme v době, kdy urbanisté bijí na poplach, že nejenom města jsou stavěny ne pro lidi, ale pro auta, ale postupně se nám mění i krajina mimo měst na spleť koridorů vyhrazených pro silniční provoz.

Je tedy nejvyšší čas s tím něco udělat. Nemůžeme čekat, že v době stavění dalších kilometrů dálnic a silnic někdo to někdo dokáže stopnout, nebo alespoň poněkud vrátit nějak zpátky. I když inspiraci můžeme hledat v čím dál vyšším počtu měst, kde se snaží auta vyhnat alespoň z center…

Bezpečná chůze a cyklistika

Jedna z výzev dneška je jednoznačná: když tedy tak tuze jezdíme, musíme se zaměřit na bezpečnost. Ta je každoročně i leitmotivem Týdne bezpečnosti silničního provozu, letos s důrazem na nemotorizované účastníky a účastnice cestního provozu. Ano, cyklisté a cyklistky jsou spolu s chodci a chodkyněmi na našich silnicích nejzranitelnější.

Podle Světové zdravotní organizace jsou zranění v silničním provozu hlavní příčinou úmrtí a invalidity na celém světě.

  • každý rok je v silničním provozu zraněných 50 milionů lidí
  • dopravní nehody si globálně vyžádají ročně téměř 1,2 milionu obětí
  • nejzranitelnější jsou děti a mladí lidé ve věku 5–29 let
  • celosvětově se každé čtvrté úmrtí v silničním provozu stane mezi chodci a cyklisty

Silnice a cesty pro život

Ano, i Streets for Life je jedním z klíčových poselství letošního Mezinárodního týdne bezpečnosti silničního provozu.

Podle Mezinárodního programu hodnocení bezpečnosti silničního provozu jenom 21 % cest pro chodce a 23 % cest pro cyklisty splňuje průměrné nebo vyšší kritéria hodnocení bezpečnosti komunikací pro tyto skupiny účastníků cestního provozu.

Jenom jedna třetina zemí naší planety má vytvořeny funkční politiky a systémy na podporu pěších a cyklistů v silničním provozu.

Letošní globální 8. Týden bezpečnosti silničního provozu je i z těchto důvodů apelem na razantnější opatření na národní i místní úrovni, které by měli zabezpečit bezpečnější chůzi a cyklistiku.

Kromě toho je letos kladen i důraz na „demotorizaci“. Tedy přechod na zdravější, ekologičtější, udržitelnější i ekonomicky výhodnější způsob přemísťování se: cyklistiku a chůzi.

Během Týdne bezpečnosti silničního provozu se 12. až 18. května konaly ve 100 zemích po celé planetě stovky akcí, které připravilo 400 různých organizací.

 

 

Šťastné a bezpečné cesty přeje

Ján Schneider

člen odborné poroty soutěže Zlatá minca

foto: WHO, pixabay, pexels

 

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *