Zadejte hledaný výraz

DOPORUČENÉ KARIÉRA KURZY NETWORKING PODNIKÁNÍ PODPORA ŽEN ROZHOVORY SEBEREALIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

Alžběta Flaschková, zakladatelka projektu Tolg: kvalitní zdravotní péče je nemyslitelná bez její oboustranně srozumitelné komunikace

Akademie pro začínající podnikatelky Academy for Women Entrepreneurs (AWE) má za cíl podporovat ženy v rozvoji jejich podnikatelských nápadů, nabízet jim vzdělání, know-how a příležitosti k networkingu a spolupráci s dalšími ženami. AWE před třemi lety iniciovala americká vláda, do 1. ročníku se v roce 2021 zapojilo 75 zemí, dnes jich je již 133. Projekt AWE je v naší zemi společným dílem veřejněprospěšné organizace Business&Professional Women CR (BPWCR) a Velvyslanectví USA v ČR. Do třetího ročníku AWE v České republice, který běží od 8. března se přihlásilo 100 podnikatelek se svými projekty, z nich vybraných 45 se věnuje intenzivnímu studiu. Po jeho ukončení získají certifikát Arizonské státní univerzity a odnesou si hotový byznys plán. Mají také možnost se zúčastnit soutěže o nejlepší projekt a získat finanční odměnu pro své podnikání. Některé pilné studentky AWE si našly čas, aby představili své projekty i čtenářkám portálku Akční ženy. Slovo má Alžběta Flaschková, zakladatelka projektu Tolg.

Alžběto, jsi spoluzakladatelkou portálu Tolg pro zdravotníky, co na něm najdou?

Portál Tolg nabízí e-learningové lekce, rozhovory a podcasty věnující se problematice komunikace zdravotníků. Lektory jsou nejčastěji psychologové a psychoterapeuti, prostor však dostávají i samotní zdravotníci, kteří mluví o svých zkušenostech a komunikačních vychytávkách z praxe.

Proč jste se rozhodli založit portál?

Měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku tvorby online vzdělávání pro zdravotníky a zjistila jsem, že tématu komunikace, které rezonuje jak u pacientů, tak u samotných zdravotníků se nikdo nevěnuje a navíc chybí celkově vůle dělat e-learning efektivně a podle standardů 21. století. Proto jsem se rozhodla založit projekt Tolg, který může zvýšit úroveň českého zdravotnictví a ve výsledku tím ovlivnit kvalitu života nás všech.

Portál Tolg jsme založili jednak proto, že si myslíme, že nastala vhodná doba toto téma komplexně uchopit a tím pádem zajistit, že to bude mít nějaké pozitivní dopady v praxi. I když víme, že není v našich silách změnit systém, jak je teď nastaven, ať už se bavíme o vzdělávání nebo praxi – to je na těch nahoře, tak si myslíme, že to má smysl. Protože jak se říká, inspiruješ jednoho, ten inspiruje ostatní a společně už mají tu sílu systém změnit.

Proč je komunikace ve zdravotnictví důležitá?

Práce zdravotníků klade vysoké nároky na jejich odborné vzdělání, ale zároveň vyžaduje i empatii – schopnost vcítění se do každého jednotlivého pacienta a umění citlivě sdělovat často nepříjemné až tragické skutečnosti. Kvalitní zdravotní péče je tedy nemyslitelná bez její oboustranně srozumitelné komunikace. Komunikace zdravotníků s pacienty, ale i mezi sebou v týmu je v postkomunistických zemích stále problém, který jsme se prostřednictvím online vzdělávacího portálu Tolg rozhodli začít řešit.

V tuto chvíli tvoříme první videa a podcasty – máme za sebou teprve první rok, takže budujeme povědomí o této problematice ostošest.

Jak může správná komunikace pacientům a zdravotníkům pomoct?

Na komunikaci ve zdravotnictví existuje spousta studií, ze kterých vyplývá například to, že až 30 % lékařských pochybení je způsobeno špatnou komunikací. A tím nemyslím pouze to, co si řekne pacinet se zdravotníkem, ale zahrnout zde můžeme i předávání informací o pacientovi, například když putuje z oddělení na oddělení.

Zároveň správná komunikace pomůže i zdravotníkům. Když zdravotník lépe porozumí svým pacientům a dokáže s nimi lépe komunikovat, může například rychleji a snadněji určit diagnózu a snížit riziko nedorozumění a tím si ušetřit stres i čas. Kromě toto může také snížit riziko nespokojenosti pacientů s léčbou a tím zvýšit svou spokojenost s prací.

Můžeme ležet v nejlepší nemocnici, můžou nás léčit nejlepšími léky, můžou používat nejnovější přístroje, ale když se tam k nám, jako pacientovi nebudou chovat hezky, nebudeme dostávat o svém stavu informace, nebo nám každý bude říkat něco jiného, nebudeme zapojeni do rozhodovacího procesu, tak jednoduše nebudeme s tou léčbou spokojeni.

Co si od projektu slibujete?

Od projektu si slibujeme zlepšení úrovně komunikace v českých ordinacích a nemocnicích a lepší pracovní kolektivy pro zdravotníky. Registrovat se a sledovat naše videa mohou všichni lékařští i nelékařští zdravotničtí pracovníci a plánujeme několik lekcí i pro samotné pacienty, protože těch se tato problematika samozřejmě také úzce dotýká.

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *