Zadejte hledaný výraz

DIZAJN INSPIRACE INTERIÉR JINÉ MÓDA A STYL

Interiérové styly od Art Deco po Zen: Art Deco – moderna i dekorativní rafinovanost

Každý, kdo chce pohodově bydlet, si chce svůj domov zařídit tak, aby se v něm předně cítil jako doma. Pohodlně, útulně, ale také krásně, esteticky. Někdo intuitivně, jiná s jedinečným stylem a další s vytříbeným vkusem zařizují a zabydlují své oázy pokoje, své domovské přístavy. Pokud se zadíváme na prostředí, kde trávíme nejvíce času – domov přes fokus psychologie, najdeme jistě vztah mezi osobností toho, kdo v interiéru bydlí a toho, jak interiér vyhlíží, působí, vypadá. A jaký má styl – i interiér i jeho obyvatel. Ideální interiér doslova zrcadlí osobnost jeho majitele a mistrovské umění interiérového designéra, nebo architekta.

Náš seriál článků o stylech interiérového designu začneme od Art Deca.

Není každý art také deco

Dějiny umění nás učí, že Art Deco je samostatný a svébytný umělecký styl, skrývající v sobě takřka všechny obory vizuálního umění existující ve 2. a 3. dekádě 20. století: architekturu, malbu, grafiku a další výtvarní disciplíny včetně interiérového designu. Pokud jste někdy byli například v nádherném secesním Obecním domě v Praze, máte jakou takou představu. Jasně, secese není Art Deco, ale oba styly, nebo chcete-li umělecké směry existovali na světě přibližně ve stejnou dobu a jak to již ve světě umění chodí, vzájemně se ovlivnili.

Dejme ale slovo odbornici doslova na slovo vzaté, Janě Stachové, Head Architect & Managing Partner ateliéru boq architekti, která nabírala znalosti, zkušenosti a inspiraci i v hlavním evropském městě kultury, v Paříži.  

„Umělecký směr Art Deco byl veřejnosti přiblížen roku 1925 na světové výstavě, respektive Mezinárodní výstavě moderní uměleckoprůmyslové výroby v Paříži a své pojmenování dostal právě po této výstavě.

V té době byla velmi rozšířena secese, která oplývala výraznou barevností a oblými liniemi. Vedle ní se začaly zejména v architektuře prosazovat modernistické tendence, a právě snaha odklonit se od silné dekorativnosti, a fascinace průmyslovou revolucí, dala vzniknout novému směru. Tento směr je charakterizován snahou po nové ornamentice a novém tvarování, a přitom uplatňuje stále více strojní výrobu. Byla to zároveň doba experimentů, ve kterých se uplatňují kovy a plastické hmoty.

Pokud budeme hovořit o nábytku a interiéru, tak jeho tvůrci nacházeli inspiraci nejen v secesi, ale i v motivech nábytkových předmětů z období Ludvíka XVI., staroegyptského, japonského a čínského umění. Všechny prvky však byly interpretovány novým, modernistickým způsobem s rafinovanými tvary a liniemi.

Art Deco bylo snahou o zušlechtění každého každodenního běžného předmětu. Nábytek byl vyráběn z velmi kvalitního dřeva, slonoviny a drahých kovů a v počátcích si jej rozhodně nemohly dovolit široké vrstvy obyvatel.

Ale přestože byly kusy nábytku nabízeny v exkluzivních obchodech, v éře nábytkových předmětů nastalo období zjednodušování a napodobování. A tak bylo možné učinit z exkluzivního předmětu sériový výrobek, jeho výrobu zjednodušit a zlevnit, a výlučné předměty se tak mohly objevit i běžné obchodní síti.

Díky tomu styl Art Deco získal pozornost široké veřejnosti a jeho typické prvky tak byly používány napříč všemi obory – od architektury až po produktový design, šperky, výtvarné umění či módu.

Rozvoj stylu Art Deco ukončila druhá světová válka.“

Art Deco inspiruje i dnes

Mysleli jste si doposud, že Art Deco je umělecký styl patřící do historie a je jedním z ikonických vizuálních stylů belle epoque? Jistě nejste sami, hlavní architektka ateliéru boq architekti Jana Stachová nás elegantně a znale vyvede z omylu. 

„V současnosti vnímám určitý odklon od přísného minimalismu, který se v interiérech dlouhou dobu držel. Některé prvky, ať už jsou to výrazné solitéry (stoly, komody), či drobné dekorativní prvky (lampy, vázy) skvěle zapadají do jinak minimalisticky vyznívajících prostor.

A na druhou stranu vidím tendence i fascinaci dekorem v širším pojetí. Architekti i designéři stále častěji využívají prvky Art Deco, výrazně texturované materiály, barvy či oblé tvary. Spolu s pokrokem, který se odehrál ve světě materiálů a technologií tak vzniká nový směr, který světem interiérů začíná rezonovat.“

Co dodat? Art Deco byl tedy art i deco, výjimečný umělecký i dekorativní styl, který je inspirativní dodnes. A to tedy nejsou běžné vlastnosti všech uměleckých směrů a už vůbec ne všech stylů interiérového designu. Art Deco má krom nadčasovosti i to, co mu dodává esprit jako francouzskému parfému: vyváženost decentní, ne kýčové, ale umělecké rafinované dekorativnosti s citem pro tvarový detail a akcentem na kontrast. 

Článek vznikl díky podpoře medializuj.cz, portálu, který spojuje novináře s odborníky.

Foto: Wikimedia Commons

Budoár módní návrhářky Jeanne Lanvin v Muzeu dekorativních umění v Paříži

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *