Zadejte hledaný výraz

JINÉ TIPY

Praktické tipy, jak si poradit s koupí auta a následnou péčí

Koupě auta může být složitá, časově náročná a v mnohých případech i cenově nákladná záležitost. Auto, které si vyberete, bude vaším každodenním společníkem po několik let, proto je důležité nedělat unáhlená rozhodnutí a důkladně se na koupi auta připravit. 

Na co všechno myslet a jak se následně o auto starat, aby vydrželo co nejdéle? 

Tipy na koupi vhodného auta 

Víte, podle jakých parametrů vybírat vůz? Protože barva opravdu nehraje tu nejdůležitější roli. Zaměřit se musíte na více věcí.

Posuďte vaše potřeby 

Při výběru toho správného auta byste se měli zaměřit víc na funkčnost a praktičnost než na zbytečné vychytávky. Soustřeďte se na to a zamyslete se nad tím, k jakým účelům budete auto využívat. Mohou vám pomoci následující otázky: 

  • Kolik cestujících potřebujete přepravovat? 
  • V jakých podmínkách budete jezdit (sníh a led)? 
  • Budete řídit po městě nebo jezdit dlouhé trasy po dálnici? 
  • Kolik kilometrů ročně asi najezdíte? 
  • Budete autem jezdit jen do práce a vozit děti na kroužky? 
  • Bude se jednat o soukromé nebo služební vůz? 

Vytvořte si seznam 

Popřemýšlejte o tom, jaké auto se vám líbí a jaké byste chtěli a vytvořte si seznam, abyste měli všeobecný přehled: 

  • Značka
  • Model
  • Generace a rok vydání 
  • Styl karoserie (sedan, hatchback, kupé, kombi apod.) 
  • Typ paliva 
  • Objem a výkon motoru 

Zvažte váš rozpočet 

Při koupi auta rozhoduje nejen kvalita, ale i cena. V tomto bodě byste se měli zamyslet nad tím, kolik peněz můžete použít na koupi auta a jestli vaše měsíční náklady s ohledem na údržbu vozidla budou v pořádku. 

Všechno si propočítejte, abyste nebyli překvapení. Ke kupní ceně nezapomeňte připočítat i pravidelné měsíční náklady, tankování, servisní poplatky, ceny za náhradní díly a podobně. 

Nové nebo ojeté auto?

Nové nebo ojeté auto? Tuto otázku si pravděpodobně položí většina z vás. Názory jsou však různé. Někdo by si ojeté auto nekoupil ani za nic na světě, jiní zase považují koupi nového auta za zbytečné mrhání penězi. 

Dnes už existuje obrovská nabídka kvalitních ojetých aut, které splní vaše kritéria a potřeby stejně jako nové auto. Pokud si chcete koupit luxusnější auto, jednoznačně se vám vyplatí koupit ojeté. Pokud si ale plánujete koupit auto běžné značky, může pro vás být dobrou volbou i koupě nového. 

Inspirace: Záleží vám na designu auta? Vyberte si stylové hliníkové disky! 

Udělejte si průzkum 

Nabídka aut se každým rokem rozrůstá, proto zvažte všechny možnosti, nejen značku. Udělejte si průzkum hledejte a porovnávejte. V současnosti existuje množství informací, které najdete online včetně odborných a spotřebitelských recenzí, nástrojů na porovnávání cenových nabídek vozidel a informací o bezpečnostních a technologických funkcích. To vše vám pomůže vybrat si auto, které pro vás bude to pravé! 

Zaměřte se na výbavu auta 

Čím modernější model, tím vyšší úroveň vybavení. GPS, parkovací kamera, pohon 4×4, klimatizace, ergonomická sedadla, automatická nebo manuální převodovka. Promyslete si, co vše by auto mělo mít a co je “nice to have.” 

Určitě se nenechte zlákat výhodami, které možná ani nepotřebujete. Najděte takové auto, které bude mít pro vás dostačující výbavu. 

Vydejte se na testovací jízdu 

Pokud jste našli auto, které se vám zdá být vhodné, naplánujte si testovací jízdu. Při testovacích jízdách se často přijde na maličkosti, které vás buď přesvědčí nebo vás od koupi odradí. Je něco jiného si auto jen prohlížet a něco jiného, když s ním podniknete výjezd. 

Při testovací jízdě byste si měli všímat: 

  • jak auto jezdí na strmých kopcích 
  • jak auto brzdí, jaký je zvuk motoru 
  • jestli se v autě cítíte pohodlně, máte dostatek místa 
  • jak se manipuluje se sedačkami apod. 

Po zkušební jízdě více aut by měla být vaše volba jasná. 

Koupě auta

Pokud jste se konečně rozhodli pro některé auto, přichází čas na jeho koupi a s ní spojené papírování. Věnujte dostatečnou pozornost všem dokumentům. Před podpisem kupní smlouvy si důkladně přečtěte a zkontrolujte, zda obsahuje všechny dohodnuté náležitosti, od výbavy auta až po záruku. Pokud se vám něco nezdá, nebo vám není jasné, požádejte prodejce o objasnění. 

Nezapomeňte na pojištění automobilu 

Uzavření povinného pojištění je potřeba, a to co nejdřív po koupi, ideálně rovnou s koupí nového auta. Později můžete zvážit i různá připojištění nebo havarijní pojištění. Víte, kdy se vám havarijní pojištění vyplatí? 

Jaký typ auta zvolit, když jste…? 

  • Nezadané a bezdětné – menší, bezpečné auto, ideální do města s dostatečným prostorem v kufru a atraktivním designem (např. Ford Mustang nebo Mitsubishi Outlander) 
  • Maminy – rodinné modely, do kterých se bezpečně vejdou i tři dětské autosedačky s pohodlným nastupováním a s dostatečně velkým kufrem pro celou rodinu (např. Škoda Octavia, Nissan Qashqai, Volkswagen Passat nebo Audi A4) 
  • Podnikatelky – reprezentativní auto s elegantním designem a skvělými jízdními vlastnostmi (Mercedes-Benz, BMW X5, Land Rover) 
  • Starší dámy – bezpečný model s pohodlným nastupováním, který je praktický a komfortní zároveň (Dacia Sandero, Hyundai Bayon, Kia Stonic) 

Věděli jste, že koupit auto veterána může být někdy i výhodná investice?

Názvy a zkratky, které byste měli znát 

Když se pustíte do výběru vozu, narazíte jistě na spousty zkratek – a pokud nejste v nákupu aut zběhlí, může se stát, že některé pro vás budou nové. Níže pro vás přinášíme vysvětlení alespoň některých z nich. 

Obrázek od oknesanofa z Pixabay

ABS 

Zkratka ABS (Antilock Braking System), označuje podpůrný systém, který brání zablokování kol v případě brzdění na kluzkém povrchu.

AEB  

AEB (Autonomous Emergency Braking) je systém automatického nouzového brzdění, který vizuálně a zvukově varuje řidiče v případě, když se před ním nachází překážka. Systém AEB je schopný automaticky aktivovat brzdy a vozidlo bezpečně před překážkou zastavit.

BAS

BAS brzdový asistent, rozpozná nouzové brzdění od běžného a zkracuje brzdnou dráhu vozidla. Systém BAS umožňuje v případě nouzového brzdění vyvinout brzdný účinek bez ohledu na sílu a dokáže vytvořit maximální brzdnou sílu v průběhu několika milisekund. 

Centrální zamykání 

Jedná se o dnes už běžný systém zamykání všech dveří a dvířek od nádrže naráz. 

DSM

DSM, driver status monitoring, slouží k monitorování aktuálního stavu řidiče, například co se týká mikrospánku a obsahu alkoholu v dechu. 

ESP 

ESP, electronic stability program, je elektronický stabilizační systém, jehož účelem je zvýšit bezpečnost jízdy v kritických situacích a při průjezdu zatáčkami. 

Head-up displej 

Tento displej umožňuje promítání informací o jízdě, například rychlosti či zobrazení navigace na čelním skle. Nemusíte tak sledovat jiné zařízení a stále můžete sledovat cestu před sebou. 

Infotainment 

Tato doplňková výbava vozidla umožňuje spárovat telefon, připojit se na internet nebo zveřejnit krátké zprávy, jako počasí, na displeji na palubové desce. 

ISOFIX 

ISOFIX systém zajišťuje nejbezpečnější, nejjednodušší a nejrychlejší způsob úpravy upevnění dětské autosedačky v autě bez použití bezpečnostního pásu. 

TIP: Víte jak si vybrat vhodnou autosedačku? 

VIN

VIN číslo představuje důležitý údaj, který budete potřebovat například při uzavírání pojištění na auto. VIN, vehicle identification number, je kombinace znaků a čísel, která identifikuje vozidlo s výrobcem. 

Péče o auto 

Auta se často považují za mužskou doménu, proto se většina řidiček cítí vyděšená, když přijde na údržbu auta. Strach ze špatného opravení něčeho na autě může vést k neochotě řešit problémy s autem. 

Nedejte se však zastrašit. Pokud chcete zachovat dlouhověkost vašeho auta, pravidelná péče je důležitá. 

Poznejte své vozidlo 

Příručka k autu pravděpodobně nebude vaší první volbou pro čtení před spaním. Je však důležité přečíst si všechny důležité informace o vašem autě. Jelikož je každé auto jiné, může vyžadovat specifickou péči. 

Příručka může nabídnout tipy jak na péči o vozidlo a také vysvětlit, co znamenají výstražné kontrolky a symboly na palubové desce. 

Dodržujte servisní plán 

Z malých problémů se velmi rychle mohou stát velké problémy. Proto je vždy nejlepší nechat auto pravidelně překontrolovat v servise, abyste se vyhnuli problémům, které mohou významně snížit hodnotu vozidla. 

Během pravidelné kontroly dbejte v servise na to, aby postupovali přesně podle servisního plánu a nic nevynechali. 

Mějte s sebou vždy nouzovou soupravu 

V autě byste měli mít více než jen povinnou výbavu auta. Nikdy nevíte, co se může stát. Je vhodné mít i funkční pár propojovacích kabelů, správně nahuštěnou rezervní pneumatiku, baterku, lepidlo, kompresor a další pomocné nářadí. 

TIP: Víte, kolik reflexních vest je potřeba mít v autě a kde je nejlepší je umístit? 

Vyměňujte pravidelně olej 

Pravidelná výměna oleje je efektivní, relativně levná a může zabránit problémům s motorem. Motorový olej maže, chladí a konzervuje. Dbejte na správný typ oleje a viskozitu. 

Photo by Sergey Meshkov from Pexels

Všímejte si neobvyklých zvuků motoru 

Neobvyklé zvuky motoru jsou často náznakem problémů s vaším autem. Klepání, řinčení nebo přerušované zvuky však mohou značit i vážné problémy s motorem. Pokud tyto zvuky zachytíte včas, dají se opravit. Hned, jak je uslyšíte, dejte vše hned zkontrolovat. 

Nejvíce se motor opotřebovává na prvním kilometru po studeném startu. Vyhněte se proto opakovaným krátkým jízdám, při kterých se motor nestihne ani zahřát. Také omezte vysoké otáčky, které přináší vyšší opotřebování. Víc protáčet motor se doporučuje jen při prudkém stoupání a předjíždění. 

Najděte autu domov 

Garáž, přístřešek nebo parkovací místo pod širým nebem? Míst, kde parkovat vaše auto je několik a každé má své výhody a nevýhody. Auto zaparkované v garáži je chráněné před nepříznivými vlivy počasí (chlad, teplo, sluneční záření, vítr, kroupy, prudký déšť a sněhové bouřky) a před nečistotami z okolí. Pokud máte garáž, určitě ji využívejte. 

Pokud garáž nemáte, skvělým pomocníkem je i přístřešek pro auto, který by měl být dostatečně robustní, aby odolal drsným podmínkám počasí a současně před nimi chránil i vaše auto. 

TIP: Nemáte garáž a přemýšlíte o jejím pronájmu? Víte, na co si dát pozor? 

Auto několikrát ročně navoskujte 

Voskování auta byste měli naplánovat několikrát do roka. Nejenže tak chráníte povrch auta, ale pomůžete mu déle udržet barvu a lesk. Pokud chcete, aby vám auto dlouho vydrželo, zvažte i konzervování dutin a dna karoserie, ať už voskem nebo silikonovými přípravky. 

Odstraňujte zápach, myslete na čistotu a pravidelný úklid 

Existuje několik tipů a triků, jak se jednoduše zbavit zápachu v autě. Tím nejjednodušším je posypání sedadel a koberců sodou bikarbonou, nechat přes noc působit a následující den vysát. 

Pravidelné čištění a dezinfekce interiéru vám pomůže nejen odstranit nepříjemný pach, ale také zbavit se možných plísní, bakterií a skvrn. 

Chraňte pneumatiky 

Opotřebované pneumatiky mohou způsobit nebezpečnou jízdu hlavně ve špatném počasí. Dbejte proto na jejich ochranu. Věnujte pozornost stylu vašeho řízení. Tvrdá jízda může vést nejen k opotřebení pneumatik, ale i k trvalému poškození určitých částí vozidla. 

Tip: Víte, kdy je nejlepší čas pro přezutí pneumatik?

Výhody péče o vozidlo 

  • Vhodnou péčí můžete předcházet poruchám a předčasnému stárnutí automobilu
  • Auto bude dokonale čisté a lesklé 
  • Komponenty a karoserie auta zůstanou déle v kondici 
  • Můžete se vyhnout některým zbytečným opravám a ušetřit tak 

Koupě auta se může zdát jako komplikovaná věc, protože si chcete vybrat správně – za dobrou cenu, dobrou kvalitu, která vám vydrží. Myslete na sebe i vaše blízké, na komfort i bezpečí celé posádky. 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *