Co pít a co nepít v letních vedrech?
Tahle téměř hamletovská otázka se týká nejenom pití alkoholu, ale i obecně tekutin v rámci pro zdraví a život veledůležitého letního pitního režimu. Takže odpověď jako z pohádky Veronika: „Ano, i ne!“, můžeme rozvést třeba takhle méně šalamounsky: „Pít tekutiny pochopitelně ano, a více, než když slunce nepálí, ale alkohol radši ne.“
Má to samozřejmě patřičné vědou podložené zdůvodnění. Pokud si vzpomeneme na školní bioologii, víme, že náš živočišní druh vydrží bez jídla řádově týdny, bez vody však jenom pár dnů a není to jenom proto, že až kolem 55-78 % lidského organismu tvoří voda. Bez vody jednoduše nelze žít, potřebujeme ji na základní fungování všech systémů a orgánů našeho organismu a je i důležitou součástí tělesné termoregulace.
I proto je doslova životně důležité vědět nejenom proč vlastně musíme pít, ale také kolik, jak často a čeho máme pít. A pitný režim také poctivě dodržovat, zejména v létě.
Dehydratace je, když…
… má náš organizmus méně vody, než potřebuje pro své fungování. Naše tělo denně vyloučí kolem 1,85 – 2,6 litru vody, v létě i více a toto množství potřebujeme v zájmu vyvážené vodní bilance tělu vrátit. Přibližně 300 ml naše tělo dokáže vyprodukovat samo, kolem 900 ml vody přijímáme ze stravy a zbytek musíme vypít, denně je to odhadem 1,6-2 litru. Každý boží den, průběžně, pravidelně, za celý život je to přibližne 40 hektolitrů tekutin.
Žízeň je již prvním příznakem dehydratace a spoléhat se na to, že stačí pít až když máme pocit žízně, není zdravá hydratační strategie. Jediný spůsob, jak se dá dehydrataci vyhnout je správná hydratace, nastavená v pitním režimu, která má své pravidla:
- pijte často, pravidelně, ještě předtím, než pocítíte žízeň a v menších dávkách, vypít na ex litr vody po tříhodinovém treku vyprahlou krajinou není zdravé
- pít je třeba začít hned po probuzení s vědomím, že šálek čaje či kávy nemá šanci vyrovnat noční hydratační deficit
- ani opačný extrém není to pravé ořechové, lidé nejsou velbloudi a vskutku nám nepostačí ráno vypít 3 litry „do zásoby“ a pak již nepít nic, naše tělo na to není stavěné
- kouzlo je v pravidelnosti a správném dávkování
- zvláště je nutné dohlížet na pití dětí, protože nemají vyvinut mechanismus pocitu žízně, pití jim musíme nabízet častěji, i když necítí žízeň
- podobně senioři také zapomínají pít, jejich potřeba hydratace je obecně nižší, jako u dospělých nižšího věku, proto je nutné jim pomoci rozložit pití rovnomerně počas dne v pravidelných dávkách
- v létě lidské tělo najlépe hydratují ne chlazené nebo ledové nápoje, ale ty vlažné, s pokojovou teplotou vyšší než 16 °C
Co v létě pít a co nikoliv…
… bysme měli vědět všichni, oplatí se to ale zopakovat.
Ideální je čistá pramenitá voda, samozřejmě i ta pitná z vodovodního kohoutku, z veřejné vodovodní sítě a klidně i ze studny – skontrolovaná hygieniky. To, že odborníci doporučují jednoznačně jako najzdravější nápoj vodu ale puritánsky neznamená, že nemůžeme mít náš pitníček pestřejší.
Obecně doporučované lékaři i medicínskými experty na výživu jsou i méně mineralizované minerální vody bez přidaného oxidu uhličitého, slabé zelené čaje, s mírou i černé, ovocné a bylinkové, všechny ale neslazené.
Osobní nápojový lístek letního pitního režimu můžeme překládat i ovocnými či zeleninovými šťávami – ne však koncentrovanými, ale ředěnými vodou a v žádném případě ne doslazovanými. Ideální je i čistá voda s nakrájenými plátky ovoce. Možná se budete divit, ale mléko a kakao sice pijeme, ale oba nápoje lze dle odporníků spíše považovat za tekutou výživu a neměli bysme je zařazovat mezi sortiment nápojů pitního režimu a jejich vypitý objem počítat do celkového objemu vypitých tekutin.
Měli bychom se vyhýbat silně mineralizovaným minerálním vodám, nápojům syceným oxidem uhličitým a zejména všem slazeným a ochuceným nápojům. O nezdravých účincích cukru nejenom na zubní sklovinu zřejmě nemusíme psát, známe je všichni, mnoho lidí ale zřejmě ani netuší, že přidaný cukr zvyšuje pocit žízně. Podobné účinky má i chinin a specialitou je kofein. Má sice prokazatelně povzbuzující účinky, je však také považován za návykovou látku a krom toho má diuretické, tedy močopudné účinky, co přispívá k dehydrataci.
Kávu z výše popsaných důvodů nemůžeme počítat do denního objemu příjmu tekutin v rámci pitného režimu, a když si ji dopřejeme, tak s pohárem vody.
„Tož, občas si dám“…
… je sice taková naše typická, ale ne ta správná strategie co se pitného režimu a alkoholu týče. V letních vedrech není radno pít alkohol, i když ten v našich končinách k letním večerům a obecně k životnímu stylu patří. Není žádné tajemství, že v objemu vypitého alkoholu na hlavu – počítají se tam všichni obyvatele, i abstinenti a děti – patříme dlouhodobě do první desítky. Navzdory tomu, že všichni zřejmě známe až devastační účinky nadměrného pití na lidský organizmus.
Nejsme sice Armáda spásy, v každém případě však musíme spolu s odborníky zdůraznit, že kontrolované pití prakticky neexistuje a pokud nechceme skončit jako alkoholici se všemi zdravotními i sociálními důsledky, prevencí je jedině důsledná abstinence. Alkohol tudíž nepatří do pitného režimu a v letních vedrech může přispět nejenom k akutním zdravotním stavům, ale i úrazům a zdravotním komplikacím.
Lékaři vědí, že v mezinárodní klasifikaci chorob WHO je až 40 kategorií poruch zdraví, které mají alkohol přímo v názvu a navíc kolem 200 dalších diagnoz, na kterých vzniku se konzumace alkoholu podílí.
Kolik tedy musíme pít?
Je to v podstetě jednoduché: kolik potřebujeme a není radno to přehánět – s pitím i nepitím. Málo tekutin je cesta k dehydrataci a nadměrné pití může poškodit naše játra a srdce a není zdravé pro vylučovací, trávicí i kardiovaskulární soustavu našeho těla. Neexistuje ovšem obecné pravidlo, kolik musíme denně vypít, množství tekutin, které organizmus potřebuje je individuální.
Potřebu tekutin ovlivňuje nejenom fyzický a zdravotní stav konkrétního člověka, hmotnost, pohlaví, ale i množství externích faktorů, včetně fyzické zátěže, teploty a vlhkosti vzduchu a proudění vzduchu. Proto nezkoušejte pít jakékoliv doporučované množství, o kterém se dočtete na internetu – kdybychom jsme udělali soft průřezovou analýzu doporučovaných objemů, pohybovali bysme se ve škále 1,5 – 5 litrů denně.
Lékaři a vědci doporučují počas letních věder vypít přibližně 4 dl tekutin na 10 kg hmotnosti, což při hmotnosti 70 kg představuje 2,8 litru tekutin denně. Ideální je nastavit režim pití na 2 dcl každou hodinu.
Užívejte léto ve zdraví a nezapomínejte na zdravý, pravidelný pitný režim. Je součástí prevence, která je nejenom pro zdraví ženy životně důležitá.
Ján Schneider
foto: Pexels