Den bezpečnějšího internetu
Druhé únorové úterý je každoročně již 20 let Dnem bezpečnějšího internetu. Není to jeden z bizarních svátků typu „Den π“ nebo můj aktuální favorit: „Mezinárodní den omylů v kalendáři“, který příznačně připadá na 30. únor. Den bezpečnějšího internetu je z jiného, vskutku vážnějšího soudku.
Den bezpečnějšího internetu byl zařazen do kalendáře již v roce 2004 v rámci prvního akčního plánu pro bezpečnější internet jako iniciativa projektu Safe Borders financovaného Evropskou unií. Během 20 let se Den bezpečného internetu stal důležitým mezníkem v online bezpečnostním kalendáři. A ze svého tradičního evropského teritoria se postupně rozšířil na všechny kontinenty. Dnes tento důležitý den oslovuje miliony lidí ve více než 180 zemích a teritoriích naší planety.
Filozofie, poslání a cíl
Za 20 let se internet zejména nástupem sociálních sítí poměrně zásadně změnil a dnes ho již nemůžeme považovat za silný nástroj skýtající obrovské možnosti a příležitosti na vzdělávání, získávání nových vědomostí, schopností, dovedností či jejich zlepšování. Dnes můžeme považovat fenomén internetu i za prostor, kde číhá mnoho rizik a nástrah, zejména na děti, mladé užívatele. Ale i na nezanedbatelnou část dospělé populace, která neumí kriticky myslet a rozlišovat fakty od lží, které se za fakty vydávají.
Poslání a cíl Dne bezpečnějsího internetu, zadefinované již před 20 lety se nezměnili, změnilo se ale prostředí, na jehož vyšší bezpečnost tento den apeluje. Zvýšit informovanost dnes již nestačí, Den bezpečnějšího internetu apeluje na přijímání konkrétních opatření na zabezpečení ochrany a posilnění postavení dětí a mladých lidí, kteří jsou online.
Den bezpečnějšího internetu každoročně vyzývá poměrně široké spektrum aktérů a „hráčů“, kteří mají kompetence a dosah na poskytování bezpečnějšího a lepšího digitálního prostředí pro mladé uživatele. A nejde přitom jenom o nadnárodní, mezinárodní subjekty s rozhodovací pravomocí, tvúrce politik, ale i aktéry na státních a regionálních úrovních, včetně mimovládních subjektů občanské společnosti. Samozřejmě nevyjímaje zástupce průmyslu, IT, vědecké instituce, ale i pedagogy, rodiče a v neposlední řadě i mladí lidé, na které je celá iniciativa cílena.
Den bezpečnějšího internetu v Evropské unii
O tom, že ochrana nezletilých na internetu a posílení jejich postavení prostřednictvím příslušných dovedností je v EU klíčovou prioritou svědčí i přijetí Aktu o digitálních službách Evropskou komisí. Tento první nástroj na světě konkrétně řeší kybernetické šikanování, nezákonný obsah a zjednodušení obchodních podmínek. Již od loňského roku platí Akt o digitálních službách pro velmi velké online platformy. A velmi velké internetové vyhledávače aplikují pravidla aktu o digitálních službách na všechny platformy od 17. února 2024.
Podpora reálného aplikováníí aktu o digitálních službách, Evropská strategie vytváření lepšího internetu pro děti (BIK+) se od roku 2022 zaměřuje na digitální služby přiměřené věku a přispívá k zajištění toho, aby každé dítě bylo bezpečné, posílené a respektované online.
Den bezpečnějšího internetu v Česku
Koordinátorem tohoto dne je u nás Safer internet centrum Česká republika, které spravuje sdružení CZ.NIC. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra již tradičně pořádá preventivně-výchovnou akci v Den bezpečnějšího internetu 6. února 2024. Její součástí je i odborný seminář blíže představující vybrané dílčí aktivity a projekty, jako jsou doporučení AI, Cyber Academy, příručka pro rodiče a další aktivity pod heslem „Společně za lepší internet“.
Ján Schneider
foto: SID