Zadejte hledaný výraz

INSPIRACE OSOBNÍ ROZVOJ PSYCHOHYGIENA ROZHOVORY ŽURNÁL

Eva Andriessen: Díky koučinku pomáhám druhým žít šťastnější a spokojenější život

Eva Andriessen

Certifikovaná koučka Eva Andriessen se specializuje na osobní vztahy a pracuje s klienty u nás i v zahraničí. Koučovacím metodám se věnuje více než 10 let, studovala v Londýně, v Holandsku i Abu Dhabí. Pomáhá lidem objevit svůj talent a žít spokojenější život.

Co Vás přivedlo ke koučinku?

Touha být součástí něčeho většího, než jsem já sama. Prožívat svůj život jako člověk, který dělá práci, která ho naplňuje, inspiruje a přináší smysl, abych mohla být přítomná svému partnerovy, dětem a rodině. Mou přirozeností je podporovat druhé a pomáhat jim využít na maximum jejich potenciál a dosahovat vizí budoucnosti v oblastech, o kterých si myslí, že jsou nedosažitelné. Koučink mi přijde jako ta nejlepší volba.

S jakými problémy lidem pomáháte? Specializujete se na nějaký typ koučinku?

Specializuji se na osobní vztahy ve všech oblastech lidského bytí. Vztahy jsou naší biologickou součástí a potřebou, proto vidím, jak je klíčové pomáhat lidem v této oblasti. Ať už jde o rodičovství, leadership, management, sport nebo rodinu, tak bez kvalitních vztahů žijete malý život a „vysycháte“.

Vytvořila jsme si svou metodiku koučinku, která vychází z několika hlavních směrů: ontologického koučinku, transformačního koučinku, performance koučinku,kognitivní terapie, psychoanalýzy a dalších.

Co je podle Vás nejčastější příčinou dlouhodobé životní nespokojenosti?

Nejvíce lidi znepokojuje obava, že zaslíbení bezpodmínečné lásky vyžaduje od člověka, aby popřel sám sebe, aby rezignoval na vlastní já a rozloučil se se svou individualitou. Lidé se bojí, že se budou muset vzdát svých zájmů a zálib. Vše nejčastěji vychází z nedostatečného pocitu vlastní hodnoty a neochoty se podívat na sebe jako na zdroj svého utrpení.

Lidé si často raději stěžují a hledají příčinu někde venku (mimo ně). Chtějí změnit své okolí, partnery a myslí si, že tím se to vše vyřeší. Vede to však ještě k většímu zoufalství. Také si lidé často myslí, že je na nich něco špatně, že by se měli napravit, což způsobuje jejich nespokojenost a bolest.

Jinými slovy, lidé nevědí, kdo jsou skutečně, proto se snaží být někým, kdo si myslí nebo vědí, že by měli být.

Jakým způsobem probíhá koučování? Osobně nebo na dálku?

Já vlastně nedělám klasický koučink. Kombinuji několik metod, které mezi sebou speciálně spojuji do jednotného celku, jenž poskytuje klientům přístup k transformaci jejich způsobu bytí a způsobu jednání/chování.

Většina mých klientů není z Brna a okolí, proto koučinky probíhají online pomocí Skype nebo Zoom. Tím, že koučuji i v angličtině mám spoustu klientů ze zahraničí. Nedávno jsem počítala, že už jsem koučovala lidi z 18 zemí světa.

Koučujete i v angličtině. Liší se nějak koučink podle národností?

Neliší, všichni na světě řešíme to stejné – chceme někam patřit a chceme, aby nás měl někdo rád. K tomu jsme předurčeni biologicky. Takže vůbec nezáleží na kultuře nebo náboženství. Koučovala jsem lidi z Japonska, Singapuru, Iránu, Libanonu, Keni a řešila jsem s nimi to samé, co řeší lidé v České republice nebo v Evropě.

Co je to ontologický koučink?

Klasický koučink je proces, podporující hledání individuálních řešení změny chování a jednání a rozvoj člověka v jím zvolené oblasti, aby dosahoval požadovaných a očekávaných výsledků. Ontologický koučink je jiný. Ontologický koučink si klade otázku: „Co ovlivňuje chování a jednání?“

Ontologie je nauka o bytí člověka. Jde k jádru toho, kdo jsme jako lidé a co prožíváme. Často se lidé zabývají jen svým chováním a přemýšlejí, co by měli dělat jinak, aby dosáhli změny výsledků. Ale to je většinou málo. Je potřeba jít více do hloubky a podívat se na to, co se s námi děje vnitřně na:

  • naše vnitřní tělesné pocity,
  • myšlenky, vzpomínky a myšlenkové procesy,
  • naše emoce,
  • nálady.

Vše, co se s námi děje vnitřně nevědomě ovlivňuje naše chování, což má vliv na naše výsledky. Dokonce bylo vědecky zjištěno, že náš mozek se rozhodne o tom, jak se budeme chovat a jak budeme jednat o 6 vteřin dříve, než si toho jsme schopni uvědomit. Nejlépe popsaný princip ontologického koučinku vystihuje toto schéma:

Jste certifikovanou koučkou na objevování talentů. Opravdu každý z nás má nějaký talent? Proč bychom měli znát svůj talent?

Každý z nás má nějaký talent. Oblast činnosti nebo zájmu, kde se cítíme jako ryba ve vodě a dostáváme se do „flow“ (proud). Jsou to činnosti, které nám jdou snadno a lehce a často jim ani nevěnujeme pozornost, protože je nám to tak přirozené, že si myslíme, že to přece musí umět každý. A to je přitom naše největší hodnota. Lidé objevením svého talentu získají přístup ke své hodnotě. Zvýší se jim sebevědomí, uvědomí si, že jsou dostateční a jedineční. Také si většinou najdou práci, která je baví a je jejich sebevyjádřením.

Co máte na své práci nejraději? Naopak je něco, co ráda nemáte?

Koučink mi poskytuje prožívání něčeho většího, než jsem já sama. Smyslu, který pomáhá druhým žít spokojenější a šťastnější život, který milují. Co mě na mé práci nejvíce baví je ta představa, že se moji klienti vrací zpátky domů, jsou sebenaplnění, přítomní teď a tady svým partnerům, dětem, rodině a sami sobě. Nemohu říct, že bych nějakou část své práce neměla ráda, ale spíše bych řekla, že mě mrzí, že nemohu pomoci všem, co by mou pomoc potřebovali.

Pracujete společně s manželem. Jak vám funguje vaše spolupráce? Jak se vám daří skloubit pracovní a rodinný život?

Ani nám se nevyhýbají hádky, frustrace, nedorozumění a stížnosti jeden na druhého – jsme jenom lidé. Díky učení, které společně šíříme si dokážeme vytvářet budoucnost, ze které v přítomnosti jednáme. Díky radikální upřímnosti, pravidelné obnově integrity našeho vztahu, procesu omluvy a odpuštění, neustálému osobnostnímu rozvoji, rituálům, návykům a společné práci na něčem větším, než jsme mi sami,prožíváme život, který milujeme.

Řekla bych, že jsme tím, co učíme, a to co učíme, tak i žijeme. Náš domov je jakousi laboratoří lásky a výzkumným centrem osobních vztahů.

Váš program Mistrovství života trvá 30 týdnů. Proč tak dlouho?

Profesor psychologie a ředitel Výzkumného centra pro prevenci rakoviny při University of Rhode Island ve svých vědeckých studií věnujících se procesu změny uvádí, že překonání zlozvyků trvá v závislosti na odhodlání a víře člověka od 60 do 1000 dnů. Profesor Anders Ericsson tvrdí, že k dosažení mistrovské úrovně v jakémkoliv oboru nebo činnosti lidského zájmu je zapotřebí provádět 10000 hodin záměrný trénink, což je přibližně 5 let života.

Program Mistrovství Života trvá 7,5 měsíce, 45 hodin osobního koučinku, 210 vypracovaných cvičení, 30 hodin práce v pracovních sešitech.

Pokud někdo chce udělat skutečnou změnu ve svém životě, tak program Mistrovství Života je vymyšlený tak, aby lidem pomohl změnit jejich zlozvyky ve vnímání sebe sama a svého okolí. Jinými slovy, aby začali vidět svět očima lídra, který v přítomnosti jedná z vytvořené budoucnosti a efektivně uplatňuje leadership jako své přirozené sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti.

Hodně cestujete. Ve které zemi se vám líbilo nejvíce?

Svoje cestování bych rozdělila na etapu před narozením dětí a po jejich narození. Než se mi narodily děti, cestovala jsem do zemí a vybírala jsem si místa, kde jsme nepotkali mnoho turistů. Moc se mi líbilo na Papui Nové Guinei, kde jsme se dostali do míst, kde ještě neviděli bílého člověka.Miluji pralesy. Byla jsem v Amazonské pralese, na Sumatře, Borneu a dalších místech. Teď po narození dětí cestujeme spíše po Evropě, i když minulý rok jsme i s malým Williamem (14 měs.) byli v Mexiku, kde jsme potkali na mezinárodním leadership kurzu Katherine Woodward Thomas, která přiletí do České republiky a povede zde dva workshopy.

To zní zajímavě. Jaké workshopy Katherine povede?

Katherine se stala naší rodinou kamarádkou a při sdílení našich vzájemných vizí budoucnosti jsme se dohodli, že přivedeme její světově uznávané kurzy do České republiky. Povede dva její kurzy:

  • Vědomé prožívání rozchodu (rozvodu)
  • Vědomé osobní vztahy

Jako zajímavost mohu přidat, že obě její knihy Calling in „TheOne“ a ConsciousUncoupling budou příští rok vydány v českém jazyce. Více můžete sledovat na našich stránkách osobni-vztahy.cz.

Máte oblíbené motto nebo citát?

Věřím v růžovou. Věřím, že smích je nejlepší spalovač kalorií. Věřím v líbání. Věřím, že až bude zle, tak budu silná. Věřím, že šťastné dívky jsou nejkrásnějšími dívkami. Věřím, že zítra je další den a věřím v zázraky. AudreyHepburn

Co byste vzkázala ženám, které by se chtěly stát koučkou? Jaké kroky je potřeba udělat?

Pokud chcete být dobrý kouč, tak budete potřebovat dobré osobní kouče.

Jako první krok je důležité vybrat si kvalitní trénink, ve kterém doslova zažijete osobní transformaci. Žádný rychlokurz s manuálem z vás neudělá dobrého kouče. Jedině 10 000 hodin záměrného tréninku vás může posunout na mistrovskou úroveň mezinárodně vyhledávané koučky.

Za druhé, kdo nemá rád sám sebe, nemá dostatečný pocit vlastní hodnoty a neví kdo je, tak nemůže udělat změnu v životech druhých lidí. Lidé, kteří spíše potřebují pomoci, nemohou pomáhat druhým.

Většina lidí se domnívá, že stačí absolvovat kurz, kde dostanou manuály a vyzkouší si koučování ve dvojicích a mohou jít rovnou do terénu. Pak jsou překvapení a zklamaní, že je velmi těžké získat a udržet klienta.

Za třetí, koučink není jen o koučování, ale je to i aktivní obchodní a marketingové činnosti. Neustálého investování peněz a času do osobnostního rozvoje a osobního koučinku. Pokud totiž nebudete v neustálé konverzaci o tom, jak být koučem, nemůžete očekávat, že budete dobrý kouč.

redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *