Zadejte hledaný výraz

AKČNÍ TIPY DOPORUČENÉ TECHNOLOGIE TISKOVÁ ZPRÁVA TRENDY VZDĚLÁVÁNÍ

Generace Z je jiná, školy se musí umět přizpůsobit

Vzdělávací návyky generace Z se zásadně proměnily. O tom nově přináší data unikátní výzkum vzdělávacích návyků Generace Z, který provedl výzkumný ústav STEM pro vzdělávací organizaci Nekrachni. Zatímco 89 % studentů si přeje častější využívání technologií ve výuce, realita českého školství za jejich potřebami zaostává.

„Naše generace se učí jinak než naši předchůdci, jako první generace studentů jsme vyrůstali s technologiemi. Namísto učebnic preferujeme informace z krátkých videí na sociálních sítích a používáme umělou inteligenci. Je potřeba tuto změnu v učení reflektovat i ve vzdělávání,“ říká Maria Šimůnková, ředitelka organizace Nekrachni. „Nechceme však pouze kritizovat – naším cílem je zahájit konstruktivní mezigenerační dialog. Chápeme, že změna není jednoduchá, ale věříme, že společným úsilím můžeme vzdělávání posunout blíže k tomu, jak se dnešní generace skutečně učí. Právě proto jsme uspořádali pilotní expertní kulatý stůl na toto téma společně se zástupci nadací, NPI, neziskových a studentských organizací. Získali jsme tak podklady, jak pro další pokračování výzkumu, tak i kulatých stolů a implementaci doporučení výzkumu.“

Umělá inteligence ve vzdělávání

Výzkum odhalil, že 45 % všech dotázaných studentů již má zkušenost s nástroji umělé inteligence, přičemž mezi středoškoláky je to dokonce 68 %. Nejpoužívanějším nástrojem je ChatGPT (89 % uživatelů AI), následovaný aplikací Photomath (43 %). Zajímavou informací také je, že třetina studentů (34 %) se zároveň setkala se zákazem používání AI od učitelů, zatímco pouze čtvrtina (24 %) dostala úkol, který práci s AI přímo vyžadoval.

Rozpor mezi preferencemi a realitou

Výzkum poukázal na významný rozpor mezi tím, jak by se studenti chtěli učit a jak skutečně probíhá výuka. Dalším poznatkem výzkumu je, že studenti považují za nejpřínosnější debatní a diskusní hodiny, ty jsou však ve školách nejméně časté. Naopak převládá frontální výuka, kterou studenti hodnotí jako méně efektivní.

Nové způsoby učení

  • 82 % studentů se učí nárazově především na testy
  • YouTube je hlavním zdrojem informací pro sebevzdělávání (21 % studentů)
  • 84 % uživatelů AI využívá při domácí přípravě
  • vlastní poznámky z hodin zůstávají nejdůležitějším studijním materiálem (82 % studentů)

O výzkumu

Výzkum byl realizován v dubnu 2024 na reprezentativním vzorku 1536 studentů ve věku 11-19 let. Sběr dat proběhl online metodou CAWI a zahrnoval žáky základních škol i studenty středních škol různých typů.

Kompletní výzkumná zpráva je k dispozici na https://jakseucimemy.cz/

Foto: pexels, pixabay

Štítky
redakce

Jsme ženy a podporujeme se navzájem v našich snech. V tom, co nás skutečně naplňuje a dělá nám radost. Virtuální místo pro všechny ženy, které touží po změně a chtějí růst.

  • 1

Může se hodit

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *