Grilovací sezóna je tu!
Grilování patří k létu. Grilování není jen o tom, si udělat oběd či večeři, ale je i společenskou událostí. Tabule by měla být nádherně prostřená, neměly by chybět květiny. Maso musí být čerstvé nebo dobře naložené, nesmí chybět omáčky a dipy k dochucení, mořská sůl a čerstvě mletý pepř. Křupavá a čerstvá zelenina a samozřejmě ideálně domácí křupavé bagetky nebo čerstvý chléb. Nezapomeňte na karafu studené vody. A samozřejmě pořádně nachlazené pivo anebo ještě lépe dobré víno. A dnes Vám dáme několik dobrých tipů, jak správně spárovat pokrmy na grilu s víny.
V dnešním článku se budeme věnovat rybám. Ryb je mnoho druhů a jistě každý z nás má nějakou svojí oblíbenou. Chuť naší oblíbené ryby však můžeme ještě podtrhnout dokonale vybraným vínem. To je potom opravdu gurmánský zážitek.
Mezi nejčastější grilované ryby se řadí losos, pstruh, pražma, mořský vlk, ale i treska nebo candát. Čím dále častěji se setkáváme i s tuňákovými či žraločími steaky. Hodné oblíbené jsou i steaky z mečouna. Nezapomínejme, že ryba musí být opravdu čerstvá, jinak nebude dobrá a může být i zdraví nebezpečná. Čerstvost na prvním místě!!!
Jak správně rybu připravit? Důležitý je olivový olej. To je základ. Potom sůl a pepř. Ryba musí být dobře osolená. A pak už záleží na naší fantazii. Nejlepší jsou čerstvé bylinky a případně i trošku másla, pokud rybu grilujeme v alobalu.
Z nejčastěji používaných bylin je to rozmarýn, tymián, dobromysl, estragon nebo koriandr. U lososa je obzvlášť žádaný kopr. Téměř ke všem rybám se hodí i citronová šťáva nebo kůra jako součást marinády. Pozor, ryby marinujeme jen krátce, maximálně pár hodin.
Nezapomínejme na to, že každá ryba vyžaduje jinou dobu „grilování“ a hlavně, po sundání ryby z grilu nezapomeňte na to, že je potřeba rybu nechat odpočinout, tzn. Alespoň 5 minut ji nechat v klidu, ať maso krásně změkne a propojí se všechny chutě. A teď už zbývá jen vybrat to správné víno.
POZOR, PRO NAŠE ČTENÁŘE JSME PŘIPRAVILI 20% SLEVU. STAČÍ JEN PŘI OBEJDNÁVCE VLOŽIT DO SLEVOVÉHO KUPÓNU KÓD: JOGRILOVANI
Párování Víno a Jídlo – pár rad od šéfkuchaře ze země vínu zaslíbené
Steak z mečouna
V misce smícháme pár lžic olivového oleje a trošku citrónové šťávy. Tak akorát na potření steaku. Do směsi nakrájíme slabé plátky česneku a přidáme pepř a sůl dle chuti. Steaky pak potřeme směsí, necháme cca 30 min odležet a dáváme na rozpálený gril. K takto připravenému steaku z mečouna se výborně hodí:
Rkatsiteli Tsinapari – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Khikhvi Tsiskari – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Pstruh s máslem a bylinkami
Celého pstruha nejprve zvenku potřeme olivovým olejem. Osolíme a opepříme. Vnitřek pstruha rovněž osolíme a opepříme a přidáme čerstvé bylinky – dobromysl a tymián – ideální je varianta citronového tymiánu, ale i ten klasický je výtečný. Zakapeme troškou olivového oleje a přidáme plátek másla. Nádherné se propojí všechny chutě uvnitř pstruha a maso bude propečené a šťavnaté. Nakonec nakrájíme 6 plátků citronu, dáme je z každé strany 3 na pstruha a zabalíme ho do alobalu. Citrón nám zajistí, že se kůže nepřipeče k alobalu a bude mít fantastickou chuť. K takto připravenému pstruhu se náramně hodí:
Tsinandali – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Mtsvane – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Tuňák
Steaky z tuňáka jsou opravdovou delikatesou. Nezapínejme, že správně ugrilovaný steak nesmí být propečený. Praví gurmáni opečou jen pár milimetrů masa z každé strany a vnitřek je syrový. Samozřejmě každému dle jeho chuti. Vzhledem k chuti tuňáka doporučujeme jen potřít olivovým olejem, osolit a opepřit. Po dokončení grilování doporučujeme pokapat citronovou šťávou a podle chuti ještě dosolit či opepřit. K tomuto pokrmu doporučujeme toto víno:
Kakhuri – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Alexandrouli – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Losos
Lososa budeme nejdříve marinovat. Do olivového oleje, tak akorát na potření lososa přidáme pepř a sůl, trošku citronové šťávy a citrónové kůry a několik snítek rozmarýnu. Směs dobře promícháme a potřeme tím celého lososa. Potíráme několikrát, ať maso dobře absorbuje marinádu. U lososa je to obzvlášť důležité. Ideální je, pokud máme celý filet i s kůží. Lososa následně, po cca hodině marinování v chladu zabalíme do alobalu a dáme na hodně rozpálený gril. Nemusíme se bát, neboť kůže naspod nedovolí, aby se maso spálilo. Lososa na grilu neobracíme. Vršek se při dobře rozpáleném grilu totiž upeče sám /pokud je alobal ze všech stran utěsněn/. Chuť takto grilovaného lososa je fenomenální a doporučujeme k němu:
Vardi – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU
Vazis Tsremlebi – OBJEDNAT VÍNO S 20% SLEVOU