Inspirace a tipy: jak naučit děti jezdit na kole?
Rodiče se většinou už v očekávání těší na to, až jednou budou u prvních krůčků nebo prvních slov svého dítěte. Těší se, až uslyší jeho hlas, uvidí ho se usmívat, hrát si a stanou se jeho průvodci po světě a naučí ho všechno nové.
A jelikož jsou Češi národem cyklistů, jednou z dovedností, kterou chtějí často jako rodiče své děti naučit, je jízda na kole.
Jezdit na kole se může zdát jako hračka. Prostě jen držíte řidítka, šlapete a užíváte si okolní krajiny a větru ve vlasech. Vzpomeňte si ale na svoje začátky. Na začátku se všechno nové zdá obtížné a je třeba se to naučit. Jak tedy naučit děti jezdit na kole?
Kdy začít s dětmi jezdit na kole?
Na řadu přichází otázka, kdy začít s dětmi jezdit na kole. Většina rodičů nadšená do cyklistiky absolvuje první cyklovýlety s dětmi v cyklosedačkách. Už tak podporují zájem dětí o sport. Ale kdy je ten správný čas pořídit dětem první kolo?
Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje. Každé dítě je jiné – zatímco jedno se hrne všechno vyzkoušet bez zábran už ve 3 letech, jiné se bojí ještě před nástupem do školy. Proto je třeba zvážit individualitu každého dítěte.
Ideální věk, kdy začít dítě učit na kole však je v rozmezí 3 až 8 let. V průměru se děti naučí jezdit na kole okolo 5. roku života.
Ještě předtím, než se dítě začne učit na kole…
V období, kdy ještě není ten správný čas na to, aby bylo dětem svěřeno do rukou jízdní kolo, můžete přeci jen pracovat na tom, aby jednou vaše dítko mělo k jízdě na kole kladný vztah. Jak na to?
Trénujte rovnováhu
Rovnováha je schopnost, kterou jízda na kole bezpochyby vyžaduje. Podporovat rozvoj rovnováhy můžete různými dovednostmi.
Trénovat rovnováhu je důležité nejen pro pohybové aktivity, rovnováha může ovlivnit také koncentraci ve škole a vykonávání běžných každodenních činností. Zároveň rovnováha pomáhá dětem získat potřebnou sebedůvěru.
A jak konkrétně rovnováhu trénovat?
- Pořiďte dětem balanční podložky, polokoule a lávky pro rozvoj rovnováhy a koordinace
- Nechte děti balancovat na obrubníku nebo je vemte na kladinu
- Pořídit domů můžete také například koloběžky
Začněte na odrážedle!
Od chvíle, kdy dítě zvládá chůzi, můžete začít s dětským odrážedlem. I odrážedlo totiž pomáhá s rozvojem rovnováhy, navíc se dítě rychle seznámí se základními principy zatáčení, které se mu budou také do budoucna hodit. Zároveň se dítě naučí lépe odhadovat vzdálenost.
Odrážedlo může dítěti pomoci nabrat sílu nejen do nohou, ale i do celého těla. Sed na sedadle může mít pozitivní vliv na rozvoj kyčelních kloubů a dítě se také velmi rychle naučí rovnováze a koordinaci pohybů, které jsou při jízdě na kole potřeba.
Následně dítě může z odrážedla přejít na:
- Dětskou tříkolku, která má oproti klasickému odrážedlu i šlapky a dítě se tak učí podobnému pohybu jako na kole, šlapání je totiž základ
- Po 2. roce věku je možné přejít také na jednostopé odrážedlo, na kterém se ještě více upevňuje schopnost rovnováhy dítěte
- Dobrým pomocníkem může být také koloběžka
- Rodiče často využívají také tažné tyče
První pokusy o jízdu na kole
Blíží se podle vás chvíle, kdy můžete pořídit dítěti kolo a naučit ho na něm jezdit? Super! Tak jdeme na to!
Obrňte se trpělivostí a buďte motivátory
Učit dítě na kole žádá i vaší psychickou připravenost. Sami jistě nejlépe víte, jaké vaše dítě je, jak se staví k neúspěchu a jak je třeba ho motivovat.
Zatímco některé děti jdou do všeho po hlavě a po každém pádu se zvednou a okamžitě opět sednou na kolo, jiné jsou plačtivé a bojácné.
Musíte být trpěliví a pokud se hned nedaří, nezoufejte a zkoušejte to dál. V případě, že máte pocit, že jízda na kole vaše děti frustruje a i vás psychicky velmi vysiluje, možná se vyplatí ještě nějaký ten měsíc počkat a zkusit to znovu.
Vyberte správně první kolo
Snažte se dětem vytvořit co nejlepší podmínky pro zvládnutí jízdy na kole. Jednou z nich je i výběr správného kola.
První faktor, který byste měli zvážit je velikost kola. Troufáme si říct, že dokonce ten nejdůležitější. Když je kolo tak akorát velké, stává se pro dítě lehce ovladatelné. Dítě by na kole mělo dosáhnout ze sedadla oběma nohama na zem a také při sezení dosáhnout na řidítka.
Pomoci vám mohou při výběru i další faktory, jako je:
- věkové doporučení výrobce kol
- váha samotného kola
- přítomnost nožní brzdy, která je pro děti do 6 let fyziologicky lepší než brzda ruční
- velikost rámu
- cena a kvalita
- preference dítěte – když si dítě vybere kolo samo, bude mít pravděpodobně větší motivaci chtít se na něm naučit jezdit
Pomocná kolečka: ano nebo ne?
Až se začnete hlouběji zajímat o to, jak naučit děti jezdit na kole, dříve nebo později narazíte na problematiku pomocných koleček. Zatímco někteří na pomocná kolečka nedají dopustit, jiní na nich nenechají nit suchou.
Ne!
Hlavním důvodem, proč jsou někteří lidé proti pomocným kolečkům, je ten, že kolečka podporují nesprávný návyk při držení rovnováhy. Děti na ně jednoduše spoléhají a pak, když se kolečka odmontují, začínáte v podstatě znovu. Proto je lepší začít podle zastánců této teorie bez nich.
Ano!
Pomocná kolečka mohou podle jejich zastánců dětem velmi pomoci, hlavně těm bojácným a nejistým. Některým dětem také trvá delší dobu než pochopí princip šlapání a hrozí jim častější pády a s tím spojený i odpor k jízdě na kole. Proto není dobré kolečka zatracovat!
Konečné rozhodnutí, jestli ano nebo ne, je však na vás jakožto rodiči.
Nezapomeňte pořídit také helmu a další bezpečnostní prvky
A není to jen kolo, které je potřeba před první jízdou pořídit. Neobejdete se ani bez dalších prvků. Do povinné výbavy dětských cyklistů patří v každém případě helma. Helmu je důležité správně upevnit – jen tak totiž dokáže v případě pádu zachránit život.
Zvlášť pro malé jezdce začátečníky doporučujeme pořídit také chrániče. Chrániče na kolena, lokty a zápěstí dokáží dítě zachránit před rozbitými a odřenými končetinami a ušetří tak dětem možná i pár slziček.
Zároveň je dobré vybavit děti i reflexními prvky, aby byly na kole dobře vidět. Může jít o nejrůznější reflexní pásky nebo oblečení. Na škodu není ani reflexní vybavení kola, například v podobě svítících led ventilků nebo různých svítících samolepek.
TIP: Pro bezpečnou jízdu na kole je třeba také kvalitních a pevných bot.
Jak na bezpečnou jízdu na kole?
Pokud chcete pro bezpečnost vašich dětí udělat při výuce jízdy na kole co nejvíc, doporučujeme dodržovat i následující zásady:
- Vysvětlete dětem základy silničního provozu
- Nenechávejte děti na silnicích a při učení se jízdě na kole bez dozoru dospělé osoby, která by měla mít situaci pod palcem
- Vyhýbejte se frekventovaným cestám, naopak vyhledávejte cyklistické stezky
- Pozornost dětí by měla být zaměřena pouze na jízdu na kole, vyvarujte se proto používání sluchátek nebo nadměrného povídání si při jízdě
TIP: Víte, jak naučit děti bezpečnosti v dopravě hravou formou? Někdy to může být oříšek.
Výběr vhodného terénu pro první jízdy
Pro učení se jakékoli nové činnosti potřebuje většina lidí klid. Je tedy logické, že i první jízdy na kole by měly probíhat v klidném prostředí. Nejlépe někde, kde nejezdí auta a vy se tak můžete soustředit pouze na kolo a vaše dítě.
Pro učení se jízdě na kole jsou vhodná prázdná parkoviště, silnice a cesty v obytných zónách nebo málo využité cyklostezky.
Výuka jízdy na kole
Když máte vybrané správné kolo i místo, kde budete s dítětem první jízdy zkoušet a zároveň jste obrněni trpělivostí, nezbývá než vyrazit.
Na začátek je dobré dítěti vysvětlit, jak kolo vlastně funguje – jak se šlape, řídí a brzdí. Není od věci mu to ukázat i na svém kole. Důležitým krokem je naučit dítě brzdit. Umět zastavit okamžitě a v každé situaci je totiž v provozu velmi důležité.
Nejlépe při učení se jízdě na kole uděláte, když zpočátku budete dítě přidržovat, nejlépe za zadní část sedla. Akorát se trochu naběháte, když dítě šlápne do pedálů. Jakmile máte pocit, že to dítě zvládne, stačí ho pustit a jede!
Nikdy dítě při jízdě na kole nepřidržujte za krk nebo tričko.
Nejtěžší jsou při jízdě na kole rozjezdy, proto pamatujte, že s těmi dítěti budete pravděpodobně pomáhat i poté, co už zvládá jízdu.
Proč je kolo super?
Jízda na kole přináší do života dětí (i dospělých) mnoho benefitů, a to nejen těch zdravotních. Mezi přínosy jízdy na kole patří:
- Cyklistika není náročný sport a naučit se ho může každé zdravé dítě
- Jízda na kole zlepšuje psychickou pohodu, děti jsou pak méně unavené
- Zlepšuje se koncentrace, soustředění a koordinace pohybů
- Při jízdě na kole se rozvíjí síla a rovnováha dítěte
- Při jízdě na kole se snižuje riziko vyššího krevního tlaku a obezity
- Jízda na kole nezatěžuje klouby
- Děti se díky jízdě na kole mohou naučit pravidlům silničního provozu a bezpečnosti v dopravě
- Zvyšuje se socializace dětí
Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz