Zadejte hledaný výraz

BYZNYS FINANCE FINANČNÍ GRAMOTNOST INVESTICE PODNIKÁNÍ

Jak investovat peníze – vše, co potřebujete vědět

Investování se v posledních letech stalo jedním z nejvyhledávanějších témat. Díky výborné dostupnosti informací všude kolem nás se investování stalo jedním z oblíbených způsobů, jak rozmnožit svůj kapitál a ochránit své finance před inflací. Pokud vás láká svět investic a rádi byste se o této oblasti dozvěděli více, jste na správném místě. V tomto článku najdete vše, co potřebujete k pochopení základních principů investování.

Dočtete se v něm: 

  1. Jak investovat peníze
  2. Jaké jsou základní principy investování
  3. Jak investovat v čase
  4. Jak investovat vzhledem k výšce investice
  5. Jaké jsou nejefektivnější způsoby investování peněz.

1. Jak investovat peníze?

Zdroj: Canva

Investovat peníze jinými slovy znamená vložit finance do různých fondů, akcií nebo nemovitostí za účelem zhodnocení. Jednoduše řečeno, necháte peníze pracovat za vás, místo abyste je nechali znehodnotit rostoucí inflací na vašem běžném spořicím účtu. 

Co potřebuji vědět, než začnu investovat?

Před jakýmkoliv investováním je nutná určitá příprava. Je důležité se vzdělávat a získat alespoň základní znalosti o této problematice. Existuje mnoho zdrojů, které vám pomohou zorientovat se ve světě investic.

Jaký postup zvolit?

Začněte tím, že si stanovíte své cíle a finanční horizont, ve kterém se budete pohybovat. Stanovte si jasný investiční plán a účinnou strategii. Pokud nevíte, jak na to, poraďte se se svým finančním poradcem.

Inspirace: Prohlédněte si tento detailní návod, jak investovat peníze, od profesionálního investičního poradce.

 

Jaké jsou výhody investování?

Investice jsou obecně klíčovým faktorem rozvoje světových ekonomik a hospodářského růstu. 

Z osobního hlediska je jedním z hlavních přínosů znásobení vlastního kapitálu a vytvoření pasivního příjmu, a to jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu. 

Jak jsme již zmínili, tento proces vám pomůže i jako ochrana proti inflaci.

V neposlední řadě se prostřednictvím investování naučíte aktivně ovlivňovat své finanční prostředky. 

Častou mylnou informací je předpoklad, že investoři potřebují obrovský kapitál, aby mohli začít investovat. Opak je však pravdou. Jednou z dalších výhod investování je, že k němu vlastně nepotřebujete velkou sumu peněz. Stanovte si částku, která výrazně nezatíží váš rozpočet, a v případě potřeby ji postupně navyšujte.

Investováním si navíc vytváříte finanční rezervu, kterou můžete v případě potřeby použít – kdybyste investované peníze místo toho utratili spotřebním způsobem, nevytvořili byste si žádnou rezervu – investovat můžete začít i s 500 korunami měsíčně.

Výhody investování peněz:

  • Zhodnocování vlastního kapitálu,
  • Vytvoření pasivního příjmu,
  • Inflační ochrana,
  • Možnost zlepšit si svoji finanční gramotnost,
  • Aktivně se učit ovlivňovat svůj finanční stav,
  • Možnost investovat i přes nízký investiční kapitál.
  • Spoření na důchod
  • Budování finanční rezervy.

Na co si dát při investování pozor?

Pokud vás zajímá, na co si dát při investování pozor, existuje několik odpovědí. Úspěšné investování vyžaduje čas a úsilí. Investoři musí sledovat finanční trhy, umět vyhodnocovat příležitosti a pravidelně aktualizovat své portfolio. Pravdou však je, že při investování neexistuje úplná jistota a v mnoha případech hrozí riziko ztráty (při rozumném nastavení investice jen riziko dočasného poklesu).

Nejlepší ochranou investice je vhodná diverzifikace (rozložení investice do různých zdrojů), dlouhodobý přístup a nezapojování se do spekulativních investic.

Ekonomické změny a výkyvy na trhu mohou vést k poklesu hodnoty aktiv. Přestože existuje potenciál růstu hodnoty investic, výsledky nejsou zaručeny. V mnoha případech se však toto riziko již několikrát osvědčilo a investoři na něm dokázali vydělat.

Nevýhody investování peněz

  • Možnost finanční ztráty: nejen v případě neopatrné investice, ale také v důsledku nepředvídatelných situací na finančním trhu. Extrémním případem je například krach na burze.
  • Kolísání hodnoty investice: Hodnota investice může v důsledku výkyvů na trhu výrazně kolísat.
  • Potřeba vzdělávat se: Úspěšné investování vyžaduje neustálé vzdělávání nebo mít po svém boku investičního poradce jako svého mentora.
  • Časová náročnost: Pokud se o své investice staráte sami a nejdete cestou jednoduchosti (= diverzifikované pasivní investování), může být správa investic časově náročná.
  • Poplatky a daně: Investování může být spojeno s různými poplatky a daněmi.
  • Emocionální rozhodování: Není nic horšího, než když vaše vlastní emoce převezmou otěže z rukou pragmatického uvažování. Emocionální rozhodnutí mohou negativně ovlivnit výsledky.
  • Likvidita: Některé investice mohou být méně likvidní, což může ztížit rychlé vybírání peněz z investice bez ztráty hodnoty. Příkladem jsou nemovitosti, jejichž prodej může v některých obdobích trvat poměrně dlouho.

„JEDNO JE JISTÉ. NETREFÍTE 100% RAN, KTERÉ NEVYSTŘELÍTE“

– HOKEJISTA WAYNE GRETZKY

2. Základní principy investování peněz

Zdroj: Canva

Chcete-li si vybudovat pevné pilíře investování, musíte znát základy finanční gramotnosti. Každý investor má své vlastní cíle, a proto musí ke své strategii přistupovat individuálně. 

Vyplatí se mít ve svých financích pořádek, ať už jde o finanční rezervu, kolísavé příjmy a výdaje nebo spoření.

Co je diverzifikace a proč je důležitá

Diverzifikace je strategické rozdělení investice mezi různá aktiva (akcie, dluhopisy, nemovitosti, peněžní trh atd.), sektory nebo zeměpisné oblasti. Cílem diverzifikace je snížit riziko.  

Diverzifikace je pro investora velmi důležitá, protože pomáhá minimalizovat potenciální ztráty v případě poklesu hodnoty jedné nebo více investic, čímž zvyšuje stabilitu a potenciální výnos celého investičního portfolia. 

Při dlouhodobém investování a rozumném nastavení investic není pochyb o tom, že investor může při investování ztratit značnou část své investice. Nevyhnutelně si některá část investice polepší a některá pohorší. V dlouhodobém horizontu by měly všechny růst.  

Diverzifikací dosáhnete toho, že v každém období budete mít část investice v plusu a budete z ní moci provádět výběry a snižovat výkyvy hodnoty investice jako celku. 

Základem (nejen) investování je finanční „železná“ rezerva

 

K čemu slouží finanční rezerva?

Finanční rezerva slouží především jako jistota vytvořená k financování neočekávaných výdajů. Pro většinu investorů má zásadní význam. Mnohokrát se setkávají s neočekávanými výdaji a jsou nuceni své investice zlikvidovat, což může vést k finanční ztrátě. Zvláště pokud se trh momentálně nenachází v příznivém stavu. Finanční rezerva vám pomůže zvládnout takové situace bez výrazných škod a bez situace, kdy byste se v důsledku toho zadlužili.

Jak velká by měla být finanční rezerva?

Finanční rezerva by měla činit alespoň 6 až 12 násobek našich celkových měsíčních výdajů – to znamená, že pokud přijdeme o zdroj příjmů, budeme schopni z finanční rezervy pokrýt své celkové výdaje po dobu 6 až 12 měsíců.

Výše rezervy samozřejmě závisí na více faktorech. Neexistuje žádný univerzální údaj, který by platil pro každého investora. Obecně se však doporučuje odkládat stranou několikanásobek našich měsíčních výdajů, jak můžete vidět výše. 

V případě, že bude rezerva příliš nízká, nebude vykrývat případné výdaje v době krize – podstatné je to, aby měl člověk v první řadě z čeho vyplácet nezbytné výdaje jako jsou hypotéka, případné leasingy a ostatní náklady na živobytí.

Na druhou stranu není třeba, aby byla ani příliš vysoká, protože přebytečnou částku lze použít na investice a zhodnocování.

Jak určit přesnou výši rezervy?

Při určování konkrétní částky je důležité zohlednit měsíční výdaje, stabilitu zaměstnání, stabilitu měsíčních příjmů, rizikovost nebo samotné investiční cíle a strategie. Doporučuje se proto odkládat stranou alespoň šestinásobek měsíčních výdajů domácnosti. Platí však přímá úměrnost: čím větší je riziko ztráty, tím vyšší by měla být vaše finanční rezerva.

Finanční rezerva je důležitá. Nic ji nenahradí, ani pojištění proti ztrátě zaměstnání. Takové pojištění je drahé a má pevně stanovené podmínky pro pojistné plnění. Mnohem efektivnější je mít finanční rezervu alespoň na 6 měsíců vašich výdajů. Za tu nemusíte nic platit, ale naopak vám vydělává peníze. Prostřednictvím pojištění můžete řešit vážnější situace, které způsobí dlouhodobou nebo trvalou ztrátu příjmu. 

Jak oddělit osobní finance od investičních?

Pořádek ve financích je pro investora klíčový – nejen pro efektivní řízení a minimalizaci rizik. Pro začátek je vhodné oddělit peníze používané pro osobní účely a peníze používané pro investování prostřednictvím více bankovních účtů. Tak bude jasně vidět, kolik peněz je na jednotlivých účtech.

Současně je třeba mít na paměti, že ačkoli investování do vlastního podnikání představuje také způsob investování (mimochodem jeden z nejvýnosnějších způsobů investování), má smysl toto investování oddělit od našich investičních aktivit. 

Záleží samozřejmě na typu podnikání, ale princip investování spočívá také v tom, že investici můžeme v případě nouze proměnit v peníze – což v podnikání často není možné. 

Pokud například investujeme do marketingu a PPC reklamy, může nám to přinést obchodní výsledky, ale jinak takto investované peníze nemůžeme v čase zhodnotit – i kdybychom prodávali svůj web, nikdo by se nedíval na to, zda jsme na jeho propagaci vynaložili XY Kč.

Jak sledovat svou finanční situaci?

  1. Evidovat si své příjmy a výdaje
  2. Přehodnotit své dluhy (drahé splatit co nejdříve)
  3. Stanovit si své finanční cíle, abych uměl rozumně rozdělit peníze na investování
  4. Optimalizovat své výdaje (eliminovat ty, které jsou zbytečné a jejich zrušením nijak neklesne životní úroveň rodiny)

Jak se naučit šetřit?

Stanovte si jasný rozpočet vlastních výdajů a zároveň si určete, kolik peněz budete pravidelně investovat. Toto pravidlo dodržujte. Pokud to považujete za nutné, nastavte si automatický převod peněz z běžného účtu na svůj investiční účet. To vás udrží v souladu s vaší strategií spoření.

Strategie je jednoduchá – vždy utrácejte méně, než vyděláte. Pokud chcete, aby vám tato metoda fungovala, nejprve peníze odkládejte (investujte) a teprve zbytek utrácejte. Pokud něco investujete, zapomeňte na tyto peníze a nikdy je nevybírejte na jiný účel než ten, na který je odkládáte.

Inspirace: Podívejte se na jednoduché způsoby, jak začít vydělávat více peněz, než je utrácet.

Při investování je nejdůležitější vytrvalost a zodpovědnost vůči sobě samému.

Jsou různé přístupy. Někteří lidé si evidují všechny své výdaje, aby věděli, kolik si mohou dovolit investovat. Někoho to baví, někoho ne. Jiní lidé nesledují své příjmy a výdaje, ale sledují to, kolik si odkládají.

Dá se říci, že důležitější než to, kolik vyděláváte, je to, kolik si dokážete odložit. Zvolte si způsob, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud vám to funguje a každý měsíc dokážete investovat dostatečnou částku, tak je to dobrá cesta. Pokud vám to nefunguje, tak něco musíte změnit. Buď hodně utrácíte, nebo málo vyděláváte.

„NEJVĚTŠÍ RISK, JE NERISKOVAT VŮBEC.“

– INVESTORKA MELLODY HOBSONOVÁ

3. Investování v časovém horizontu

Zdroj: Canva

Při investování je zásadní, aby váš investiční přístup a strategie byly zaměřeny na konkrétní časový rámec. Rozhodující bude likvidita kapitálu = „snadná zpeněžitelnost“ neboli jak rychle mohu své investice proměnit v peníze v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu. Důležitý je také účel, pro který investor vůbec investuje.

Jak investovat krátkodobě?

Pokud se obáváte, že nashromážděné peníze ztratí svou hodnotu, může tomu zabránit krátkodobé investování. Mezi krátkodobé investice patří cenné papíry, dluhopisy nebo bezpečné akcie.  

Krátkodobé investování je konzervativnější. V některých obdobích nemusí pokrýt ani inflaci. Není to pravidlem, ale z dlouhodobého hlediska většina nejkonzervativnějších investic (investice na peněžním trhu) nepokryje dlouhodobou inflaci. Při krátkodobém investování nejde o honbu za co nejvyššími výnosy, ale o zhodnocení rezervy s cílem překonat inflaci nebo se jí co nejvíce přiblížit. 

Všechny varianty mají základní společnou vlastnost, kterou je zaručená likvidita. Své investice můžete již po několika měsících proměnit v hotovost.  

U krátkodobých investic vaše peníze neznehodnotí inflace. Navíc hovoříme o předvídatelných výnosech, takže tento typ investic lze považovat za kvalitní a bezpečný. 

Vyplatí se držet peníze na spořícím účtu?

Krátkodobé investování je mnohdy nahrazováno spořicími účty v běžných bankách. Mnohé z nich jsou nabízeny bez jakýchkoliv závazků, což znamená, že peníze můžete kdykoli vybrat nebo vložit. Nevýhodou je, že i když banky na spořicích účtech pravidelně vyplácejí úroky, jsou velmi nízké. Proto vám krátkodobé investování přinese vyšší výnos než běžný spořicí účet. 

Mít peníze na spořicím účtu může mít smysl, pokud je úrok na něm vyšší než výnos u konzervativních investic. To se však stává jen zřídka. Obvykle je to spojeno s obdobím extrémně nízkých sazeb centrální banky, které se pravděpodobně v dohledné době nevrátí. 

Výhodou spořicího účtu je likvidita, ale ta neplatí plošně. U některých můžete peníze vybrat během několika minut, ale u některých to může trvat i několik dní, což se blíží době, kterou trvá výběr peněz z investice mimo spořicí účty.

Jak investovat dlouhodobě?

Při dlouhodobém investování se investoři snaží o vysoké výnosy. Musí také počítat s tím, že dlouhodobou investici není snadné zpeněžit, což vypovídá o nízké likviditě. V takovém případě se používají prostředky, o kterých je investor přesvědčen, že je v nejbližších letech nebude potřebovat. Pasivní investování zahrnuje dlouhodobé akcie, indexové fondy nebo ETF.

Díky dlouhému časovému horizontu je riziko ztráty rozloženo a nepřichází náhle. Investora neznepokojují krátkodobé výkyvy na finančním trhu, protože ty se v dlouhodobém časovém měřítku vyrovnávají a investici neovlivňují. Další výhodou je daňová úleva, která přichází u některých typů dlouhodobého investování po prvním roce.

Jak je to s jednorázovým investováním?

Základní charakteristikou jednorázového investování je možnost vložit do finančních fondů libovolně velkou částku peněz najednou. Horní hranice vkladu není stanovena. Ve většině případů je klíčové dobré načasování a znalost trhu. 

Výhodné je investovat v době, kdy ceny klesají, a prodávat, když jsou na vrcholu. Riziko ztráty peněz není při jednorázovém investování výjimkou a vždy je třeba mít se na paměti, že se vyplatí investovat jen tolik, kolik jste ochotni ztratit. 

Příkladem jednorázového investování je investice do nemovitostí. Pokud se rozhodnete nemovitost později pronajímat, můžete si vytvořit pasivní příjem, který bude každý měsíc obohacovat váš účet. Dalším oblíbeným způsobem jednorázového investování je investice do podnikání, a to buď do vlastního začínajícího projektu, nebo jako sponzor různých jiných projektů a podniků. 

Jak investovat pravidelně?

Při pravidelném investování si investor rozloží menší částky a investuje je na několikrát v opakujících se intervalech. Jednou z největších výhod je, že dochází k průměrování ceny a výkyvy trhu neovlivní výnos tak výrazně jako u jednorázového vkladu. 

Každá z investovaných částek může být rozložena do jiného fondu nebo akcie a trh je ovlivňuje individuálně. Investor tak má o něco vyšší záruku, že skončí v „zelených číslech“, tj. jeho výnos bude kladný. 

Pravidelně investovat lze téměř kdekoli. Oblíbeným způsobem je investování do zlata a dalších drahých kovů, ETF, dluhopisů a akcií.

Jaký je rozdíl mezi jednorázovým a pravidelným investováním? 

Z hlediska poplatků je jednorázové a pravidelné investování velmi podobné a těžko byste v tomto ohledu hledali výhodnější variantu.  

Výhodou pravidelného investování je například to, že zprůměrujete nákupní cenu a kolísání hodnoty investice. Svůj kapitál vytváříte postupně a přizpůsobujete ho vývoji trhu. Při jednorázovém investování jste spíše „pasivním pozorovatelem“ a čekáte na dobu, kdy bude nejvýhodnější vybrat investované peníze.

Není jasné, který přístup je výhodnější. Záleží na tom, v jaké fázi se finanční trh nachází, na vašem investičním kapitálu nebo na vaší finanční strategii. Ideálním způsobem investování může být kombinace obou. Nezapomeňte, že i z jednorázové investice se po určité době může stát investice pravidelná.

„ČAS JSOU PENÍZE.“

-DIPLOMAT BENJAMIN FRANKLIN

4. Jak investovat peníze z hlediska výše investice

Zdroj: Canva

Jedním z nejčastějších mýtů o investování je předpoklad, že investovaná částka musí být vysoká. Opak je však pravdou. Investovat lze i v případě, že váš investiční kapitál činí pouhých 750-3000 Kč. Neexistuje žádný maximální investiční limit.

Kolik investovat měsíčně?

Jste pánem svých investic a můžete se svobodně rozhodnout, jakou částku investujete. Vše závisí na vašich finančních prostředcích a investiční strategii. 

Běžná výše investice může být kolem 750 Kč měsíčně po dobu 30 let. Pokud je váš rozpočet vyšší, může váš investiční vklad činit 2 500 Kč měsíčně po dobu 30 let. Takto vysoká investice může časem pokrýt i vaši hypotéku. 

Obvykle se však jednorázové investice pohybují v řádech několika tisíc. Co se týče pravidelných investic, ty investor vybírá ze svého účtu přibližně každý měsíc a částky jsou rozloženy, takže mnohdy nejde o tisíce, ale o menší částky. Pamatujte, že investování nemá za cíl vás zruinovat, ale je zaměřeno na váš vlastní zisk.

Jaké jsou trendy v investování? Kde se nyní investuje?

Při současných investičních trendech se stal populárním technologický sektor. Není překvapením, že technologie a umělá inteligence AI jsou žhavým tématem, a to nejen u investorů. Mnoho investorů sází na akcie společností, které vyvíjejí umělou inteligenci. Mezi nimi vynikají mimo jiné e-commerce a zdravotnický kapitál.

Kam investovat 25 000 Kč? 

Především je důležité si uvědomit, že tuto částku nemusíte investovat vždy do jednoho typu aktiva. Odborníci doporučují diverzifikovat investiční portfolio, a to v poměru 40:40:10:10. Například můžete vložit 40 % do ETF, dalších 40 % do dluhopisů, 10 % do nemovitostních fondů a zbývajících 10 % do alternativních aktiv, jako je například zmíněné zlato. Takto rozložené investice mají skvělý náběh na vysoké výnosy. 

Příkladem mohou být investice do ETF a podílových fondů, akcií, dluhopisů nebo dokonce peněžního trhu.

Kam investovat 250 000 Kč ? 

Pokud máte vyšší kapitál, který byste rádi investovali, existuje několik možností, jak tak učinit. Nezapomeňte na výše uvedený doporučený poměr, v jakém své investice rozdělit.  

Pokud vás zajímá, kam investovat 250 000 Kč, stejně jako v předchozím odstavci, existuje několik možností. Relevantní jsou například investice do podílových fondů nebo ETF, dluhopisů, akcií a při současném vzestupu také do zlata. Právě u zlata se optimisticky očekává další vývoj. 

Kam investovat 2 500 000 Kč ? 

Stejně jako u předchozích částek se investování nevyplatí, pokud své finance nerozložíte do celého investičního portfolia. Diverzifikace je klíčová. S takto vysokou částkou se vám na rozdíl od výše uvedených aktiv nabízí možnost investovat do nemovitostí. 

Nemovitosti představují pro Čechy jistotu. Ceny nemovitostí neustále rostou a v současné situaci téměř dosáhly svého cenového vrcholu. Pravdou však je, že pokud se rozhodnete investovat takovou částku a nediverzifikujete své portfolio jiným způsobem, nebude nárůst vašeho kapitálu tak výrazný, jako by mohl být, pokud byste své peníze investovali i do různých jiných aktiv. Mnozí investoři proto radí, že i takto velkou částku se v tomto případě vyplatí rozdělit na menší a vhodně ji rozložit. 

„S INVESTICEMI JE TO JAKO S POČASÍM. POKUD VÁM PODMÍNKY NEVYHOVUJÍ, MUSÍTE POČKAT, AŽ SE POČASÍ UMOUDŘÍ.“

-LOU SIMPSON, FINANČNÍ PORADCE WARRENA BUFFETTA

5. Jaké jsou nejefektivnější způsoby investování peněz?

Zdroj: Canva

Znáte nejefektivnější způsoby investování peněz? Pojďme se na ně společně podívat:

  1. Jak investovat do podílových fondů
  2. Jak investovat do ETF
  3. Jak investovat do nemovitostí
  4. Jak investovat do nemovitostních fondů
  5. Jak investovat do akcií
  6. Jak investovat do dluhopisů
  7. Jak investovat do Forexu
  8. Jak investovat do zlata
  9. Jak investovat do stříbra a drahých kovů
  10. Jak investovat do kryptoměn a Bitcoinu
  11. Jak investovat do podnikání
  12. Jak investovat do …. (známky, mince, vinobraní, podnikání) 

1. Jak investovat do podílových fondů

Podílové fondy jsou považovány za jedno z nejméně rizikových aktiv. Tato aktiva jsou oblíbená i mezi českými investory a jsou definována jako skupinové investice.

Každý investor vloží do fondu své vlastní peníze a poté investuje společnou částku do dražších akcií, cenných papírů nebo jiných aktiv. V zájmu diverzifikace portfolia jsou peníze často alokovány do různých sektorů, jako jsou farmacie, průmysl, technologie, umělá inteligence…

Celou vaši investiční rodinu aktivně spravuje finanční manažer, takže se nemusíte zabývat investováním. Při tomto způsobu investování obdržíte vlastní podílový list, takže se nemusíte obávat, že by vás některý ze spoluinvestorů připravil o peníze.  

Výhodou tohoto způsobu investování je, že díky podílovému fondu můžete začít s opravdu malou částkou. Do fondu můžete kdykoli vstoupit a můžete ho také kdykoli opustit.

2. Jak investovat do ETF?

Stejně jako podílové fondy patří i ETF mezi skupinové investice. Také si skupinovou investicí kupujete určitou část portfolia cenných papírů.  

Od tradičních podílových fondů je však odlišuje jedna základní vlastnost. Jsou to burzovně obchodované fondy, které sledují specifické trendy na investičním trhu. Většina z nich je spravována pasivně, bez správce peněz. Tím ušetříte to, co byste museli platit správci v podílových fondech, a tento poplatek za správu je opravdu minimální.

Existuje několik typů ETF, například: akciové ETF, dluhopisové ETF, komoditní ETF, realitní ETF. Liší se především účelem a délkou aktivního investování. Pro krátkodobé investování se doporučuje kombinace dluhopisových a akciových fondů. Pro dlouhodobé investování se naopak u tohoto typu fondů doporučuje střídat jednorázové a pravidelné investice.

Užitečné: Naučte se investovat do ETF fondů.

3. Jak investovat do nemovitostí?

V Česku se nemovitosti staly nejdůvěryhodnější oblastí investic. Pozemky, domy nebo byty jsou vnímány jako velká jistota a jejich cena zaručeně poroste.

Je to zkrátka skvělá investice do budoucna, protože nemovitost můžete kdykoli prodat a profitovat z jejího prodeje. Jejich nevýhodou však je, že je třeba se o ně starat a nelze je po dobu vlastnictví ponechat bez zásahu.

Pokud se ocitnete v situaci, kdy budete svou nemovitost pronajímat, je důležité mít na paměti, že potřebujete dostatečnou finanční rezervu na pokrytí výdajů v měsících, kdy nebude nemovitost obývána.  

Kromě toho se vaše nemovitost bude postupně opotřebovávat a po určité době ji bude třeba zrekonstruovat. Obrovskou výhodou pronajímání nemovitostí je však pasivní příjem, který si díky své investici vybudujete.

Mohlo by se hodit: Znáte základní způsoby, jak investovat do nemovitostí?

4.Jak investovat prostřednictvím nemovitostních fondů?

Nemusíte nemovitost koupit hned. Jednou z možností, jak investovat do nemovitostí, je vložit své peníze do nemovitostního fondu, který funguje jako podílový, sdružený fond. Vlastníkovi poskytnete finanční prostředky, které použije na správu své nemovitosti, která se zhodnocuje.

Pokud se rozhodnete pro tento typ aktiv, můžete si vybrat mezi tuzemskými a zahraničními nemovitostními fondy. Pravdou však je, že výnosy z tohoto typu aktiv jsou celosvětově nízké v důsledku inflace a mnohdy jsou ztrátové.  

Díky nemovitostním fondům můžete diverzifikovat své portfolio a vyhnout se riziku ztráty investice. Existují otevřené fondy, do kterých můžete kdykoli vstoupit, nebo z nich naopak vystoupit.  

Co jsou to fondy REITs? 

Z anglického Real Estate Investment Trusts = realitní investiční fond, jde o společnost, která vlastní nemovitosti za účelem příjmu. V tomto případě se nejedná pouze o obytné prostory, ale také o kanceláře, sklady, nemocnice, kliniky, hotely nebo nákupní centra. Díky nim se investoři mohou podílet na výhodách vlastnictví, aniž by skutečně provozovali skutečné fyzické nemovitosti.

REIT vydělávají peníze prostřednictvím pronájmů a následného výběru nájemného.

Prohlédněte si detailní informace, jak investovat do nemovitostí přes REITs.

5.Jak investovat do akcií?

Akcie jsou cenné papíry, které vám dávají vlastnická práva k určitému podílu ve společnosti. Jinými slovy, koupíte si určitou část společnosti a získáte podíl na jejích výnosech a ziscích. Investor věří, že peníze, které investuje, budou výnosné spolu s růstem popularity společnosti. Mezi nejznámější akciové společnosti patří Apple, Microsoft, Visa, Samsung, Meta, Tesla…

Existují předpovědi vývoje akcií, které umožňují zjistit, které ze společností mají předpoklady k růstu a zhodnocení. Z tohoto důvodu se však hodnota vašich akcií může měnit ze dne na den. Pokud společnost přichází na trh s jedinečným nápadem, má potenciál růst, a proto zájem o její akcie roste, a s tím roste i hodnota samotné akcie. V opačném případě hrozí riziko ztráty, kdy může hodnota společnosti doslova přes noc klesnout do záporných čísel.   

6. Jak investovat do dluhopisů?

Existuje jeden základní rozdíl, který odlišuje dluhopisy od akcií. Jak bylo uvedeno výše, u akcií se podílíte na zisku společnosti, jejíž akcie jste koupili.  

V případě dluhopisů poskytujete vybrané společnosti finance, a to formou nákupu hodnotného dluhového cenného papíru. Dotyčná společnost se tak dostává do role dlužníka a bude vám pravidelně vyplácet úročené finanční kupony. Nestáváte se spolumajitelem společnosti, ale jejím věřitelem.  

U dluhopisů je důležité si uvědomit, že ve skutečnosti nemají záruku a nesou stejně vysoké riziko ztráty jako ostatní typy aktiv. Dluhopisy jsou jedny z mála, které nabízejí pevný výnos, ale toto tvrzení nezaručuje úspěch. V případě neschopnosti dlužníka splácet své dluhy je pro vás jako investora velmi obtížné získat své peníze zpět. Hovoříme o riziku selhání.  

Reálné posouzení rizika ztráty je však u dluhopisů velmi obtížné, a proto se tento typ investice nedoporučuje začátečníkům nebo nezkušeným investorům.

Státní, komunální nebo podnikové dluhopisy

Státní dluhopisy vydává stát. Díky tomu patří k nejkvalitnějším dluhopisům, protože mají téměř nulové riziko a stát se zaručuje za jejich splacení. Jejich likvidita je opravdu vysoká a po nějaké době je můžete snadno zpeněžit.  

Na druhou stranu toto nízké riziko pramení z toho, že výnosy těchto cenných papírů nedosahují atmosférických výšin a jejich úrokové sazby jsou nízké.

Komunální dluhopisy vydává stát, město nebo samotná banka, která pak obci poskytne úvěr. Říká se jim také komunální dluhopisy. Používají se na zlepšení památek, financování veřejných projektů nebo poskytování veřejných služeb.

Stejně jako státní dluhopisy jsou nízkorizikové. Jejich likvidita je však velmi nízká. Tento typ dluhopisů byl oblíbený zejména ve druhé polovině minulého století a nyní z trhu postupně mizí.

Korporátní dluhopisy jsou vydávány společností, korporací. Ta je používá na provoz a rozvoj svého podniku, aby si zajistila, že bude dosahovat zisku. Tento typ dluhopisů s sebou nese nejvyšší riziko, ale také nejvyšší možnost zisku. Je to typ dluhopisu s nejvyšším výnosem. V současné době jsou podnikové dluhopisy z ostatních typů nejvyhledávanější.

7. Jak investovat na Forexu?

Forex je obchodování s měnami na mezinárodních divizních trzích. Obchodníci využívají k obchodování s měnami kolísavé směnné kurzy. Pokud kurz roste, obchodník měnu prodává.

Obchodování na Forexu se nedoporučuje začátečníkům. Většina lidí při obchodování na forexu přichází o své peníze. To platí nejen pro začátečníky, ale i pro zkušené investory. Investujte do toho, čemu rozumíte, nebo investujte diverzifikovaně do standardních aktiv ve spolupráci s investičním poradcem.

8.Jak investovat do zlata?

Jak již bylo uvedeno výše, zlato je považováno za jednu z nejbezpečnějších investic na celém světě, včetně Česka. Je to aktivum, které si udržuje svou hodnotu a statečně odolává výkyvům na finančních trzích.

Kromě stability nabízí také možnost diverzifikace portfolia a vynikající likviditu. Nevýhodou však je, že vám nejsou vypláceny žádné dividendy ani úroky. Zlato buď v pravý čas prodáte, nebo jej vlastníte, například ve formě šperků. Problémem, který se u zlata vyskytuje, je skutečnost, že ačkoli jej majitel může prodat téměř kdykoli, ne vždy je toto rozhodnutí výhodné. Zlato sice nabývá na hodnotě, ale mnohdy opravdu pomalu, proto se vyplatí uvažovat o zlatě zejména jako o dlouhodobé investici.  

Zlato lze koupit fyzicky, například prostřednictvím známých zlatých slitků, které fungují jako cenová jednotka. Stejně fungují i zlaté mince a šperky. Při fyzickém vlastnictví je však třeba zvážit péči a skladování. Pokud nemáte zájem uchovávat fyzické zlato doma v trezoru, existují ETF, které kolektivně investují do akcií těžařů zlata, nebo fondy ETC, jejichž prostřednictvím investujete i do fyzického zlata.

Obecně platí, že zlato je především příležitostí k uložení hodnoty – nikoli k jejímu rozmnožení.

Náš tip: Prozkoumejte základní způsoby, jak investovat do zlata.

9. Jak investovat do stříbra a drahých kovů?

Stejně jako zlato, jsou stříbro a drahé kovy uchovatelem hodnoty. Mají velký potenciál zhodnocení a dobrou likviditu.

Jaký je tedy rozdíl mezi zlatem a ostatními drahými kovy? Je tu jeden základní. Stříbro a drahé kovy se pravidelně používají v průmyslu, což se o zlatě a jeho měkké struktuře říci nedá.

Právě průmyslová poptávka má na cenu těchto kovů významný vliv a investor na ní může vydělat. Volatilita (kolísání ceny) stříbra je přímým důkazem tohoto vlivu. Zlato je relativně stabilní, zatímco u stříbra je nárůst ceny mnohem vyšší. Je důležité být opatrný, protože stejně jako cena stříbra roste, může také prudce klesat.

Pokud jde o zlato i stříbro, může být výhodné zaměřit se na investování do sběratelských nebo stříbrných mincí. Více informací o sběratelství mincí a numismatice můžete nalézt v popisu nad produkty zde.

Jak investovat do finančních derivátů?

Finanční derivát je produkt, jehož hodnota je odvozená od hodnoty určitého finančního nástroje, jako jsou akcie, dluhopisy, měny nebo nemovitosti a komodity.

Hodnota finančního derivátu kolísá s hodnotou podkladového aktiva. Rizikovost, likvidita a volatilita derivátů závisí také na vlastnostech podkladových aktiv. Existují základní typy derivátů, kterými jsou: futures, forwardy, swapy, opce.

10. Jak investovat do kryptoměn a bitcoinu?

Kryptoměny jsou jednou z nejnovějších a nejmodernějších aktiv. Svou popularitou si získaly pozornost většiny zkušených investorů.

U kryptoměn je známo, že jejich vzestupy a pády jsou velmi rychlé. Není neobvyklé, že se hodnota vaší investice změní o desítky procent během jediného dne. Například takový Bitcoin měl v roce 2010 hodnotu 0,05 USD. V současné době se cena jednoho Bitcoinu pohybuje někde kolem 40 000 dolarů.

Bitcoin byl původně vytvořen jako elektronický platební systém. I když od té doby uplynula dlouhá doba, jako platební prostředek se ještě zdaleka neuchytil. K placení se používá jen výjimečně a naprostá většina lidí ho využívá pouze ke spekulativnímu investování.  

Celková kapacita a nabídka bitcoinu je však omezená. V současné době je v oběhu 21 milionů bitcoinů. Kromě Bitcoinu se v oběhu objevují i další kryptoměny, jako je Etherum, XRP, Litecoin, Dogecoin….

Jaké jsou výhody Bitcoinu?

Pokud jde o jeho výhody, je jich hned několik. Není závislý na inflaci a nijak ji přímo neovlivňuje. Svět Bitcoinu funguje nezávisle a je oddělený od centrálních bank. Poskytuje rychlé a dostupné transakce po celém světě. Existuje pouze ve virtuálním prostoru a nelze jej fyzicky vytisknout, pouze zpeněžit.

Jaké jsou nevýhody Bitcoinu?

Jeho ceny kolísají a neustále vám hrozí ztráta. Stále jej neakceptují všechny společnosti a podniky, takže univerzálnost tohoto platebního prostředku není zcela zaručena. Jednou provedenou transakci nelze vzít zpět. V neposlední řadě je také důležité si uvědomit, že Bitcoin ani žádná z kryptoměn by nefungovala bez internetu a všichni její investoři jsou na něm více než závislí.

Zároveň si za bitcoin těžko koupíte jídlo, auto nebo dům.

11. Jak investovat do podnikání

Investování peněz do vlastního podniku je možnost, kterou využívá značné procento investorů. Na rozdíl od jiných typů investování vyžaduje tato investiční možnost často velké úsilí, pozornost a čas.

Abyste vlastnímu podniku zaručili zisk, musíte mít skvělou obchodní strategii a výjimečný nápad s propracovaným know-how.

Na druhou stranu, pokud se nechystáte založit vlastní podnik, můžete i tak investovat peníze do podnikání a podpořit jiné začínající podniky. Můžete si koupit akcie této nově založené společnosti a podílet se na jejích ziscích.

Pokud však chcete podpořit společnost v jejích začátcích, mohou vám v tom pomoci podílové fondy, které fungují jako půjčka vybranému podnikateli.

Náš tip: Podívejte se na způsoby, jak investovat do vlastního podnikání.

12. Další oblíbené způsoby investování

Jak investovat do poštovních známek

Možná to mnohé překvapí, ale poštovní známky v Česku mají na některých místech hodnotu až 2 500 000 Kč. Na světové burze známek se však roční obrat odhaduje až na 12 miliard eur.

Za sběratelské známky se považují ty, které pocházejí z období před rokem 1900. Hodnota známek se určuje podle doby vzniku, příběhu, který známka nese, nebo předchozích majitelů.  

Pokud se rozhodnete investovat do známek, můžete si být jisti, že jejich hodnota poroste. Navíc poslouží jako pěkný sběratelský kousek a jednoho dne je mohou vaši potomci okamžitě zdědit.

Zajímavost: Prohlédněte si více o filatelii a možnosti sběratelství známek.

Jak investovat do automobilových veteránů

Investice do historických automobilů nemusí být jen koníčkem nebo srdeční záležitostí. Jde o to spojit investování s vaší případnou vášní.

V této oblasti jsou klíčové znalosti. Musíte projít několik stovek inzerátů, abyste si našli automobil, do kterého stojí za to investovat. Auta s nejlepším potenciálem jsou ta, která byla na svou dobu něčím extravagantním nebo výjimečným.  

Mějte na paměti, že nejde jen o jeho koupi – musíte se také starat o jeho servis a údržbu. Mnohdy je třeba vůz zrenovovat, aby se zvýšila jeho hodnota. Klíčem k úspěchu je dobrý prodej někomu, kdo ocení kus historie, který mu prostřednictvím vozu předáváte.

Jak investovat do umění?

Umění nevzniká primárně za účelem dosažení zisku. Investor do tohoto druhu investice by si měl být vědom toho, že odměnou za jeho investici nemusí být přímo peníze. Nákup uměleckého díla je považován za dobrý způsob, jak ušetřit peníze s přidanou uměleckou hodnotou.

V případě umění však není zaručena ani likvidita, ani volatilita. Nikdo vám nezaručí, že vaše dílo bude snadno zpeněžitelné, ani že jeho hodnota vzroste do astronomických výšin. V mnoha případech má však velmi dobrou šanci, že se tak stane.

„VŠE BEZPEČNÉ A POHODLNÉ JE PŘI INVESTOVÁNÍ NEJMÉNĚ VÝHODNÉ. RIZIKO JE ZISK.“

– OBCHODNÍK ROBERT ARNOTT

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *