Jak na kariérní změnu? Máme pro Vás pět tipů!
Změna kariéry je skvělá věc, ale do určité míry také nepříjemná záležitost. Opouštíte staré dobře známé místečko a vrháte se do neznáma. Je zde určitá míra rizika, která může způsobovat stres. Co když ta nová práce nebude nakonec tak dobrá? Co když tam budou šílení lidi? Co když mě to nebude bavit? Neudělám chybu?
V hlavě se může honit jedna pochybnost za druhou.
Abychom se cítili s novým krokem v pohodě, je dobré mít pořádný plán, který nás bude jistit děj se co děj. A k vytvoření takového plánu vám může pomoci tento článek. Nebo vás alespoň inspiruje. Níže vám nabídneme pět tipů, které vám s kariérní změnou pomohou.
1. Máte jasno?
Vědět, co chcete, jakou kariéru chcete a proč ji chcete, je nesmírně zásadní. Není užitečné měnit kariéru jako spodní prádlo. Je skvělé vědět, proč chcete dělat zrovna toto, jaké talenty chcete uplatnit, kam vás tato změna má vlastně posunout, a hlavně kam vás má tato cesta dovést celkově.
Není nic horšího než bloudit v tmavém lese a orientovat se pouze podle toho, co je zrovna dostupné na trhu. Prvním krokem je, abyste si ujasnili (anebo abyste měli alespoň v hrubých obrysech jasno), do čeho přesně byste se chtěli pustit.
2. Prezentujte se!
Pokud už víte, co chcete dělat a kam směřujete, je v dnešním světě velice užitečné podložit svoji prezentaci také online prezentací. Zapojte LinkedIn, vyvěste své CV na souvisejících stránkách, dejte vědět svým přátelům – zkrátka využijte veškeré online zdroje pro zviditelnění se na internetu.
Nejenom že zvýšíte pravděpodobnost toho, že si vás všimne někdo, komu se zrovna může hodit člověk s Vaší praxí, ale také sama sobě před světem řeknete, co vlastně chcete dělat.
3. Rozhoďte sítě!
Není nic lepšího než o změně práce mluvit a najednou slyšet od nějakého svého známého „Takovou pozici zrovna hledáme“. Mluvte a rozhoďte sítě, ať lidé ví, že máte co nabídnout, a že chcete změnu, kterou vážně uděláte. Vůbec se nebojte a směle do toho.
4. Udělejte si finanční polštář
Změnu kariéry dělají těžké mimo jiné i peníze. Nejistota, zdali si najdu jinou práci, když opustím zaměstnání, je velice nepříjemná. Doporučuje se mít finanční rezervu alespoň ve výši třech platů. Čím vyšší ale bude, tím větší bude i váš klid. Má to ale také další výhodu – kdo necítí tlak na peníze, nekývne na nabídku, kde by ho finančně podceňovali.
5. Vytrvalost
Hlavně vydržte! Změna kariéry není jednoduchá a pravděpodobně se budete setkávat se spoustou odmítnutí. Kdo ale vydrží, ten vyhraje. Nakonec vás stejně přijme ten, kdo vás ocení. Nemá smysl se trápit s odmítnutím, protože takový člověk vás stejně nedocení.
Pokud se na kariérní změnu chystáte, nezbývá nám, něž popřát vám hodně štěstí. Pokud si nejste jistá, věřte, že změna je lepší než přešlapování na jednom místě – alespoň se z něj pohnete!