Zadejte hledaný výraz

E-SHOP

Jak si vybudovat skvělou webovou stránku (eshop) pro svůj byznys?

Ať už jste fotograf na volné noze, vyrábíte ručně vyrobené produkty a nebo máte jiný typ malého podnikání, skvělá webová stránka je pro úspěch vaší společnosti nevyhnutelná. Pokud chcete vytvořit novou webovou stránku a nebo zefektivnit svoji současnou, čtěte dále. Připravili jsme si pro vás několik jednoduchých, ale klíčových kroků k tomu, jak začít a pomoct vaší webové stránce efektivně konkurovat na online trhu.

Povědomí o značce, generování potenciálních zákazníků a jejich udržení, loajalita, prodej, to všechno začíná vytvořením webové stránky. Pokud vlastníte firmu, potřebujete firemní webovou stránku. Je to nejrychlejší způsob, jak urychlit vaše podnikání. Kdo v dnešní době nemá web, jakoby ani neexistoval.

Dobrá zpráva je, že tvorba webové stránky je jednodušší, než byste si mohli myslet.

Co potřebujete k vytvoření webových stránek?

Dnes si už umíte vytvořit vlastní webové stránky svépomocí, dokonce i bez znalostí programování. Kdysi byla nutnost mít pro tvorbu webových stránek technické dovednosti, museli jste mít znalosti programování, vědět co je HTML či CSS a nebo absolvovat různé kurzy jako například kurz PHP a podobně. 

Dnes vám k vytvoření webových stránek stačí počítač, myš, klávesnice, připojení na internet a základní počítačové znalosti.

Před tvorbou stránek je však třeba promyslet se několik důležitých věcí.

1. Zvolte si cíl vaší webové stránky

Předtím, než začnete vytvářet webové stránky, je důležité pochopit vaše cíle. Ty vám dávají dlouhodobou vizi a pomáhají vám spravovat čas a zdroje, abyste mohli vytvořit tu nejlepší možnou webovou stránku. Stanovte si konkrétní cíle pro svůj firemní web, jako například:

  • Prodej fyzických a nebo digitálních produktů
  • Prodejní služby
  • Web jako místo pro návštěvníky, kde se můžou dozvědět víc informací o vašem byznysu
  • Zvýšení popularity vaší značky
  • Přeměna návštěvníků webu na potenciální zákazníky
  • Získat odběratele newsletteru apod.

Je v pořádku mít pro svůj web víc než jeden cíl. Jen si nezapomeňte vytvořit strategii na dosáhnutí každého z nich.

Řekněme například, že vaším cílem je prodávat fyzické produkty – jak to váš web dokáže? Uspořádáte svůj obchod tak, aby návštěvníci mohli lehce prozkoumat vaše produkty? Uvažujete o nabízení slev pro první kupující na podporu prodeje? Jaké platební brány budete používat a jaké jsou výhody jednotlivých platebních terminálů? 

Čím podrobnější jsou vaše cíle, tím snáz je můžete naplánovat a s webovou stránkou vaší firmy dosáhnout úspěchu.

2. Vyberte si tvůrce webových stránek

Photo by Justin Morgan on Unsplash

3 nejběžnější způsoby, jak si vytvořit stránku:

  • Pomocí nástroje na tvorbu webových stránek jako je Wix a nebo Squarespace
  • Používání CMS jako WordPress a nebo Joomla (ukázka eshopu postaveného na Joomle)
  • Kódováním pomocí nástrojů jako Jekyll a nebo Gatsby

Nejlepší software na tvorbu webových stránek vám:

  • poskytne šablony na urychlení tvorby webových stránek
  • umožní přizpůsobit šablony webových stránek
  • ušetří čas a peníze v porovnání s najatým webovým designérem a nebo webovým vývojářem
  • nabídne knihovnu obrázků i videí
  • ulehčí optimalizaci webové stránky pro vyhledávače (SEO)

Platformy elektronického obchodu

Dbejte na to, aby vám tvůrce poskytoval i nepřetržitou podporu, bezplatnou certifikaci SSL a nebo přijímání plateb přímo na vašich webových stránkách (nejsou potřebné žádné třetí strany). Zde je několik populárních platforem elektronického obchodu pro malé podniky:

WooCommerce

WooCommerce je jednou z nejpopulárnějších platforem elektronického obchodu. Stejně jako u WordPressu je k dispozici mnoho doplňků a lze jej propojit s WordPressem, takže je velmi flexibilní. Existuje spoustu bezplatných a prémiových témat předem vytvořených pro WooCommerce.

Shopify

Shopify je platforma elektronického obchodu, která vám umožňuje vytvářet a přizpůsobovat internetový obchod, spravovat produkty, platby a dopravu. Není to rozšíření WordPressu jako WooCommerce, ale samostatná platforma, která je hostovaná na serveru Shopify.

Shopify Plus

Photo by Roberto Cortese on Unsplash

Shopify Plus je Shopify, ale s vyšší úrovní přizpůsobení a možnostmi mezinárodního elektronického obchodu. Má též vyšší úroveň podpory. To všechno však samozřejmě přichází s vyššími náklady na předplatné.

Business Squarespace

Squarespace má možnost předplatného elektronického obchodu. Squarespace si na vytvoření svojí stránky vyberte tehdy, pokud máte velmi jednoduché potřeby elektronického obchodu. Business Squarespace účtuje transakční poplatek, ale dá sa to obejít inovací předplatného na základní internetový obchod. Zahrnuje bezplatnou doménu, zabezpečení SSL, SEO, slevy, přepravu dopravcem v reálném čase a další.

Existují i další možnosti jako Wix, online obchod GoDaddy a nebo Shoptet.

Tvorba eshopu na míru od agentury

Tvorba eshopu na míru je o něco nákladnější, ale kvalitnější řešení. 

Je to podobné, jako když stavíte dům. Můžete si ho stavět sami od základů, bez zkušeností a bez praxe, a nebo si necháte postavit dům od nějaké stavební firmy. 

Nechat si sestavit web na míru je ideální pouze tehdy, pokud potřebujete kvalitní eshop, nechcete se obávat chyb v právnických věcech a obchodních podmínkách a nebo máte velmi specifické požadavky.

Existují weby a eshopy na míru už od 2 000-5 000 eur, ale i profesionální za 20 000 až 50 000 eur. Je však třeba dodatečně počítat s měsíčními výdaji za web, který je třeba neustále aktualizovat a starat se o něj.

Výhody a nevýhody jednotlivých způsobů tvorby webu

Krabicové řešení (Shoptet)

Photo by Pankaj Patel on Unsplash

Výhody: Levné, rychlé a jednoduché řešení

Nevýhody: Všechny weby vypadají zpravidla stejně a web oficiálně nevlastníte vy

Příklad: Ukážka nábytkového eshopu postaveného na Shoptetu.

Krabicové řešení tvorby webu, jinak známý jako pronájem eshopu, za měsíční poplatky poskytuje technickou podporu a údržbu obchodu. V praxi v podstatě stačí zaplatit a svůj eshop můžete okamžitě spustit. Veškeré funkce, které budete potřebovat, si zvolíte v administraci. Pro design máte na výběr z velkého počtu připravených šablon. 

Jakmile však budete chtít nějaké personalizované úpravy, dostanete se do úzkých, protože takovou možnost v krabicovém řešení nenajdete. 

Toto řešení je proto ideálně do začátku, kdy potřebujete nejdříve vyzkoušet, jak se vašemu eshopu bude dařit.

CMS na vlastní pěst = open-source (WordPress, Joomla)

Výhody: Lepší kvalita, web vlastníte vy

Nevýhody: Časová náročnost

Příklad: Ukázka webu naprogramovaného na míru a zároveň postaveném na CMS systému.

CMS na vlastní pěst řadíme mezi tzv. open-source řešení eshopu. Mezi nejznámější platformy open-source se řadí WordPress, Drupal či Joomla. Na těchto platformách si i bez velkých znalostí zvládnete vytvořit a spustit web svépomocí.

Na těchto platformách najdete velkou spoustu pluginů – některé zcela zdarma, jiné placené, – díky kterým si můžete přidat potřebnou funkcionalitu a zvolíte uživatelské rozhraní. Výhodou oproti krabicovému řešení je to, že si můžete web upravit k obrazu svému pomocí již zmíněných pluginů, které rozšiřují mnoho základních funkcí.

Web na míru:

Výhody: Kvalita, specifikace, profesionalita

Nevýhody: Náročnější na údržbu a delší realizace, vyšší cena

Příklad: Ukázka second hand eshopu naprogramovaného na míru s rychlým načítáním.

Opakem krabicového řešení je eshop na zakázku. U tohoto řešení máte nekonečné možnosti uživatelského rozhraní, funkcí a dalších doplňků, které byste si na vašem webu přáli. Originalita je v tomto případě rozhodně zaručená.

Tvorba eshopu na zakázku vám může poskytnout bohatší možnosti propojení s dalšími informačními systémy (např. fakturační). Kromě toho se můžete těšit na výrazně vyšší výkon, který se projeví hlavně v načítání stránek. Výhodou je také to, že web na míru nabízí i možnost dalšího růstu, expanze nebo vícejazyčných webů.

3. Vyberte si webového hostitele (webhosting)

Fotka od 3D Animation Production Company z Pixabay

Každá webová stránka, kterou jste kdy navštívili, je hostovaná na serveru. Webhosting vytváří prostor na serveru pro váš web, který obvykle nabízí poskytovatel. Webhosting zviditelní soubory na vašem webu (obrázky, kód, zvuk atd.). 

Výběr poskytovatele hostingu může být náročný. Každá webhostingová společnost nabízí různé objemy měsíčních datových přenosů, e-mailových účtů, úložiště a další služby. Způsob platby se může lišit i od poskytovatele k poskytovateli (například měsíční platby versus roční platby). 

Pro úspěch vašeho webu je tedy potřeba najít si čas na to, abyste si přesně stanovili, co od webhostingu potřebujete. Vyhledejte poskytovatele webhostingu, kteří nabízejí následující:

  • Bezproblémové nastavení
  • Rychlé servery, takže zákazníci mohou rychle načítat vaše webové stránky bez ohledu na to, kde se nacházejí
  • Neomezené přeposílání e-mailů, abyste ušetřili čas a pomohli vaší firmě vypadat profesionálně
  • Vlastnění domény, takže si můžete rychle vytvořit a zaregistrovat název domény pro svůj web

4. Vyberte si název domény

Název domény je digitální adresa, na které vás lidé najdou online. Dodává vaší firmě důvěryhodnost a pomáhá vám dostat se výše při vyhledávání klíčových slov souvisejících s vaším odvětvím. 

Název domény si můžete přizpůsobit, aby si vás zákazníci lehce zapamatovali a našli vaši firmu. Při výběru názvu domény se ujistěte, že:

  • Je název krátký a zapamatovatelný
  • Pokud je to možné, zahrňte klíčová slova optimalizace pro vyhledávače (SEO)
  • Zkuste si zabezpečit doménu, například .com, .org a nebo .net, pokud očekáváte, že budete expandovat
  • Použijte vaše vlastní jméno (Calvin Klein, Tommy Hilfiger), název podle ,,problému”, který řešíte (protein.cz, oblecse.cz a podobně), netradiční název a nebo spojte dvě slova, které souvisí s vaší tvorbou (KFC – Kentucky Fried Chicken)
  • Vyhněte se pomlčkám a číslům
  • Vyhněte se také urážlivým názvům a nebo jménům, které by se mohly dotknout určité etnické skupiny a nebo náboženství

5. Vytvořte zajímavé a poutavé rozhraní a design

Photo by Tranmautritam

Ujistěte se, že webové rozhraní vaší firmy zanechává pozitivní dojem, který přináší i výsledky. Můžete to udělat implementací následujících návrhů:

  • Používejte krásnou grafiku a snadno čitelné fonty
  • Ujistěte se, že grafika je komprimovaná a optimalizovaná pro rychlé načítání
  • Prozkoumejte konkurenci a zjistěte, jak si navrhli a optimalizovali svoje webové stránky
  • Prozkoumejte svoje cílové publikum, abyste věděli, co od vaší stránky očekávají a snažte se toho dosáhnout (user experience – UX)
  • Zveřejněte vaše dostupné kontaktní informace
  • Použijte výzvy na akci (CTA), včetně tlačítka „koupit teď“

Tip: Pokud si chcete zjednodušit spravování stránky, doporučujeme vám kurz SQL pro práci s databázemi. Dnes už téměř všechny moderní stránky používají na práci s daty databázi na ukládání kontaktů, objednávek, obsahu a podobně. 

Když máte nastavený název domény a webhosting, je čas vybrat si design stránky. Váš tvůrce webových stránek pravděpodobně nabízí šablony, které si můžete nainstalovat do svého obchodu. Použijte tyto šablony jako výchozí bod pro návrh základu webu. 

Témata jsou obvykle rozdělena do kategorií. Některé mohou být lepší pro velké katalogy produktů, jiné pro podniky služeb a určitá odvětví, jako jsou například restaurace a nebo zdraví a krása. 

Témata jsou také propojena s více styly. Vyhledejte takový, který má estetický design, osloví vás a pasuje k vašemu byznysu. Nevybírejte si však motivy podle barev a nebo písma. Tyto podrobnosti si můžete později přizpůsobit.

6. Přidejte relevantní stránky

Pokud provozujete stránku eshopu, stránky produktů a kolekcí jsou potřebné. Pokud jste vlastníkem restaurace, budete chtít vstupní stránky pro vaše menu a speciality. Realitní odborníci pravděpodobně přidají stránku na prezentaci nabídek a formulář na shromažďování kontaktních informací potenciálního zákazníka. 

Standardní stránky, které doporučujeme zahrnout do vašeho webu, jsou:

  • Domovská stránka
  • O nás
  • Stránky produktů a nebo služeb (s popisem a vizuálně přitažlivými obrázkami)
  • Kontaktní stránka
  • Stránka FAQ (otázky a odpovědi)
  • Mapa stránek (na účely SEO)
  • Podmínky používání (online smlouva upravující to, jak můžou uživatelé používat vaši stránku)
  • Zásady ochrany osobních údajů

Zaměřte se na vytváření dalších stránek, které jsou relevantní pro váš konkrétní byznys, budují důvěru u zákazníků a zvýšují návštěvnost vašeho webu. Jsou to například blogové příspěvky či různí průvodci nákupu. Jednoduše ukažte svoji nabídku v tom nejlepším světle.

7. Optimalizujte webovou stránku pro zviditelnění webu ve vyhledávačích a SEO

Fotka od Diggity Marketing z Pixabay

Pokud vytváříte webové stránky, tak je to proto, že chcete, aby vás zákazníci našli ve vyhledávačích. Této problematice se věnuje SEO. 

První věc, na kterou je třeba myslet, je to, j​​​​ak předběhnout konkurenci z vašeho města ve vyhledávačích. Proto je důležité mít obsáhlejší web než oni. Pokud produkty a nebo služby popíšete (klíčovými slovy) a větami, bude se váš web ve vyhledávačích lépe prosazovat a bude také více vidět. Čím lepší je design a obsah vaší webové stránky, tím výše se vaše stránka zobrazí na stránkách s výsledky vyhledávacího nástroje. 

SEO zahrnuje také tyto postupy:

  • Analýza a implementace klíčových slov
  • Optimální kód webové stránky
  • Velmi dobrá rychlost načítání
  • Nainstalovaný certifikát SSL
  • Web vhodný pro mobilní zařízení, tzv. responzivní web
  • Implementace kvalitních zpětných odkazů (odkazy na externí webové stránky se souvisejícím obsahem), které vedou na vaši stránku
  • Pozitivní recenze online (Google, Facebook atd.)
  • Používání sociálních médií na propojení s vaší stránkou (LinkedIn, Instagram, Twitter, Facebook, Pinterest atd.)

SEO je mimořádně důležitý proces, který může znamenat rozdíl mezi zobrazením na první stránce s výsledky a nebo na dalších stránkách s téměř nulovou návštěvností.

8. Pravidelně tvořte a zveřejňujte kvalitní obsah

Pro vyhledávače je důležitá kvantita i aktuálnost obsahu, proto je důležité, abyste si vytvořili plán zveřejňování kvalitních článků a blogových příspěvků na své stránce a na externích stránkách, které odkazují na vaši stránku. 

Pokud chcete být vysoko ve výsledcích vyhledávačů a povzbudit lidi, aby se na vaši stránku vraceli znova a znova, budete muset co nejčastěji aktualizovat svoji webovou stránku o nový a relevantní obsah.

Tip: Víte, co je marketingový trychtýř a jak ho využít při vaší obsahové strategii?

Mimo stránek a článků jsou skvělou formou obsahu i reference a recenze od spokojených zákazníků, které můžete zveřejnit na svém webu. Ujistěte se, že váš obsah používá vhodný tón značky, který budou lidi rádi číst.

9. Nainstalujte nástroje pro správu webu

Photo by Myriam Jessier on Unsplash

Využijte důležité údaje, které vám pomůžou analyzovat návštěvnost a výkonnost stránek nainstalováním služeb jako Google Analytics a Google Search Console (obě služby jsou nejlepší pro správu značek Google). Tyto nástroje je možné použít na sledování následujících informací:

  • Denní, týdenní a měsíční návštěvnost vaší stránky
  • Počet zobrazení na každé stránce vašeho webu
  • „Míra odchodů“
  • Průměrný čas strávený návštěvníky na vaší stránce
  • Nefunkční odkazy na stránce
  • Klíčová slova, která navedou uživatele na vaši stránku
  • Zpětné odkazy na vaši stránku
  • Čas načítání webové stránky

a další informace, které vám mohou pomoct vylepšit vaše SEO

10. Implementujte plán pravidelné péče o váš web

Webovou stránku byste neměli vytvořit a následně se o ní potom už nestarat. Pokud chcete mít úspěšnou webovou stránku, která se dobře umisťuje ve vyhledávačích a není napadána hackery, musíte se ujistit, že je správně udržovaná a aktualizovaná.

Ujistěte se, že váš software je aktuální, neobsahuje žádné viry, nebyl napaden hackerem a vaše webové stránky jsou zálohované. Postupujte podle našich rad o SEO a neustále publikujte kvalitní obsah. Taktéž se informujte o trendech a efektivních způsobech marketingu pro váš byznys. 

A čas od času sledujte svoji konkurenci, abyste zjistili, co dělá se svojí online přítomností, a zda to, co udělali, může fungovat i pro vás.

11. Ukažte se, otestujte a zveřejněte svou webovou stránku

Vytvoření profesionální webové stránky pro vaši firmu je jen začátek. Otestujte svůj web, spusťte rychlou kontrolu uživatelského prostředí a ujistěte se, že jsou vaše produkty a služby pěkně prezentované. 

Ještě jednou zkontrolujte, zda neexistují žádné nefunkční odkazy a nebo obrázky. Pošlete svoji webovou stránku kolegům, přátelům a rodině, abyste si byli jistí, že se načítá rychle a správně a že je vhodná i pro mobilní zařízení.

Zkuste ještě poslední pohled. Vypadá všechno dobře? Potom už nezbývá nic jiného než kliknout na tlačítko ,,Publikovat“.

Ve chvíli, kdy je váš firemní web aktivní, je čas na promo. Pravděpodobně budete chtít začít prodávat online a propagovat. Pokud chcete, aby všechno fungovalo tak, jak má, vyberte si vhodnou marketingovou agenturu pro správné fungování eshopu. 

Existují i další možnosti, jak to udělat. Toto jsou ty nejefektivnější z nich:

  • Propagace pomocí vyhledávače
  • Ukažte se světu pomocí sociálních sítí, jako je Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Google+ a další
  • Propagujte přes videokanál Youtube
  • Vyzkoušejte sílu e-mail marketingu, ale nespamujte
  • Pokud už máte zaběhnutý byznys, nastartujte propagační partnerství (affiliate marketing)

Tipy pro eshopy

Photo by Andrea Piacquadio

Co všechno obnáší založení eshopu?

Každý úspěšný eshop by se měl skládat ze 3 základních pilířů:

  1. Technická stránka webu, kam patří výběr samotné platformy, produkty, které budete prodávat, skladování produktů. Tak, jako v kamenné prodejně, i na eshopu (s výjimkou digitálních produktů) je třeba zboží vždy někde skladovat. Takže logistiku eshopu určitě nepodceňujte.
  1. K online prodeji neodmyslitelně patří i doprava a dodání zboží. Jaké formy dopravy budete nabízet? Pošta, kurýr, odběr v Zásilkovně nebo osobní odběr? Pokud si produkty nevyrábíte sami, určitě budete chtít kvalitního a spolehlivého dodavatele a i ten je základem úspěšného eshopu. No a v neposlední řadě je potřeba myslet i na platební brány. 
  1. Posledním pilířem je vaše značka a všechno, co se týká zákaznické podpory, marketingu a brandingu. Značka není jen o pěkném logu, ale je to i symbol důvěry a kvality.

Platební systém

Konečným cílem budování vaší webové stránky je prodej. Výběr platební brány je důležitý, a proto je potřeba vzít do úvahy několik faktorů, jako je bezpečnost, kompatibilita s vaším webovým systémem, poplatky, výhody platebních terminálů či cashflow (tehdy, kdy vám peníze přijdou na účet). Přehled nejznámějších platebních bran:

Instituce:
  • GoPay
  • ApplePay
  • 24pay
  • Besteron
  • Trustpay
  • PayPal (platby kartou a přes PayPal konto)
  • GP webpay
Internet banking:
  • Komerční banka
  • Česká spořitelna (George)
  • mBank atd.

Závěrem..

Jak můžete vidět po přečtení tohoto článku, vytvoření skvělé webové stránky pro malé podniky a byznisy nemusí být tak náročné. Pokud chcete uspět na online trhu, postupujte podle našich kroků. Konkurence nikdy nespí, takže začněte budovat váš web už dnes. 


Dominika Blchová, obsahový a SEO specialista

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *