Zadejte hledaný výraz

RODIČOVSTVÍ

Jak vybrat dětskou houpačku do zahrady a na co si dát pozor?

Ve školce, na hřištích, v obchodních centrech, hernách nebo u sousedů na zahradě – to všechno jsou místa, kde se vaše děti mohou setkat s parádní houpačkou. Pravděpodobně vás taky brzy čeká rozhodování o koupi vlastní houpačky nebo pořízení malého hřiště na vaši zahradu. 

Vybrat ale zahradní houpačku pro děti není jen tak. Zohlednit byste při jejím výběru měli různé vlastnosti. Kdy a kam pořídit první houpačku? Jak se poprat se širokou nabídkou na trhu a na co si dát při výběru pozor? To se dozvíte v tomto článku! 

Kdy pořídit první houpačku? 

Možná si lámete hlavu nad tím, od kdy je dobré děti houpat a pořídit jim vlastní houpačku. Nutno zmínit, že houpání má blahodárný vliv na psychomotorický vývoj dítěte a celkově i na fyzickou a psychickou pohodu člověka. 

Jen si vzpomeňte, jak je krásné natáhnout se v létě do houpací sítě, sedět u televize v houpacím křesle nebo se u moře nechat na nafukovacím lehátku unášet mořskými vlnkami…

Miminka takové houpání v náručí nebo “houpátku” vždy zaručeně utiší. Na houpačku je ale ještě čas. Do kdy? 

Poprvé bychom dítě měli do houpačky umístit v okamžiku, kdy je schopno samo sedět. Když pořídíte první houpačku do zahrady okolo 1 roku dítěte, nic tím nezkazíte. Do té doby to kojenci zvládnou doma v houpacím lehátku. 

Dbejte na bezpečnost 

Ať už je vašemu dítěti rok, tři nebo pět, dbejte při výběru hlavně na bezpečnost. Houpání je super, ale na pády a úrazy vzpomínat nechcete. Při výběru byste určitě měli zohlednit: 

  • Nosnost houpačky
  • Materiál 
  • Uchycení houpačky 
  • Umístění houpačky na zahradě 

Nosnost houpačky 

Už při výrobě prolézaček výrobci myslí na bezpečnost dětí, a proto houpačky vyrábí s vyšší nosností, než kterou člověk využije. Přesto ale tento údaj před koupí zkontrolujete. Zvlášť, pokud budete pořizovat houpačku s více sedátky pro více dětí.

Materiál 

Důležitý je i výběr materiálu houpačky, a to nejen z hlediska bezpečnosti. Nejčastěji se setkáváme s dětskými houpačkami vyrobenými ze dřeva nebo z plastu. 

Dřevěné houpačky 

Fotografie od uživatele Hana Mara ze služby Pexels

Dřevěné houpačky bývají odolnější než ty plastové a vydrží vám na zahradě léta. Takové houpačky jsou většinou natřeny ochranným lakem, který prodlužuje životnost a navíc způsobuje, že je houpačka příjemná na dotek a zdravotně nezávadná. 

Plastové houpačky 

Plastové houpačky je jednoduché udržovat v čistotě a jsou levnější než jejich dřevěné sestry. Na druhou stranu neodolávají tak dobře změnám počasí. V létě je plast rozpálený od horkého slunce, na podzim podléhá studeným mrazíkům a může popraskat. 

Uchycení houpačky 

Ať už se rozhodnete pro dřevěnou, plastovou nebo třeba nějakou úplně jinou houpačku, dalším důležitým prvkem by mělo být její uchycení. Vybrat si můžete zahradní houpačky s vlastní konstrukcí, jejichž výhodou je hlavně vysoká stabilita nebo houpačky závěsné 

Umístění houpačky na zahradě

I umístění houpačky v zahradě je z hlediska bezpečnosti důležité. Musíte počítat s tím, že pokud chcete, aby houpání bylo bezpečné, je třeba si na takovou houpačku nebo jiné prolézačky vyhradit dostatečný prostor. 

Ideální je počítat s dětským hřištěm a houpačkou už při návrhu zahrady. Odpadne vám pak mnoho starostí při samotné realizaci. 

Doporučení pro vás: myslete také na to, že povrch pod houpačkou by měl být co nejměkčí, aby tlumil případné pády. Doporučujeme například trávník nebo písek.

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *