Jak změní váš život společné stolování?
U stolu se odehrávají nejdůležitější rodinné rituály a řeší zásadní věci. U něj si sdělujeme své zážitky, myšlenky a pocity. Tak proč u něj netrávíme tolik času, jak bychom si možná přáli?
Občas slyším, že to nejde. Proč?
- Nejsme na to z rodiny zvyklí.
- Nemáme na to čas.
- Každý jí podle toho, kdy přijde domů.
- Děti o společné stolování nemají zájem a chodí jíst k počítači do pokoje.
Údajně spolu pravidelně stoluje jenom 38 procent rodin. Někdy se také stává, že sice sedí u jednoho stolu, ale nemluví spolu, hledí do mobilů, píší vzkazy, projíždějí weby nebo poštu. Takže vůbec nevečeří spolu, spíše vedle sebe. Takže se prý doba, kdy mají lidé čas jeden na druhého, vnímají ho během společné večeře, stále zkracuje.
Pokud ve Vaší rodině netrávíte čas spolu u stolu a chtěli byste to změnit, podíváme se společně na pár tipů JAK NA TO?
Nechtějte tedy po dětech něco, co vy sami neděláte a naopak. Děti jsou Vaším otiskem a dílem, proto začněte nejdříve u sebe.
Chcete po svém dítěti, aby jedlo u stolu, když Vy sami se odbýváte a večeříte na gauči u televize?
Takže – buďte příkladem svým dětem
Argument, že Vaše děti, ať už jakéhokoli věku nemají o společnou večeři zájem, je nesmysl. Takže se nebojme v rodině zavelet. Teď je čas společného oběda nebo večeře! Vše je otázka zvyku a pravidelnosti a společně strávený čas u stolu má tolik úžasných benefitů, že stojí za to se o něj ve Vaší rodině zasadit :-)
Trvejte na tom, aby se rodina scházela u společného jídla. Držte tento rituál, ať jste matky či babičky, ať je vaše rodina dvoučlenná nebo dvacetičlenná.
U nás doma jsme pravidelné stolování u hezky prostřeného stolu zavedli a začali si je naplno užívat, až když děti byly trošku větší. Batolata úžasně prostřený stůl a vymazlené chody zcela neocení. Jak často jíme společně a proč, se dozvíte dále.
Udělejte si to hezké a zapojte všechny členy rodiny
Hezky si stůl prostřete. Začněte alespoň s ubrousky a urovnanými příbory a talíři ( ani to nemusí být v některých rodinách samozřejmost )
Podporujete tak v dětech samostatnost a kreativitu spojenou s jídlem. Zvyknout si na prostírání stolu a budou vědět, kde co v kuchyni je a bude pro ně samozřejmostí přenést tento skvělý rituál do své rodiny.
Zorganizujte to
Zatím u Vás nefungují společná jídla a chtěli byste to změnit? Naplánujte to! Který den začnete? Nebojte se! Krok po kroku, den po dni to zvládnete.
Např. u nás doma jsou pravidlem a úžasně stráveným společným časem víkendové snídaně. Není to tak dávno, kdy jsme s tím začali. Řekla bych před pár lety. Ale tento společně strávený čas prostě milujeme všichni. Já nebo můj muž pochopitelně vstaneme dřív než naši teenageři J, takže jeden z nás dojde pešky do nedaleké sámošky, která je mimochodem výborně zásobená od místních pekařů, uzenářů apod. Koupíme, co máme rádi, začneme chystat čaj, párečky, vajíčka apod a kolem deváté hodiny jdeme vzbudit naše děti. Náš víkendový snídaňový stůl je opravdu bohatý a je to opravdu radost vidět, jak všichni sedíme, pochutnáváme si, máme moře času, nikam nepospícháme a povídáme si, co si o nadcházejícím víkendu plánujeme. Zpočátku jsme si mysleli, že největším problémem, když jsme naše víkendové snídaně zavedli, bude vyspávání do oběda našich dospívajících dětí. Ale vše je otázkou zvyku, takže nikdo neprotestuje :-)
Nemáte čas? Ok. Nemusí to být každý den
Společné setkání u rodinného stolu nemusíte mít na programu každý den. Začněte víkendem, v pátek, nebo nějakou speciální událostí – rodinný oběd/oslava. Neexistuje na to žádné pravidlo. Jednoduše se zamyslete, která část dne je pro vás ideální.
U nás doma také bohužel nestolujeme společně každý den. Všichni máme svůj jak pracovní tak volnočasový program a ne každý den je možné společně ve stejném čase usednout ke stolu. Jsem ráda, pokud se nám to podaří 2-3 krát od pondělí do pátku. Víkendy jsou speciální a obvykle společně stolujeme oba dny téměř při každé příležitosti.
Zázrak aneb povídáme si a máme čas vnímat jeden druhého
Hlavní a nejúžasnější věcí na společně stráveném čase u stolu, je povídání. Je to příliš jednoduché? Ano. Ale ruku na srdce! Vzpomeňte si, kolik času jste například tento nebo minulý týden strávili celá rodina – děti i Váš partner – v klidném rozhovoru.
U jídelního stolu se historky povídají nejlépe. Popovídejte si s dětmi. Malé děti s rodiči rády vzpomínají na to, co se stalo během dne, co dělaly nebo koho viděly. Důležité přitom je, aby spolu členové rodiny opravdu mluvili a navzájem se vnímali. Klidně se posadit a vyprávět si, dává celému dni význam a důležitost.
Děti potřebují vidět, jak funguje rodina. Takže rodiče si také povídají, protože ve dnech nabitých povinnostmi spolu často promluví jen velmi krátce, pokud vůbec.
Večeře se pro tátu a mámu mohou stát důležitým momentem – aniž si možná sami uvědomují – pro předávání hodnot a myšlenek svým dětem.
Děti se po příkladu rodičů naučí „být u stolu s druhými“, což bude důležité pro jejich společenský život. Hovoří se o věcech, na které by se jinak zapomnělo, a všechny ty každodenní maličkosti sdílené s Vašimi dětmi jsou zázrakem samy o sobě.
Obvykle se spontánně vytvoří radostná atmosféra a snadno přejde do rozhovoru. Je na rodičích, aby svým příkladem učili děti důležitosti komunikovat a vzájemně si naslouchat. Jedním z nejkrásnějších momentů je „Jak jste si den užili den?“.
Co je to stůl?
- je symbolem soudržnosti rodiny
- společné stolování dává rodině pocit řádu, sounáležitosti a bezpečí.
- je signálem pospolitosti, pravidel i toho, že rodiče dobře fungují.
Proč je společné stolování důležité?
Pravidelné společné jídlo, při kterém u stolu vládne přátelská rodinná atmosféra, příznivě ovlivňuje náladu a duševní zdraví dětí.
Při této příležitosti se vytvářejí citové vazby a další vztahy uvnitř rodiny.
Společný hovor a společné rituály rozvíjejí pocit sounáležitosti a ztotožnění s rodinou. Upevňují a stabilizují rodinný život a dávají dětem větší pocit jistoty.
Můžeme se učit řešit společné nebo vzájemné problémy. V době dospívání dětí je taková pravidelná komunikace životně důležitá.
Závěrem…
Vytvořte dětem, ale i sobě, ze společného stolování prostor pro vzájemnou komunikaci a povzbuzení.
U společného stolování nejde jen o to, se najíst. Jídlo se na stůl přinese, ale rozhovory a příběhy zůstanou a jsou to nejdůležitější.
Užijte si příjemné a nezapomenutelné chvíle s Vaší rodinou u prostřeného stolu.
Další inspirativní články najdete na mém blogu www.klaraubryova.cz